Opis a charakteristika husí rýnskeho plemena, ich strava a chov

Husi na Rýne boli chované v Nemecku a sú rozšírené vo východnej Európe. Tieto vtáky prišli do Ruska v šesťdesiatych rokoch minulého storočia z Maďarska. Husy Rýn sa vyznačujú vysokou produkciou vajec a rýchlym vývojom. Na dosiahnutie dobrých výsledkov pri chove vtákov je dôležité im venovať náležitú starostlivosť. Prevencia patológií je veľmi dôležitá.

Opis a charakteristika husí Rýn

Husi na Rýne sa vyznačujú vynikajúcimi externými údajmi. Preto zástupcovia tohto plemena často vyhrávajú ceny na medzinárodných výstavách. Vtáky majú teda tieto vlastnosti:

 1. Snehobiela farba so strieborným odtieňom. Zároveň perie nemení svoj odtieň ani počas topenia. Táto vlastnosť odlišuje husi Rýn od iných plemien, ktoré menia farbu v závislosti od ročného obdobia alebo počasia.
 2. Vysoká kvalita. Vtáky sa vyznačujú silným perím, ktoré tesne prilieha k telu.
 3. Zrazený trup. Má malú veľkosť. Vtáky sa tiež vyznačujú dobre vyvinutými svalmi.
 4. Zaokrúhlené späť. Mierne klesá smerom k zadnej časti tela a postupne sa spája do chvosta. Na chrbte je malý tuber.
 5. Široký hrudník. Je považovaná za dobre vyvinutú, krátku a svalnatú.
 6. Mäkké, vypuklé brucho. Má na ňom nejaké tukové usadeniny. V dolnej časti brucha je dvojnásobný záhyb.
 7. Krídla nasadené vysoko. Úplne zakrývajú chrbát a sú pokryté hustým a mäkkým perím.
 8. Vyvinuté holene. Sú uzavreté do stredu chrbtovým perím.
 9. Malá hlava. Vyznačuje sa správnym tvarom. Hlava je na silnom krku.
 10. Oranžové labky. Zobák má rovnakú farbu.
 11. Tmavo modré oči. Vyznačujú sa malými rozmermi a okrúhlym tvarom.

Husi na Rýne sa vyznačujú kompaktnou postavou, ktorá vyzerá dosť harmonicky. Malo by sa pamätať na to, že jedinci s vysokým telom, príliš dlhým krkom, ostrým chvostom a tmavým perím na krídlach sú považovaní za chybné vtáky. Takéto vtáky sa počas detstva vyhadzujú.

Pozitívne a negatívne stránky

Klady a zápory
vynikajúce reprodukčné vlastnosti;
vysoké parametre výroby vajec;
skorá zrelosť;
vynikajúce mäsové parametre mladých vtákov;
veľká a mastná pečeň.
slabo vyjadrený materský inštinkt u žien.

Údržba a starostlivosť doma

Odporúča sa riadne zariadiť dom na udržiavanie husí.Mal by mať drevené podlahy a pevné dosky. Tieto vtáky nevyžadujú veľa miesta. Jedna hus by však mala mať priestor najmenej 0,5 metrov kubických.

Leto

Za teplého počasia sa odporúča chodiť s vtákmi na čerstvý vzduch. Zdravotný stav do značnej miery závisí od toho. V ideálnom prípade by sa husi mali uchovávať celý deň vonku a mali by sa vrátiť do domu cez noc. Ak husi nechodíte, existuje riziko vzniku patológií. V takomto prípade vtáky ochorejú aj pri správnej výžive.

V lete je dôležité poskytnúť vtákom aj vodné procedúry. Husi sú čisté. Je pre nich dôležité, aby sa systematicky kúpali a čistili perie. Pre tieto postupy je vhodná malá nádrž. Ak nie je v blízkosti, stojí za to kúpať sa na pastvine. Odporúča sa meniť vodu každé 3 až 4 dni. V takom prípade musí byť kúpeľ mimo dosahu slnka.

Hus Rýn

V zime

Napriek mrazuvzdornosti vtákov sú veľmi náchylné na prievan. Preto sa pred zimou oplatí odstrániť všetky trhliny a diery v podlahe a stenách. Na získanie ďalšej izolácie sa odporúča položiť na podlahu vrstvu slamy.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Je dôležité, aby husi Rýn poskytovali teplotný režim +5 stupňov, preto, ak sa ukazovatele znížia, odporúča sa dodatočne izolovať hydinárňu.

Ako nakŕmiť vtáky?

Tieto vtáky sa vyznačujú nenáročnou výživou. Ako základ potravy sa používa čerstvá alebo sušená tráva. Je dôležité, aby mladé husky zostavovali menu starostlivo. Pre úplný vývoj potrebujú vitamíny a minerály. Na tento účel sa používajú šťavnaté druhy krmív, čerstvé zrná, nasekaná kapusta alebo repa a kukuričné ​​klasy.

Na zabezpečenie vápnika pre vtáka sa odporúča pridať do hlavnej potravy rozdrvené vaječné škrupiny raz týždenne. Zároveň denné množstvo potravy pre mladého vtáka dosahuje 1 kilogram. Základom stravy je čerstvá alebo suchá tráva.

Husí staršie ako 4 mesiace nepotrebujú kŕmenie. Postačuje im čerstvá a sušená bylina v pomere 80:20. Dospelé vtáky môžu konzumovať až 2,5 kilogramu zelených za deň.

Chov husí

Husi na Rýne sa vyznačujú vysokými parametrami produkcie vajec. Súčasne sa považuje schopnosť hnojov hnojiť za pomerne nízku. Za 1 rok to bolo 63 - 69%. V druhom roku je možné dosiahnuť až 40%. Ostatné parametre sa však považujú za dostatočne dobré:

 • liaheň je 65 - 70%;
 • bezpečnosť mladých zvierat je na úrovni 94 - 96%.

Husy zriedka vykazujú materský inštinkt. To je typické iba pre 5% žien. Preto je inkubácia považovaná za hlavnú metódu šľachtenia housatiek.

Hus Rýn

Choroby a prevencia

Husi niekedy čelia nepríjemným patológiám. Aspergilóza sa považuje za častú poruchu. Vyvolávajú ho plesne. Keď vstúpia do dýchacieho systému, začínajú sa tam vyvíjať a produkujú toxíny.

Ďalšou bežnou patológiou husí je kolibacilóza. Jej pôvodcom je črevná coli. Ak je imunitný systém oslabený, existuje riziko poškodenia čriev, vaječníkov, vajcovodu.

Medzi neinfekčné patológie, ktoré sú pre husy nebezpečné, patrí nedostatok vitamínov. Zároveň vtáky zaostávajú vo vývoji, strácajú chuť do jedla a znižujú produktivitu. Aby sa predišlo nebezpečným patológiám, mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • dezinfikovať hydinárňu;
 • posilniť imunitu vtákov;
 • očkovať pravidelne.

Husi na Rýne sa považujú za veľmi nenáročné, preto sú u poľnohospodárov veľmi obľúbené. Aby však boli vtáky produktívne, potrebujú správne podmienky a vyváženú stravu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica