Opis husí bojového plemena Tula, ich vlastnosti a chov

Z rôznych druhov husacích plemien vyniká plemeno bojových husí. Husi plemena Tula boli chované s úmyslom použiť gander na husacie zápasy. Toto je hlavný znak odrody, ale má aj iné charakteristické vlastnosti. Zoberme si popis tula husí, kladov a záporov, funkcií. A tiež, ako kompetentne pestovať, kŕmiť, udržiavať a rozmnožovať vtáka.

Opis plemena, jeho výhody a nevýhody

Nie sú k dispozícii žiadne presné údaje o tom, kto a kedy boli husi Tula chované. Existuje však predpoklad, že toto plemeno bolo vyvinuté v 17. storočí pre bohatých ľudí, ktorí mali radi husacie zápasy. Najlepší predstavitelia boli vybraní z niekoľkých dôvodov, z ktorých hlavnými boli veľké telo a mrzutosť.

Telo husí Tula je masívne, ale kompaktné, zloženie tela je silné. Chrbát a hrudník sú široké a svalnaté. Krátke, široko rozmiestnené nohy, silné krídla. Hrubý krátky krk. Veľká hlava s krátkym hrubým zobákom. Perie je sivé alebo hlinkové a tiež biele. Sivé vtáky majú podobnú farbu ako divo žijúci príbuzní.

V rámci plemena sa rozlišujú 3 typy, ktoré sa líšia štruktúrou zobáku. U husí s rovným nosom je horná línia zobáka rovná, v husi s falošným nosom je konkávna, v husto strmých husí je vypuklá.

Charakteristiky husí Tula

Keďže hlavnými charakteristikami plemena sú boje, produktívne vlastnosti nie sú na vysokej úrovni. Dospelý samec váži 5-6,5 kg, maximálna hmotnosť dosahuje 8 kg. Husí má hmotnosť 5,2 - 5,5 kg, maximálna hmotnosť je 7 kg. Vajcia husí - 10 - 30 ks. Priemerná váha vajec je 180 g. Tusy husí nosorožcov sa vyznačujú inštinktom inkubácie, takže samice sa môžu poveriť inkubáciou housatiek. Mladý rast už vo veku 9 týždňov dosahuje hmotnosť 3,9 kg.

Klady a zápory
veľké telo;
vitality;
nenáročnosť na podmienky kŕmenia a udržiavania.
dobre znášať chlad;
vytrvalosť;
silná imunita;
chutné, nie mastné mäso.
úplné fyzické dozrievanie sa končí iba o 2 roky;
nízka produkcia vajec.

Husi Tula kvôli svojej prudkej povahe neprídu ani s husami iných plemien, ani s inou hydinou.

Požiadavky na údržbu a starostlivosť

Plemeno je nenáročné, vtáky si nemusia organizovať špeciálne podmienky na chov. Môžu žiť v bežnej hydinárni, ale musí byť v takej oblasti, aby bolo dosť miesta - na jedného dospelého vtáka by malo padnúť najmenej 0,5 štvorcových metrov. m. Gusyatnik musí byť vybavený vetraním a osvetlením. Dĺžka denného svetla v zime by mala byť najmenej 10-12 hodín.

Nezabudnite sa postarať o posteľnú bielizeň v husacej posteli. Vtáky by mali žiť na čistej a suchej podstielke.To môže byť usporiadané posypaním vrstvou pilín, slamy, peny, suchej starej rašeliny na podlahe. Hrúbka by mala byť najmenej 10 - 15 cm, v zime bude stelivo zohrievať labky husí.

Husi nemôžu žiť uzamknuté, takže je nemožné ich neustále držať v hydinárni bez prechádzok. Na zorganizovanie cvičenia pre vtáky je potrebné zariadiť pešiu zónu pri husi. Husi musíte do pera vnášať každý deň, dokonca aj v zime, ak nie je príliš chladno. Vtáky môžu stráviť celý deň chôdzou. Môžete sa tiež pásť na rybníku, ak je nejaký v okolí. Potom v lete nebudete musieť husí vôbec kŕmiť.

Hus Tula

diéta

Hlavnou potravou husí je čerstvá mäkká tráva, takže ak existuje možnosť pasenia vtákov, môžu sa chovať na pasienkoch. Ak nie je možné sa pasú, musíte kosiť trávu a dať husám. Krmivo sa musí okrem greeny kŕmiť aj šťavou z jemne nasekaných zŕn a zrno musí byť rôzneho druhu, aby bolo krmivo kompletné. K tomu sa pridá strúhaná koreňová zelenina a zelenina.

Na boj s husami o príjem vitamínov a minerálov je kaša obohatená premixmi a vitamínovými prípravkami, rybami, mäsom a kostnou múčkou.

Musíte vtáka kŕmiť 2 alebo 3 krát denne, housatky až mesiac - 4 - 5 krát, dospelé - 3 krát denne. Jeden dospelý vták musí dostať najmenej 200 - 300 g obilia za deň. Husi Tula sa nelíšia v ich rýchlom raste, akumulácii svalovej hmoty, preto si pre priemyselné pestovanie mäsa musíte zvoliť iné plemeno. Tieto bežné husi strednej veľkosti sú však vhodné na držanie v domácnosti.

Chov vtákov

Tula bojujúca s husami vyliahla samy seba. Existuje málo vajíčok, ale z tohto množstva si môžete vybrať materiál na rozmnožovanie. Ovipozícia sa začína vo februári a mladé ženy ležia o niekoľko týždňov neskôr.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Chovné stádo by malo byť tvorené samcami a samicami v pomere 1 ku 5. Na zabezpečenie prenosu charakteristík plemena na potomstvo by sa mali vyberať iba čistokrvní zástupcovia.

Pod jednu hus môže byť umiestnených až 12 vajec. Ženy inkubujú housata v dobrej viere a potom ich opatrne chovajú. Tula housata žijú so svojou matkou až do veku jedného mesiaca. V tomto okamihu sa musí hus s potomkami držať oddelene od zvyšku tak, aby švábi náhodne nešliapali. Keď sú kurčatá staršie ako 1,5 mesiaca, môžete mláďa prepustiť do spoločného kŕdľa.

Možné choroby

Napriek silnej imunite a odolnosti proti chladu môžu husi Tula ochorieť na infekčné choroby. Vták ochorie, keď je preplnené alebo ak žije v špinavej, vlhkej a temnej miestnosti. Prevencia infekcie - pravidelné upratovanie domu, najmä výmena podstielky a čistenie krmív a nápojov. Dezinfekcia sa musí vykonávať najmenej dvakrát ročne.

Hus Tula

Husi plemena Tula ovplyvňujú choroby tráviaceho traktu a metabolizmus nevhodným a nie racionálnym kŕmením. Aby ste im zabránili, musíte vytvoriť správnu a vyváženú stravu. Dajte veľa mokrej kaše, nie suchej, čistej vody. V prípade hypovitaminózy pridajte do pravidelného krmiva vitamínové prípravky, ktoré sa dajú kúpiť vo veterinárnych obchodoch.

Opis bojových husí

Je to bojové plemeno, a preto sa stále konajú husacie zápasy. Podľa pravidiel, vtáky nebojujú, až keď krvácajú, takže nie sú agresívne a neškodné. Husi môžu používať iba krídla, krídla môžete chytiť zobákom. Nedotýkajte sa hlavy a labiek. Tí, ktorí porušujú pravidlá, sú diskvalifikovaní. Bojový čas je 20-40 minút, ale všetko končí skôr, ak nepriateľ utečie. Počas boja sú podporovaní bojovníci nielen zo strany majiteľov, ale aj husí. Najsilnejšími bojovníkmi sú muži vo veku 4 až 6 rokov.

Tula bojujúce husi sú staré plemeno, ktoré bolo chované na boj.Toto však nie je jediný účel. Môžete si nechať hydinu, rovnako ako iné plemená, na mäso. Vtáky sú nenáročné, s opatrnosťou sa im nedarí, ale vykazujú aj nedostatky - úbohý charakter a neuspokojivá produkcia vajec. Avšak pre tých chovateľov hydiny, pre ktorých tieto nevýhody nie sú kritické, bude plemeno Tula dobrou voľbou, keď si musíte vybrať plemeno, ktoré sa má chovať na súkromnej farme.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica