Opis a charakteristika čínskych husí, pravidlá ich údržby

Čínske plemeno hus sa vyznačuje originálnym vonkajším povrchom. Majú veľkú ranu na zobáku blízko ich čela. „Číňania“ majú relatívne malú telesnú hmotnosť. Dospelí samci vážia iba 5,45 kg. „Číňania“ sú chovaní milovníkmi exotických vtákov. Čínske plemeno dobre zakorení v každej hydinárni. Je pravda, že „Číňania“ majú agresívny charakter. Je lepšie uchovávať ich v samostatnom kryte.

História pôvodu

Čínske husi, ako už názov napovedá, pochádzajú z Číny. Predchodcami týchto vtákov boli divocí suchí chrobáci žijúci vo vzdialených Manchúrii a na Sibíri. Čínske husi prišli do Európy a Ruska v 18. storočí. Toto plemeno bolo krížené s pôvodnými druhmi, aby sa zlepšila výkonnosť. „Číňania“ sa používali na šľachtenie odrôd Kuban, Kholmogorsk, Pereyaslavl a Gorky.

Opis čínskeho plemena

„Číňania“ sú biele a hnedé. Vtáky majú „labuť“ - dlhý a krásne zakrivený krk, sploštenú hlavu. Najdôležitejšou vlastnosťou je, že na čele v zobáku je rast v podobe veľkej hrbole. Biele „Číňania“ majú snehovobiele perie, zobák bohatého oranžového odtieňa, tlapky sú špinavo červené. U hnedých vtákov je perie hnedé, biele a sivé a na chrbte hlavy a krku je viditeľný tmavý pásik. Zobák pestovaných husí je čierny a nohy sú matne oranžové.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Dospelé vtáky vážia asi 5 kg. Telo „čínskeho“ je veľké, predná časť je zdvihnutá. Hrudník - vystupujúci dopredu, zaoblený. Nohy sú stredne dlhé, chvost je krátky, krídla pevne pritlačená.

zveráky

Hlavné chyby čínskeho plemena husí, ktoré vedú k utrateniu vtákov:

 • krátky alebo hrubý krk;
 • malý nevyvinutý hrbolček;
 • veľmi zvislý kožovitý záhyb pod zobákom.

čínske husi

poddruh

Odrody čínskych husí:

 1. Biely. Biele „Číňania“ majú snehovobiele perie a jasne oranžový zobák s veľkým kužeľom. Husi majú dobrú imunitu, vysokú mieru prežitia mladých zvierat. Nevýhodou tohto poddruhu je agresívne správanie počas párenia a počas chovu kurčiat.
 2. Brown. Hnedé „Číňania“ majú pestré perie hnedej, bielej a šedej. Na chrbte hlavy a krku je tmavý pruh. Zobák a hrbolček sú čierne.

technické údaje

Hlavné vlastnosti čínskych husí:

 • vtáky sa chovajú na chutné mäso;
 • dospelí muži vážia 5,35 kg, ženy 4,35 kg;
 • začnite ponáhľať po 9 mesiacoch;
 • Ročne sa kladie 80 vajec;
 • priemerná hmotnosť vajec je 141 gramov;
 • vo veku dvoch mesiacov vážia vážení 2 kg;
 • v porovnaní s inými husacími plemenami majú „čínske“ malú váhu;
 • Inkubačný inštinkt je slabo rozvinutý;
 • vtáky majú agresívny charakter;
 • miera prežitia mladých zvierat je vyše 80 percent.

Ako správne udržiavať vtáky a starať sa o ne

Na chov a chov čínskych husí potrebujete hydinárňu, chôdzu a rybník. „Číňania“ majú agresívny charakter. Je lepšie držať husi oddelene od ostatných obyvateľov hydinárskeho dvora.

V lete, počas celého dňa môžu vtáky pasieť na lúke, okusovať trávu a plávať v rybníku. Husi by mali stráviť noc v hydinárni. Odporúčaná plocha - 1 sq. meter na vtáka. Na podlahu je položená slamená posteľná bielizeň. Na hniezda sa používajú nízke boxy alebo koše. Sú tiež pokryté slamou. Na pešej zóne by mala byť zelená tráva, v blízkosti by mal byť napájač a nápoj. Vtáky by mali mať prístup k vápencu a piesku po celý rok.

V zimnom období by husi mali byť chované vo vnútri. Vtáky sa neboja mrazu, ale je vhodné nenechať ich vonku za silného prechladnutia. Labky môžu zamrznúť na ľade. V hydinárni musí byť teplota vzduchu najmenej +15 stupňov Celzia.

Vtáky sa musia udržiavať čisté. Odporúča sa vymeniť podstielku, keď bude špinavá. Zvyšky potravy musia byť vybraté zo žľabu, aby nič kyslé a plesnivé. Čínskym husám sa vždy podáva čistá voda, mení sa každý deň.

čínske husi

Ako nakŕmiť toto plemeno?

Malým housatkám sa podáva drvené vajíčko, tvaroh, jogurt. Mladé zvieratá sú kŕmené východiskovou kŕmnou zmesou, jemne nasekanou zeleninou. Mladé vtáky dostanú trávu, rastliny (ďatelina, jitrocel, púpava).

Dospelé husi sú kŕmené drveným zrnom, múkou, koláčom, otrubami, varenými zemiakmi, mokrou kašou. V strave vtákov, jemne nasekanej mrkvy, kŕmnej repy (bielej) repy musí byť prítomná tekvica. V zime môžu husi dostať vetvy smreka. Dospelý vták vypije najmenej 2 litre vody denne. Celoročne sa "Číňanom" podáva soľ, krieda, kosť a rybia múčka. V zime sa do pitnej vody pridávajú vitamíny vo farmácii.

Kŕmia „čínske“ 2-3 krát denne. Ráno sa im podáva vlhká kaša, popoludní - jemne nasekaná zelenina alebo sekaná tráva, vo večerných zmesiach obilia. Misky na pitie sa musia umiestniť do blízkosti kŕmnych vozov, do ktorých sa jedlo nalieva. Husi by mali piť vodu počas jedenia.

Jemnosti reprodukcie

Čínske husi sa môžu krížiť medzi sebou alebo s veľkými husacími plemenami mäsa (Kholmogory, Toulouse). Počínajúc 9 - 10 mesiacmi života, vajcia z husí ležali. Je pravda, že ženy len zriedka sedí na spojke. Ak k tomu dôjde, vtáky sú vybavené teplými hniezdami v pokojnom kúte domu. V blízkosti sliepky sa umiestni kŕmidlo s obilím a nápoj. Ak samica opustí hniezdo dlhšie ako 20 minút, násilne sa vráti späť. Goslingi sa vyliahnu po mesiaci. Kurčatá sa nechajú s husami alebo sa umiestnia do samostatného krytu.

Čínske housata sa môžu chovať pomocou inkubátora. Čerstvé vajcia sa odoberú na inkubáciu. Počas jedného mesiaca inkubátor udržuje teplotu rovnú 37,8 - 38 stupňov Celzia. Vajcia sa striedajú raz týždenne. Keď sa kurčatá narodia, premiestnia sa do miestnosti, v ktorej sa udržuje teplota vzduchu 30 stupňov Celzia.

Hneď po narodení sú housatá kŕmené nasekanými varenými vajcami, tvarohom, jogurtom. V priebehu času sa teplota obsahu znižuje. Do stravy vtákov sa zavádzajú zelené cibule a byliny. 10. deň života môžu byť housatá kŕmené východiskovou kŕmnou zmesou, jemne nasekanou zeleninou a mokrou kašou.

Choroby a ich liečba

Rezistencia na choroby čínskych husí závisí od stravy a podmienok zadržania. Ak sú „Číňania“ dobre kŕmené a udržiavané v čistote, nevyliečia sa.Pri prvých príznakoch infekčných chorôb (hnačka, nečinnosť, výtok z očí, nosa) sa do vody pre hus pridáva vtáčie antibiotikum (môžete si ho kúpiť vo veterinárnej lekárni). Po ošetrení antibakteriálnymi látkami sa "čínskym" podávajú probiotiká. Na profylaxiu sa odporúča podávať vakcíny pre housle v prvých dňoch života. Na liečenie hlístových chorôb sú vtákom predpísané antiparazitické lieky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica