Schéma, ako tvoriť a štiepať cukety v otvorenom poli

Ak chcete zvýšiť výnos a získať chutné plody, musíte poznať pravidlá, ako čo najlepšie tvoriť cukinu v otvorenom poli. niektorí cuketa odrody tento postup vôbec nepotrebujete. Okrem vytvárania kríkov existujú ďalšie pokyny pre starostlivosť, ktoré by sa mali brať do úvahy pri pestovaní. Ak je zariadenie stlačené, vyvstáva ďalšia otázka: či je potrebné postup nabudúce zopakovať.

Aký druh rastlín na rastliny?

Všetky odrody a hybridy sa dajú rozdeliť do dvoch veľkých skupín: cuketa a cuketa bieloplodá. Cuketa sa vyznačuje vysokým výnosom a skorou splatnosťou. Ovocie má tenkú pokožku a šťavnatú dužinu, v ktorej prakticky neexistujú žiadne semená. Neskôr začnú dozrievať cukety s bielym ovocím. Rastlina má lepšiu odolnosť proti mrazu a plody dozrievajú rýchlejšie.

rastliny na rastliny

Najlepšie semená cukety môžu byť vybrané z druhov kríkov a odrôd.

Odrody Bushovej drene (Aeronaut, Bely, Dinar, Ronde, Yakor, Cavili) vyžadujú na pestovanie malú plochu. Semená môžu byť zasadené vo vzdialenosti 60 - 70 cm, je ľahké sa o plodinu starať, nie je potrebné vykonávať formácie.

tvar a štipka

Lezecké odrody cukety tvoria dlhé riasy (až niekoľko metrov). Napriek tomu, že odrody kríkov sa ľahšie udržiavajú, veľa obyvateľov leta vysadí lezecký druh cukety kvôli šťavnatému a chutnému ovociu. Medzi obľúbené odrody patria: dlhoplodé ovocie, vodopád, Aral, Gribovsky, Nemchinovsky, Karam. Aby sa zabránilo šíreniu rias, musíte vedieť, ako správne tvarovať stonku. Je vhodné zasadiť semená cukety vo vzdialenosti najmenej 130 cm.

Vonkajšie pestovanie

Na kultiváciu a tvorbu cukety v otvorenom poli je vhodná voľná, ľahká, chernozemová pôda s dostatočným množstvom mikroelementov. Ak je pôda kyslá, zamokrená, potom nebude dobrá úroda. V prípade piesku sa používajú horčíkové hnojivá.

cuketa v zemi

Príprava pôdy sa začína na jeseň. Opatrne sa vykopáva do hĺbky 25 cm, je rozdrvená a hnojená. Ideálna je zmes síranu draselného a superfosfátu.

začať na jeseň

Na jar sa musí pôda na mieste opäť vykopať do hĺbky 15 cm a pridať dusičnan amónny. Vrchná vrstva pôdy sa musí uvoľniť pomocou zhrabovača. Vzdialenosť medzi ryhami je asi 100 cm.

Najlepšími predchodcami cukety sú kapusta, zemiaky, paradajky, cibuľa. Po tekvicových plodinách, ako sú tekvice, tekvice alebo uhorky, by sa tekvice nemali pestovať.

pôda na mieste

Cuketa sa vyvíja dobre pri teplote vzduchu asi 22 stupňov. Oplatí sa dôkladne monitorovať režim zavlažovania. Nadmerná vlhkosť vedie k hnilobe. Je lepšie vysušiť pôdu v posteliach, kde cuketa rastie, ako naliať.

Pestujte cuketu je to možné zasiatím semien na otvorenom priestranstve alebo do skleníka alebo presadením naklíčených výhonkov. Najlepšie sa pestuje prostredníctvom sadeníc. V tomto prípade cuketa dozrie oveľa skôr.

výsev semien

Výsadba sadeníc

Na výsadbu cuketových sadeníc používajte pôdu z piesku a rašeliny. Môžete kombinovať piliny, trávnik, rašelinu a pridať kompost. Výsev semien na skorú úrodu sa začína od konca apríla do začiatku mája. Ak chcete zberať neskorú úrodu, výsev je najlepší v polovici júla.

Semená sa musia pred výsevom spracovať. Najskôr sa nalejú horúcou vodou na 5 až 6 hodín a potom sa umiestnia do studenej vody na 5 minút. Kalanchoe alebo aloe šťava, ako aj slabý roztok manganistanu draselného sú vhodné na dezinfekciu povrchu semien. Aby sa zvýšila pravdepodobnosť klíčenia, veľa obyvateľov leta klíčí semená.

zmiešajte piliny

Pre pestovanie sadenice drene je lepšie zvoliť samostatné nádoby. Ideálnou možnosťou je rašelina, pretože rastlina netoleruje dobre. Klíčiace semeno sa položí do hĺbky 2 až 3 cm a pokryje sa zeminou.

Prvé kŕmenie sa vykonáva jeden týždeň po výseve. Môžete pridať superfosfát s močovinou. Po ďalších 10 až 12 dňoch sa uskutoční doplňovanie. Môžete pridať nitrofosfát a drevný popol. Sadenice z drene každých 5 až 6 dní zalejte teplou vodou.

squashové sadenice

Presádzanie sadeníc do otvoreného terénu sa začína od okamihu, keď sa na výhonkoch objavia tri listy. Studne sú vopred pripravené na mieste, ktoré sú napojené teplou vodou. Potom sa do nich prehĺbia rašelinové šálky s klíčkami až k prvým listom.

Pri výsadbe cukety musíte dodržiavať určitú schému, aby ste sa v budúcnosti mohli postarať o zeleninu a vytvoriť stonku. Ak sa pestujú cukrové semená s rozprestierajúcimi sa riasami, vzdialenosť by mala byť najmenej jeden meter. V prípade výsadby odrôd kríkov sa môže vzdialenosť zmenšiť na 70 cm.

pristávací čas

Aby ste si nezamieňali squashové sadenice s tekvicovými alebo uhorkovými sadenicami, musíte poznať charakteristické črty. Znaky, ako rozpoznať sadenice squash, sú nasledujúce: dlhé kotyledonózne listy, prvé listy sú tenké s vyrezávanými okrajmi, farba je svetlozelená, stonky sú predĺžené.

Základné pravidlá starostlivosti

Ak chcete získať bohatú a kvalitnú úrodu v období pestovania cukety, je dôležité dodržiavať niektoré pravidlá starostlivosti. Zelenina sa musí správne zalievať, burinu a uvoľniť lôžka v čase, formovať biče, aplikovať hnojivá a zabrániť vývoju chorôb a škodcov.

niektoré pravidlá

Aby ste získali dobrú úrodu a znížili pravdepodobnosť infekcie plesňovými chorobami, je dôležité, aby ste si správne pripravili tekvicu. Vytvára sa Bush, ktorý sa vyvíja lepšie, pretože slnečné svetlo voľne preniká do všetkých častí rastliny a opeľujúci hmyz má prístup k kvetom.

zalievanie

Polievanie cukety nemal by byť príliš častý. Je potrebné hojne zalievať teplou usadenou vodou, nie menej ako +20 stupňov. V takom prípade by mala byť zem nasýtená 40–45 cm.

usadená voda

  • Mladé výhonky sa polievajú každé 3 až 4 dni.
  • Počas kvitnutia sa odporúča zalievať pôdu dvakrát týždenne, po zákroku musíte pôdu uvoľniť, aby ste zabránili tvorbe kôry. Za 1 štvorcový m sa spotrebuje asi 10 litrov vody.
  • Počas obdobia formovania a dozrievania zeleniny sa odporúča zavlažovať záhony raz za 6 až 7 dní. Množstvo vody na 1 štvorcový meter. m sa zvyšuje na 20 litrov.
  • Zavlažovanie sa zastaví 10 dní pred zberom.

Nadmerná vlhkosť vedie k rozvoju chorôb, plody strácajú svoj majetok pri dlhodobom skladovaní a chuť klesá. Ak nie je dostatok vody, chuť cukinovej dužiny sa stane horkou.

mladé klíčky

Vonkajšia starostlivosť nie je úplná bez oplodnenia.Squash ich potrebuje počas vegetačného obdobia (najmä počas kvitnutia). Teplý roztok organických alebo minerálnych zložiek by mal byť napojený na korene ráno alebo večer.

Vrchný dresing

Kŕmenie cukety zvyšuje produktivitu o 70–80%! Vrchný dresing sa vykonáva najmenej trikrát za sezónu:

prebytočná vlhkosť

  • Prvé kŕmenie sa uskutoční po rozložení siedmeho listu. Vhodná je zmes dusičnanu amónneho, síranu draselného a superfosfátu.
  • V období aktívneho kvitnutia je užitočné pripraviť roztok z mulleínu a nitrophoska.
  • V období tvorby vaječníkov je užitočné používať organické hnojivá. Napríklad roztok mulleínu alebo vtáčieho trusu.
  • Na začiatku plodenia je užitočné pripraviť riešenie na báze popola z dreva.

Pre cukinu je škodlivý tak nedostatok stopových prvkov, ako aj ich nadbytok. Preto je dôležité pri rozmnožovaní a striedaní minerálnych doplnkov s organickými zložkami dodržiavať proporcie.

stravovanie je zabezpečené

poleva

Či je potrebné štiepať cuketu v otvorenom poli, závisí od odrody. Cuketa a cuketa z kríkov a samoopelených odrôd nepotrebujú štípanie. Ich plody sa tvoria na centrálnom kmeni. Hlavná vec je zhromaždiť zrelé cukety včas. Mali by byť dlhé asi 15 cm. Zber sa uskutočňuje dvakrát týždenne. Časté zberanie ovocia stimuluje tvorbu nových vaječníkov.

minerálny obväz

Ak sa cuketové kríky veľa rozrástli, môžete z listov odstrániť niekoľko listov, aby svetlo a teplo prenikli do stonky bez prekážok. Je lepšie to robiť počas obdobia plodenia v miestach formovania ovocia.

Na vykonanie postupu musíte správne určiť čas, kedy sa má cuketa tvoriť. Každý ker lezeckých odrôd zviera vrchol nad 5-6 listami. Niektorí pestovatelia tiež odstraňujú časť hlavného kmeňa počas pučiaceho obdobia. Do tejto doby už existuje niekoľko vedľajších výhonkov.

špetková zelenina

Kontrola múčnatky

Choroby cukiny na otvorenom poli zahŕňajú: bakteriálnu vrcholku, antracózu, hnilobu, fusárium, mozaiku uhoriek. Najčastejšie sa však vyskytuje múčnatka. Hlavným príznakom plesňového ochorenia je výskyt bieleho kvetu na listoch. Postupne sa krúti, zožltnú a vyschnú.

apikálna bakterióza

Boj proti múčnatke spočíva v správnom zalievaní a vyváženej aplikácii dusíkatých hnojív. Postihnuté listy sa odstránia a všetky postele sa ošetria fungicídmi (Quadris, Topaz, Fundazol).

Škodcov možno nájsť na sadeniciach tekvica a dospelej rastline. Môže to byť roztoč pavúk, voška melónu, výhonok mušky, molica. Hlavným preventívnym opatrením je jesenné vykopávanie zeme, ošetrenie semien a ničenie zvyškov rastlín z ložísk.

dospelá rastlina

Výsadba cukety

Cuketa je často považovaná za tekvicu, ale táto zelenina je typom tekvice. Má niekoľko výhod: kríky sú kompaktné, nie sú tam žiadne veľké rozprestierajúce sa riasy, listy sú hladké, bez tŕnia. Nemá zmysel formovať cuketu v otvorenom poli. Zvyšok kultivácie a starostlivosti sa nelíši od cukety.

výsadba cukety

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica