Opis a charakteristika husí plemena Bashkir, pravidlá ich chovu

Chov husí je jednoduchý a ziskový podnik. Vtáky rýchlo rastú a poskytujú svojim majiteľom chutné výživné mäso, veľké vajcia a pečeň. Na výrobu oblečenia a podstielky sa používajú páperie a perie. Z hľadiska chovu je lepšie získavať kvalitné mladé zvieratá, ktoré môžu produkovať silné potomstvo. Husi Bashkir sú populárne medzi poľnohospodármi. Podrobnejší príbeh o charakteristických vlastnostiach týchto vtákov.

História chovu

Predchodca husí Bashkir je spoločná šedá hus. Pri vývoji tohto plemena bolo úlohou získať vtáky, ktoré sa ľahko prispôsobia chladnému podnebiu a obmedzenému množstvu vody. V tomto prípade museli husi rýchlo priberať na váhe.

Chovatelia sa vysporiadali so všetkými úlohami: husa Bashkir je o niečo ľahší ako ťažké odrody týchto vtákov, 2 mesiace po narodení však získava 3 kilogramy. Preto je vhodný pre priemyselné pestovanie, pre domácnosti na vidieku. Dokonca aj v lete si obyvatelia, ktorí odchádzajú z mesta iba na leto, vyberajú toto plemeno, aby získali kvalitný čerstvý mäso pre rodinný stôl.

Opis a charakteristika husí Bashkir

Husa Bashkir patrí k ľahkému predaju husí, ak sivý pás dosiahne hmotnosť 8 až 9 kilogramov, potom hmotnosť husa Bashkir je 3 až 5 kilogramov. Okrem toho sa masa najíma veľmi rýchlo s minimálnymi nákladmi na jedlo; pár mesiacov po narodení je vták vhodný na zabitie, pretože získa 3 kilogramy. Tieto husi sa niekedy nazývajú baškirská linda pre svoju vonkajšiu podobnosť, ale skutočná linda je väčšia.

Husi Bashkir

Husi sa vyznačujú vysokou produkciou vajec, vajcia tohto plemena nie sú horšie ako kuracie vajcia, môžu sa používať nielen pri pečení.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Dôležité: Husacie vajcia majú veľké póry, cez ktoré môžu prenikať baktérie, preto ich musíte variť alebo smažiť dlhšie ako pol hodiny.

Husi tohto plemena sú zodpovednými matkami, veľmi zriedka opustia svoje hniezda. Miera prežitia kurčiat je 95 až 98%, čo je vysoký ukazovateľ. Vtáky sa neboja, ale prispôsobujú sa náročným podmienkam zadržania. Sú to krásni kompaktní jedinci s bielym perím a jedným prehybom tuku na bruchu, s jasne oranžovými labkami a zobákom oranžovej farby s bielym okrajom na spodnej časti. Majú silnú imunitu a vysokú odolnosť voči chorobám.

Výhody a nevýhody

Klady a zápory
rýchly rast, chuťové vlastnosti mäsa;
počet prijatých vajec;
silná imunita;
nenáročnosť na jedlo a údržbu.
vtáky sú hlučné, gandery majú búrlivý hlas;
citlivý a pomstychtivý.

Vtáky dokážu odolať ťažkým zimám, nepotrebujú rezervoár, stačí malý kontajner, aby sa do nich dostali. Keďže kurčatá rýchlo rastú, jatočné telá nie sú príliš tučné. Keď sú zabité po 2 mesiacoch, sú čisté, pretože topenie v houskách začína 70 až 75 dní po vyliahnutí z vajec. Výberom tohto druhu husí sa zabezpečí vysoká ziskovosť pre hydinárske podniky.

Podmienky údržby a starostlivosti

Vtáky sa neboja, ale trpia vysokou vlhkosťou v miestnosti. Dom pre nich musí byť suchý, dobre vetraný a bez prievanu. V ňom sú potrebné okná, v zime by sa malo zapnúť ďalšie osvetlenie, aby sa zvýšilo denné svetlo na 14 hodín.

Husi sú citlivé na zápach. Podstielka sa musí meniť systematicky. Používajú na to hobliny alebo slamu. Podlaha v miestnosti je hlinená, betónová, drevená. Pri betónovej možnosti sú podlahy chladnejšie, hrúbka podstielky by sa mala zväčšiť. Drevo je menej praktická možnosť.

Dom musí byť vysoký najmenej 2 metre so strechou odolnou proti dažďu a snehu. Sú do nich umiestnené kŕmidlá a napájače pre vtáky, praktickým riešením sú zvyšky plastových inštalačných rúr. Tieto podávače sa ľahko čistia, majú vysoké strany a nemajú ostré rohy. Okrem krmív a nápojov, husí potrebujú kontajnery so zmesou popola a piesku, nechávajú pre nich v hydinárni kriedu a drvené škrupiny.

Husi Bashkir

Pre každú hlavu v hydinárni by pre husi plemena Bashkir mala byť plocha 0,7 - 0,8 m2. Dom by mal byť oplotený sieťou na oddelenie dospelých vtákov od mladých vtákov a husí v hniezdach.

Domy sú postavené pre hniezda, môžu byť samostatné pre každú hus alebo spoločnú, pre 3-4 hniezda. Veľký dom vyžaduje husté, nepriehľadné priečky.

Okrem hydinárne sú v blízkosti oplotené aj husi, pretože ide o mobilného energetického vtáka. Vtáky by sa mali vyháňať každý deň v suchom počasí. Kráčajú dokonca aj v zime pri teplotách až do -15 ° C po dobu 1 až 2 hodín. V lete sú vtáky vybavené väčšou pešou zónou s baldachýnom, pod ktorým sa vtáky schovávajú pred slnečným žiarením, dažďom a vetrom. Za dobrého počasia môžu byť na to nepretržite. Ak je na prechádzku dostatok trávy, vtáky sa živia samy, ak nie, majitelia im prinesú trávu.

diéta

Husi sú v potravinách nenáročný. Pretože rýchlo rastú, konzumujú denne veľa jedla.

V zime

Zastavia pasenie husí po začiatku prvého mrazu. Krmia sa v zime 3 krát denne. Ráno dávajú rozdrvené zrno a pridávajú tam kŕmne droždie. Každá hlava denne potrebuje 300 gramov obilnej zmesi, 1 kilogram zeleniny (zemiaky, repa, mrkva, tekvica). Nakrájajte zeleninu. Okrem toho sa do krmítka umiestni seno.

Vo večerných hodinách dostanú vtáky siláž, drvené ovos, kukuricu, pšenicu. 2-3 krát týždenne sa vtákom postupne dostáva odpad z mäsa a kostí. Bielkovina je nevyhnutnou súčasťou výživy hydiny. Môže vznikať odpad z výroby rýb.

Leto

Za dobrého počasia vtáky chodia nepretržite. Denne jedia až 2 kilogramy trávy. Večer sa im podáva 100 až 120 gramov zmesi obilia. Strava by mala obsahovať kŕmne droždie, kostnú múčku a rybiu múčku. Vtáky potrebujú prístup k čistej vode, malým kameňom pre dobré trávenie, ukladajú nádoby s kriedou a malé mušle.

Husi Bashkir

rozmnožovanie

Pre každého kohúta by mali existovať 3 až 3 husi. Siahajú kuracie mláďatá od februára do apríla. Vajcia sa môžu umiestniť pod hus alebo do inkubátora. Ak sú okamžite silne znečistené, kým sú ešte teplé, sú premyté teplým mierne ružovým roztokom manganistanu draselného. Ak sa infekcia dostane do vajíčka cez otvorené póry, kurčatá sa nevyliahnu.

Husa sedí na vajciach 28 až 30 dní. V tejto chvíli by nemala byť vyrušovaná. V blízkosti hniezda by malo byť vždy jedlo a voda.Potom, čo sa objavia housata, odoberú sa ich matke a umiestnia sa pod lampu. V prvých dňoch sa housatám naseká nasekané vajce, po týždni by sa k vajcom mal pridať tvaroh. Potom - jemne nasekané zelené žihľavy. Ak je vonku teplo, na pastviny sa odosielajú 10-12-dňové housata.

Kde kúpiť a náklady

Vzorky pôvodu sa nakupujú v chovných farmách, na poľnohospodárskych výstavách od dôveryhodných výrobcov v ich regióne. Môžete si kúpiť dospelé husi pre kmene alebo malé goslingy. Husa SPC "OOO Bashkirskiy" má zastúpenie v rôznych mestách Ruska. Náklady na housle za deň sú asi 150 rubľov, pestovaných až do 400 rubľov.

Chov husí umožňuje pozorovať život vtákov. Pre mnohých sa koníček nakoniec vyvinie v seriózny obchod. Rýchly rast, chuť mäsa, možnosť vychutnať si gurmánske sušienky, vysoké náklady na produkty zvyšujú popularitu povolania.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica