Opis a charakteristika fawn moriek, ich chov a starostlivosť

Uzbecká fauna moriek bola získaná starostlivým výberom. V dôsledku toho sa vedcom podarilo získať vtáky, ktoré sú maximálne prispôsobené pestovaniu v Ázii. Vtáky sú na severe Kaukazu veľmi rozšírené. Chová sa tiež aktívne v Tatarstane a Uzbekistane. Aby mohli vtáky normálne rásť a rozvíjať sa, je potrebné im venovať náležitú starostlivosť. Vyvážená výživa a prevencia patológií sú veľmi dôležité.

História objavenia sa plavá moriaka

Toto uzbecké plemeno získal v strednej Ázii známy chovateľ N. Zolotukhin. Chovateľ hydiny spolu s tímom vedcov vykonávali intenzívnu prácu. Jeho cieľom bolo zvýšenie produktivity vtákov a ich prispôsobenie rôznym klimatickým podmienkam. Na výber boli použité miestne plemená vtákov, ktoré sa vyznačovali vysokou vitalitou.

Opis a charakteristika plemena

Vtáky tohto plemena sú strednej veľkosti. Majú robustne postavené telo a bohaté červené a žlté opeření. Z dôvodu sviežeho peria sa zdá, že morky sú dosť veľké. Vyznačujú sa predĺženým a tenkým krkom, ako aj priemernou hlavou. Labky a zobák majú malú veľkosť.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Dospelé morky vážia 6 až 7 kilogramov. Samce vážia 10 až 13 kilogramov. Mladé vtáky vo veku 3,4 až 4 mesiace dosahujú 4 až 4,5 kilogramov. V tomto veku sa však oplatí zabíjať vtáky.

Toto plemeno sa vyznačuje nie príliš vysokými parametrami produkcie vajec. Turecko produkuje 60-65 vajec po celý rok. Avšak 68% z nich je oplodnených a môžu sa použiť na chov kurčiat pomocou inkubátora.

fawn morčacie

Napriek relatívne nízkej produkcii vajec sa vtáky ľahko prispôsobujú rôznym podmienkam chovu a vyznačujú sa vysokou vitalitou. Preto vyliahnuté potomstvo prežije a dosiahne dospelosť. Nevýhody plemena sú nedostatočná skorá zrelosť a pomalý rast.

Tieto morky sa vyznačujú vynikajúcou chuťou mäsa, ktoré má vynikajúce stravovacie vlastnosti. Preto je tento produkt vhodný pre ľudí, ktorí musia dodržiavať diétu.

Tento druh vtáka sa vyznačuje pokojnou dispozíciou. Dospelí zriedka bojujú a neútočia na iné zvieratá. Je to dôležité, pretože vtáky sú veľké. Morky tohto plemena žijú v malých stádach až do puberty. Potom tvoria tiež stáda 1 samca a 2 až 3 samice.

Klady a zápory

Klady a zápory
vynikajúce parametre prežitia;
nenáročné na podmienky zadržania;
schopnosť vypustiť vtáky na pasienky.
nízke parametre produkcie vajec;
nízka liaheň;
nie príliš kvalitné mäsové výrobky.

Funkcie údržby a starostlivosti

Fawn morky sú nenáročné na podmienky zadržania. Niektoré pravidlá sa však stále musia dodržiavať. Vtáky sú schopné lietať, preto sa odporúča chodiť s vtákmi do voliér s markízou. V lete sa oplatí poskytnúť moriam voľný výbeh. Z tohto dôvodu sa odporúča chrániť veľké vtáctvo. Vtáky sú schopné chodiť na čerstvom vzduchu od skorej jari do neskorej jesene. A robia to od rána do večera. Na prechádzke jesť morky trávu a hmyz. Pomáha to znižovať náklady na krmivo.

V zime by sa vtáky mali držať v suchej a teplej stodole. V miestnosti by nemali byť žiadne prievany, pretože to vedie k rozvoju patológií a dokonca k usmrteniu vtákov.

V dome sa odporúča vetrací systém, aby sa zabránilo zatuchnutému vzduchu. Ako podlaha by sa mala používať slama alebo piliny. Pred usadením vtákov v stodole by všetky povrchy mali byť ošetrené dezinfekčnými prostriedkami. Pomôže to zabrániť vzniku nebezpečných patológií.

fawn morčacie

Kŕmenie vtákov

Morky potrebujú pestrú stravu. Obzvlášť dôležité je sledovať stravu v zime, keď vtáky žijú vo vnútri. Dospelí by sa mali kŕmiť trikrát denne. Morky by sa mali podávať mokré zmesi ráno a večer. Odporúča sa k nim pridať nakrájanú zeleninu. Vo večerných hodinách sa zrnká nalievajú do krmítka pre vtáky.

V obchodoch sa predáva hotové zmiešané krmivo pre morky. Môžu sa použiť ako náhrada obilnín alebo riedenej mokrej kaše. Na udržanie normálnej hmotnosti by mali byť mužom večer podané tieto potraviny:

  • naklíčené zrná jačmeňa, ovsa alebo pšenice;
  • mrkva;
  • syr;
  • fazuľa, hrach a iné strukoviny;
  • obilné minerály.

U žien, kvasníc, naklíčených obilnín sa do stravy zavádza krmivo s vitamínmi B. Pomáha to vytvárať vajcia vyššej kvality. Do stravy sa tiež zavádza bylinná múka a nasekaná koreňová zelenina.

Bledé morky vyžadujú veľa vody. Odporúča sa naliať do malých nádrží alebo vedier. Vtáky prevrátia druhú nádobu. Aby vtáky v zime dostali dostatočné množstvo karoténu a vitamínu C, odporúča sa do vlhkých zmesí pridať smrekové a borovicové ihly. Predtým by malo byť dobre nasekané.

Ako chovať morky?

Na chov vtákov by sa mali používať iba tie najlepšie morky. V tomto prípade sa materské kŕdeľ konečne vytvorí vo veku 6 mesiacov. Vajcia by sa mali zbierať denne. Je dôležité zabezpečiť, aby boli nepoškodené a nepoškodené. Je lepšie použiť inkubátor na chov moriakov. Pred kladením vajec sa odporúča dôkladne vyčistiť a dezinfikovať.

Možné choroby plemena

Bledé morky sa vyznačujú silnou imunitou. Je však dôležité mať na pamäti, že chovné stádo má často problémy so srdcom a pečeňou. Preto by vtákom mali byť poskytnuté špeciálne prostriedky na údržbu týchto systémov.

Aby sa predišlo infekčným patológiám, ako je helmintiáza, kiahne, tuberkulóza, je vhodné monitorovať stav hydinárne. Za týmto účelom sa dezinfikuje pomocou „Chloroform“ alebo „Chlorophos“. Fawn morky sú u farmárov obľúbené. Vyznačujú sa nenáročnou starostlivosťou a dobrou mierou prežitia. Zároveň je dôležité vtáky správne kŕmiť a poskytnúť im voľný výbeh.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica