Opis a charakteristika urálnych šedých a bielych husí, chov plemena

Husi uralské sa považujú za porovnateľné mladé plemeno, ktoré je výsledkom práce ruských vedcov. Chov týchto vtákov trvalo asi 7 rokov pokusov a experimentov. Zástupcovia tohto plemena sa vyznačujú vysokými parametrami plodnosti a vytrvalosti. Tieto husi sa navyše považujú za veľmi nenáročné. Vtáky sú obzvlášť žiadané v Urali a na Sibíri.

Hlavné charakteristiky a popis

Tieto vtáky boli chované na základe hniezdenia divých husí v regióne Ural - v blízkosti mesta Shadrinsk. Existujú 2 hlavné druhy takýchto vtákov - biela a šedá.

Biela odroda

Toto plemeno sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 • kompaktná hlava;
 • krátke nohy;
 • hladký zobák bez hrboľa;
 • stredné telo;
 • krátky chvost so špičatou špičkou;
 • malý záhyb na bruchu - charakteristický pre všetky husi;
 • krátky krk - považovaný za hlavnú charakteristiku a súvisí s prítomnosťou 16 stavcov v kompozícii;
 • Tvrdá, hustá a rozvetvené perie, ktoré vás udržia v teple.

Charakteristickou črtou vtákov je nedostatok vody, čo je výhodou v porovnaní s inými druhmi vodných vtákov.

Šedá odroda

Tieto vtáky sa vyznačujú vynikajúcimi parametrami, vďaka ktorým sú veľmi populárne medzi všetkými chovateľmi hydiny. Sivé husi sa vyznačujú týmito vlastnosťami:

 • veľké telo;
 • nie je potrebná ďalšia starostlivosť;
 • rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • vysoké parametre produktivity.

Ural sivé husy boli získané z vtákov Toulouse a Romny. Počas práce sa uskutočnil dlhý a starostlivý výber. V tomto prípade boli jednotlivci vybraní podľa ich individuálnych parametrov, produktivity, prírastku na váhe a udržiavania vysokej kvality nadol. Charakteristické znaky tohto druhu vtákov sú:

 • dobre kŕmené telo;
 • veľká zaoblená hruď;
 • krátky krk;
 • široký chrbát;
 • krátke a silné nohy;
 • sivé perie, biele prsia a brucho.

Sivé husi sa v prvých mesiacoch vyznačujú rýchlym nárastom telesnej hmotnosti. Vďaka tomu mladé vtáky dosahujú hmotnosť 5 kilogramov už po 5 mesiacoch. Dospelí muži vážia 7 kilogramov, zatiaľ čo ženy vážia 6 - 6,5. Okrem toho samice produkujú po celý rok 25 - 30 vajec. Vtáky sú považované za vynikajúcich rodičov pre housata.

Aké sú ich výhody a nevýhody

Ural šedá hus

Klady a zápory
rýchly vývoj a zvýšenie telesnej hmotnosti;
nenáročná starostlivosť;
jednoduchosť obsahu;
vysoké parametre výroby vajec;
dobré zdravie a odolnosť voči patológiám;
rozvinutý rodičovský inštinkt.
špecifická chuť mäsa;
dlhé a tuhé perie, ktoré nemožno použiť na vypchávanie vankúšov alebo iných predmetov;
vysoké náklady na jedlo v zimnej sezóne.

Pravidlá chovu a starostlivosti o hus Ural

Urálne sivé husi sú nenáročné na udržanie podmienok. Vyznačujú sa silnou vrstvou tuku a teplým perím. To zabraňuje zamrznutiu vtákov aj pri tých najťažších mrazoch. Preto je povolené vyrábať hydinárňu z dostupných materiálov. Na zvýšenie parametrov produkcie vajec je dôležité zabezpečiť vykurovanie miestností. Osvetlenie sa používa na predĺženie trvania denných hodín.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Nemenej dôležitá je tvorba bidlá, krmítka a misiek na pitie. Je dôležité, aby ženy robili pohodlné hniezda. V hydinárni by ste určite mali nainštalovať nádoby s pieskom. V nich budú husi môcť plávať a čistiť svoje perie. Považuje sa za vynikajúcu prevenciu proti napadnutiu parazitmi.

Husi by nemali byť neustále v uzavretom priestore. Je dôležité brať vtáky na prechádzku raz denne. Z tohto dôvodu sa odporúča urobiť ohradu na čerstvom vzduchu. Určite by ste si mali zabezpečiť pešiu kabínu na pešej zóne. Poskytuje úkryt pred dažďom a snehom.

Ako správne pripraviť stravu

Urálne hus sú nenáročné na jedlo. V lete môžu vtáky krmivo pre seba - korene a tráva. Ako doplnok k zimnej strave je možné použiť hotové krmivo alebo si ho pripraviť sami. V každom prípade by sa mala strava meniť. Nasledujúce zložky by sa preto mali zmiešať so suchými zmesami obilnín na báze jačmeňa, kukurice a pšenice:

 • čerstvý tvaroh;
 • minerály;
 • varená zelenina - najlepšie sa používajú zemiaky, repa, mrkva.

Počet jedál by sa mal počítať s ohľadom na frekvenciu chôdze. Ak husi chodia 2-krát denne, mali by sa kŕmiť dvakrát. Pri stálom pobyte vo voliére budete potrebovať 3-4 jedlá.

Ural šedá hus

Pravidlá chovu vtákov

Husy Ural sa vyznačujú výrazným materským inštinktom. Preto je potrebné používať inkubátor iba na veľkých farmách. Na malých farmách nie sú potrebné ďalšie zariadenia. V tomto prípade je oveľa ľahšie umiestniť niekoľko husacích vajec vysokej kvality a byť trpezliví.

V takom prípade stačí, aby poľnohospodár poskytol ženám primeranú výživu a prístup k vode.

Choroby a ich príčiny

Napriek ich silnej imunite sa urálne husi niekedy stretávajú s rôznymi patológiami. Za hlavnú príčinu choroby sa považuje porušenie pravidiel starostlivosti. Vývoj patológií súvisí s týmito faktormi:

 1. Chov husí v nehygienických podmienkach. Riziko chorôb sa zvyšuje pri nedostatočnom čistení miestnosti, zriedkavej výmene vody v miskách na pitie alebo v kúpacích nádobách.
 2. Nepríjemné podmienky. Pri nesprávne vybavenej voliére sa môžu vtáky stretnúť so zvýšenou vlhkosťou, prievanom alebo nízkymi teplotami.
 3. Zlá výživa. Husi môžu ochorieť monotónnou a nevyváženou stravou. Ak vtáky pijú stojatú vodu, zvyšuje sa tiež riziko vzniku patológií.

Všetky choroby vtákov sú rozdelené do 2 kategórií - infekčné a neinfekčné. Prvá skupina zahŕňa vírusové, bakteriálne a plesňové infekcie. Husi často trpia aspergilózou. Medzi príznaky tejto patológie patrí celková slabosť, znížená chuť do jedla a silný smäd.

Za príčinu infekcie spôsobenej aspergilózou sa zvyčajne považujú nízka kvalita krmiva a vody, kontakt s novými vtákmi, ktoré neprešli karanténou.Aby sa predišlo problémom, je dôležité udržiavať dom v čistote, včas meniť krmivo, vodu a posteľnú bielizeň a dezinfikovať miestnosť roztokom síranu meďnatého.

Porušenie podmienok zadržania a starostlivosti sa považuje za príčinu neprenosných patológií. Vedie k nim aj nesprávna výživa. Aby sa predišlo takýmto problémom, do stravy by sa mali zavádzať vitamíny a minerály. Takéto prostriedky by mal vyberať veterinár. Tieto prísady pomáhajú posilňovať imunitný systém, udržiavajú normálny zdravotný stav a normalizujú tón tela. Počas sezóny sa odporúča dať vtákom veľa zeleniny a bylín.

Na prevenciu patológií by sa kurčatám mal podávať roztok manganistanu draselného v koncentrácii 0,1%, pričom sa musí miešať s glukózou. Urálne šedé husi sa vyznačujú vysokou produktivitou a silnou imunitou. V správnych podmienkach a vyváženej strave vtáky prakticky ochorejú a naberajú na váhe.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica