Opis a charakteristika husí Kubanského plemena, ich chov a starostlivosť

Plemeno husí Kuban je u poľnohospodárov veľmi obľúbené. Tieto vtáky sa vyznačujú nenáročnými podmienkami chovu a vysokými parametrami produktivity. Aby bolo šľachtenie vtákov úspešné, je potrebné ich správne kŕmiť a dodržiavať niektoré odporúčania. Dodržiavanie hygienických pravidiel a prevencia patológií nie sú nijaké dôležité.

História plemena

Pri výbere tohto plemena husí sa zaoberal Poľnohospodársky ústav Kuban. Vedci si stanovili za úlohu vyvinúť nové plemeno s vysokými parametrami produkcie vajec. Najskôr boli ako základ pre huby Kuban použité čínski a gorkí jedinci. V populácii sa použili aj gény divých vtákov. Toto ovplyvnilo farbu vtákov. Na vzhľad sa husi podobali divokým vtákom, ale mali pokojnú dispozíciu.

Šľachtiteľské práce sa však nedokončili. Vedci sa rozhodli rozmnožiť viac krásnych vtákov s domestikovaným vzhľadom. Za týmto účelom krížili gorky s endemickými a Vishtines. Výsledkom sú krásne biele vtáky.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
V súčasnosti sú huby Kuban sivé alebo biele. Populárne sú však sivé vtáky s vysokými parametrami produkcie vajec. Pestujú sa v Moldavsku, na Krasnodarskom území, v oblasti Volhy, na Ukrajine av Kirgizsku.

Opis a charakteristika sivých husí Kuban

Charakteristickým znakom týchto husí je umiestnenie hrudníka. Je mierne pozitívna. Pri pohľade zboku je telo tvarované ako veža. Vtáky sa vyznačujú dlhým a zakriveným krkom. Majú tiež veľkú hlavu s hrčou na čele. Nohy sú stredne veľké a labky tmavej farby. Husi Kuban sa vyznačujú sivohnedým perím. Na hlave a krku vtákov sa nachádza tmavohnedý pás.

Kubánske husi

Pernaté majú tendenciu viesť strašidelný životný štýl. V tomto prípade by mali byť 2 muži pre 10 žien. V takom prípade bude možné získať dobrého potomka. Okrem toho budú husi spoločenskí a priateľskí. Vtáky sa vyznačujú vyvinutým inkubačným inštinktom - z kladených vajec chovajú až 90% kurčiat.

Hlavnou charakteristikou vtákov je vysoká produktivita vajec. Súčasne poľnohospodári oceňujú vtáky za vynikajúce mäso. Husi Kuban patria medzi stredne ťažké plemená. Rýchlo sa rozvíjajú. Po 2 mesiacoch vážia vtáky 3 kilogramy a za šesť mesiacov ich hmotnosť predstavuje 5 až 6 kilogramov.

Vtáky sa začnú ponáhľať o 8-9 mesiacov. Zároveň husy prinesú ročne 100 veľkých vajec. Majú svetlo mliečnu farbu a sú pokryté hrubou škrupinou.Parametre produktivity sa každý rok znižujú. Preto poľnohospodári obvykle hus neuchovávajú dlhšie ako 4 roky.

Hlavné výhody a nevýhody

Toto plemeno sa považuje za nenáročné. Je dokonale prispôsobený ruským podmienkam.

Klady a zápory
dobrá odolnosť proti mrazu;
nenáročné na zloženie krmiva;
veľké vajcia;
vynikajúce parametre liahne pre housata;
vynikajúca ochrana mladých vtákov;
chutné mäso.

Zároveň sú nevýhody husí Kuban považované za veľmi podmienečné. Za hlavný sa považuje pomerne nízka telesná hmotnosť.

Údržba a starostlivosť

Na dosiahnutie vysokých parametrov produktivity vtákov je dôležité im venovať náležitú starostlivosť.

Hydinový dom a chôdza

V teplom období sú vtáky vo voľnom výbehu po celý deň. Zároveň sa odporúča, aby ste na prenocovanie postavili ohradu a zakryli ju sieťou. Odporúča sa chrániť vtáky pred zrážkami strešným materiálom. Vtáky sa neboja poklesu teploty v noci.

Aby sa vtáky mohli normálne rozvíjať, potrebujú rezervoár a voľný výbeh. Niektorí poľnohospodári vytvárajú umelé kalu pre vtáky. Pri organizovaní priestoru pre pešie hus by sa mali zohľadniť tieto vlastnosti:

  • housáči vo veku 1 - 2 mesiace potrebujú 1 meter štvorcový voľného miesta;
  • vtáky vo veku 3 až 5 mesiacov musia vyčleniť 5 metrov plochy;
  • husi staršie ako šesť mesiacov potrebujú až 15 metrov pozemku s čerstvými bylinkami.

Kubánske husi

Pri zakladaní zimného domu je dôležité vziať do úvahy určité pravidlá. Je dôležité, aby bol teplý a bez trhlín. V takom prípade je veľmi dôležitá dostupnosť vysokokvalitnej ventilácie. Odporúča sa vypočítať plochu priestorov s ohľadom na počet vtákov. 1 hus vyžaduje 1 meter štvorcový.

Dôležitá je aj suchá a čistá posteľná bielizeň. Vyrába sa z piesku, slamy, pilín, hoblín. V miestnosti by nemali byť žiadne vlhkosť alebo prievan.

Výživa

Správne formulovaná strava má priaznivý vplyv na zdravie a dlhovekosť vtákov. Husy by nemali byť zbavené vitamínov a minerálov. Ich nedostatok negatívne ovplyvní kvalitu mäsa a vajec. Odporúča sa podávať dospelým vtákom zrná, zeleninu, siláž, kŕmne zmesi. V lete potrebujú vtáky veľa zelene. Potrebujú najmenej 2 kilogramy krmiva denne.

Pre vtákov je charakteristická skutočnosť, že sú dosť vyberaví. Husi tohto plemena nebudú jesť nekvalitné krmivo. Aby sa uľahčilo trávenie potravy pre vtáky, odporúča sa do potravín pridať hrubý piesok alebo jemnú škrupinu.

Malo by sa pamätať na to, že husi vyžadujú nepretržitý prístup k potravinám. Jedia tiež v noci. Goslingovia potrebujú špeciálnu výživu. Odporúča sa uvariť žĺtky novorodencom. Ľahko sa strávia a pomáhajú kurčatám prispôsobiť sa jedlu pevných potravín.

Na 5. deň života je možné do stravy zaviesť zelené. Po 7-10 dňoch sa odporúča zvýšiť objem bylinky, pretože obsahuje veľa vitamínov. 15. deň by sa do stravy mala uvariť zelenina. Okrem toho by ich objem nemal prekročiť 15% denného množstva potravín.

hygiena

Na to, aby vtáky mohli rásť a vyvíjať sa normálne, je dôležité systematicky čistiť dom. V takom prípade sa odporúča ošetriť miestnosť dezinfekčnými prostriedkami. Na podlahe domu by mala byť podstielka. Je dôležité, aby bol suchý a čistý. Čiastočne by sa malo vyčistiť každé 2 dni. Odporúča sa úplne vymeniť vrh raz týždenne.

Chov plemena

Obdobie puberty v husi Kuban začína vo veku 240 až 300 dní života. Husi s vajcami ľahko. Inkubátory sa preto zvyčajne používajú na chov kurčiat. Určenie pohlavia jednodňových vtákov môže byť ťažké.Zvyčajne sa to dá vykonať podľa veľkosti. Nápoje sú o niečo väčšie ako husi. Goslingi potrebujú prístrešie na 2 týždne. Potom sa dostanú do voľného výbehu. V tomto okamihu nie je potrebné pre kurčatá ukladať nádoby s vodou, pretože sa môžu utopiť.

Kubánske husi

Choroby vtákov

Patológie husí sa zvyčajne vyvíjajú, ak sa nedodržiavajú pravidlá starostlivosti o ne. Medzi hlavné faktory patria:

  • nedodržiavanie hygienických pravidiel;
  • vlhkosť a prievan v hydinárni;
  • podvýživa;
  • nevyužitá voda.

Ak dôjde k porušeniu podmienok zadržania, existuje riziko rozvoja aspergilózy, kolibacilózy, pasteurelózy, salmonelózy. Vtáky sa tiež môžu stretnúť s napadnutím hlístami alebo nedostatkom vitamínov. Husi Kuban sa vyznačujú vysokou produktivitou vajec a chutným mäsom. Na dosiahnutie úspechu pri chove vtákov je dôležité poskytnúť im úplnú a kvalitnú starostlivosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica