Opis moriek plemena Bronz-708, údržba a starostlivosť doma

Morky Bronzové-708 sú medzi poľnohospodármi veľmi populárne. Tento kríž sa široko používa kvôli jeho jemnému mäsu a vysokým parametrom produkcie vajec. Okrem toho majú vtáky krásny vzhľad. Kombinácia estetických charakteristík, nenáročnej starostlivosti a rýchleho rastu telesnej hmotnosti robí z týchto moriek veľmi populárny.

Opis a pôvod

Charakteristickou črtou vtákov je možnosť chovu na veľkých farmách. Spočiatku sú vtáky chované na zabitie. Zároveň by ste sa ich nemali snažiť používať na dlhodobé rozmnožovanie. Je to kvôli prítomnosti recesívnych génov. V dôsledku toho sa mláďatá a prvá generácia líšia v kľúčových parametroch.


Americkí vedci pôvodne vyvinuli bronzové morky, ktoré sa vyznačovali širokou hruďou. Východiskovým bodom pre hybrid boli voľne žijúce vtáky a čierne anglické plemeno. Výsledkom bolo získanie prémiového plemena. Briti začali ďalší vývoj. Na zlepšenie kľúčových vlastností vyvinuli plemeno nazývané orlopp bronz.

Ďalšiu fázu práce vykonalo Francúzsko. Vedcom tejto krajiny sa podarilo získať stredne ťažký kríž na základe bronzového plemena orlopp, ktoré sa volalo bronz-708. Tieto morky sú veľké a majú širokú hruď. Vďaka tomu sú vynikajúcim základom pre vytváranie hybridov.

Charakteristické vlastnosti plemena sú:

 • telesná sila;
 • bronzový odtieň peria;
 • telesná hustota;
 • nohy od seba vzdialené;
 • stredne dlhý krk;
 • sivá koža na hlave a krku.

morčacie bronzy 708

Chvost moriek tohto plemena pripomína vzhľad ventilátora. V tomto prípade sú pozdĺžne čierne pruhy umiestnené vzadu.

Produktivita plemena

Toto hybridné plemeno má silnú imunitu a je schopné rýchlo získať telesnú hmotnosť. Zabíjanie mladých zvierat sa uskutočňuje po 5-6 mesiacoch. V tomto prípade môžu vtáky vážiť 10 - 17 kilogramov.

Denná hmotnostná tabuľka ukazuje dynamiku jeho rastu:

VekŽenská hmotnosť, gramyHmotnosť mužov, gramy
3 dni5056
7 dní140160
2 týždne340390
1 mesiac11001400
2 mesiace37004800
3 mesiace73009800
5 mesiacov1100016900

Medzi charakteristiky vtákov patria pomerne vysoké parametre produkcie vajec. 1 samica je schopná produkovať počas roka 70 - 150 vajec. Stabilný zber je možné očakávať do 9 - 10 mesiacov. S príchodom chladného počasia moriaky naďalej kladú vajcia.

Klady a zápory moriek bronz-708

Klady a zápory
veľké rozmery;
rýchly prírastok na váhe;
krásny bronzový odtieň peria;
chutné diétne mäso;
rýchle dospievanie;
potreba malého množstva krmiva.
potreba vytvoriť voliéry;
riziko rozvoja kostných patológií - aby sa tomuto problému zabránilo, je potrebné správne kŕmiť vtáky;
neznášanlivosť voči zmenám.

Nuansy údržby a starostlivosti

Ak chcú vtáky pestovať doma, určite si musia pripraviť voliéru. Plocha na vtáka by mala byť aspoň 1 meter štvorcový. Teplotný režim v hydinárni by nemal byť vyšší ako +20 stupňov v lete a minimálne +5 stupňov v zime. Vyplatí sa tiež vylúčiť koncepty. Udržiavanie čistoty buniek je nevyhnutné.

Slama, piliny, seno by mali byť položené na podlahu. Odporúča sa systematicky meniť podstielku. Je dôležité umiestniť bidlá na najteplejších miestach v dome. Mali by byť umiestnené 40 - 50 centimetrov od podlahy. Hniezda sa odporúča umiestniť na najtmavšie miesto.

Aby sa predišlo parazitom v hydinárni, oplatí sa vložiť nádobu naplnenú pieskom a popolom. Tam sa morky budú môcť vykúpať čistením peria. V teplom období vtáky potrebujú prechádzky. Môžu ich vykonávať na dvore alebo vo voliére. V takom prípade sa odporúča zasiať oblasť na chôdzu s trávou a vytvoriť vrchlík.

morčacie bronzy 708

Po príchode jari sa odporúča dezinfikovať miesta, kde sa chovajú vtáky. Miestnosť by mala byť ošetrená horúcou vodou s prídavkom hydroxidu sodného. 2 ženy a 1 muž môžu žiť v jednom výbehu. Zároveň nie je možné urovnať niekoľko mužov naraz. Môžu sa dostať do vážnych bojov, čo povedie k ťažkým traumatom.

Ako nakŕmiť vtáka?

Aby morky rýchlo priberali na váhe, potrebujú diétu s vysokým obsahom kalórií. Na tento účel sa zvyčajne používa hotový kŕmny roztok. Obilniny sa používajú ako základ pre takéto zmesi. Skúsení chovatelia si môžu pripraviť zmes sami. V ponuke moriek by ste určite mali zahrnúť kostnú múčku, koláč, rybí olej. Od leta sa odporúča pripraviť pre vtáky tieto produkty:

 • seno;
 • bylinná múka;
 • kapusta;
 • zmes bylín - mala by pozostávať z repky, žihľavy, lucerny.

Vtáky potrebujú kriedu, škrupinu a štrk na zlepšenie vstrebávania potravy. Na zvýšenie produkcie vajec sa morkám odporúča, aby dali viac zeleniny a bylín. Nemenej dôležitý je príjem dostatočného množstva vápnika do tela. V opačnom prípade budú vajcia krehké.

Šľachtiteľské rysy

Morky majú vynikajúci materský inštinkt. Nebude však možné získať veľký počet vtákov prirodzeným spôsobom. Preto je potrebné inkubovať morky. Z tohto dôvodu sa odporúča zvoliť správne vajcia. Musia byť dokonale tvarované a stredne veľké. Škrupina musí byť bez nahromadenia alebo iných nepravidelností.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Vývoj embryí trvá v priemere 28 dní - s príslušnou inkubáciou vajíčok sa veľká časť kurčiat narodí po tomto časovom období.

Možné choroby a spôsoby ich liečby

Dospelé vtáky tohto plemena sa považujú za veľmi odolné. Vyznačujú sa vysokou rezistenciou na patológie. V tomto prípade sa kurčatá často stretávajú s chorobami. Medzi časté poruchy, ktoré sa vyskytujú u moriek, patria:

 1. Respiračná mykoplazmóza. Táto infekcia je najbežnejšia v zime a vo vlhkých podmienkach. U dospelých vtákov sa pozoruje poškodenie membrán očí a výtok z nosa. Morské vtáky môžu navyše trpieť dýchavičnosťou.
 2. Tuberkulóza. Táto patológia postihuje mnoho orgánov. Medzi príznaky patrí hnačka a kožné lézie. K infekcii najčastejšie dochádza kontaktom s kurčatami alebo husami.
 3. Kiahne. Nedostatočná dezinfekcia nádob sa považuje za hlavný príznak infekcie. Hmyz je tiež schopný šíriť chorobu. Keď sa porucha vyvinie, telo vtáka sa zakryje škvrnami. Nie je možné odstrániť patológiu. Morky musia byť ukončené a zlikvidované.
 4. Hlísty.Pri infikovaní takýmito parazitmi príznaky takmer úplne chýbajú, produktivita vtáka sa však znižuje. Aby sa predišlo problémom, je dôležité dodržiavať pravidlá prevencie.
 5. Tvrdená struma. Tento problém sa vyskytuje, keď v potravine nie sú škrupiny a štrk. V tomto prípade sa pozoruje opuch a zápal strumy. Vták nemôže piť a jesť jedlo, čo vyvoláva jeho smrť.
 6. Hypovitaminóza. Kurčatá sú náchylné na tento problém. Porucha je najčastejšie spojená s podvýživou. V tomto prípade sa pozoruje zápal slizníc nosa a očí, vyvíja sa krivica.

Aby sa zabránilo rozvoju patológií, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 • zabezpečiť vyváženú stravu pre vtáky;
 • pridávať vitamíny a minerály do krmiva;
 • spracovať priestory a inventár včas;
 • systematicky kontrolovať vtáky;
 • byť očkovaný včas.

Morky Bronze-708 sa vyznačujú vysokými parametrami produktivity a rýchlo získavajú telesnú hmotnosť. Na ich úspešné pestovanie je dôležité zvoliť vyváženú stravu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica