Opis a charakteristika plemena husí dánskej legardy, pravidlá chovu

Husi z dánskeho Legardu sa považujú za veľmi populárne medzi mnohými poľnohospodármi. Tieto vtáky majú mnoho výhod. Patria k nim vysoké parametre produktivity, kvalitné chumáčiky, vynikajúce prežívanie. Okrem toho majú vtáky vynikajúce dekoratívne vlastnosti. Na dosiahnutie úspechu v pestovaní pernatých vtákov musia vytvoriť vhodné podmienky a správne formulovať stravu.

Opis a charakteristika plemena

Dánsky legard sa považuje za bežné plemeno, ktoré sa pestuje na priemyselné účely. Ako už názov napovedá, bolo chované v Dánsku. Vtáky sa vyznačujú predĺženým priemerným telom a pôsobivou hmotnosťou. Jediný telesný tuk sa nachádza v bruchu. Za charakteristický znak vtákov sa považuje biely odtieň peria. Zároveň sa labky a zobák vyznačujú bohatou žltou farbou. Vtáky sa vyznačujú rovnomerným a rovným chrbtom. Je veľmi široký. Oči môžu byť modré alebo modré. Zároveň sa hlava vyznačuje pravidelným tvarom a strednou veľkosťou. Vtáky sa tiež vyznačujú krátkym masívnym krkom.


Husi z Legardu majú pôvabnú chôdzu a pôvabnú kostru. Samce vážia maximálne 9 kilogramov. Telesná hmotnosť samíc nepresahuje 6 kilogramov. Toto plemeno sa vyznačuje výraznou sexuálnou charakteristikou. Ak chcete odlíšiť muža od ženy, mali by ste venovať pozornosť postave vtáka. Gander sa vyznačuje väčším a mohutnejším telom.

Husi tohto plemena sa vyznačujú vysokými parametrami produktivity. Súčasne sa na pestovanie vtákov vyžaduje málo zmesí obilnín. Mladé vtáky do 2 mesiacov sa môžu kŕmiť jednou trávou a získavať až 6 kilogramov hmotnosti. Vo veku troch mesiacov sa hmotnosť zvýšila na 7 kilogramov.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Na urýchlenie prírastku na váhe odporúčajú skúsení poľnohospodári kŕmiť vtáky obilninami a kŕmnymi zmesami.

Husacie mäso tohto plemena sa považuje za veľmi žiaduce. Je to vďaka vynikajúcej chuti, výživným vlastnostiam a nízkemu obsahu tuku. Väčšina tuku sa nachádza nad pokožkou a nedostáva sa do mäsových vlákien. Husí pečeň je veľmi žiadaná. Jeho hmotnosť môže dosiahnuť 800 gramov. Aj vtáky sa pestujú na chmýří. Hydina je schopná produkovať 1 kilogram kvalitných surovín ročne. Čiastočné vytrhávanie peria sa môže vykonávať v intervaloch 2 mesiacov.

Klady a zápory dánskych husi

Klady a zápory
nenáročná starostlivosť;
vynikajúca miera prežitia kurčiat;
vysoká kvalita;
dekoratívne vlastnosti;
ľahkosť chovu;
malé náklady na kŕmenie obilnín.
nízka produkcia vajec - samica môže počas celého obdobia znášky ukladať najviac 40 vajec;
nízka vyliahnuteľnosť kurčiat - to je iba 60 - 65%;
potreba očkovania;
potreba používať vitamínové doplnky.

Údržba a starostlivosť

Husi tohto plemena sa vyznačujú nenáročnou starostlivosťou. Vyznačujú sa rýchlym rozvojom. Stojí za zváženie niekoľko funkcií.

Požiadavky na izbu

Husi tohto plemena sa považujú za veľmi termofilné vtáky. Pri organizovaní hydinárne sa odporúča vylúčiť prievan alebo vlhkosť. V zime by mala byť podlaha a steny izolované. Preto je dovolené používať drevo. Je lepšie postaviť hydinárnu na kopci. Neďaleko stojí za to zariadiť pešiu zónu a vytvoriť nádrž.

Rozdelenie miestnosti na zóny nemá žiadny malý význam. Je dôležité zabezpečiť samostatné oddiely pre dospelé vtáky a mladé vtáky. Každá zóna by mala mať miesto na stravovanie a nočný odpočinok. Hniezda sa odporúča umiestniť v tienistej oblasti. Toto by sa malo vykonať mimo vchodu. Najlepšie je umiestniť stavby na južnú stranu. Pre 2 ženy by malo byť 1 hniezdo.

Dánska legardná husi

Chôdza na dvore

Vtáky by sa nemali stále držať v interiéri. Na prechádzky vtákov na čerstvom vzduchu je potrebné vytvoriť špeciálny kryt. Na 1 osobu by malo byť 10 metrov štvorcových. Najlepšie je urobiť miesto na južnej strane domu. Aby ste zabránili odleteniu husí, odporúča sa oplotiť perom sieťou alebo vyrobiť drevený plot. Mali by ste tiež určite poskytnúť baldachýn, ktorý pomôže vtákom schovať sa pred dažďom a slnkom.

Aby sa vtáky mohli pasú, musia sa na pešej zóne vysiať rôzne trávy.

O čo sa postarať v zime

V zime majú vtáky vážne nepohodlie, pretože vyžadujú pohyb a veľa zelene. Aby sa minimalizovali negatívne účinky na zdravie, vtáky potrebujú primeranú starostlivosť. Je dôležité zabezpečiť, aby v nápojoch bola vždy voda. Udržiavanie optimálnej teploty v miestnosti je veľmi dôležité. Malo by to byť + 22-30 stupňov. Parametre vlhkosti by mali byť 60%.

Ako kŕmiť husi

Husa tohto plemena nepotrebuje veľa obilnín. V lete vtáky rýchlo priberajú na váhe len spotrebovaním trávy. Musia mať stály prístup do zelene. Ak potrebujete hromadiť telesný tuk, vtákom by sa malo podávať zrno alebo zmiešané krmivo. Je tiež dovolené používať na kŕmenie ovocie a korene.

Na zimu sa odporúča skladovať suchú pšenicu, jačmeň a ďatelinu. Polovica stravy by mala byť obilnina. Mali by sa podávať najmenej trikrát denne. Je tiež vhodné kŕmiť husy komplexmi vitamínov a minerálov.

Šľachtiteľské rysy

Ženská ovipozícia sa začína v apríli. Na to musia vytvoriť hniezdo. 1 hus je schopná inkubovať až 12 vajec. Samice tohto plemena však môžu vajcia znášať. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa použiť inkubátor. Goslingovia sa vyliahnu po 28 dňoch. Prvý deň by mali byť chované v kojeneckom prostredí.

Dánska legardná husi

S čím sú vtáky choré

Husi tohto plemena sa vyznačujú silnou imunitou. Niekedy však čelia chorobe. Vtáky môžu trpieť aspergilózou, kolibacilózou, nedostatkom vitamínov a inými patológiami. Ak sa chcete vyhnúť problémom, mali by ste dodržiavať tieto pravidlá:

  • udržiavať optimálnu teplotu;
  • dezinfikovať hydinárňu;
  • systematicky meniť podstielku;
  • čisté kŕmidlá a napájače;
  • zabezpečiť dostatočné vetranie.

Dánske husi Legard majú veľa výhod. Tieto vtáky sa vyznačujú silnou imunitou a rýchlo sa vyvíjajú.Zároveň dokážu priberať na váhe aj bez použitia veľkého množstva krmiva pre obilniny.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica