Opis a charakteristika chovných moriek

Morky na výrobu stupňov sú krížikom na mäso, ktorý kombinuje najlepšie vlastnosti hydiny. Toto plemeno je považované za jedno z najpopulárnejších - často sa pestuje na malých farmách. Na dosiahnutie vysokých parametrov produktivity je dôležité dodržiavať základné odporúčania týkajúce sa starostlivosti o vtáky. Vyvážená výživa a prevencia patológií sú veľmi dôležité.

Vzhľad a vlastnosti moriek určených na výrobu

Turkey Great Marker je hybridný kríž, ktorý patrí medzi stredne ťažké odrody. Vyznačuje sa mohutným telom, ktoré je pokryté našuchoreným bielym perím. Vtáky majú rovnomernú a širokú hruď. Vyznačujú sa dlhou zakrivenou žltkastou zobákom. U mužov je zdobený červenými pruhmi.

Hlava je malá. Má ružový alebo načervenalý odtieň. Náušnice sú dlhé a červené. U niektorých osôb má tvár blízko očí modrú farbu. Vtáky sa vyznačujú rýchlym rastom. Do 4 mesiacov dosiahli samce 19 - 20 kilogramov a morky - 9-11.

Počas reprodukčného obdobia samice produkujú 80 - 100 vajec. V priemere produkujú 12 vajec mesačne. Ich hmotnosť je 85 gramov. Parametre hatchability sú na 87%.

Pozitívne a negatívne stránky

Klady a zápory
dobrý vývoj a rýchly prírastok na váhe - zatiaľ čo nie sú potrebné technológie intenzívneho pestovania;
vynikajúca chuť a užitočné vlastnosti mäsa;
dobrý vzhľad jatočných tiel;
silná imunita a vynikajúca odolnosť voči patológiám;
nenáročnosť na výživu;
vysoká odolnosť voči stresovým faktorom;
rýchla návratnosť nákladov.

Hlavnou nevýhodou je vysoká citlivosť kríža na kolísanie teploty. Morky sa vyvíjajú úplne iba v teple.

Jemnosti údržby a starostlivosti

Keďže vtáky tohto plemena sa považujú za veľmi termofilné, musia si zabezpečiť suchú a teplú miestnosť. Je dôležité udržiavať primeranú úroveň osvetlenia. V dome by však nemali byť žiadne okná. Organizácia miesta na čistenie je tiež dôležitá.

V snahe zabrániť tomu, aby morky narážali na výskyt parazitov, odporúča sa do domu nainštalovať škatuľu naplnenú pieskom a popolom.

Morky uprednostňujú praženie. Vyznačujú sa vysokou telesnou hmotnosťou, takže drevo by malo byť dosť silné. Každý vták by mal mať priestor najmenej 40 centimetrov. Na výšku by mal byť ostriež 80 centimetrov a šírka medzi miestami by mala byť najmenej 60 mm.

Aby sa zabránilo nadváhe, vtáky potrebujú dlhé prechádzky. Ich trvanie by malo byť najmenej 1 hodinu. Preto by vtáky mali vybaviť pešiu zónu. Určite sa odporúča chrániť ho plotom, pretože predstavitelia plemena sú schopní lietať vysoko. Je tiež povolené orezávať krídla mladých vtákov.

morky na výrobu

Morky tohto plemena sa vyznačujú veľmi hádavým charakterom. Počas bojov sa dokážu navzájom vážne ochromiť. Preto je dovolené ponechať na jednom mieste maximálne 5 moriek a 40 moriek. Pre vysokú produkciu vajec je potrebné vybaviť vtáky miestom. Hniezda by mali mať výšku 15 centimetrov a šírku 60 centimetrov. Tieto veľkosti sú vhodné pre 4 až 6 moriek. Sliepky sú veľmi starostlivé. Sú schopní starať sa o veľa kurčiat.

Vypracovanie stravy

Morky tohto plemena by sa mali kŕmiť dostatočne hojne. Zároveň je potrebné im dať jedlo trikrát denne. Počas párenia sa frekvencia kŕmenia zvyšuje až 5-krát denne. Niekedy sa na tento účel používajú hotové druhy krmív alebo domáce zmesi. Mali by sa vyberať s ohľadom na vekovú kategóriu a ročné obdobie. Dôležitý je aj stály prístup k čistej vode. V zime av lete sa oplatí pridávať vitamíny do potravín. Na tento účel sa používajú čerstvé bylinky alebo seno. Kurčatá potrebujú komplexnejšiu stravu. Počas prvého mesiaca by sa mali kŕmiť až 8-krát denne. Vek súčasne ovplyvňuje stravu:

  1. Od 1 do 6 dní sa moriakom nasekajú nakrájané vajcia. Mali by sa používať v kombinácii s pšeničnými zrnami.
  2. V dňoch 7-21 je dovolené začať podávať tvaroh, ryby, koláč.
  3. Od 20. dňa môžete pridávať ďalšie obilniny - proso a kukuricu.
  4. Vo veku 5 týždňov môžete vtákom dať čerstvú trávu. Na tento účel sú vhodné kapusta, ďatelina, lucerna.

Dospelé morky vyžadujú zrno. Môže byť suchý a klíčiaci. Aby sa zabránilo vtákom nedostatok vitamínov a minerálov, vyžaduje sa kombinácia rôznych druhov obilnín. V lete sa do potravín dostávajú čerstvé bylinky. Potraviny by sa mali neustále meniť, aby sa zabránilo stagnácii starých potravín v krmivách.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Druh jedla sa vyberá s prihliadnutím na dennú dobu. Morky by sa mali podávať mokrou kašou ráno a popoludní. Je lepšie používať suché jedlo večer.

Chov plemena

Morky produkujú svoje prvé vajcia po 9 mesiacoch. Počas reprodukčného obdobia produkujú 100 vajec. Samice produkujú veľké vajcia s hmotnosťou 80 až 85 gramov. Parametre liahne sa považujú za pomerne vysoké a dosahujú 87%. Vajcia sa používajú hlavne na chov. Je dovolené ich nechať na inkubáciu samíc. Je však lepšie dať ho okamžite do inkubátora. Tam sa vytvorili všetky potrebné podmienky pre chov kurčiat.

Časté choroby vtákov

Vtáky tohto plemena sa vyznačujú dobrou imunitou. Vtáky však nemôžu vydržať účinky prievanu. Morky sú odolné voči väčšine infekcií. Zároveň je dôležité očkovať proti takýmto patológiám:

  • kuracia kokcidióza;
  • rinotracheitídy;
  • atypický mor.

Očkovanie by malo vykonávať výlučne veterinárny lekár a odporúča sa zaočkovať iba zdravé vtáky. Ak existujú príznaky patológií, je lepšie postup odmietnuť. Po očkovaní je potrebné vtáky na chvíľu izolovať. Morky triedy sú považované za obľúbené vtáky s vysokou produktivitou. Aby mohli vtáky rýchlo rásť a rozvíjať sa, musia poskytovať komplexnú starostlivosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica