Kontrolné opatrenia a ošetrenie múčnatky na cukete: ako a čo spracovať

Pestovanie zeleninových plodín má svoje vlastné vlastnosti, napríklad cuketa, ktorá dobre rastie v strednej zóne našej krajiny, nepáči extrémne teploty. Porážka plesňových spór počas prudkého chladu alebo silných dažďov vedie k vzniku múčnatky na cukete.

Ochorenie sa vyvíja na listoch a stonkách a môže plodinu úplne alebo čiastočne zničiť. Aby ste tomu zabránili, musíte vedieť, aké príznaky naznačujú infekciu a aké metódy by sa mali použiť na účinný boj.

mäsové ošetrenie

Čo je to: druhy chorôb a ložiská poškodenia rastlín

Aj pri použití správneho poľnohospodárskeho systému a kvalitných semien nemôže byť zaručená dobrá úroda. Rastliny sú často postihnuté rôznymi škodcami a chorobami, z ktorých jednou je múčnatka.
Je dvoch typov:

 1. Ochorenie, ktoré sa vyvíja na cukine a iných melónoch a tekviciach, vo forme špecifického plaku a je priamo nazývané múčnatkou.
 2. Falošná choroba, ktorá sa najčastejšie vyskytuje na uhorkách.

rosa na cukete

Príčinou oboch odrôd je huba, ktorá sa tvorí v pôde, s jediným rozdielom, že sa skutočné ochorenie prejavuje na listoch z vonkajšej strany rastliny, a falošná múčna infekcia najskôr ovplyvňuje ich vnútornú stranu a až v poslednej fáze sa na vonkajšej strane objavia škvrny.

Predtým, ako si vyberiete lieky na múčnatku na cukete, musíte pochopiť jej znaky.

Vonkajšie príznaky choroby

Bežné príznaky choroby sú výskyt bielych pruhov na listoch. Zdá sa, že sú posypané múkou a nespôsobujú veľa poplachu. Avšak, ak nezačnete ihneď liečiť múčnatku na cukete, choroba sa rýchlo rozšíri na stonku a ďalšie rastliny rastúce v okolí.

je huba

Po pár dňoch získa hnedý odtieň príjemný biely povlak. To znamená, že proces prešiel do novej etapy a môže zničiť celú plantáž bez toho, aby umožnil dozrievanie plodov cukety a iných rastlín v záhrade.

Napriek podobnosti sa však príznaky choroby u rôznych rastlín môžu líšiť. Napríklad, na cukine, múčnatka spôsobuje vädnutie listov. Dôvodom je skutočnosť, že biely film neumožňuje prenikaniu slnečných lúčov do krídla a bez živín jednoducho odumrú.
Plesňové spóry môžu byť prenášané vetrom alebo vodou a infikovať ďalšie rastliny v tejto oblasti. Aby ste tomu zabránili, mali by ste pri tejto chorobe urobiť prvé kroky.

príznaky choroby

Príčiny múčnatky

Ochorenie sa vyvíja aktívne, keď je horúce alebo daždivé počasie. Toto sú ideálne podmienky na šírenie škodlivých spór húb. Ak je lézia veľká, nielen listy, ale aj riasy rastlín začínajú uschnúť.

Existuje veľa príčin múčnatky. Často je to vyvolané zvyšnými časťami rastlín, ktoré od minulého roku nehnieli, kde môžu zostať patogénne spóry.

Okrem toho by ste mali venovať pozornosť týmto aspektom:

rozmnožovanie škodlivého

 1. Kontaminácia pôdy. Keby v minulej sezóne bolo na webe plesňové mycélium, jeho spóry by sa mohli prezimovať v zemi a začať činnosť s príchodom tepla.
 2. Nedodržanie pravidiel striedania plodín na mieste.
 3. Chyby v poľnohospodárskej technológii počas orby a obrábania.
 4. Prítomnosť buriny v záhrade aj v jej susedných oblastiach. Stávajú sa útočiskom pre škodlivé baktérie a spóry spôsobujúce choroby.
 5. Chyby hnojenia. Napríklad nadmerné hnojenie dusíkatými hnojivami môže nielen zlyhať pri dosahovaní požadovaných výsledkov, ale môže tiež vyvolať zhoršenie situácie. Nedostatok potaše môže tiež spôsobiť ochorenie rastlín.
 6. Umiestnenie výhonkov príliš blízko po vývoji môže spôsobiť stagnáciu vody, ktorá zvyšuje vlhkosť vzduchu a infikuje rastliny vo viniči. Výsledkom je priaznivé prostredie pre múčnatku.
 7. Prudká zmena teploty, tepla alebo vysokej vlhkosti je tiež impulzom pre rozvoj choroby.
 8. Nedostatočné ošetrenie cukety z múčnatky múčnatky ochrannými prípravkami.

prítomnosť buriny

Opatrenia na kontrolu múčnatky

Ak sa pri skúmaní zistilo malé množstvo škvŕn na postihnutých listoch, ktoré naznačujú múčnatku, tieto listy a výhonky sa musia okamžite odstrániť. Prvé kroky by mali byť opatrné: aby nedošlo k otriasnutiu spór huby na zdravých rastlinách, musíte opatrne vložiť odstránené časti do plastového vrecka a odstrániť z miesta. Je vhodné ich okamžite spáliť.

V boji proti múčnatke na cukete je nevyhnutné riediť záhradné lôžko, aby sa rastlinám otvoril prístup k svetlu a na chvíľu sa prestalo kŕmiť. Potom zvyšné cukety spracujte pomocou chemikálií alebo špeciálnych poplatkov na základe ľudových receptov. Regulovať zalievanie rastlín tak, aby sa zabránilo zamokreniu a vysychaniu z pôdy.

postihnuté listy

Ako pomôcť závodu v ranom štádiu?

Predtým, ako sa zbavíte múčnatky na cukete, mali by ste sa po konzumácii produktu vopred oboznámiť s účinkami rôznych látok na rastliny a ľudí. A samozrejme pri výbere semien sa uistite, že sú odolné voči tejto chorobe.

Pred spracovaním s chemickými látkami je potrebné urobiť toto: starostlivo si preštudujte kontraindikácie ich použitia, pretože sa budú musieť používať viackrát. Na ošetrenie sa najčastejšie používajú fungicídy, napríklad Topaz, Fundazol, Quadris a iné.

Postrek sa uskutočňuje teplým roztokom. Pre ľudí so sklonom k ​​alergiám je lepšie opustiť chemikálie a používať ľudové metódy boja. Avšak aj bez zdravotných problémov je potrebné byť veľmi opatrný pri používaní chemikálií a v žiadnom prípade jesť jedlo po spracovaní až do dátumu splatnosti, keď účinok agresívnych zložiek skončí.

rôzne prostriedky

Populárne lieky a ich nevýhody

V boji proti múčnatke na cukete môžete bojovať ľudovými liekmi aj liekmi. Ľudové recepty zaujmú najmä tých, ktorí majú negatívny postoj k používaniu chemikálií pri pestovaní zeleniny a ovocia. V najťažších prípadoch je však nemožné opustiť používanie chemikálií, pretože môžete úplne stratiť úrodu.

Tu by sa však postrek mal vykonávať v súlade so závažnosťou zamorenia celej výsadbovej plochy.Ošetrenie je mimoriadne potrebné, ak viac ako 10% rastlín je napadnutých múčnatkou. V iných prípadoch môžete použiť bezpečnejšie možnosti.

Jedným z týchto opatrení je zníženie zamerania lézie vyseknutím chorých rias rastlín. V takom prípade musí byť nôž alebo prerezávač ponorený do roztoku fungicídu a manganistanu draselného a odrezaný niekoľko centimetrov zdravého riasy.

lieky a ich nevýhody

Finančné prostriedky od ľudí

Ľudové liečivá ako miera kontroly proti múčnatke na cukine sú účinné vo veľmi skorých štádiách poškodenia rastlín.

Najznámejšie z nich sú:

 1. Zloženie sódy a mydla. V piatich litroch vody sa rozpustí 25 g sódy a k roztoku sa pridá 5 g tekutého mydla. Vrstva povrchovej pôdy sa kultivuje dvakrát s prestávkou desiatich dní.
 2. Roztok manganistanu draselného. Musíte vziať 2,5 g lieku do vedra s vodou.
 3. Infúzia humusu, najlepšie kravy. Voda a hnoj sa berú v pomere 3: 1. Infúzia zhnitého hnoja (najlepšie kravy)
  Čas infúzie nie je kratší ako tri dni.

sódový popol

Existujú aj ďalšie rovnako účinné recepty, ktoré sa dajú použiť na prevenciu a ošetrenie múčnatky na cuketových listoch a iných rastlinách. Ich hlavnou výhodou je bezpečnosť pre ľudí.

Chemické metódy

Môžete bojovať a bojovať proti múčnatke na cukete aj na iných rastlinách tak, že ošetríte chemikáliami. Musia sa pripraviť a používať prísne podľa priložených pokynov. V takom prípade je potrebné, ak je to možné, vopred narezané zrelé ovocie a vaječníky by sa mali ošetrovať minimálnym množstvom liečiva, pretože rastú veľmi rýchlo a nebude možné ich okamžite zjesť. Napriek nízkej triede nebezpečnosti väčšiny liekov sa cuketa po takomto spracovaní nemôže jesť asi dva týždne.

variť a aplikovať

Takéto prípravky, ako je roztok uhličitanu sodného, ​​síran meďnatý a kvapalina Bordeaux, ktoré obsahujú síru a meď, ktoré majú škodlivý vplyv na huby, sú medzi záhradníkmi veľmi žiadané. Nemali by sa, samozrejme, používať nepretržite, pretože dôjde k závislosti a tento liek sa stane neúčinným.

prevencia

Najlepším spôsobom, ako chrániť svoju záhradu pred múčnatkou a inými chorobami, sú odporúčania na prevenciu. Nakoniec, ak sa takéto opatrenia vykonávajú včas, choroba sa vôbec neobjaví.

vyčistiť záhradu

A preto:

 1. Na konci sezóny je potrebné záhradu očistiť a spáliť všetky vrcholy a iné zvyšky rastlín, ktoré sa môžu stať živnou pôdou pre choroby.
 2. Pôda sa musí vykopať pred zimou, aby sa spory múčnatky v chladnom počasí zamrzli.
 3. Dodržiavajte pravidlá striedania plodín a každý rok zmeňte miesto pestovania cukiet a ostatnej zeleniny. Vysadiť ich možno na starom mieste až po štyroch alebo piatich rokoch.
 4. Plevel a riedenie záhrady, ako aj kontrola zalievania a kŕmenia rastlín.
 5. Zvláštnu pozornosť venujte vetraniu skleníkov, kde je pravdepodobná kondenzácia.
 6. Je potrebné skontrolovať cukrové vetvy tak často, ako je to možné, najmä v horúcom počasí, aby sa prijali včasné opatrenia na odstránenie lézií.
 7. Pretože spóry huby môžu byť prenášané hmyzom, je potrebné preventívne ošetrovať cukinu z múčnatky pomocou jemných činidiel.

Takýto prístup k problému pomôže správne posúdiť situáciu a zvoliť efektívny spôsob riešenia tejto situácie.

riediť záhradu

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica