Opis moriek modrej bridlice a charakteristika plemena, chovu

Modré morky sú zaujímavé a výrazné plemeno. Často sa nazývajú bridlice. Tieto vtáky boli chované relatívne nedávno. Najčastejšie sa chovajú na dekoratívne účely. Preto sa takéto vtáky na farmách zriedka nachádzajú. Na to, aby boli tieto vtáky úspešné, musia poskytovať úplnú a kvalitnú starostlivosť. Dôležitá je aj vyvážená strava.

pôvod

Toto plemeno chovali americkí chovatelia a stalo sa to náhodou. Vedci vykonali výskum na 2 genotypoch vtákov s čiernym a bielym perím. Výsledkom bolo, že kurčatá mali popelavý odtieň peria. Bridlica asp má podobnú farbu. Kamene sa dodávajú v rôznych odtieňoch - od čiernej po modrošedú. Preto sa morky s modrým perím často nazývajú bridlice.

Plemeno bolo opísané v roku 1874. Vtedy sa vták predstavil verejnosti. Uznali ho Americká asociácia hydiny a Európske spoločenstvo. Oficiálne sa vtáky nazývali modrá, levanduľa alebo modrá bridlica.

Bohužiaľ, hospodárska kríza viedla k tomu, že sa niekoľko poľnohospodárov rozhodlo chovať vtáky s farebným perím. Podnikatelia sa spoliehali na získavanie vajec a mäsa, a nie na dekoratívny chov hydiny.

Preto sa na bridlice moriek nezabudnuteľne zabudlo. V súčasnosti je ich počet malý. Vtáky sa vyskytujú hlavne v zoologických záhradách alebo na malých súkromných farmách, v ktorých sa monitoruje čistota plemena.

Charakteristiky a opis plemena

Podrobný opis vtákov je uvedený v dokumentácii amerického štandardu kvality. Poskytuje informácie o všetkých typoch moriek chovaných v Európe a Spojených štátoch.

modrá morka

Pre modré morky sú charakteristické tieto vlastnosti:

 1. Perie má modré, levanduľové alebo popolie perie. Takíto jednotlivci sa môžu zúčastňovať súťaží. Niekedy sa vtáky vyznačujú čiernymi alebo bielymi prízvukmi v kombinácii s modrým pozadím.
 2. Vtáky majú malú hlavu. Okrem toho je na koži zriedkavá chmýří. Poťah sa vyznačuje farebnými odtieňmi - biela, modrá, červená. Na hlave je ružový roh. Oči sú hnedé a zobák je ľahký.
 3. Krk nie je pokrytý perím. V tejto oblasti sú jasne červené záhyby. Tvoria koraly.
 4. Metatarsus sú pokryté ružovými šupinami.
 5. Perie je silné a svieže. Robia trup vyzerať väčší. Chrbát a hrudník sú modré. Navyše je ľahší na bruchu a chvoste. Chvostové perie často obsahuje svetlé alebo tmavé prvky.
 6. Samice vážia 6,3 kilogramov, samce 10.5.Jednotlivci patria do svetelného kríža.
 7. Sexuálna zrelosť sa u týchto vtákov vyskytuje o 8 až 9 mesiacov.
 8. Aby sa potomkovia stali potomkami, vytvorili sa z mladých vtákov. Okrem toho by na jedného muža malo byť najviac 8 žien.
 9. Vajcia sú zakryté krémovou škrupinou. Ich hmotnosť je navyše 75 gramov.
 10. Inkubačná doba je 28-30 dní.
 11. Morské vtáky sa vyznačujú sivým perím. Ich hmotnosť je 50 gramov. Mláďatá sa vyznačujú rýchlym prírastkom na hmotnosti.
 12. Produkčná hmotnosť vtákov sa zvyšuje o 8 mesiacov.

Americkí farmári tvrdia, že vtáky sa považujú za veľmi nenáročné na udržiavanie podmienok. Tento druh morky sa vyznačuje vysokým stupňom odolnosti voči vplyvu stresových faktorov. Vykazujú malú alebo žiadnu agresiu. Emotionalita je pre mužov charakteristickejšia. Zároveň prejavujú agresiu alebo úzkosť iba vtedy, keď sa blíži nebezpečenstvo.

Mäso z modrých moriek má vynikajúcu chuť, ale jatočné telo nie vždy vyzerá atraktívne, pretože je pokryté sivou kožou.

Klady a zápory modrých moriek

Klady a zápory
vysoká miera rastu;
vynikajúce parametre produktivity mäsa;
vynikajúca vytrvalosť;
silný imunitný systém;
vitality;
ľahké prispôsobenie klimatickým podmienkam.

Modré morky majú zároveň určité nevýhody. Považujú sa za veľmi vyberavých o podmienkach zadržania a potrebujú vyváženú stravu.

Ako správne udržiavať a starať sa o vtáka

Slapy morky ľahko vydržia chlad. Teplo sa však cítia oveľa lepšie. Je dôležité, aby bol dom suchý. Preto by sa do skrinky na morky nemalo dostať vlhkosti. Stojí za to umiestniť podstielku na podlahu, ktorá sa odporúča systematicky meniť.

Pozorovanie mláďat, ktoré sa práve vyliahli, je tiež dôležité. Prvý deň by mali byť teplé a suché. Na tento účel je dovolené používať lepenkovú škatuľu. Teplotný režim v kolónke by mal byť +36 stupňov.

Izbu pre bridlice z moriek sa odporúča vybaviť v súlade s určitými pravidlami. Je povolené umiestniť maximálne 2 osoby na 1 meter štvorcový. Teplotné podmienky sú veľmi dôležité. V zime by mala byť najmenej + 5 stupňov, v lete - +20.

modrá morka

Vypracovanie stravy

Modré morky potrebujú vyvážené menu. Najlepšie je kúpiť pre nich špeciálne jedlo. Ak je to však potrebné, je dovolené vtáky kŕmiť obilninami, trávou a určitými druhmi zeleniny. Na jar av lete sa oplatí opúšťať morky. Pomôže im to nájsť si jedlo pre seba.

Chovné pravidlá

Ak chcete získať modré morky, musíte si kúpiť rodičovské kŕdeľ. Oplatí sa kupovať oplodnené vajcia, pretože nie je vždy možné dosiahnuť požadovaný výsledok. Samice tohto plemena sa vyznačujú výrazným materským inštinktom. Sliepka je schopná inkubovať 20 vajec. Najčastejšie však uviedli najviac 17.

Choroby bridlice

Modré morky často ochorejú pri kontakte s inými zvieratami. Trpia takýmito patológiami:

 • respiračná mykoplazmóza - spojená s vysokou vlhkosťou v dome;
 • tuberkulóza - považuje sa za nebezpečnú patológiu, ktorá sa šíri kontaminovaným krmivom a vodou;
 • histomoniáza - sprevádzaná slabosťou a stratou chuti do jedla a je spôsobená nedostatočnou kvalitnou dezinfekciou miestnosti.

Modré morky majú zaujímavú farbu peria. Majú mnoho výhod, ale potrebujú špeciálne podmienky zadržania. Aby mohli vtáky úspešne rásť, potrebujú kvalitnú starostlivosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica