V akom veku a priemernej hmotnosti husí na ich porážku na mäso, top-4 spôsoby

Chov husí sa považuje za pomerne populárnu činnosť. Tieto vtáky sa chovajú na mnohých malých alebo veľkých farmách. Tieto vtáky sa považujú za veľmi nenáročné. Zároveň má veľa začínajúcich poľnohospodárov otázku, v akom veku je lepšie poraziť husi na mäso. Aby bolo chovanie vtákov čo najziskovejšie, pri výbere času na zabitie sa oplatí zamerať sa na vek a hmotnosť vtákov.

V akom veku sa porážajú husi na mäso?

Pri chove vtákov s cieľom získať mäso sa nasekajú od 4 mesiacov. Konkrétne obdobie závisí od druhu vtáka a jeho výživy. Jednoduché dediny sivé alebo biele husi, ktoré zjedli trávu a minimálne množstvo obilia, dosiahnu požadovanú hmotnosť iba za šesť mesiacov. Plemená brojlerov sa považujú za veľmi skoro zrelé a rýchlo rastú. Ak vtáky jedia kŕmne zmesi, je možné ich poslať na zabitie už za 4 mesiace.

Ak sú husi chované na chmýří, načasovanie by sa malo upraviť tak, aby odrážalo čas topenia. Husu nemôžete zabiť skôr ako 4 mesiace. Do tejto doby ešte nebola dokončená prvá kôra vtáka. Asi o 4 mesiace je nadol úplne nahradený dospelým perím. V tom istom okamihu konope zmizne z vtáka - perie, ktoré rastie na tele.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Podľa recenzií kulinárskych odborníkov majú husi, ktorých vek je 7-8 mesiacov, najchutnejšie a naj šťavnatejšie mäso. Do tejto doby je mäso úplne zrelé a pečeň dosahuje veľkú veľkosť.

Priemerná vzorka mäsa z plemena v priemere do 4 mesiacov váži 4 až 5 kilogramov. Po odstránení vnútorností, labiek, peria a hlavy hmotnosť jatočného tela zvyčajne nepresahuje 2,5 - 3 kg.

Príprava na postup

Pri domácom zabíjaní husí sa oplatí dodržiavať niektoré pravidlá. Ich porušenie vyvoláva zhoršenie chuti mäsa a zníženie trvanlivosti. Predovšetkým je dôležité očistiť črevá vtáka od výkalov. Za týmto účelom nemôžete kŕmiť vtáky pred porážkou 8 až 12 hodín. Toto obdobie nie je možné predĺžiť, pretože to negatívne ovplyvní chuť mäsa.

Zároveň sa neodporúča obmedzovať vtáky vo vode. Pred zabitím sa oplatí piť solenú tekutinu. Pomáha to predĺžiť trvanlivosť jatočného tela. Počas hladomoru sa zvyčajne odporúča husí, ktoré sú určené na zabitie, oddeliť od zvyšku dobytka. Je vhodné sedieť v noci. V tejto situácii je možné vtáky poraziť ráno.

Ak sa sedenie vykonáva cez deň, miesto, kde sa vtáky nachádzajú, musí byť stmavené.

Techniky zabíjania

Existuje niekoľko možností pre techniky zabíjania, každá s výraznými výhodami a nevýhodami.

Externá metóda

Na zabíjanie vtákov týmto spôsobom doma je vhodné pripraviť ostré nožnice. Musia mať dlhé čepele. Najprv by mal byť vták zviazaný a položený hore nohami. Aby sa zabránilo tomu, aby hus praskla krídlami, odporúča sa umiestniť ju do špeciálneho kužeľa, v ktorom je pre hlavu vytvorená diera.

Pri zabíjaní husi by ste mali urobiť nasledovné:

 • otvorte zobák a vložte nožnice do úst;
 • odrežte žily a prepichnite podnebie, aby ste dostali nožnice do mozgu;
 • uvoľňovať krv;
 • po pol hodine začnite vtáka vytrhávať.
Klady a zápory
vysoká účinnosť;
vysoká rýchlosť manipulácie;
ľahká manipulácia so zručnosťami.
potreba špeciálnych nástrojov;
potreba primeraných zručností.

Interná metóda

Na pichnutie husí touto metódou je potrebné ich fixovať rovnako ako pri externej metóde. Potom ostrým nožom odrežte hrdlo pod zobákom. Rez by mal byť dostatočne hlboký, aby dosiahol stavce. Aby sa uľahčilo vylučovanie krvi, hlava by sa mala okamžite oddeliť.

veľa kačíc

Klady a zápory
vysoká rýchlosť;
presnosť manipulácie;
presnosť.
potreba oddeliť hlavu;
potreba určitých zručností a znalostí.

So sekerou

Husa je často napadnutá sekerou. Pri zabíjaní vtákov sa odporúča:

 • rýchlo saká sekerou sekerou;
 • zaveste jatočné telo hore nohami, aby vypustili krv;
 • ísť na škubanie.
Klady a zápory
vysoká rýchlosť;
jednoduchosť postupu.
potreba ostro naostreného nástroja;
potreba zručností.

Priemyselná metóda zabíjania

V priemyselnom meradle je strihanie vtákov dosť dlhé. Na urýchlenie tohto postupu sa používajú špeciálne dopravné linky. Pomáhajú rýchlo kladivo, trhať a vnútornosti jatočného tela.

Klady a zápory
vysoká rýchlosť postupu;
automatizácia procesov;
nie je potrebný ľudský zásah.
potreba dostupnosti vhodného vybavenia;
potreba zručností pre prácu so zariadeniami.

Ako vytrhnúť vtáka

Po vypustení krvi z jatočného tela môžete pokračovať v procese šklbania. Odporúča sa dotiahnuť špičku krku šnúrkou, aby sa predišlo krveniu na spodnej časti a na perie. Môžete vtáčať vtáky suché alebo mokré. Prvá možnosť sa používa na zozbieranie peria a peria. Je možné ich triediť a spracúvať ihneď po vytrhnutí.

Pri použití metódy za mokra sa jatočné telo musí opariť vriacou vodou. Táto verzia postupu sa považuje za jednoduchšiu a rýchlejšiu.

Ako znížiť porazené telo

Rezanie sa vyžaduje s mimoriadnou opatrnosťou, pretože to môže viesť k zhoršeniu chuti mäsa a vzhľadu jatočného tela. Ak chcete vykonať postup, mali by ste urobiť toto:

 1. Pred začatím manipulácie sa uistite, že je riasenka čistá. Nemôže mať perie ani páperie. Je dovolené odstraňovať nečistoty ručne alebo pinzetou.
 2. Odstráňte vtáčiu hlavu. Za týmto účelom sa oplatí rezať kožu v oblasti druhého stavca.
 3. Odrežte krídla v kolene a labkách v oblasti kĺbu. Tieto oblasti sa najľahšie rezajú. Takéto fragmenty sa nesmú používať na varenie.
 4. Začnite rezať orgány. Najskôr sa odporúča odstrániť pažerák a priedušnicu. Ak to chcete urobiť, odrežte brucho. Je tiež dovolené vytiahnuť tieto orgány von z kloaky. Ak sa vyskytnú ťažkosti, môžete použiť nôž.
 5. Ak chcete otvoriť brucho, musíte vziať ostrý nôž. V takom prípade by ste mali začať s kloakou a pohybovať sa smerom dole k kýlu. Rez sa má robiť opatrne, aby sa nepoškodili vnútorné orgány a črevá.
 6. Odstráňte vnútornosti a iné vnútorné orgány. Žalúdok a pečeň sa zvyčajne používajú ako potrava.
 7. Horiacu rúru vyberte nožom.
 8. Jatočné telo dobre opláchnite a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Mala by si ľahnúť do miestnosti. Po uplynutí tejto doby môže byť mäso zmrazené.

veľa kačíc

Užitočné tipy pre začiatočníkov

Začínajúci poľnohospodári by sa mali riadiť týmito odporúčaniami:

 1. Na jar a v lete kŕmite hus greeny. S príchodom jesene sa oplatí zaviesť do krmiva pre vtákov viac kŕmnych zmesí.
 2. Od septembra obmedzte fyzickú aktivitu vtákov. To podporuje lepšie ukladanie tukov. Denná prechádzka by mala trvať 1 - 1,5 hodiny.
 3. Vyberte si najlepšie chovné zvieratá.
 4. Po zabití nechajte krv vytiecť. Toto ovplyvňuje kvalitatívne vlastnosti mäsa.

Aby bol postup úspešný, pred porážkou je potrebné sa oboznámiť s anatomickými vlastnosťami vtákov. Toto vám pomôže správne zabiť vtáka a vykonať jeho časť.ku. Na manipuláciu je dôležité používať naostrené nástroje.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica