Príznaky a liečba chorôb housatiek doma

Choroby goslingov sa diagnostikujú na základe príznakov a liečba doma sa okamžite začína. Najnebezpečnejšie sú infekčné choroby. Na prevenciu sa vtákom podáva vakcína v prvých dňoch života. S infekciami sa bojuje antibiotikami. Neinfekčné choroby sa vyskytujú v dôsledku nehygienických podmienok a kŕmenia husí nekvalitným krmivom.

Choroby malých goslingov nebezpečné pre ľudí a ich liečba

Infekčné choroby husí, najmä v počiatočných fázach života, môžu viesť k usmrteniu vtákov. Vírusy, baktérie, huby a parazity, ktoré infikujú housata, sú tiež nebezpečné pre ľudské zdravie. Je vhodné zabrániť rozvoju infekčných chorôb, to znamená vykonať niekoľko preventívnych opatrení. Liečte všetky infekcie antibiotikami. Môžete si kúpiť Baytril, Levomycetin alebo Bitsillin-3 a pridať ho do pitnej vody pri prvých príznakoch choroby husí.

Vírusová enteritída

Enterovírus infikuje iba inkubované husi do troch týždňov. Patogén sa pestuje aj na husacích embryách, zdrojom infekcie sú choré a choré vtáky. Chorí bozky strácajú chuť do jedla. Vtáky sedí nehybne na jednom mieste, kýchajú, môžu mať sliz. Okrem výtoku z nosa majú choré kurčatá hnačku, dermatitídu a stratu peria. Husi zomierajú v 5-14. Deň života.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Na liečbu sa predpisujú antibiotiká (Baytril, Furazolidón). Existuje vakcína proti vírusovej enteritíde, ktorú je možné použiť na denné housata.

salmonelóza

Táto infekčná choroba je obzvlášť nebezpečná pre housatá do 1 mesiaca. Choré vtáky a domáce zvieratá môžu byť zdrojom infekcie. Baktérie, ktoré spôsobujú ochorenie, žijú dlho v trusu, vodných plochách a pôde. Salmonelóza sa dá rozoznať podľa depresie a nečinnosti vtákov, výtoku z nosa, hnačky bielej. U chorých goslingov sú pozorované kŕče, kurčatá padajú na stranu a trhajú labkami. Viac ako 50 percent chorých vtákov zomrie.

Všetko, čo musíte v tomto prípade urobiť, je dať goslingom antibiotickú vodu. Na liečbu vtákov môžete použiť "levomycetín", "enrofloxacín", "Baytril", "gentamicíniumsulfát", "furazolidón", "furagín". Antibakteriálne látky sa podávajú chorým vtákom počas 5 dní. Súčasne sú probiotiká (Bifinorm, Bifidumbacterin) predpisované housatom na 7-14 dní.Ako profylaxia sa do úst po dobu 2 až 3 dní kvapká droga nazývaná „Vakcína proti salmonelóze vodného vtáctva“.

kolibacilóza

Kolibacilóza je spôsobená črevnými baktériami. Patogén žije v truse, kontaminovanom krmive, podstielke a dokonca aj na povrchu vajec. Príznaky: letargia, odmietnutie jesť, hnačka, výtok z očí, v závažných prípadoch je možná pneumónia a horúčka. Goslingovia zomierajú bez liečby. Vtáky sú liečené antibiotikami (lieky sa pridávajú do pitnej vody). Okrem toho sú probiotiká predpisované goslingom. Ako profylaxia sa husi podáva vakcína proti kolibacilóze.

veľa káčat

pasteurelózy

Baktérie, ktoré spôsobujú smrť mladých husí, môžu žiť na škrupine, v truse, na vrhu. Patogény sa prenášajú z chorých a chorých vtákov. Chorí bozky odmietajú jedlo, ťažko dýchajú, sípajú, majú výtok z nosa a hnačku.

Na liečbu sa používajú antibiotiká („Levomycetín“, „Bitsillín-3“). Na prevenciu sa používajú živé vakcíny.

kokcidióza

Ochorenie je spôsobené parazitickými prvokmi. Choré vtáky sú zdrojom infekcie. Patogény môžu žiť v krmive, pôde, podstielke. K infekcii dochádza tráviacim traktom. Goslingovia ochorejú vo veku 7-30 dní. Postihnuté kurčatá majú depresiu, hnačku a nechutenstvo. Na liečbu eimeriózy sa predpisujú „koktsidín“, „iramín“, „rigekoktsín“, „robenidín“.

aspergilóza

Ochorenie je spôsobené patogénnymi hubami. Patogény môžu žiť na podstielke, pôde a krmive. Goslingi, ktorí žijú v zle vetraných hydinárňach, trpia touto chorobou často. Plesňové spóry vdýchnuté husami klíčiacimi do dýchacieho systému. Chorí bozky sú neaktívni, silno dýchajú, majú sípavosť, kašeľ, konjunktivitídu, hnačku a kŕče. Na liečenie sa používajú protiplesňové lieky ("gamycín").

Infekčná kloacitída (neisserióza)

Bakteriálne ochorenie, ktoré sa dá rozpoznať hyperémiou kloakálnej sliznice, tvorbou fibrínových strup, krvácajúcou eróziou, opuchom postihnutých tkanív, zápalom penisu. Husi sa nakazia počas párenia a infikovaným podstielkou. Na liečbu sa používajú antibiotiká („Bitsillin-3“, „Levomycetin“).

choroby káčat

červy

Húsenice sa môžu nakaziť červami, ktorých vajíčka sa nachádzajú v špinavej podstielke, pôde a nekvalitnom krmive. V dňoch 7. až 14. dňa života vtákov sa na preventívne účely odporúča pridať do vody antihelmintikum („Levamisol“, „Tetramisol“). Opakované odčervovanie sa vykonáva každé 2 až 3 mesiace.

Choroby, ktoré nie sú pre ľudí nebezpečné

Niektoré choroby goslingov nie sú pre človeka nebezpečné. Je pravda, že choroby sú často spôsobované ľuďmi (v dôsledku nesprávneho kŕmenia a zlej starostlivosti o vtáka).

Avitaminóza D

Ochorenie sa vyvíja s nedostatkom ultrafialového žiarenia a vitamínov v krmive. Ak chorí trpia nedostatkom vitamínov, majú krivicu, spomalenie rastu a zakrivenie kostí. Tomuto ochoreniu možno predísť tak, že sa kuracím syrom dodáva kurča od narodenia, ako aj pridaním vápnika, kriedy, farmaceutických prípravkov s vitamínom D do krmiva.

stomatitída

Choroba sa vyskytuje zlým kŕmením husí a nedostatkom vitamínov. Pri stomatitíde u housatiek sa pozoruje zápal sliznice, rozťahovanie dna úst a prolaps jazyka. Z úst chorého vtáka vychádza nepríjemný zápach. Husy zo stomatitídy sa odporúča liečiť očistením ústnej dutiny od kŕmnych hmôt a opláchnutím dezinfekčným prostriedkom (Rivanol, Furacilin, bylinné odvar).

Hnačka

Hnačka sa vyskytuje v dôsledku nejakého infekčného ochorenia alebo v dôsledku kŕmenia nekvalitného (plesnivého, kyslého) krmiva.Hnačka sa vyskytuje u vtákov, ktoré sú chované v nehygienických podmienkach alebo plávajú v bahnitých rybníkoch. Známky choroby: časté stolice, žltkasto-zelená tekutá stolica.

Pri infekčnej povahe choroby sa vtáky pijú vodou a antibiotikami. V priebehu liečby sa musia odstrániť chyby pri kŕmení a chove husí. Pri hnačkách spôsobených nekvalitným krmivom dostávajú vtáky slabé dezinfekčné roztoky (kyselina mliečna, kyselina jantárová, jodid draselný, síran železa). Nezabudnite predpísať probiotiká („Bifido-bakterín“) alebo kŕmiť tvarohom, jogurtom.

veľa kačíc

kanibalizmus

Ochorenie sa vyskytuje v dôsledku metabolických porúch a zvýšenej vzrušivosti nervového systému husí. Kanibalizmus môže byť spôsobený nedostatkom bielkovín, aminokyselín, vitamínov a minerálov. Túžba vzájomne sa vtierať vtáky vzniká pri pohľade na krv alebo hladom. Znaky kanibalizmu sú krvácanie.

Husi musia byť od narodenia narodené v kompletnom krmive. Toto je hlavná udalosť na prevenciu kanibalizmu. V čase exacerbácií sa do krmiva pridávajú protistresové premixy.

Blokovanie pažeráka

V prípade zablokovania pažerák pretečie krmivom. Pozoruje sa svalová atónia a obštrukcia. Ochorenie sa vyskytuje u mladých vtákov, ktoré sú kŕmené suchým krmivom a nie sú vyňaté z výletu alebo pasenia sa na lodi. Zrno stagnuje v pažeráku vtákov a keď sa vlhkosť dostane dovnútra, opuchne. V závažných prípadoch je možné zadusenie.

Ako ošetrenie sa odporúča vyčistiť pažerák z potravy, dovnútra zaviesť rastlinný olej, vtáky kŕmiť 24 hodín. Na čistenie sú predpísané masáže a opláchnutie vodkou. Na účely profylaxie sa odporúča kŕmiť vždy súčasne s vodou.

Neinfekčný klonit

Počas intenzívneho znášania vajíčok je u husí pozorovaný zápal sliznice kloaky. Príčinou choroby je nehygienické držanie husí, trauma na vajcovod. U chorých vtákov klesá znášanie vajec alebo sa zastavuje, vyprázdňovanie je ťažké. Perie je znečistené a vypadáva blízko kloaky. Liečba začína čistiacimi procedúrami. Kloaka sa čistí vazelínou a bylinnými odvarmi. Tampóny so syntomycínovou masťou sa injektujú dovnútra.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica