Opis a charakteristika odrôd hrušiek Duchess (Williams), pestovanie a starostlivosť

Hruška vojvodkyňa sa najčastejšie vyskytuje v letných chatkách. Je to plodná a nenáročná odroda, do ktorej sa mnohí letní obyvatelia okamžite zamilovali. Plody odrody sú chutné a univerzálne na použitie. Jedinou negatívou je nízka odolnosť proti mrazu.

Opis a charakteristika hrušky vévodkyne

Vévodkyňa má mnoho odrôd, napríklad Rouge Delbara, ktorá sa na trhoch často vyskytuje. Pred nákupom odrody hrušiek je dôležité preštudovať si popis a vlastnosti rastliny, ako aj ovocia.

Odrody odrôd

Existujú dve hlavné odrody odrody vévodkyně (nazývané tiež Williams) - leto a zima. Akékoľvek hybridy, ktoré boli vytvorené z odrody vévodkyňa, sa delia na tieto dva typy.

Pear Williams leto

Odolnosť v zime v letnej odrode je priemerná. Existuje tiež nízka odolnosť voči chorobám a hmyzu. Plody sa zvyčajne viažu na 2 až 3 kusy, pevne pripevnené k stonke. Hmotnosť hrušky je priemerná a pohybuje sa okolo 85 - 190 g. Plod má tvar hrušky, hlava je podlhovastá.

Kôra je hustá, drsná, citrónová. Buničina je krémová. Zrelé ovocie má sladkú chuť s mierne pikantnou dochuťou. Úroda dozrieva do augusta. Z jedného stromu sa zozbiera až 250 kg úrody.

hrušková vojvodkyňa

Winter Williams

Zimné odrody William sa vyznačujú vysokým rozvetveným stromom so širokou korunou. Tvar koruny je pyramidálny. Listy sú tmavozelenej farby, rastú v strapcoch alebo samostatne. Tieň zrelého ovocia je bohatý žltý, dužina je biela, mäkká a veľmi šťavnatá. Existuje mierne kyslá chuť. Pokožka je hladká. Zber v októbri. Z jedného stromu sa zozbiera až 100 kg ovocia.

Red Williams

Red Williams sa považuje za jednu z najneobvyklejších odrôd hrušiek. A to všetko vďaka odtieni ovocia. Kôra je bohatý vínny odtieň. Táto odroda sa tiež nazýva Rouge Dulbar. Ale nielen plody odrody sú červené, stromy majú červenú kôru a mladé listy.

hrušková vojvodkyňa

Strom je poddimenzovaný, koruna nie je zahustená. Odolnosť voči suchu a mrazu je priemerná. Strom začne prinášať ovocie v 5. roku po vysadení sadenice. Zrenie hrušiek začína v druhej dekáde augusta. Ovocná dužina je šťavnatá, jemná, s príjemnou vôňou muškátového orieška. Zrelé plody strednej veľkosti. Po zbere sa skladujú až do zimy.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody odrody patrí:

 • Vysoká produktivita.
 • Hromadné dozrievanie ovocia.
 • Ochutnajte vlastnosti.
 • Stabilný výnos.
 • Univerzálne použitie.
 • Môžete pestovať v ľubovoľnom regióne.
 • Ovocie sa skladuje po dlhú dobu.

hrušková vojvodkyňa

Medzi nevýhody patrí nízka odolnosť voči chorobám a škodcom, sucho a mráz. Okrem toho je odroda samooplodná, čo je tiež nevýhodou hrušky vévodkyne.

Funkcie pestovania stromu

Pestovanie hrušiek sa prakticky nelíši od pestovania iných ovocných stromov. Je dôležité venovať pozornosť technológii výsadby sadeníc a starostlivosti o stromy. Vopred sa musíte rozhodnúť o načasovaní výsadby a pripraviť pôdu na výsadbu sadenice.

Keď je vysadená hruška

Sadenice môžete vysádzať dvakrát ročne - na jar a na jeseň. Za najpriaznivejšiu sa považuje jesenná výsadba. Jeho výhodou je, že v zime bude mať hruška čas zakoreniť na novom mieste a na jar začne aktívne rásť. Taktiež pri jarnom výsadbe kvetiny často začínajú kvitnúť v tom istom roku, čo je nežiaduce.

výsadba hrušiek

Ak nie je možné zasadiť strom na jeseň, môžete ho zasadiť na jar. Mnoho letných obyvateľov preferuje jarnú výsadbu, pretože sadenice nemusia prechádzať zimou okamžite po výsadbe, pretože v lete si hruška zvykne na nové miesto.

Na jeseň je hruška vysadená v septembri až októbri a na jar v apríli až máji.

Požiadavka na osvetlenie

Hruška preferuje pestovanie na otvorených, slnečných plochách. Hlavná vec je, že miesto je chránené pred vetrom. Neodporúča sa vysádzať strom na nízkej ploche. Ak nie je iné miesto, sadenice sa vysádzajú v čiastočnom tieni. Je dobré, keď bude väčšinu času na slnku. Je nežiaduce pestovať hrušku v tieni. Strom bude zle rásť a z dôvodu nedostatku slnečného svetla vyprodukuje zlé plodiny.

hrušková vojvodkyňa

Výber miesta pristátia a príprava jamy

Hruška preferuje rast na čiernej pôde, hlinitých alebo piesčitohlinitých pôdach. Ľahké úrodné pôdy sú vhodné pre sadenice. Rastlina nie je náročná na zloženie pôdy. Diera sa pripraví 2-3 týždne pred vysadením rastliny do pôdy. Aby ste to dosiahli, vykopte dieru do hĺbky 1 ma šírky 80 cm. Vrchná vrstva pôdy sa zmieša s hnojom, drevným popolom a minerálnymi hnojivami. Potom vyplnia dno otvoru. Po 3 týždňoch začnite s výsadbou.

Je nežiaduce pestovať hrušky príliš blízko iných stromov. Minimálna vzdialenosť medzi každým stromom by mala byť 3 m.

Vzdialenosť sadeníc

Ak sa musí vzdialenosť medzi ostatnými ovocnými stromami v záhrade udržiavať veľká, je možné zmenšiť vzdialenosť medzi hruškami. Dostatok 1,5 m medzi susednými stromami. Ak hrušky rastú blízko seba, zvýši opelenie stromov, a tým aj výnos.

výsadba hrušiek

Technológia pristátia

Proces výsadby hrušiek je prakticky rovnaký ako výsadba iných ovocných stromov.

Proces výsadby hrušky na stále miesto sa skladá z niekoľkých fáz:

 • Zaveďte kolík do stredu jamy.
 • Do otvoru vložte sadbu, jemne narovnajte korene.
 • Zakryte dieru zeminou a zabalte zem do kmeňa.
 • Zaviažte sadbu na kolík.

Na konci výsadby sa sadba zalieva teplou vodou. V teplom a pokojnom počasí sa odporúča pestovať sadenice.

hrušková vojvodkyňa

Opeľovače stromov

Zimná aj letná odroda hrušky Duchesse sú samooplodnými odrodami, takže v blízkosti sa bude musieť vysádzať opeľujúci strom. Medzi najlepšie opeľovače patria tieto odrody:

 • williams;
 • Olivier de Serre;
 • Bere Ardanpon.

Tieto odrody sú vhodné pre zimnú odrodu. Pre letnú rozmanitosť sú najlepšími opeľovačmi:

 • Clapp najobľúbenejší;
 • Bere Ardanpon;
 • Lesná krása.

hrušková vojvodkyňa

Rastliny opeľujúce stromy vo vzdialenosti 2-3 m.

Pravidlá starostlivosti o rastliny

Minimálna starostlivosť o hrušky zahŕňa zalievanie, hnojenie, uvoľnenie pôdy a odstránenie buriny a prerezávanie stromov. Tieto ošetrenia budú stačiť na udržanie zdravej rastliny.

zalievanie

Rastlina nevyžaduje časté zalievanie. Stačí zvlhčiť strom štyrikrát za sezónu:

 • Prvé zalievanie sa vykonáva počas opuchu obličiek.
 • Druhýkrát, keď je hruška napojená, je na začiatku obdobia kvitnutia.
 • Tretie zalievanie sa vykonáva počas nalievania ovocia.
 • Naposledy zvlhčená rastlina je pred začiatkom mrazu.

zalievanie hrušky

Na jeden strom stačia 2 vedrá vody. Polievanie je povolené teplou vodou zohriaty na slnku.

Kŕmenie hrušiek

Bez ďalšieho hnojenia pôdy rastlina rastie zle a úroda sa zníži. Vrchný obväz sa aplikuje 4-krát za sezónu. V prípade potreby sa zvýši množstvo hnojiva.

Jesenné obliekanie:

 • Chlorid draselný (1 polievková lyžica L.), Superfosfát (2 polievkové lyžice L.) A 10 l vody. Voda pri koreni.
 • Močovina (1 polievková lyžica L.), Superfosfát (2 polievkové lyžice L.), drevný popol (550 g), fosforitá múka (1 polievková lyžica L.), Ammophoska (2 lyžice L.), chlorid draselný (1 polievková lyžica L.). l.).

močovina vo vrecku

Na jar sú hrušky kŕmené soľankou, kuracím trusom a močovinou. Vrchný obväz sa aplikuje skôr, ako sa púčiky objavia.

mulčovanie

Pôda sa na jeseň muluje. Rašelina, piliny, rozdrvené buriny bez koreňov alebo slamy sa používajú ako mulč. Vrstva kompostu by nemala byť menšia ako 15 cm. Mulčovacia voda nielen chráni podzemok pred mrazom, ale tiež nasýti pôdu mikroživinami. Každý rok musíte na jeseň mulčovať pôdu.

omladenie

Hruška sa prerezáva dvakrát do sezóny - na jar a na jeseň. Na jeseň sa sanitárne prerezávanie vykonáva po odstránení suchých a poškodených vetiev. Orezanie proti starnutiu sa vykonáva na jar. Stromy sa skrátia o 1/3 ich celkovej dĺžky. Potom sa odrežú vetvy rastúce na dno. Z každého páru úzko rozmiestnených vetiev je odrezaná jedna. Na spodnom poschodí zostalo 7 kostrových vetiev. Odrežte suché vetvy. Na vidliciach vetiev sú odrezané dolné výhonky. Tieto opatrenia budú stačiť na omladenie starých rastlín.

prerezávanie hrušky

Príprava na zimu

Pred začiatkom zimy je pôda okolo kmeňa mulčovaná. A spodná časť kmeňa je pokrytá odolným materiálom, takže kôra nie je ohryznutá myšami.

Choroby a škodcovia

Najčastejšie je vévodkyňa postihnutá chrastou. Na strome sa však často vyskytujú aj iné choroby. Kvôli prevencii chrastavitosti sa rastlina ošetruje tekutinou Bordeaux trikrát za sezónu. Prvýkrát je to, keď sa začnú objavovať listy. Druhýkrát je počas kvitnutia. Posledný je na konci kvitnutia. Ďalším častým ochorením je monilióza. Pri profylaxii sa stromy postriekajú prípravkom Bordeaux a prípravkom Hom. Pravidelne sa tiež odstrihávajú suché konáre.

Medzi hmyzom na hruške sú:

 • listová rolka;
 • kliešte;
 • vošky;
 • mora.

Domáci liek

Od škodlivého hmyzu použite liek „Cymbush“, „Agravertin“ a akaricidy. Dobre postrekuje púpava alebo harmančekový vývar. S voškami pomáha roztok mydla na pranie alebo infúzia horčičného prášku.

Na ktorý región je odroda lepšie prispôsobená?

Kvôli nízkej odolnosti proti mrazu sa neodporúča pestovať odrodu Duchess v severných oblastiach. Strom nesmie prežiť silné mrazy. Najpriaznivejšie oblasti pre pestovanie sú južná, ako aj stredná časť Ruska a regióny regiónu Volhy. Hlavnou podmienkou výsadby sadenice je absencia silných mrazov v zime.

Zber a skladovanie plodín

V závislosti od odrody hrušky vévodkyne sa zber začína od augusta do októbra. Ovocie sa odporúča zozbierať skôr, ako spadne. Zozbieraná plodina je uložená na chladnom a tmavom mieste. Zimná odroda môže ležať do decembra.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica