Opis a charakteristika odrôd hrušiek, technológie výsadby a starostlivosti o hrušky

Hruška skupiny Bere má mnoho odrôd, ktoré zdieľajú nezvyčajnú chuť ovocia, ktoré sa topí v ústach. Mnoho chovateľov z rôznych krajín pracovalo na vytvorení odrôd. Rastliny sú šetrné k starostlivosti a pestovaniu, ale výsledná úroda chutného ovocia stojí za námahu. Z roka na rok ich záhradníci pestujú na svojich pozemkoch, vďaka čomu sa popularita Bere už mnoho rokov neznižuje.

Opis a charakteristika hrušky

Hruška Bere je známa už viac ako 150 rokov. Väčšina odrôd bola získaná vo Francúzsku a oprávnene sa považuje za klasiku, ktorá sa šíri po celom svete. Stromy tejto skupiny sa vyznačujú vysokým rastom, vysoko pyramidálnou asymetrickou korunou. Bereho konáre sú silné, sivé. Rastliny sa neboja vratných jarných mrazov, pretože kvitnú neskoro.

odrody

Do skupiny Bere patria letné, zimné a jesenné odrody hrušiek, ktoré majú určitú podobnosť v chuti, ale líšia sa charakteristikami pestovania, skladovania a využívania zberanej plodiny.

Giffard

Je považovaný za jeden z najstarších druhov čeľade Bere. Odroda bola vyšľachtená v roku 1810. Strom malej výšky, nenáročný na zloženie pôdy. S vekom rast hrušiek spomaľuje, ale zimná odolnosť sa zvyšuje. Je chrasta odolná, ale náchylná k hnilobe ovocia. Chovatelia ho používajú na získavanie moderných hybridov a odrôd.

hruška

Clergeau

Odroda je pomenovaná po francúzskom pôvodcovi. Plod sa vyskytuje 4 roky po výsadbe sadenice. Dobrá odolnosť proti mrazu. Plody sú náchylné na odlupovanie, preto je dôležité, aby sa plodina na konáre nadmerne neexponovala. Zrelé hrušky si zachovávajú svoje vlastnosti asi 1 mesiac a sú vhodné na prepravu. Odolnosť chrasty je vysoká, je ovplyvnená moľou.

ruský

Túto odrodu Bere chovali zamestnanci stanice ovocia a bobúľ Rossoshan. Hruška vykazuje zvýšenú odolnosť proti mrazu, má stabilný a vysoký výnos. Pokožka plodu je hustá, čo zaisťuje vhodnosť na prepravu a dlhodobé skladovanie. Vynikajúca chuť. Odolnosť voči chorobám je vysoká.

hruška

Kievskaya

Odroda bola vyšľachtená na Ukrajine, rodenie sa vyskytuje 4 roky po výsadbe sadenice. Výťažok hrušiek sa s vekom zvyšuje. Strom je mrazuvzdorný a odolný voči suchu, vykazuje vysokú odolnosť proti hlavným druhom chorôb.Úroda si zachováva svoje vlastnosti až 3 mesiace.

Winter Michurina

Hruška plodná v Rusku. Priemerná zimná mrazuvzdornosť, nízka odolnosť chrasty. Strom začína rodiť plody 6-7 rokov po vysadení sadenice. Úroda sa môže konzumovať čerstvá a použitá na všetky typy spracovania.

hruška

Ardanpon

Zimná hruška tejto odrody bola získaná v Belgicku a dostala svoje meno na počesť pôvodcu. Je to najnovší a najviac náladový druh. Líši sa veľmi vysokou odolnosťou proti mrazu, produktivitou a dlhou skladovateľnosťou ovocia. Ukazovatele výnosov sa líšia v závislosti od rastúceho regiónu. Hrušky si zachovávajú svoje vlastnosti pri skladovaní 4 mesiace.

Luke

Strom tejto odrody sa vyvíja a rýchlo rastie a začína prinášať ovocie 5 rokov po výsadbe. Ťažkosti so zvýšenou odolnosťou voči chorobám, minimálne požiadavky na rastové podmienky a starostlivosť. Plodenie je pravidelné, bohaté. Hruška vykazuje zvýšenú odolnosť proti chrastavitosti, úroda dlho nespadá zo stromu, po zbere si zachováva svoje vlastnosti po dobu 3 mesiacov, dokonale toleruje prepravu na veľké vzdialenosti. Používa sa na pestovanie v priemyselnom meradle.

hruška

klavír

Za charakteristickú črtu tejto odrody sa považujú veľké plody, ktoré si dokážu udržať svoje vlastnosti do konca marca. Strom má slabú mrazuvzdornosť, preto je vhodný na pestovanie iba v teplom podnebí. Odolnosť chrasty je nízka. Chuť hrušiek je vynikajúca.

Bosc

Odroda sa pestuje 3 storočia a chovali ju francúzski chovatelia. Strom je vysoký, tvar koruny je pyramidálny. Plody sú veľké, v tvare fľaše, pokryté žltou pokožkou. Hruška chutí ako mandle.

hruška

williams

Letná hruška aktívne rastie a vyvíja sa po dobu 10-12 rokov, po ktorej sa tieto procesy spomaľujú. Strom je stredne veľký s asymetrickou korunou. Plod je hojný, váha jedného ovocia je asi 170 g. Pokožka je tenká, krásna, lesklá. Plody majú silnú klasickú arómu.

Rastúce vlastnosti

Hrušky rodiny Bere majú určité osobitosti v pestovaní a výsadbe, ktoré musia záhradníci vziať do úvahy.

načasovanie

Výsadbové obdobia hrušiek Bere sú v apríli. Počas tohto obdobia sa púčiky ešte opuchli a strom sa dobre zakorenil. Prácu môžete naplánovať na október, keď uplynie čas na pád lístia. Strom netoleruje transplantáciu, preto je potrebné zvoliť si miesto presne a bez chýb.

hruška

Technológia a poľnohospodárske inžinierstvo

Pivo by sa malo vysádzať na dobre osvetlenom mieste, chránené pred vetrom a prievanom. Pôda je výhodne vybraná s neutrálnou úrovňou kyslosti. Hrušky nemajú radi oblasti s tesnou polohou hladiny podzemnej vody alebo mokrade. Na vlhkom mieste zabezpečte dobré odvodnenie alebo urobte malý val.

Koreňový systém je prehĺbený do strednej hĺbky, takže sa pri výsadbe pôdy nevystaví.

Z čoho lepšie vyrastie

Na sadenie je vhodnejšie použiť jednoročné sadenice Bere. Staršie stromy netolerujú dobre a sú zle koreňované. V žiadnom prípade by ste nemali kupovať a pestovať rastliny s holým a sušeným koreňovým systémom.

hruška

Vzdialenosti medzi stromami

Medzi susednými stromami zostáva medzera 3 až 4 metre. V riadkoch by mala byť vzdialenosť o niečo väčšia, asi 4 - 5 metrov.

Pravidlá starostlivosti o rastliny

Správna starostlivosť nie je len kľúčom k dobrej úrode, ale tiež pomáha udržiavať strom zdravý.

zalievanie

Zavlažovacie hrušky odrody Bere sa uskutočňujú z hadice do periostálneho kruhu. V jednej sezóne sa vykonáva 4 až 5 zavlažovaní, v dôsledku čoho sa vyleje do jedného štvorcového metra plochy až 30 litrov vody.

hruška

umelé hnojivo

Hruška by sa mala kŕmiť v závislosti od rýchlosti rastu a vývoja. U mladých rastlín poskytujú výhonky 40 cm rastu za rok a u dospelých - 2 krát menej. Ak sa ukáže, že tieto ukazovatele sú menšie, je potrebné oplodnenie. Prvé kŕmenie sa uskutočňuje 2 roky po výsadbe sadenice.

Zároveň Bere potrebuje minerály ročne, ale odporúča sa aplikovať organickú hmotu na lokalitu raz za 3 roky.

prezimovanie

Väčšina odrôd hrušiek Bere sa nelíši vo zvýšenej odolnosti proti mrazu, preto musia byť starostlivo pripravené na zimu. Kmeň je izolovaný papierom alebo slamkou. Takéto opatrenia sa považujú za dostatočné na ochranu pred mrazom a nárazmi studeného vetra.

hrušiek

omladenie

Po dosiahnutí veku 15 rokov hrušky je potrebné omladenie. Spočiatku sa odstránia výhonky, ktoré sú v ostrom uhle ku trupu, a potom začnú riediť tie, ktoré sú s ňou rovnobežné. Orezávanie proti starnutiu sa nevykonáva zbytočne. Ak je potrebné strom omladnúť, práca sa natiahne na 2 až 3 roky, takže zranenia sa ľahšie tolerujú.

Choroby a škodcovia

Hruška Bere je vysoko odolná proti bežným chorobám a škodcom, ale preventívna liečba nebude zbytočná. Na tieto účely sa používajú fungicídy, ako aj ľudové liečivá vo forme bylinných odvarov.

posypaná hruška

Na ktoré regióny je odroda lepšie prispôsobená?

Je známe, že väčšina odrôd Bere sa chovala a zónovala ďaleko v zahraničí, najmä vo Francúzsku. Niektoré odrody sa však prispôsobili klimatickým podmienkam Ruska, konkrétne tieto regióny:

  • Krasnodarský kraj;
  • podhorí;
  • Severné Osetsko;
  • Dagestan;
  • Čečenská republika;
  • Stavropol;
  • krym;
  • Ingušská republika atď.

Hrušky sa pestujú aj v susedných krajinách s vhodnými klimatickými podmienkami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica