Opis a vlastnosti odrody hrušiek Prosto Maria, kultivácie a opeľovačov

Hruška, známa ako Just Maria, sa objavila v záhradách letných obyvateľov pomerne nedávno. Je to mrazuvzdorný druh, ktorý sa napriek silným zimám zotavuje a poskytuje vynikajúcu úrodu. Je to len tak, že si Mary nevyžaduje osobitnú pozornosť. Rovnako ako všetky hrušky má rada veľa slnečného svitu, pravidelné oplodnenie a mierne zalievanie.

Popis a história chovu hrušiek Prosto Maria

Na samom konci jesene dozrie v záhradách skúsených záhradníkov a jednoducho amatérov nedávno vyšľachtená odroda. Je to len to, že Mária sa objavila vďaka bieloruským chovateľom v roku 1990 krížením zimy-odolného bieloruského neskoro odolného masla Ro. Najskôr bola pomenovaná nová odroda - Maria.

Neskôr ovocie získalo medzi záhradníkmi popularitu a stalo sa známe ako Just Maria. Táto odroda dobre znáša zimy a dáva dobrú úrodu. Je to len tak, že Mária dokáže vydržať mrazy až do 37 stupňov a na jar rýchlo oživuje a dokonale prináša ovocie.

Odroda vlastnosti

Je to len tak, že Maria je pomerne neskoro odroda, jej plody dozrievajú až v októbri. Plody sú veľké, hruškovitého tvaru. Hmotnosť jedného ovocia je 180 - 200 gramov. Kôra hrušky je hladká a lesklá. Na povrchu sú viditeľné zelené bodky.

Farba ovocia je najprv zelená. Po dozrievaní ovocie zožltne a ružovo sa začervená. Ovocie chutí sladké a šťavnaté, mierne kyslé. Buničina je príjemnej krémovej farby, nie príliš pevná, ale mastná. Toto je dezertná odroda.

Strom rastie rýchlo, ale dorastá iba do 3 metrov. Koruna dospelej rastliny má podobu širokej pyramídy. Vetvy rastú silne nahor a na šírku, ale pod váhou ovocia sa mierne nakláňajú smerom k zemi. Z jednej dospelej rastliny sa zozbiera 40 kilogramov ovocia.

žiarovka na strome

Klady a zápory

Pros:

 • vynikajúca mrazuvzdornosť;
 • odolnosť proti chorobám;
 • pravidelné rodenie;
 • vynikajúce chuťové vlastnosti ovocia;
 • prezentácia zrelého ovocia;
 • plodenie v treťom alebo štvrtom roku po výsadbe.

mínusy:

 • ukazovatele relatívne nízkeho výnosu;
 • náchylnosť k útokom hmyzích škodcov;
 • drvenie ovocia s vysokými výnosmi.

veľké ovocie

Ako šíriť hrušku?

Je to tak, že sa Mária reprodukuje takýmto spôsobom:

 1. Rezne.

Vetva s listami sa vyreže z dospelého stromu a spustí sa do nádoby s vodou. Po niekoľkých týždňoch, stopka dáva korene. Pre lepšiu tvorbu koreňov sa do vody vloží tableta s Heteroauxínom.Potom sa výsadba vysadí do zeme a hojne sa zaleje. Tento postup je vhodné vykonať v lete. V skleníku sa môžu vysádzať predrezky. Pre lepšie zakorenenie je rastlina napojená až 4-5 krát za deň.

 1. Vrstiev.

Vetva dospelého stromu je ohnutá a pokrytá zemou. Pôda je dobre zavlažovaná vodou, pôdu je možné vopred uvoľniť. Horná časť vetvy s listami zostáva nad zemou. V mieste kontaktu výhonku s pôdou sa vytvárajú korene. Keď je vetva dobre zakorenená, je vyrezaná z rodičovského stromu. Čas konania je obdobím intenzívneho rastu (od polovice jari do konca leta). Vetvy na vrstvenie by mali byť mladé a ešte lignifikované.

ovocná hruška

 1. Očkovanie.

Stonok so spiacimi púčikmi je rezaný z materského stromu. Na jednom konci sa urobí ostrý rez, na druhom tupý rez. Tenká vetva s dvoma alebo tromi nespálenými púčikmi skoro na jar, v okamihu, keď sa miazga začína pohybovať, je naštepená pod kôru stromu, napríklad iný druh hrušky. Stonku môžete vložiť do polotovaru na polovicu. Vetvy stromu, do ktorých sa vkladajú odrezky z iného stromu, sa narezajú na konope. Potom je do nich implantovaná spravodlivá Mária. Spojenie je pevne obalené páskou.

Funkcie pestovania stromu

Je to tak, že Maria, rovnako ako všetky hrušky, miluje veľa slnečného žiarenia, netoleruje vetry a príliš bažinatú pôdu. Strom je vysadený na južnej strane záhrady, na kopci, najlepšie na oplotenom území.

zelené ovocie

Dátum pristátia

Je to len to, že Mária je vysadená skoro na jar, pred rozkvetom listov alebo koncom jesene, pred začiatkom mrazu. Uprednostňuje sa jarná výsadba. Strom sa bude môcť v teplých podmienkach dobre prispôsobiť novému prostrediu.

Požiadavky na osvetlenie a pôdu

Iba Mária miluje čiernu pôdu, dobre hnojenú pôdu a netoleruje kyslú pôdu. Na vyrovnanie acidobázickej rovnováhy sa do zeme pridá dolomitová múka alebo hasené vápno. Hruška môže rásť na piesočnatej a ílovitej pôde, ak sa k nej pridá organické a minerálne hnojenie. Hruška netoleruje príliš vlhkú pôdu, v bažinatej pôde môžu korene hniť.

Je nežiaduce zasadiť strom v tieni ostatných stromov. Hruška sa vyvíja zle v podmienkach nedostatočného osvetlenia a poskytuje malé a kyslé plody. Mary miluje slnečné svetlo.

strany zčervenajú

Výber sadeníc

Je vhodné kúpiť sadivový materiál v škôlkach. Sadenice by mali vyzerať pevné a zdravé. Vek stromu na výsadbu je 1 alebo 2 roky. Je nežiaduce kupovať staršie rastliny - zaberajú dlho a zakorenia. Výsadbový strom by nemal byť vysoký viac ako 1,5 metra.

Ako správne zasadiť sadenice?

Pred výsadbou sa korene sadenice umiestnia na 12 hodín do vody, do ktorej sa pridá Heteroauxín, aby sa stimuloval rast koreňového systému. Strom je zasadený do otvoru, ktorého hĺbka je asi 1 meter. Vyťažená pôda sa zmieša s mulleínovými a minerálnymi hnojivami (superfosfát, dusičnan draselný).

Na spodok jamy sa nalejú malé kamene na odtok a trochu hnojenej zeminy, potom sa vloží strom a posype sa pôdou až po koreňový golier. Po výsadbe sa pod korene nalejú 2 vedrá usadenej vody. Stávku môžete riadiť v blízkosti mladého stromu, ktorý bude slúžiť ako podpora pre tento strom.

veľa ovocia

opeľovače

Je to len to, že Mária sa môže sama opeľovať, aj keď len čiastočne. Aby sa dosiahol lepší výnos, odporúča sa pestovať ďalšie odrody hrušiek v blízkosti stromu, čo mu poskytne krížové opelenie. Napríklad rôzne spomienky na Jakovlev alebo vévodkyňu.

Starostlivosť o odrodu Just Maria

Odporúča sa starostlivosť o strom, zalievanie v suchom období a každoročne rezať suché a choré konáre. Ak je výnos slabý, pôda v blízkosti rastliny sa hnojí organickou hmotou alebo minerálmi.

zalievanie

V suchom letnom období musí byť strom napojený. Pod koreň sa nalejú 2 alebo 3 vedrá s vodou. Procedúra sa vykonáva trikrát týždenne.Mladé stromy ihneď po výsadbe v prvom mesiaci sa pravidelne zavlažujú - každý druhý deň sa pod koreň naleje jedna vedra vody. Odporúča sa tiež zvlhčiť pôdu v blízkosti hrušky suchou jarou, v čase kvitnutia a tvorby vaječníkov. Ihneď po zalievaní sa pôda okolo stromu uvoľní. Nesmie sa povoliť zamokrenie pôdy. V podmienkach nadmernej vlhkosti sa korene začnú hniť.

zrelá vojvodkyňa

mulčovanie

Pôdu okolo stromu je možné posypať mulčom. Inhibuje odparovanie vlhkosti a inhibuje rast burín. Ako mulč sa používa kosená tráva, slama, malá kôra alebo piliny.

prístrešia

Maria iba zimu dobre znáša, ale odporúča sa izolovať mladé stromy, aby nezomreli v silných mrazoch. Pred úkrytom vyčistia miesto od stromu od padlých listov a burín. Odporúča sa bieliť trup roztoku, ktorý hrušku chráni pred hlodavcami.

Strom je vybavený suchými trstinami alebo slamou a na vrchu je zviazaný pytlovinou. Môžete si kúpiť špeciálny poťah na zimné úkryt záhradných stromov. Pôda blízko stromu je posypaná vysokou (až 30 centimetrov) vrstvou mulča.

úrodu

prerezávanie

Tvorba koruny sa vykonáva začiatkom jari alebo koncom jesene. Jarné prerezávanie sa vykonáva pred rozkvetom listov. Jeseň - potom, čo všetky listy padli zo stromu. Koruna je zoslabnutá, chorá a odrezané suché konáre, na hruške zostane niekoľko hlavných vetiev. Horné konáre sú odstránené - neprinášajú ovocie. Bočné výhonky sa skrátia o tretinu. Koruna sa vytvára v druhom alebo treťom roku po vysadení mladej rastliny na otvorenom priestranstve.

umelé hnojivo

Je to len to, že Maria potrebuje kŕmenie pre tretiu sezónu po výsadbe. V jednom roku by mal strom dorastať o 30-50 centimetrov. Ak je rýchlosť rastu nízka, hruška potrebuje ďalšie kŕmenie. Na jar, pred prestávkou na pučanie, sa pod hrušku môže naliať vedro divulínu alebo vtáčie trus rozpustené vo vode. O mesiac neskôr, počas kvitnutia listov, sa pôda hnojí dusíkatými hnojivami (močovina).

Dospelý strom potrebuje kŕmenie v čase kvitnutia a tvorby vaječníkov. Hruška sa odporúča oplodniť nasledujúcimi prípravkami: Nitrofoska, Azofoska, Diammofoska, Bona Forte, Master, Agricola. V čase dozrievania ovocia je hruška hnojená superfosfátom a dusičnanom draselným.

vitamínový strom

Na zimu je možné Just Maria posypať suchým drevným popolom (do uvoľnenej pôdy pridať 200 gramov). Toto prírodné hnojivo obsahuje veľa draslíka a fosforu.

Možné choroby a ich liečba

Len Mária má vynikajúcu imunitu proti mnohým chorobám. Avšak počas daždivých a chladných letných období môže rastlina ochorieť. Na prevenciu chorôb je hruška postriekaná chemikáliami a fungicídmi.

drevený stĺpik

Choroby a liečby:

 1. Chrasta.

Plesňové ochorenie, ktoré ovplyvňuje lístie a ovocie. Najskôr sa na listoch objavia hnedé škvrny, potom na samotných plodoch. Ovocie praskajú a stvrdnú. Zo stromu sa odstráni choré ovocie. Hruška samotná sa postrieka zmesou Bordeaux alebo fungicídmi.

 1. Moniliosis.

Huba napadá ovocie hnilobou, po ktorej sa stáva úplne nepoužiteľnou. Zo stromu sa odstráni choré ovocie. Hruška sa postrieka kvapalinou Bordeaux, síranom meďnatým alebo fungicídmi (Fitosporin, Strobi).

 1. Hlboká huba.

Objaví sa po útoku vošiek. Sekréty tohto hmyzu sú živnou pôdou pre mikroorganizmy. Na ovocí a listoch sa objavuje čierny kvet pripomínajúci sadze. Zo stromu sa odstráni choré ovocie. Hruška samotná sa postrieka fungicídmi.

hubovitá huba

Počas dozrievania ovocia sa na prevenciu a kontrolu húb odporúča zavlažovať strom roztokmi pripravenými s prídavkom sódy, koloidnej síry. Hruška sa môže postriekať infúziou cesnaku, cibule. Do vody môžete na zavlažovanie pridať niekoľko kryštálov manganistanu draselného. Je vhodné posypať dno stromu hŕstkou popola alebo vápna.

Škodcovia a boj proti nim

Len Mária má veľa škodcov.Hmyz (vošky, hrušky, roztoče, hrušky) poškodzuje listy, kvety a ovocie samé. Škodcovia netolerujú príliš silné pachy. V blízkosti stromu sa odporúča pestovať palinu, nechtík lekársky, levanduľa, šalvia.

Počas obdobia maximálnej aktivity hmyzu sa na konáre zavesia lepivé pásky. Odporúča sa striekať strom prípravkami, ktoré odpudzujú hmyz (Lepidocid, Bitoxibacillin). Na boj proti hmyzu sa používajú insekticídy (Aktellik, Aktara, Konfidor-Maxi). Kliešte sa ničia akaricídmi (Neoron, Apollo).

hruškový kvet

Zber a skladovanie

Koncom jesene dozrie iba Mária. Hrušky sa zbierajú zo stromu nezrelé, keď sú pevné a majú žlto-zelený povrch. Obdobie zberu je celé október a začiatok novembra. Ovocie sa udržuje v chlade. Skladovacia teplota - od 0 do 2 stupňov Celzia. V takýchto podmienkach môžu plody klamať a nestratiť svoju prezentáciu a chuť až do nového roka.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica