Opis a charakteristika odrody hrušiek, kultivácie a opeľovačov v katedrále

Väčšina ľudí nemôže ľahostajne prechádzať šťavnatou voňavou hruškou. Vynikajúca chuť, nenáročné pestovanie - to všetko robí hrušku obľúbenou medzi záhradníkmi. Hojnosť odrôd hrušiek vám umožňuje pestovať ovocie v rôznych regiónoch, aj keď ste o ňom mohli len snívať. Odroda katedrálnych hrušiek patrí k známym odrodám s vysokou výnosnosťou, ktoré sa vyznačujú zimnou odolnosťou a vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami.

História a charakteristika hrušky katedrály

Toto je ovocie práce domácich chovateľov. Vedci Ruskej poľnohospodárskej akadémie ST Chizhov a SP Potapov začali túto odrodu rozvíjať; v roku 1990 bol testovaný. V roku 2001 bola odroda zaradená do ruského štátneho registra.

Nie príliš vysoký strom s kužeľovou korunou sa vyznačuje riedkymi konármi, ktorých špičky sú mierne zahnuté nahor.

Farba kostrových konárov je šedá, kôra je hladká, mladé výhonky červenkastohnedé, s jemným okrajom.

Hruška so stredne veľkými listami, mierne zúbkovaná, s ostrou špičkou. Sú svetlé, svetlo zelené a majú lesklý lesklý povrch. Kvety sú veľké, s mierne konkávnymi lístkami, krehké biele.

Ovocie s hmotnosťou 120 - 140 g je mäso jemné a šťavnaté, s mierne kyslosťou. Ideálne na sušenie, kompóty, výrobu džemov a konzerv. Plody majú hladkú, lesklú pokožku a sú zelené alebo mierne žlté. Táto odroda si vyžaduje opelenie pre dobrý výnos. Hrušky odrôd Lada, Detskaja sú najlepšími opeľovačmi katedrály.

katedrála hruška

Výhody a nevýhody

Výhody hrušky z katedrály sú zrejmé každému záhradníkovi:

 • vysoká odolnosť proti mrazu;
 • dobrá produktivita;
 • odolnosť proti chorobám;
 • skoré rodenie (na 3-4 roky výsadby).

Nevýhody nie sú také zrejmé, preto je táto odroda obľúbená u záhradníkov v Strednom pásme, pestuje sa na juhu av Uralských oblastiach.

Medzi nevýhody patrí:

 • skromná veľkosť;
 • nedostatočná udržanie kvality ovocia;
 • zrelé ovocie bije počas prepravy.

Okrem toho sú veľmi chutné, vhodné na spracovanie, odroda sa používa na priemyselné pestovanie.

záhradné stromy

Ako správne zasadiť hrušku

Sadenice ovocných stromov by sa mali kupovať v škôlkach - predávajú odrodové rastliny, ak si kúpite nízko kvalitný sadivový materiál, môžete nákup vrátiť.

Podmienky výsadbových prác

Strom je možné vysadiť na jar a na jeseň. Jesenná výsadba poskytuje veľkú odolnosť proti mrazu, s jarnou výsadbou - sadenice sa dokážu zosilniť ešte pred začiatkom chladného počasia. Na jar je hruška vysadená od tretej dekády marca do polovice apríla, na jeseň - v septembri až októbri, takže strom má čas prispôsobiť sa mrazu.

ovocie na strome

Výber sedadla

Hruška potrebuje slnečné, chránené miesto s ľahkými pôdami. Netoleruje ťažkú ​​pôdu a vysokú vlhkosť.

Dôležité: strom nemôže vydržať okolie s popolom, je lepšie ho zasadiť vedľa jablone.

Na výsadbu si vyberte 1-2 ročné silné sadenice s rozvinutým koreňovým systémom, bez poškodenia, s hladkou a lesklou kôrou. Na ňom by nemali byť žiadne suché miesta ani škvrny.

Schéma pristátia

Deň pred výsadbou sa korene namočia do mulleinového roztoku.

Vykopáva sa diera s priemerom 1 meter a hĺbkou 40 - 50 centimetrov. Pripravuje sa vopred, na jeseň. Na jesennú výsadbu - 3 - 4 týždne pred podujatím, na jarnú výsadbu - pred začiatkom mrazu.

zrelé ovocie

Pred výsadbou sa dno otvoru uvoľní, aplikuje sa zmes komplexného hnojiva fosforečnanu draselného a kompostu. Na dne jamy sa naleje kopec, cez ktorý sú rovnomerne rozmiestnené korene sadenice.

Diera je pokrytá zeminou, je dobre stlačená a koreňový golier zanecháva 3 až 5 centimetrov nad povrchom pôdy.

Rastlina je napojená, pôda okolo je mulčovaná, sadenice sú priviazané k podperám, kolíky sú v rovnakej vzdialenosti od sadenice a nedovoľujú svahu výsadby.

Ako sa starať o rozmanitosť

Na získanie dobrých výnosov sa v okolí vysadia 2 až 3 hrušky, ktoré poskytujú krížové opelenie.

Hruška nerastie dobre v nížinách, s blízkym výskytom podzemnej vody, negatívne reaguje na vlhkosť, preto by výsadba mala byť dobre vetraná.

oktánové listy

Starostlivosť o pôdu

Rastlina uprednostňuje ľahké úrodné pôdy, korene hrušiek ležia hlboko, preto vydržia mierne zadržiavanie vlhkosti. Na kyslé pôdy okolo sadenice sa nanáša malé množstvo drevného popola.

zalievanie

Zalievajte sadenice raz týždenne. Polievanie si vyžaduje 10-20 litrov nie príliš studenej vody. Dospelý strom sa polieva 1-2 krát mesačne. Pôda je dobre uvoľnená a mulčovaná.

prerezávanie

Stromy sú prerezané, aby správne tvorili korunu, zbavili sa starých alebo chorých vetiev, aby omladili strom. Orezávanie tvaru koruny by malo byť zverené odborníkom.

Ak chcete strom rehabilitovať, oreže sa po poklesnutí listov a skoro na jar. Odstráňte zasiahnuté vetvy, vďaka ktorým je korunka príliš hrubá.

tvoril zväzok

očistiť

Pred bielením sa kmeň zbaví mŕtvych kúskov kôry, lišajníkov a machu. Ruky, oblečené v domácich rukaviciach, starostlivo vyčistite valec. Nezabudnite vyčistiť spodnú časť kmeňa a spodok kostrových vetiev. Aplikácia vápna chráni strom pred chorobami a škodcami. Sadenice sa bielia menej koncentrovaným roztokom.

Dôležité: Bielenie sa vykonáva pomocou bezpečnostných okuliarov a gumových rukavíc. Vápno je veľmi leptavé pre pokožku a spôsobuje vážne poškodenie očí.

Kmeň a základne kostrových vetiev sú spracované. Bielenie sa vykonáva na jeseň - po páde listov a na jar - po roztopení snehu.

hnojivá

Pôda sa hnojí organickou hmotou každé 3 až 5 rokov - komplexné minerálne hnojivo sa zmieša s pôdou a zavedie sa do plytkých zákopov vykopaných v špirále okolo stromu. Šírka korunky prispôsobí priemer aplikácie hnojiva.

Hruška nemá rád dusík, v prípade potreby by sa mala hnojiť (prudké spomalenie rastu, zníženie výnosu).

slnko svieti

Ako chrániť hrušku pred mrazom

Mladé sadenice katedrály sú chránené pred mrazom obalením kmeňa pytlovinou, ktorá je nasiaknutá motorovou naftou, prachom a inými prípravkami pre myši.Koreňová zóna je tiež izolovaná pomocou slamy, ktorá by sa mala miešať s bylinkami, ktoré odpudzujú myši (mráz, mäta, palina). Sneh okolo sadenice je dobre rozdrvený.

Chorobám, škodcom a ich kontrole

Hruška katedrály je odolná voči väčšine škodcov a chorôb, ale určite si vyžaduje ďalšie spracovanie.

tvar žiaroviek

Choroby charakteristické pre katedrálu

Hruška je náchylná na plesňové choroby. Rastliny môžu ochorieť:

 1. Múčnatka. Vyznačuje sa bielym kvetom na listoch a plodoch, ktoré sa zdajú byť z veľkej časti práškom múky. Ochorenie postihuje ďalšie ovocné stromy. Postihnuté listy sa stočia, vyschnú a spadnú. Plody hnijú a rozpadajú sa.
 2. Moniliosis. Moniliálne popáleniny a ovocné hniloby, ktoré sú charakteristické pre túto chorobu, sa ľahko vyvíjajú a šíria za teplého počasia a vysokej vlhkosti.
 3. Čierna alebo špinavá huba. Toto ochorenie vedie k upchatiu pórov a smrti listov. Strom zbavený zelene rýchlo umrie. Ak sa nájde plesňový plak, zalievanie by sa malo znížiť.
 4. Hrdza na listoch. Ochorenie je charakterizované prítomnosťou červenkasto-hrdzavého povlaku na listoch. Na listoch sa tvoria diery, vysychajú a odpadávajú.

Na ochranu proti plesňovým chorobám sa používa Bordeauxova tekutina alebo vhodné fungicídy s komplexným účinkom (Topaz, Horus). Spracovanie sa uskutočňuje na jar pred zlomením púčikov. Pred kvitnutím je potrebné druhé ošetrenie.

zozbieraná úroda

Na ochranu stromu pred chorobami sa koreňové kruhy očistia od burín. Padlé listy, choré ovocie a odrezané choré konáre musia byť odnesené zo stromu a spálené.

Sabotéri útočiaci na katedrálu

Hruška môže byť ovplyvnená voškami, weevilami, rôznymi druhmi húseničiek a motýľov (hloh, medovice). Na ochranu používajte insekticídne roztoky, striekané infúziou paliny, rezného dreva, tabakového prachu. K roztoku sa pridá umývacie mydlo, aby sa dobre udržalo na listoch.

Insekticídy sa používajú v úplnom súlade s odporúčaniami výrobcu, pri spracovaní sa používajú ochranné pomôcky na ruky, dýchacie cesty, pri manipulácii sa používajú pevné odevy s dlhými rukávmi.

vedro ovocia

Na aké regióny je odroda lepšie prispôsobená

Odroda Kafedralnaya bola chovaná pre stredné Rusko. Dnes sa rozšírila do viacerých južných a severných regiónov. Strom sa cíti skvele v Rostovskom regióne a na Strednom Urali. Na predmestiach rastie katedrála.

Zrenie a skladovanie ovocia

Hrušková katedrála patrí k letným odrodám. V najsvetlejších oblastiach ovocie dozrievajú rýchlejšie - koncom augusta sa zberajú studené oblasti v septembri. Ovocie zbierajte ručne, aby nedošlo k rozdrveniu jemného šťavnatého ovocia.

kvitnúci strom

Z nich sa varia vynikajúce kompoty, konzumujú sa čerstvé, džúsy a džemy.

Hruška katedrály je vďaka svojej ľahkej starostlivosti a nenáročnosti schopná produkovať dobré výnosy. Preto je odroda tak milovaná ruskými záhradníkmi.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica