Opis a charakteristika husí talianskeho plemena, pravidlá chovu

V našej krajine sa úspešne pestujú nielen domáce husacie plemená, ale aj sľubné zahraničné odrody. Sú cenení pre svoje vynikajúce výrobné vlastnosti. Zvážte popis, výhody a nevýhody talianskych husí, technológiu chovu, kŕmenie, podmienky pestovania a starostlivosť. A tiež, aké choroby môžu husi ochorieť a ako ich liečiť.

História plemena

Plemeno talianskych hus bolo chované v 20. storočí. Najprv boli chované v samotnom Taliansku a susedných krajinách, ale potom sa začali šíriť ďalej. V roku 1975 sa začali prepravovať na územie Únie. Talianske plemeno sa považuje za sľubné, jeho účelom je získať jemné mäso a pečeň, ktorého hmotnosť je väčšia ako hmotnosť vtákov iných plemien. Talianske husi boli zvyknutí na chov nových domácich plemien.

Opis a hlavné charakteristiky

Telo talianskych husí je kompaktné, vodorovne uložené. Krk je krátky, silný, hlava je stredne veľká. Husi môžu mať hrebeň a malý záhyb pod hlavou, nie sú však charakteristické pre väčšinu plemena. Labky a zobák sú krátke, oranžové. Perie je biele, niekedy však existujú škvrny sivého peria, ktoré sa považujú za vadu, ale sú prijateľné.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Talianski gandéri vážia 6 - 7 kg v dospelosti, husi - 6 kg. Vo veku 2 mesiacov vážia vážiaci 3 kg. Samice ukladajú 4-5 tuctov vajec s bielou škrupinou za sezónu.

Výhody a nevýhody talianskych husí

Klady a zápory
housata rastú rýchlo;
jatočné telá vysokej kvality;
Môže sa pestovať na produkciu veľkej pečene
vtáky odložené na chov vydržali dlhodobú prevádzku (viac ako 5 rokov);
zvládne bez nádrže.
agresívny charakter;
šrafový inštinkt.

Plemeno sa chovalo v teplej krajine, ale napriek tomu sa husi dokázali prispôsobiť chladnej klíme Ruska.

Požiadavky na údržbu a starostlivosť

Talianske husi sú mobilné a aktívne a oddeľujú sa od vtákov iných plemien. Sú agresívne voči cudzím osobám, a preto je nemožné sa ich pásť a držať ich spolu s ďalšími predstaviteľmi vtáčieho rodu.

Pravidlá chovu a starostlivosti o husi talianskeho plemena sa nelíšia od pravidiel platných pre iné plemená. Mali by žiť v husárskom dome, ktorého plocha by mala byť dostatočná na to, aby sa vtáky nepohodli. Na 1 dospelú husu talianskeho plemena musí byť aspoň 1 štvorcový meter. m.

Plemeno však nie je vhodné na trvalé držanie iba v hydinárni.Vedľa toho je potrebné vybaviť pešiu zónu, kde môžete vtáky počas dňa riadiť, aby sa mohli aktívne pohybovať a dýchať čerstvý vzduch. Vyplatí sa aj v zime, ak nie je zima a nie je tu žiadny vietor. Vďaka adaptácii na studenú klímu môžu husi tolerovať aj nízke teploty. Chôdza má pozitívny vplyv na zdravie husí, a to fyzickej aj duševnej, a zvyšuje sa produkcia vajec.

talianske husi

Pravidlá starostlivosti sa týkajú dodržiavania čistoty v miestnosti, kde vták žije, a v pešej zóne. Na podlahe by mala byť podstielka, ktorá pohlcuje vlhkosť a trus. Musíte ju zmeniť, len čo sa znečistí. Vhodnými materiálmi na podstielku sú slama, staré seno, suchá stará rašelina. Je potrebné ju zmeniť, keď bude špinavá alebo dvakrát ročne - na jar a na jeseň. V tomto prípade sa cez špinavú vrstvu naleje tenká vrstva čistej slamy.

Zariadenie, kŕmidlá a napájače sa musia umyť a dezinfikovať, prinajmenšom obariť vriacou vodou. Akékoľvek zvyšné jedlo, ktoré sa nekonzumovalo, musí byť pred podaním z potravín odstránené.

V husacine musíte zabezpečiť vetranie, vykonať osvetlenie, zapnúť svetlá, keď je deň málo. To je nevyhnutné, aby sa husi cítili príjemne a husi kladú vajcia. Ak nedôjde k ďalšiemu osvetleniu, vtáky sa nebudú cítiť pohodlne.

Výživa „Taliani“

Krmivo pre talianske hus pozostáva z čerstvej trávy a vlhkej kaše. Na pastve nájdu trávu tráva, takže ak je v okolí lúka, môžete sa tam pasú. Vhodná je aj nádrž - napríklad vodné vtáctvo, husi sa môžu živiť vodnou vegetáciou a živými bytosťami. Na rybníku nájdu toľko potravín, že sa nemusia doma kŕmiť.

Ak v blízkosti nie sú pastviny alebo rezervoáre, Taliani musia kosiť trávu, pripravovať mokrú kašu z rezu zŕn. Pridajte šťavnaté krmivo - koreňové plodiny a zeleninu, vitamíny a minerálne doplnky - soľ, krieda, kosť a ryby. Rozdeľujte jedlo dvakrát alebo trikrát počas dňa. Krmivá kŕmte až 2 mesiace až 5krát denne.

Okrem potravín by husi mali mať vždy čerstvú čistú vodu. Vtáky sa môžu kŕmiť kompletným krmivom pre hydinu. Použitie hotových kombinovaných zmesí je nákladovo efektívne a pohodlné. Suché granule sa skladujú po dlhú dobu, nezaberajú toľko miesta ako jednoduché krmivo, vtáky dobrovoľne jedia kŕmne zmesi.

Počas obdobia, ktoré predchádza obdobiu výroby vajec, sa musia husi dodatočne kŕmiť. Väčšina stravy by mala byť zelená tráva a syntetické vitamíny by sa mali podávať vtákovi týždeň pred položením.

Vtáky, ktoré sú vykrmované na porážku, sa kŕmia potravou, ktorá je napoly zelená a šťavnatá, napoly. Odporúča sa variť zrno, takže sa lepšie vstrebáva. Pri takejto výživnej strave goslingi priberajú na váhe za 2,5 mesiaca.

talianske husi

Chov plemena

Sexuálna zrelosť talianskych husí sa vyskytuje o 8 mesiacov. Samica kladie 4 alebo 5 tuctov vajec. Miera plodnosti pre toto plemeno je 70 - 90%, na to je potrebné, aby ste vytvorili rodiny s 1 a viac husami. Ak chcete získať plnokrvných housatiek, musíte vybrať iba čistokrvných rodičov. Keď sa krížia s inými plemenami, získajú sa potomkovia, ktorí zdedia vlastnosti oboch plemien.

Keďže talianske husi nemajú tendenciu inkubovať vajcia, na chov husičiek sa používajú domáce inkubátory. Po vyliahnutí sa kurčatá chovajú v odchovníku. O mesiac neskôr sa premiestnia do hydinárne.

Choroby a prevencia

Husi chované Talianmi, ktorí podliehajú pravidlám chovu, sa nestanú chorými. Ale ak sú pravidlá porušené, môžu ochorieť tráviacimi poruchami, infekciami. Infekčné choroby môžu spôsobiť značné škody, choré vtáky nielen znižujú produktivitu, ale môžu uhynúť.

Husy nemôžu byť ošetrené veterinárom bez diagnózy. Iba lekár môže správne určiť príčinu poruchy a predpísať liečbu.Antibiotiká sa používajú na liečbu infekcií. Strava sa používa na liečbu porúch trávenia. Aby ste nespôsobili poruchy gastrointestinálneho traktu, nenakŕmite vtáky starým, nepoužiteľným alebo plesnivým krmivom.

Talianske husi sú vhodné na priemyselné a domáce chovy a chov. Sú to veľké, rýchlo sa kŕmiace vtáky. Je ľahké ich pestovať, nevyžadujú kŕmenie ani podmienky zadržiavania.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica