Opis a charakteristika husí plemena Mamut, pravidlá chovu a starostlivosť

Husi sa chovajú na mnohých farmách ako hydina. Plemená boli chované, staré a nové, líšiace sa charakterom a vzhľadom. Vďaka hlavným výhodám dánskych mamutových husí - veľkej veľkosti a hmotnosti - je toto plemeno sľubné pre chov doma. Zvážte jeho popis, výhody a nevýhody, pravidlá kŕmenia, údržby a starostlivosti. Ako chovať a chovať hydinu v domácnostiach.

Vonkajšie charakteristiky a produktivita husí mamutov

Dánsky mamut bol vyšľachtený krížením bielej husi zeme a šedej husi Toulouse. Názov plemena je preložený ako „veľký“, čo správne charakterizuje jeho zástupcov. Mamut prišiel na územie Ruska a Ukrajiny v roku 1996, ale nebol oficiálne zaregistrovaný.

Mamuty sú veľké husi, hmotnosť jedla je 11-13 kg a husi sú 8-10 kg. Telo je veľké, okrúhle, hlava je stredne veľká, krk je dlhý. Labky a zobák (bez hrbole) sú veľké, jasne oranžové, perie je biele. Husi Mamut sa začnú ponáhľať po 7 mesiacoch. Ročne sa kladie asi 5 tuctov vajec. Goslingi sa liahnu 25 až 27 dní, miera prežitia kurčiat je 85%.

Pozitívne a negatívne stránky

Klady a zápory
veľké rozmery;
veľká hmotnosť;
rýchly rast;
dobré prežitie housatiek;
nenáročnosť;
nízka spotreba krmiva.
kladú málo vajíčok;
slabý inštinkt inkubácie;
sú drahé.

Ako vidíte, výhody plemena prevažujú nad jeho nevýhodami, a preto sa mamuty považujú za sľubné plemeno, ktoré sa odporúča na pestovanie v súkromných podmienkach.

Pravidlá údržby a starostlivosti

Zvyšovanie mamutových husí sa považuje za ekonomické. Na letnú údržbu im stačí urobiť ohradu a udržať ju na čerstvom vzduchu. Po začiatku chladného počasia by vtáky mali byť umiestnené v priestrannej a teplej hydinárni. Na podlahu by sa mala položiť vrstva izolačného materiálu: slama, rašelina, piliny. Vrstva podstielky by mala byť najmenej 15 cm. Teplota v zime by nemala klesnúť pod 10 ° C a vlhkosť by nemala prekročiť 75%.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
1-2 husi by mali mať plochu 1 štvorcový meter. m. Stále však nie je možné držať vtáky v hydinárni. Musia chodiť, takže vedľa husacieho domu musíte zariadiť ohradu, v ktorej husi budú chodiť. Musíte doň každý deň vypustiť vtáky. Mali by tam stráviť asi 8 hodín, do pera musíte vložiť nádobu na vodu.

Okrem teploty a vlhkosti vzduchu musíte husi zabezpečiť správne osvetlenie a vetranie. Denné hodiny by mali trvať najmenej 12 hodín, v lete aj v zime. Miestnosť musí byť každý deň vetraná alebo v dome inštalovaný vetrací systém.Aby husi mohli znášať vajcia, musíte do domu položiť hniezda - jedno pre 2 vtáky.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/wt91tSeK4NU frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Ako nakŕmiť vtáky?

Husi plemena Mamut sa líšia tým, že do dospelosti konzumujú najviac 95 kg krmiva, čo sa považuje za malý objem. Dospelé vtáky môžu byť kŕmené zmesami rôznych druhov zŕn, jemne mletých, s prídavkom bylín, varenej alebo čerstvej strúhanej zeleniny, koreňových plodín. Rmut musí byť vlhký. Okrem hlavných zložiek je potrebné doplniť zmesi premixmi, kriedou a soľou.

Prvých 1,5 týždňa sa malé housatá kŕmia zmesami varených vajec, bylín a nasekaných obilnín. Potom sa k nim pridajú varené zemiaky. Od 3 týždňov veku môžu byť housatá premiestnené do krmiva pre dospelých vtákov.

Dospelé husičky a dospelé mamuty sa môžu kŕmiť kŕmnymi zmesami pre hydinu. Je výživný, plne uspokojuje potreby vtáka a je hospodárny. Pri kŕmení zmesami alebo kŕmnymi zmesami by husi mali mať v nápojoch vždy vodu.

Chovné jemnosti

Čistokrvný houskový mamut sa získava iba z čistokrvných husí a hrádzí. Berúc do úvahy, že samice plemena sa nelíšia prejavmi inkubačného inštinktu, je potrebné vyliahnuť kurčatá v inkubátore. Podľa pravidiel inkubácie dosahuje percento vyliahnutých mláďat 85%.

choroby

Husi dánskeho plemena Mamut trpia infekčnými chorobami a hlístami. Dôvody najčastejšie spočívajú v nedodržaní podmienok zadržania a starostlivosti.

Ak je vták na vlhkej a špinavej posteli, je z špinavých krmív, žije v stiesnenej miestnosti, infekcie sa šíria veľmi rýchlo.

Ak sa zistí chorý vták, je potrebné ho okamžite izolovať od zvyšku, aby sa infekcia ďalej nerozširovala. Na liečbu sa používajú antibiotiká. Priebeh liečby sa uskutočňuje až do úplného zotavenia vtáka. Nie je možné diagnostikovať a liečiť sami, veterinár musí určiť príčinu a liečebný režim.

Okrem infekcií môže byť mamut chorý aj s neinfekčnými chorobami - hypovitaminóza, poruchy trávenia, metabolické choroby. Príčiny patológií sa považujú za nesprávne kŕmenie nevyvážené v živinách. Aby ste odstránili príčiny, musíte prehodnotiť stravu, zaviesť do nej nové krmivo. Po chvíli by sa mal problém vyriešiť.

Dospelé husi môžu trpieť prolapsom vajcovodu, je to spôsobené tým, že kladú veľké vajcia. Ďalším častým problémom je obštrukcia pažeráka spôsobená kŕmením suchým jedlom. Tomuto problému sa dá predísť kŕmením vtáka vlhkými buržoáznymi ženami, a dokonca aj v tomto prípade by v dome mala byť vždy čistá voda. Pri kŕmení kŕmnymi zmesami je táto podmienka povinná.

Dánske husi mamut sú v chove ziskové. Jedia málo, rýchlo rastú, majú veľkú váhu. Husi sú chované na vlastnú spotrebu alebo organizujú malú husaciu farmu, ktorá poskytne finančný zisk.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica