Opis a charakteristika maďarských husí, kladov a záporov plemena a starostlivosti

Chov husí je najlukratívnejším hydinárskym priemyslom. Vtáky rýchlo rastú, jatočné telá majú značnú hmotnosť. Predtým, ako začnete housata vo svojom vlastnom dvore, mali by ste si zvoliť správne plemeno, pretože od toho závisí ziskovosť podniku, výška požadovanej počiatočnej investície. Podrobné informácie o maďarských husách, ich výhodách a nevýhodách, charakteristických vlastnostiach tohto druhu vtákov vám umožnia vybrať si.

Historický odkaz

Toto plemeno bolo chované maďarskými chovateľmi v druhej polovici 20. storočia. Oficiálne bol uznaný a dostal svoje meno v roku 1969. Maďarské husi sa získali krížením husí Pomeranian a Emdem s miestnymi plemenami. V dôsledku tejto práce sa objavili univerzálni jedinci s vysokokvalitnými ukazovateľmi chuti pečene a mäsa, vynikajúcou chmýří a priemernou produkciou vajec.

V roku 1989 boli maďarské husi prinesené do Sovietskeho zväzu. Plemeno je v registri Federálnej štátnej rozpočtovej inštitúcie „Štátna chovateľská komisia“. Rozprestierajú sa po celom území bývalého ZSSR.

Charakteristika a opis maďarských husí

Sú to nádherné veľké vtáky so svalnatým telom a bielym perím. Niekedy sa nájdu siví alebo farební jedinci. Plemeno je vhodné na poľnohospodárske a osobné vedľajšie pozemky. Charakteristické črty plemena:

  • odvoláva sa na ťažkých predstaviteľov husí, hus je obr, ktorý váži až 7-8 kilogramov, hus je až 6 kilogramov;
  • telo je silné, svalnaté, úmerné, so širokým chrbtom;
  • zobák a labky sú zafarbené jasne oranžovo;
  • vtáky majú dlhý pružný krk a stredne veľkú hlavu; samice majú kratší krk ako samce;
  • majitelia krátkych, silných nôh a krídel.

maďarské husi

Husi tohto plemena majú živý, bojový charakter, vysoký výskyt vtákov môže spôsobiť zrážky.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Dôležité: husi by sa mali držať oddelene od zvyšku hydiny, pretože medzi vtákmi uprednostňujú husy.

Vyvážená strava a pohodlné životné podmienky zabezpečujú rýchly rast hospodárskych zvierat. Hmotnosť maďarskej pečene dosahuje 0,5 kilogramu, chmýří 3-4 krát ročne. Mäso je chutné a výživné, husacia tuk sa používa v kozmetike, varení a ľudovom liečiteľstve.

Hlavné výhody a nevýhody plemena

Husy sa ľahko udržiavajú, sú populárne na vidieckych dvoroch kvôli nasledujúcim faktorom:

  • vtáky rýchlo priberajú na váhe, jatočné telá sú veľké a majú vysokú chuťovú charakteristiku mäsa;
  • kvalitné páperie a perie poskytujú majiteľovi dodatočný príjem;
  • husi tohto plemena sa tiež chovajú na získanie pečene.

Je potrebné poskytnúť vtákom voľný výbeh a prístup k rezervoáru, čím je ich údržba lacnejšia a ľahšia. Nevýhody plemena sú:

  • výskyt problémov s vysokou vlhkosťou v husacine;
  • husy položili priemerný počet vajec.

Existuje oveľa viac výhod ako nevýhod, dokonca aj pri malom dobytku je možné vybaviť rodinný stôl kvalitnými výrobkami, pri značnom počte vtákov poskytujú stabilný zisk.

Podmienky údržby a starostlivosti

V hydinárni sú husi chované v chladnom období, od apríla do októbra trávia celý deň chôdzou a vracajú sa do stodoly, aby strávili noc. Aby sa vtáky cítili pohodlne, zabezpečujú dobrú ventiláciu v husí, chránia ich pred prievanom a poskytujú ďalšie osvetlenie.

Husi sú veľké vtáky, aby sa predišlo hádkam medzi nimi v dôsledku zhlukovania, každý jednotlivec by mal mať 1 štvorcový meter plochy miestnosti. Výška domu musí byť najmenej 2 metre, aby sa šetrila elektrina, mali by sa v ňom robiť okná. Steny vo vnútri sú omietnuté a obielené haseným vápnom. Toto ošetrenie ich chráni pred plesňou a plesňou.

maďarské husi

Miestnosť je rozdelená na oddiely pomocou mriežky. Deje sa tak s cieľom izolovať dospelý dobytok od mladých a vytvoriť pohodlné podmienky pre husi inkubujúce kurčatá. Podlaha môže byť vyrobená z dreva alebo hlinky a pokrytá slamou alebo pilinami. Podstielka v husacej posteli musí byť suchá, vtáky tolerujú chlad, ale v miestnosti trpia vysokou vlhkosťou.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
V miestnosti, v ktorej husi čistia perie, musia byť okrem kŕmidiel a misiek na pitie umiestnené nádoby s popolom a pieskom, ktoré ich chránia pred kliešťami. Pitné misky a napájače by sa mali pravidelne umývať, husi by mali mať vždy k dispozícii čistú vodu pri izbovej teplote.

Husi okrem stodoly potrebujú aj priestrannú chôdzu. Na tento účel sa vyberie rovinná oblasť, ktorá je ohraničená plotom alebo pokrytá sieťou po celom obvode. Sieť je vykopaná do zeme pozdĺž dna, aby husi nemohli vystúpiť z pera. Na mieste sú nainštalované misky na pitie, napájače, popolníky a prístrešok, aby sa pod ňou mohli husi schovať pred dažďom.

Vypracovanie stravy

Dospelé husi sú schopné stráviť vlákninu. Zhromažďujú svoju hmotu na produkcii odpadu z obilia, dostávajú mokrú kašu zo zeleniny - tekvica, cukrová repa, zemiaky.

Dôležité: zelenina musí byť čistá bez hniloby a plesní.

Na zvýšenie nutričnej hodnoty sa vtákom podáva malé kŕmne zmesi. V období kladenia vajec sa do stravy husí zavádzajú kostná múčka, krieda a drvené škrupiny. Vtáky sa kŕmia trikrát denne. Ránom sa husi dávajú 1/3 dennej normy pre obilie a kŕmne zmesi. Na obed dostávajú vtáky surovú alebo varenú zeleninu, seno a tiež 1/3 kŕmnych zmesí a obilia. Večerné kŕmenie - zvyšná tretina kŕmnej zmesi, siláž, ovos.

V lete sa vtákom podáva kŕmne zmesi a obilia dvakrát denne, ráno a večer. Počas dňa husi vyhľadávajú zelenú trávu samostatne alebo ju privádzajú na pastviny vo výške 2 kilogramov zelenej hmoty na každého dospelého vtáka.

Chovné pravidlá

Husi ležia po veku 9 mesiacov. Vybavené sú pre nich jednotlivé hniezda alebo domy pre 2 - 3 osoby. Maďarské husi sú skvelé matky. Vajcia sa vyliahnu 28 až 30 dní. Na vzhľad housatiek môžete použiť aj inkubátor alebo kúpiť už vyliahnuté kurčatá. Po vzhľade sa delia na dve skupiny, slabšie sú od silných.

maďarské husi

Vyliahnuté deti sú držané pod lampou. V prvých dňoch im bola rozdaná vajcia, uvarená drvená ovsa.Po prvom týždni je súčasťou tvarohu aj tvaroh, v miestnosti sú zavesené malé metla, takže sa k nim môžu dostať housáci. Potrebujú čerstvú vodu. Ak sa teplota zvýši na +20 ° C, batoľatá sa uvoľňujú vonku od 3 týždňov.

Choroby a ich liečba

Dospelej husi sa podávajú antihelmintiká a lieky proti kliešťom. Na liečbu použite „Alben“ v súlade s pokynmi alebo na iné lieky. Nebezpečná vírusová enteritída, salmonelóza, ktoré často postihujú housata. Ochorenia sa liečia antibiotikami podľa predpisu veterinárneho lekára.

Aspergilóza je plesňová infekcia, preto na liečbu používajú antimykotínové lieky alebo fumigujú miestnosť s jódmonochloridom. Krivica sa vyskytuje, keď hydina nemá dostatok vitamínov a mikroelementov. V hydinárni dali kriedu, drvené škrupiny, vtákom dávali kostnú múčku. Kanibalizmus sa vyskytuje pri vysokej vlhkosti a preplnených vtákoch v miestnosti. Začnú čistiť perie, vytiahnu ich a zanechajú rany na tele.

Väčšina problémov sa odstráni usporiadaním vecí do husacej haly. Čistenie a vetranie, výmena podstielky a odstránenie vlhkosti - tieto jednoduché opatrenia sú prevenciou chorôb. Správna starostlivosť o vtáky, kvalitná výživa a zodpovednosť vám umožňujú vychovávať husi s úplným nedostatkom skúseností. Väčšina farmárov začala tuctom goslingov a potom okupácia fascinovala a začala zarábať.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica