Opis a charakteristika husí plemena Arzamas, ich chov a starostlivosť

Husy Arzamas sa vyznačujú mnohými vlastnosťami. Tieto vtáky sú vysoko produktívne, a preto sú u poľnohospodárov veľmi obľúbené. Okrem toho sa vtáky považujú za nenáročné na starostlivosť a majú silný imunitný systém. Na dosiahnutie úspechu pri ich chove je však potrebné dodržiavať určité odporúčania a poskytnúť vtákom vyváženú stravu.

Príbeh o pôvode

Vtáky dostali meno na počesť mesta Arzamas, ktoré sa nachádza v oblasti Nižného Novgorodu. Pôvodne boli chované ako bojové vtáky. Začiatkom devätnásteho storočia sa vtáky začali oceňovať ako jemné, kvalitné mäso. Podrobné informácie o vtákoch nájdete v knihách doby Kataríny II. Táto cisárovná bola fanúšikom husích bojov a dala Arzamasovi meno husacieho kapitálu. Popisy tohto plemena sú v knihe I. I. Abozin, ktorý bol odborníkom na poľnohospodársku hydinu.

Počas druhej svetovej vojny sa toto plemeno zastavilo. Ale krátko po víťazstve sa chovateľom podarilo obnoviť hospodárske zvieratá a začať ich ďalší vývoj.

Opis a charakteristika husí plemena Arzamas

Zástupcovia tohto plemena sa vyznačujú nasledujúcimi znakmi:

 • snehobiela farba;
 • malá zaoblená hlava;
 • masívne čelo a šije;
 • dobre vyvinuté lícne svaly;
 • mohutný pomarančový zobák;
 • veľké nebeské alebo čierne oči s jasne žltými viečkami;
 • široká hruď;
 • krídla priliehajúce k telu;
 • krátke a silné nohy oranžovej farby;
 • veľké labky s rovnými prstami.

Arzamská hus

Okrem vynikajúcich externých údajov sa vtáky vyznačujú vynikajúcimi parametrami produktivity. Živá hmotnosť husi dosahuje 6 kilogramov, hus - 5-5,5. Po 2 mesiacoch vážia mladé vtáky 3,5 až 4 kilogramy.

Vtáky sa vyznačujú priemernou produkciou vajec. V tomto prípade si hus položí v priebehu roka až 25 vajec. Ovipozícia začína asi 300 dní. Hmotnosť 1 vajca dosahuje 170 - 180 gramov.

Toto plemeno sa vyznačuje vysokými parametrami vyliahnuteľnosti potomkov. Ukazovatele obsahu vaječného tuku sú 85%. Husi sa vyznačujú výrazným materským inštinktom. Sú vynikajúcimi mláďatami.

Hlavné výhody a nevýhody

Klady a zápory
vysoké ukazovatele vytrvalosti;
možnosť údržby pasienkov;
odolnosť voči nepriaznivým klimatickým podmienkam;
vysoké parametre výroby vajec;
vynikajúca vitalita kurčiat;
vynikajúca liahnuteľnosť vajec;
kvalitné mäso.

Parametre produkcie vajíčok samíc dosahujú počas sezóny 18 až 25 vajec. Ich hmotnosť je navyše 165 až 180 gramov. Zároveň sa u týchto vtákov nevyskytujú žiadne viditeľné nedostatky.

Jemnosti údržby a starostlivosti

Pestovanie husí Arzamas znamená prítomnosť hydinárne a priestoru pre pešie vtáky. Je žiaduce, aby mali prístup k rezervoáru. Veľkosť miestnosti sa počíta s prihliadnutím na hospodárske zvieratá. 1 hus musí mať plochu najmenej 1 meter štvorcový.

Napriek odolnosti plemena voči chladnému počasiu sa odporúča izolovať podlahu v dome. Pomôže to predísť zvýšenej vlhkosti a rozvoju patológií. Teplotné parametre vzduchu musia byť najmenej +10 stupňov. Na podlahu domu sa odporúča umiestniť podstielku s hrúbkou najmenej 30 cm. Vyrába sa z sena, rašeliny, slamy alebo pilín.

Husy potrebujú hniezda. Mali by byť vyrobené z dreva a mať silné dno. Príprava vstupných otvorov pre vtáky nie je nijaká dôležitá. V hydinárni by ste určite mali dať nádoby s popolom alebo pieskom - to umožní vtákom očistiť ich perie.

Arzamská hus

Husi potrebujú vonkajšie prechádzky v zime av lete. V tomto prípade môže byť pešia zóna otvorená alebo uzavretá. Ak existuje plot, je oveľa ľahšie kontrolovať príjem potravy hus. Je vhodné zasadiť obilné trávy vopred na chôdzu.

Na zjednodušenie starostlivosti o husi sa odporúča umiestniť v blízkosti domu rezervoár. Ak to nie je možné, stačí nainštalovať vodné kúpele.

Kŕmna dávka

Pri zostavovaní stravy pre husi by sa mali zohľadniť tieto pravidlá:

 1. Za 7-10 dní sa odporúča dať vareným vajíčkam husičky v rozdrvenej forme a zeleninu.
 2. Od 10. dňa je možné do stravy zaviesť nasekanú proso a kukuricu. Denný objem takýchto potravín pre husi mladšie ako 1 týždeň je 30 gramov a po 7-14 dňoch sa zvyšuje na 90 gramov.
 3. Od veku dvoch týždňov je dovolené zavádzať do krmiva pernatých zvierat zmiešané krmivo. Pomáha vám rýchlejšie rásť a priberať na váhe. Je to kvôli vysokému obsahu užitočných prvkov.

Krmivo sa môže husi sušiť alebo vo forme kaše. Mokré jedlo pomáha normalizovať činnosť tráviacich orgánov a zlepšuje ich zdravie. Dospelé vtáky potrebujú 330 - 340 gramov potravy. Je dovolené kŕmiť hus Arzamas zeleninou, obilninami a mliečnymi výrobkami. Môžete tiež použiť kriedu, mušle, seno múku. Je však menej výhodné ako použitie kŕmnej zmesi.

rozmnožovanie

Husi kladú vajcia vo veku asi 8 mesiacov. Maximálna produktivita vtákov sa vyskytuje po 2 rokoch. Potom indikátory klesajú. Inkubácia alebo inkubácia vajíčok trvá 22 dní. Po uplynutí tejto doby sa rodia goslingi.

Batoľatá rýchlo rastú. Pomáha to organizovať ustajnenie brojlerov a chová vtáky až 2 mesiace. Dovtedy je ich hmotnosť 3,5 kilogramu. Chov vtákov potom nie je príliš ziskový, pretože začína topenie a stav jatočného tela sa výrazne zhoršuje.

choroby

Tieto husi sa vyznačujú silnou imunitou. Ľahko vydržia chlad. Porušenie podmienok zadržania však môže vyvolať niektoré choroby. Najčastejšie sa vyvíjajú v podmienkach vysokej vlhkosti.

Vo väčšine prípadov zvýšená vlhkosť vyvoláva výskyt aspergilózy. Toto infekčné ochorenie je spojené s plesňovou infekciou. Jeho vývoj sa pripisuje tvorbe plesní na vrhu. Ďalšou nebezpečnou patológiou husí je kolibacilóza. Vývoj choroby je spôsobený infekciou E. coli. Najčastejšie sa u oslabených vtákov vyvinie patológia.

Husy Arzamas sa považujú za populárne plemeno. Je to kvôli ich vysokej produktivite a nenáročným podmienkam zadržania.Zároveň je dôležité zorganizovať správnu výživu pre vtáky a vyhnúť sa vysokej vlhkosti v dome.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica