Ako často a správne zalejte cukinu v otvorenom poli

Pri pestovaní cukiny je potrebné poskytnúť plnú starostlivosť o výsadbu. Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich rast rastlín je zalievanie tekvice. Tento problém je obzvlášť naliehavý v tých regiónoch, v ktorých je suchá alebo horúca klíma. Existuje niekoľko druhov zavlažovania plodín, z ktorých každý má svoje vlastné charakteristické vlastnosti.

Požiadavky na úroveň pôdnej vlhkosti pri pestovaní cukety

Voda je nevyhnutnou súčasťou zdravého rastu a vývoja rastlín. Dôvodom je skutočnosť, že je súčasťou bunkovej miazgy, plazmy. Voda je tiež zodpovedná za distribúciu živín a reguluje teplotu rastliny. Aby voda mohla tieto funkcie plniť v plnom rozsahu, musíte vedieť, ako často sa má voda cuketa vysádzať na otvorenom priestranstve.

zalejte tekvicu

Za zmienku stojí, že cukina reaguje negatívne nielen na sucho, ale aj na nadmernú vlhkosť v pôde, pretože to spôsobuje poškodenie koreňového systému v dôsledku nedostatku kyslíka. Musíte si tiež uvedomiť, že cukina tiež reaguje negatívne na suchý vzduch. Jeho lístie začína vädnúť v dôsledku aktívneho odparovania vlhkosti. Preto by sa mal spôsob zavlažovania squashového lôžka zvoliť na základe okolitých klimatických podmienok.

Vplyv nadmernej a nedostatočnej vlhkosti

Cuketa je veľmi citlivá na nedostatok vlhkosti v prvej polovici vegetačného obdobia. V tom čase sa pozoroval aktívny vývoj koreňového systému, rast ovocnej hmoty. V súčasnosti môže proces rastu a rozvoja narušiť aj krátkodobé sucho.

úroveň vlhkosti

Maximálne množstvo vlhkosti je potrebné pre úplný vývoj ovocia v júli a auguste. Pravidelné zalievanie počas tohto obdobia a pred začiatkom poklesu teploty zvyšuje pravdepodobnosť dosiahnutia veľkého výnosu vysokej kvality. Polievanie by malo byť mierne, pretože nielen deficit, ale aj nadmerná vlhkosť negatívne ovplyvňujú rôzne systémy rastlín:

 1. S nedostatkom vlhkosti prispieva rozmnožovací systém k tvorbe veľkého množstva kvetov samčieho pohlavia, na ktorých sa plody v budúcnosti nemôžu rozvíjať. Prebytok vody v tomto systéme nemá veľký účinok.
 2. Pri nedostatku vlhkosti korene dorastajú hlboko do pôdy.A s nadbytkom vody leží koreňový systém v blízkosti povrchovej vrstvy pôdy. Kvôli nedostatku kyslíka v zemi, koreňové chĺpky postupne odumierajú.
 3. Nadmerná vlhkosť výrazne oslabuje imunitu rastliny, začína byť ovplyvňovaná chorobami spôsobenými hubami.
 4. Pri nedostatočnom zalievaní pôdy v horúcom cukere tvoria malé plody. Ak zabezpečíte nadmerné zalievanie, hladina cukru v cukine sa zníži.
 5. Ak plodina nie je správne napojená, rast bude pomalý. Ak sa však zabezpečí nadmerné zalievanie, kým korene nezomrú, rastlina začne aktívne rásť a potom sa depresia.

požadovaný objem

Preto je pri pestovaní cukiet potrebné dodržiavať optimálny režim zavlažovania.

Ako zavlažovať cuketu vonku v krajine: 4 metódy

Akékoľvek metódy zalievania cukety sú založené na troch podmienkach:

 • musí byť včasný;
 • musíte pravidelne zalievať rastlinu;
 • zálievka by sa mala vyberať na základe odrodových charakteristík.

Predtým, ako pochopíte, ako zaliate cukinu v otvorenom poli, musíte odhadnúť veľkosť pozemku.

pravidelne

Metóda 1: zavlažovací systém na dávkovanie na fľaši

Jednou z najlepších možností na zavlažovanie cukiet vonku je použitie odmerných zavlažovacích techník. Je vybavený plastovými fľašami. V zozbieranej nádobe s veľkým objemom by mali byť odstránené dná a v zátkach by mali byť urobené 4–6 otvory, aby sa zabezpečilo, že kvapalina bude po kvapkách vytekať. Najlepšia možnosť je prepichnúť sviečky pomocou šrotu.

Po úplnom pripravení fliaš je potrebné vytvoriť otvor s hĺbkou 10 až 15 centimetrov. Musíte to urobiť po 15–20 centimetroch od výsadby. Ďalej musí byť fľaša zahrabaná hore nohami a naklonená pod uhlom 45 stupňov. Potom sa fľaše naplnia vodou.

Je potrebné zvážiť, že tento spôsob zalievania v období tvorby ovocia nebude fungovať, pretože rastlina nebude mať dostatok vlhkosti. V tomto okamihu bude potrebné zabezpečiť ďalšie zavlažovanie.

na báze fľaše

Metóda 2: použitie plastových nádob

Tento spôsob zalievania cukety zahŕňa aj použitie plastových nádob s odrezaným dnom. Rozdiel je v tom, že nádoby nie sú pochované, ale sú zavesené v blízkosti rastlinnej kultúry. Zároveň nemusíte robiť korky, musíte len trochu odskrutkovať.

Aby sa zabránilo erózii pôdy po zalievaní rastliny na mieste, musí byť táto oblasť pokrytá mulčou alebo filmom. Počas tvorby ovocia, kvitnutia, plodenia je potrebné zabezpečiť, aby voda odkvapkávala pod koreňom rastliny a nie na zelenú hmotu.

plastové nádoby

Metóda 3: viacnásobné otvory v hadici (postrekovanie)

Je vhodné zorganizovať zalievanie cukety pomocou hadice, v ktorej sa po celej dĺžke vytvoria diery. V takom prípade by sa otvory mali umiestniť oproti vysadeným cuketám. Vyrobená hadica je vykopaná a pripojená k vodovodnému systému. Pomocou tejto techniky vstupuje voda do koreňa rastliny, neodparuje sa z pôdy. Pri správnom zalievaní pôda na povrchu eroduje, ale zostáva suchá.

otvory v hadici

Metóda 4: zalievanie „knôtom“

Jednou z najúspornejších techník zucchinského zalievania je použitie „knôtu“. Ako s pestovanie cukiet na otvorenom poli navlhčiť pôdu:

 • kontajnery naplnené vodou sú umiestnené každé 2 metre hrebeňa;
 • dlhý turniket je vyrobený z látky;
 • Turniket sa kopal vedľa hrebeňa do hĺbky 10 - 15 centimetrov, zatiaľ čo jeho konce klesali k spodnej časti nádob.

Záhradníci odporúčajú používať túto zavlažovaciu metódu kvôli svojmu účinku povrchového napätia: tkanina je nasýtená vodou a presúva sa do pôdy, čím sa koreňovému systému dodáva vlhkosť.

ekonomické techniky

Metódy zalievania priemyselnej výsadby drene

Na zabezpečenie polievania komerčne pestovanej tekvice sa používajú ďalšie metódy. Ich výber je založený na týchto faktoroch:

 • za prijateľný rozpočet;
 • na reliéf pozemku;
 • o cieľoch a cieľoch zavlažovania;
 • o dostupnosti vody.

Existujú 4 spôsoby zalievania cukiet:

 • odkvapkať;
 • pršať;
 • gravitácia;
 • podložia.

Každá z nich má svoje vlastné rozdiely a vlastnosti.

priemyselné výsadby

Gravitačná metóda

Táto technika je rozdelená na dva typy: brázda, ústie. Prvým je prívod tekutiny do plodiny medzi radmi. A druhý - v úplnom zaplavení lokality. Tento spôsob zavlažovania sa používa na úplný rozvoj cukety nielen pre priemyselné poľnohospodárske pozemky, ale aj pre letné chaty.

metóda vlastného riadenia

pokropenie

Túto zavlažovaciu techniku ​​používajú najmä veľké spoločnosti zapojené do pestovania tekvice. Pozostáva z nasledujúceho: tekutina pod vplyvom pumpy je vedená potrubiami do rozprašovačov. Ďalej sa tvoria veľké kvapôčky.

Jedným z typov postrekovania je aerosólová, jemne dispergovaná metóda. Špecializované dýzy rozprašujú vodu, aby vytvorili hmlu. Táto metóda je optimálna v horúcom a horúcom počasí.

rastúce cukety

spodná pôda

Na mieste je iná metóda priemyselného zavlažovania: podložie. Pozostáva z týchto častí: kovové alebo polymérové ​​rúry sa umiestňujú do uličiek v hĺbke 25 až 40 centimetrov. Otvory sa v nich vyrábajú pod plodinou. Potom sa voda zavedie potrubím, čím sa do každej rastliny privádza vlhkosť. Tento spôsob zalievania je dobrý, pretože listy tekvice zostávajú suché.

rastlinná kultúra

Cuketa zalievanie kvapiek

Použitie zavlažovacieho systému je moderná a moderná metóda výsadby. Na jej zabezpečenie sa do uličiek umiestni polymérna odkvapkávacia páska. Potom sa rýchlosť príjmu vlhkosti naprogramuje a nasmeruje priamo na cukinu.

kvapkové zavlažovanie

Koľko vody cuketa: zalievanie sadzby

Je potrebné zvážiť, že normy na zavlažovanie cukiet v rôznych regiónoch krajiny sa líšia v závislosti od klimatických podmienok. Zavlažovanie by sa malo vykonávať v objemoch 1500 - 7 000 metrov kubických vody na 1 hektár výsadby. V tomto prípade je objem vody vydelený 11 alebo viacerými výplachmi. Objem vody by sa mal vypočítať s prihliadnutím na tieto faktory:

 • úroveň pôdnej vlhkosti pred zavedením vlhkosti;
 • metóda zavlažovania;
 • granulometrické zloženie pôdneho substrátu;
 • hĺbka zavlažovanej vrstvy.

rýchlosť zavlažovania

Ak je v oblasti nízka úroveň zrážok, je potrebné pridať maximálne množstvo vlhkosti. V takom prípade je nevyhnutné vyhodnotiť vlastnosti prírodnej zóny. Najväčší objem vody je potrebný počas kvitnutia a tvorby ovocia. Pôdu je potrebné zavlažovať tak, aby vlhkosť prúdila hlboko 15–20 centimetrov. Polievanie výsadby je potrebné popoludní.

Od okamihu, keď sa vaječníky tvoria na rastlinnej kultúre, a až do konca zberu, je potrebné každý týždeň zalévať miesto. Minimum: raz za 10 dní, pričom hladina HB by nemala klesnúť pod 80%, ako aj jej zvýšenie nad 90%.

Ak sa tieto ukazovatele neudrží, zhorší sa prísun kyslíka do hornej vrstvy pôdy, čím sa zvýši riziko ochorenia plodín. Zalievanie by sa preto malo vykonávať pri priemernej okolitej teplote 15 stupňov nad nulou. Rastliny by sa mali napájať usadenou vodou ráno alebo večer.

pôdny substrát

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica