Opis a návod na použitie herbicídu Eurolighting

Stále viac sa používa prax pestovania slnečnice podľa systému Clearfield s použitím herbicídu Eurolighting na ničenie buriny. Silný herbicíd proti všetkým bežným burinám vrátane broomrape, ktorý má nízku citlivosť na chemikálie. Aby ste nepoškodili slnečnicu a okolité plodiny, mali by ste postupovať podľa pokynov.

Zloženie a forma uvoľnenia lieku Eurolighting

Herbicíd vo forme vo vode rozpustného koncentrátu vyrába spoločnosť BASF (Nemecko). Predáva sa v 5 a 10 litrových plastových obaloch.

Aktívne zložky v Eurolighting:

 • imazapir (5 g / l);
 • imazamox (33 g / l).

Vyrába sa aj vylepšený produkt - Eurolighting Plus. Koncentrácia hlavných zložiek sa tým zníži, ale pridajú sa pomocné látky. Výsledkom je zvýšenie „agresivity“ dopadu na burinu.

Mechanizmus a spektrum účinku herbicídu

Akonáhle sú rastliny na rastlinách, rýchlo prenikajú do vnútorných tkanív a inhibujú enzým ALS (acetolaktátsyntázu) prítomný v rastlinných organizmoch. Enzým katalyzuje syntézu aminokyselín leucín, valín. Po potlačení ALS sa produkcia proteínov v tkanivách preruší a rastlina zomrie.

Eurolighting ničí metlu, pšenicu, quinoa, ambróziu, iné buriny a dvojklíčnolekárske druhy.

Ošetrenie Clearfield sa používa výlučne na slnečnice, ktoré nie sú citlivé na účinky imazapyru a imazamoxu. Sú to hybridné odrody - Zaklik, Tristan, Rocky, Zakhist, Brio, Neoma a ďalšie.

Po použití herbicídu sa zaznamená následný účinok na pôdu. Zostávajúce častice účinných látok spôsobujú nesprávny a nedostatočný vývoj ďalších kultivovaných rastlín. Preto sa vyžaduje kompetentné uplatňovanie striedania plodín.

herbicíd Eurolighting

Výhody a nevýhody kontroly buriny

Z výhod treba poznamenať:

 • ničenie buriny po slnečnicových semenáčikoch;
 • ako sa zbaviť všetkých odrôd metly;
 • dvojitý účinok (eliminácia klíčiacich burín a burín vstupujúcich do vegetačného štádia);
 • potlačenie vývoja trvalých burín.

Nevýhody eurolightingových herbicídov:

 • závislosť účinnosti ošetrenia od počasia (s kolísaním teploty a vysokou vlhkosťou je účinok slabší);
 • toxicita pre organizmy rastlín;
 • aplikácia iba na slnečnicové plantáže;
 • nedostupnosť spracovania z lietadla;
 • potreba ďalšieho plánovania striedania plodín.

kartónová krabica

Miera spotreby lieku

Štandard - 1,2 litra na hektár. Ak sú však buriny malé a pôda je voľná, môžete si vziať liter na hektár.

Ako pripraviť pracovné riešenie?

Herbicíd sa zriedi v pomere 1,2 litra koncentrátu k 200 až 300 litrom vody.

Ako správne aplikovať herbicíd?

Spracovanie sa uskutoční raz striekaním. Droga funguje až 60 dní. Mal by sa nastriekať v nedaždivý deň pri teplote vzduchu 10 ° C. Po silnom daždi je možné procedúru začať až po 3 dňoch.

Pokyny na použitie naznačujú, že spracovanie sa vykonáva, keď sa objavená slnečnica dostane do štádia 2 až 8 pravých listov. Herbicíd funguje najlepšie, keď sa používa v období aktívneho vývoja burín (pre dvojklíčnolistové listy - štádium 2-4, pre obilniny - 5).

aplikovať herbicíd

Eurolighting sa nepoužíva spolu s hnojivami a inými prípravkami na ochranu rastlín, pretože sa stáva menej účinným.

Bezpečnostné pravidlá používania

Droga je úhľadne distribuovaná bez prekrývania, pretože dvojnásobné množstvo látky môže slnečnicu zničiť. Nádrže sú naplnené roztokom mimo poľa. Ak sa herbicíd vyleje na pôdu, bude na tomto mieste sterilný niekoľko sezón.

Zamestnanec musí dodržiavať bezpečnostné opatrenia: používať ochranu očí a pokožky. Je neprijateľné jesť počas práce jedlo, aby sa deťom a zvieratám umožnilo priblížiť sa k postrekovači. Je nemožné aplikovať herbicíd vo vzdialenosti bližšej ako 3 km od hranice letu včiel

Je potrebné zabezpečiť, aby rozprašovaný roztok nebol vetrom odfukovaný na susedné výsadby. Je zakázané umývať použitý postrekovač pri odbere pitnej vody a pestovaní rastlín.

bezpečnostné pravidlo

Obmedzenia striedania plodín

Po postrekovaní herbicíd Eurolighting trvá nejaký čas a pestovanie ďalších plodín je nežiaduce. Odporúča sa pestovať:

 • obilniny - najmenej 4 mesiace po odchovu buriny;
 • kukurica, fazuľa - po 9 mesiacoch;
 • pohánka, zelenina - po 1,5 roku;
 • repka, koreňové plodiny - po 2 rokoch.

pšenica rastie

Práca s rozprašovačom

Použitý rozprašovač musí byť dobre vyčistený, aby nezostali žiadne chemické častice. Nádoba sa naplní čistou vodou a nechá sa pôsobiť 15 minút. Voda sa vyleje, postup sa opakuje.

Ďalej sa použije amoniak. Roztok sa naleje do nádrže, v ktorej sa voda a amoniak zmiešajú v pomere 100: 1. Prípravok sa nechá v nádobe 15 minút a potom prechádza hadicou cez rozprašovaciu dýzu. Sitá sa premyjú zvyšným roztokom.

Herbicídna toxicita

Herbicíd Eurolighting je zaradený do tretej skupiny toxicity pre živé organizmy. Jedovaté zložky sú pre včely smrteľné, prenikajú do ľudského tela a spôsobujú otravu.

Látky v zložení liečiva sú prchavé, zvlášť škodlivé pre dýchací systém. Preto by ste s herbicídom mali pracovať v chladnom dni, ráno alebo večer.

bezpečnosť toxicity

Analógy herbicídu Eurolighting

Boli vytvorené značky chemických látok, ktoré sa svojím zložením a účinkom podobajú herbicídu Eurolighting. Bežné analógy:

 • CAPTOR;
 • Eurolang;
 • Ultra zariadenie;
 • Vitalight;
 • Euroland.

Eurolighting je účinný prostriedok na ničenie buriny na slnečnicových plantážach. Hlavnou vecou je dodržiavanie pokynov, nie ignorovanie bezpečnostných opatrení.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica