Opis a charakteristika afrických husí, pravidlá chovu plemena

Predok africkej husi sa napriek názvu považuje za divočinu. Táto hydina má veľké mäsité telo. Z hľadiska veľkosti zaujímajú predstavitelia tohto plemena tretie miesto medzi husami s vysokou hmotnosťou. Okrem toho sa vták vyznačuje pokojnou dispozíciou. Vzhľadom na opísané vlastnosti sa africké husi často používajú v domácich zvieratách.

Vzhľad a vlastnosti afrických husí

Medzi charakteristické znaky afrických husí patrí:

 • sivo-hnedé alebo hnedé perie;
 • prítomnosť „peňaženky“ vrecka;
 • neprítomnosť mastných záhybov na bruchu, typická pre iné husi;
 • široké a silné telo;
 • kompaktná hlava na dlhom krku;
 • čierny zobák.


Dôležitou črtou predstaviteľov afrického plemena je rana na čele, ktorá sa s rastom zväčšuje. To isté sa stane s čiernym pruhom stekajúcim z hlavy pozdĺž chrbta.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Hmotnosť kohútika dosahuje 11 kilogramov, hus - 9 kilogramov. Okrem toho pri aktívnom kŕmení môže tento počet narásť na 13 kilogramov.

Africké husi sa považujú za stotročníkov. K ovipozícii dochádza počas niekoľkých rokov. Napriek tomu, že husi tohto plemena nestanovujú prísne požiadavky na starostlivosť, vtáky v chladných oblastiach sa musia držať vo vybavených voliéroch. Pri teplotách pod nulou zamrzne subbeak „peňaženka“. Potomstvo tohto plemena sa vyvíja pomaly. Mladé zvieratá dosiahnu sexuálnu zrelosť o dva alebo tri roky. Husí v priemere ukladá v priebehu roka v priemere až 20 - 40 veľkých vajec.

Klady a zápory

Klady a zápory
veľká telesná hmotnosť;
husté perie;
nedostatok osobitných požiadaviek na starostlivosť;
schopnosť prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam;
dobrá dispozícia.
neschopnosť tolerovať negatívne teploty;
nízka, v porovnaní s inými plemenami, znášanie vajec;
pomalý vývoj potomstva.

Africké husi sa chovajú hlavne na mäso. Perie týchto vtákov sa používa menej často.

Jemnosti údržby a starostlivosti

Ako už bolo uvedené, zástupcovia tohto plemena nestanovujú osobitné požiadavky z hľadiska údržby a osobnej starostlivosti. Vtáky potrebujú prístup k vodným plochám. Ak to nie je možné zorganizovať, odporúča sa na mieste, kde môžu husi plávať, nainštalovať štruktúru s vodou.

Tieto vtáky žijú v kŕdľoch, aj keď jedného jedinca možno chovať.Pri navrhovaní pera sa plocha interiéru určuje rýchlosťou 1 meter štvorcový na dospelého muža. Hydinové zariadenie pre africké plemeno musí byť izolované utesnením všetkých dier. Husi neznášajú prievan, kvôli ktorým sa vyvíja choroba a potomstvo umiera.

africké husi

V hydinárňach je potrebné inštalovať nápojové šálky a škatule s minerálnym krmivom. Na podlahu by sa mala naniesť vrstva pilín a piesku. Vo vnútri domu sa odporúča usporiadať hniezda a prístupový otvor.

Vypracovanie stravy

Základom stravy v teplom období je čerstvá tráva. Husi jesť:

 • orobinec;
 • rákosia;
 • šťaveľa;
 • rebríček;
 • púpava a iné byliny.

Odporúča sa kŕmiť dospelých až do dvoch kilogramov zelenej trávy denne. Vo večerných hodinách by sa malo navyše poskytnúť krmivo:

 • zemiaky;
 • repa;
 • kukurica;
 • kukurica.

K strave by sa mali pridávať aj prísady, ako napríklad stolová soľ, jemný štrk alebo krieda. To stimuluje trávenie vtáka. Husi musia piť veľa vody. Voda sa musí naliať tak, aby vták mohol úplne ponoriť zobák a nozdry. Na urýchlenie prírastku na váhe sú v potrave zahrnuté ovos, pšenica, kukurica a jačmeň.

Mláďatá by mali dostať chlieb nasiaknutý vodou. V druhom týždni sa do stravy zavádza zelená tráva a varené zemiaky. Do mesiaca môžu byť mladé zvieratá vyradené na pasenie.

Počas zimy sa africké husi menia na pevné krmivo vrátane nakrájanej proso, kukurice a pšenice. Vták sa odporúča podávať potravinový odpad, varené zemiaky s repou a mrkvou. Borovica a smrek ihly sú súčasťou stravy ako doplnok vitamínu.

Šľachtiteľské rysy

Africké husi dosiahli pohlavnú zrelosť vo veku dvoch rokov. Produktivita samcov sa však po štyroch rokoch postupne znižuje. Na to majú vplyv aj podmienky zadržania. Pri teplotách pod +23 stupňov sa gander deaktivuje.

U žien sa sexuálna zrelosť vyskytuje skôr. Najproduktívnejšie obdobie sa považuje za prvé tri roky. Odporúča sa nechať až štyri husi na gander. To nevylučuje možnosť vytvorenia páru. Zástupcovia afrického plemena si rovnako ako mnoho iných často vyberajú svoju „obľúbenú“ fenku. V takýchto prípadoch sú pohlavia vyradené. To isté by sa malo urobiť, ak samec začne prejavovať agresiu. Takéto situácie sú však pre africké plemeno menej bežné ako pre ostatné.

africké husi

Okrem toho sa každé 3 roky odporúča zaviesť do kŕdľa nového kŕdľa na obnovenie krvi.

Choroby a liečba

V prípade afrických husí sú charakteristické infekčné choroby spôsobené nedodržaním podmienok zadržania. Do rizikovej skupiny patria najmä mladé zvieratá. Medzi patológie, ktoré sa častejšie diagnostikujú u vtákov, patria:

 1. Vírusová enteritída. Ovplyvňuje hlavne pečeň a spôsobuje smrť až 95% potomkov. Enteritída sa nelieči. Ako prevencia infekcie sa však vakcinujú mladé zvieratá.
 2. Salmonelóza. Závažné ochorenie postihujúce celé telo. Spracuje sa s „furazolidónom“.
 3. Kolibacilóza. Najbežnejšia choroba spôsobujúca slabosť. Ošetruje sa Baitrilom.
 4. Pasteurelóza alebo cholera. Zvyčajne sa vyvíja v dôsledku parazitov. Liečba je podávaná antibiotikami.

Husy tiež často blokujú pažerák spôsobený suchým jedlom. Ošetrenie sa uskutočňuje slnečnicovým olejom.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica