Ako pestovať cukety a starať sa o nich v skleníku z polykarbonátu

Skleníky sa často používajú na skorú úrodu zeleniny. Starostlivosť o cukinu vo vlastnom skleníku je jednoduchá a výsledok vás poteší nielen množstvom úrody, ale aj skorým dozrievaním. Takéto ovocie má lepšiu chuť ako ovocie pestované na otvorenom poli.

Vlastnosti:

Cuketa sa zriedkavo pestuje v skleníkových podmienkach. Sú dokonale prispôsobené extrémnym teplotám a ľahko vydržia rôzne prírodné katastrofy. Ale z mnohých dôvodov stále existuje variant pestovania tejto rastliny v skleníkoch, a to:

cuketa v skleníku

 • vegetačné obdobie je výrazne skrátené, plodina dozrieva niekoľkokrát rýchlejšie;
 • výnos sa výrazne zvyšuje;
 • chuť cukety pestovanej v interiéri je mäkšia;
 • na trhu je veľmi žiadaná skorá úroda;
 • v podmienkach uzavretého terénu rastliny takmer ochorejú a minimalizuje sa možnosť ich poškodenia škodcami;
 • cuketa neukladá špeciálne požiadavky na zloženie pôdy a teplotné podmienky, takže ich pestovanie je lacné.

Odrody cukety pre skleníky

Pre pestovanie v skleníku je lepšie uprednostniť kríkov cuketa odrody... Môžete zasadiť obyčajné rastliny, ale zaberajú viac miesta. Okrem toho je ich výťažok obvykle nižší ako u kríkov.

rast a starostlivosť

Skoré zrenie

Pri výbere rôznych cukiet pre skleník sa záhradníci snažia pestovať rastliny s rôznymi obdobiami dozrievania. Najlepšie skoré odrody sa uznávajú:

 • Belukha;
 • vodopád;
 • Zebra;
 • Moor;
 • Karam;
 • Vzduchoplavec.

Každá z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody, ako aj vlastnosti. Výber by sa mal robiť na základe vašich vlastných cieľov a schopností.

záhradníci sa snažia

Stred sezóny

Medzi odrody cukety, ktoré sa pestujú v polovici sezóny a sú vhodné na pestovanie v skleníku, stojí za zmienku najmä:

 • Kuand;
 • Mini cuketa;
 • zápal obličiek;
 • Gribovsky.

Ten sa bežne používa na pestovanie vonku. Každá z týchto odrôd cukiny sa líši nielen vo vzhľade a chuti, ale má aj určité kultivačné vlastnosti.

široko používaný

Neskoré dozrievanie

Pre skleník nie je toľko cukiet s oneskoreným dozrievaním. V podstate oslovia skutočných gurmánov a milovníkov exotiky. Najbežnejšie sú:

 • Spaghetti Raviolo;
 • Walnut.

skleníky sú

Samoopelené odrody

Samoopelené odrody cukiny majú pre pestovanie v skleníku veľkú hodnotu. Ich výhodou je, že na získanie vaječníkov nie je potrebný zásah hmyzu.Záhradník nemusí vymýšľať triky a zariadenia, aby opeľoval kvety. Takéto odrody majú spravidla značku F1, ktorá naznačuje, že patria do hybridov. Najbežnejšie sú tieto:

 • Kavili;
 • Iskander;
 • Parthenon;
 • vyschnúť;
 • Sangrum;
 • Atena Polka;
 • medúzy;
 • Cuketa strom.

samoopelené odrody

Okrem možnosti samoopelenia vykazujú tieto odrody cukety zvýšenú odolnosť proti najbežnejším chorobám.

Pestovanie cukety v skleníku

Pestovanie cukety v skleníku je jednoduché a ziskové. Na to však nestačí len oboznámiť sa s vlastnosťami konkrétnej odrody, musíte tiež vedieť, aké požiadavky sa kladú na samotné štruktúry, pôdu a podrobnosti týkajúce sa starostlivosti o rastliny v skleníkoch.

jednoduché a ziskové

Aký druh skleníku je potrebný

Cuketa je nenáročný závod, ktorý sa nemusí pestovať v drahom skleníku vyrobenom z polykarbonátu. Môže byť vyrobený vlastnými rukami z polyetylénu a šrotu pre rám. Výška štruktúry nie je dôležitá, ale aby sa rastliny pohodlne ošetrovali a zbierali, dosahujú plnú ľudskú výšku.

Medzi radmi cukety by mal byť priechod široký, aby sa pri chôdzi nepoškodili jemné listy.

Na pestovanie cukiet postačuje skleník s rozlohou do 50 metrov štvorcových.... Úroda zozbieraná v tejto oblasti bude stačiť nielen na uspokojenie osobných potrieb, ale aj na realizáciu. Ak plánujete pestovať cuketu v zime, potom obyčajný skleník nebude stačiť. Budeme musieť vybudovať dobrý základ a náter je vyrobený z drevených zasklených rámov alebo polykarbonátu. Kvôli dobrej ventilácii musia byť zabezpečené prieduchy.

nenáročný závod

Skleníky sú v zime vybavené vykurovacími systémami. Na vykurovacie použitie:

 • elektrický kotol;
 • pec na drevo;
 • domáce kúrenie (iba ak je skleník pokrytý plastom).

Drahé skleníkové možnosti zahŕňajú automatický zavlažovací systém kvapkania, ako aj klimatizáciu.

dostatok skleníka

V súčasnosti sa v skleníkoch čoraz viac používajú tzv. Biopalivá. Použije sa akýkoľvek zhnitý hnoj zmiešaný so slamou v rovnakých pomeroch. Toto je užitočné najmä pre cukinu, pretože nie je vo väčšej miere zahrievaná zem, ale korene rastlín.

Príprava pôdy

Cuketa miluje svetlo a sypkú pôdu s neutrálnou kyslosťou alebo nízkou zásaditou hodnotou. Aby sa zvýšila nutričná hodnota a aby sa rastlinám poskytli všetky potrebné stopové prvky, pridáva sa drevný popol alebo kompost.

neutrálna úroveň

Organické hnojivá pre rastlinnú dreň sa dajú ľahko nahradiť komplexnými minerálnymi hnojivami. Najlepším riešením by bol superfosfát. Nie je potrebné používať výrobky, ktoré obsahujú chlór, pretože to má škodlivý vplyv na cukinu.

Ako pripraviť sadenice

Pre skleník sa cuketa najlepšie pestuje v sadeníc. Aby bol koreňový systém počas zberu čo najmenší, osivo sa zasieva do rašelinových kvetináčov alebo tabliet. Keďže rastliny dobre tolerujú zmeny teploty, výsev sa vykonáva pomerne skoro, a ak sa v skleníku zohrieva, môže sa to robiť po celý rok. Po výskyte sadeníc sa zalieva vrchná vrstva pôdy. V kvetináčoch sa cuketa uchováva až do 25 dní.

pripraviť sadenice

presádzanie

Cukety sadenice sa vysádzajú na vyhrievaných filmových skleníkoch koncom apríla - začiatkom mája. Ak je túžba zasadiť rastliny skôr a získať skorú úrodu, musí sa pôda najskôr zahriať. Cuketa sa pestuje vo vzdialenosti 70 až 80 cm od seba. Uličky sú široké, najmenej 1 meter.

presádzanie

opelenie

Opelenie cukety sa uskutočňuje samostatne (samoopelené odrody) aj pomocou opeľujúceho hmyzu.V druhom prípade je potrebné zabezpečiť ich prístup do skleníka zabezpečením prieduchov na vetranie a pomocou lákavých prostriedkov.

sedí na diaľku

Starostlivosť

Na zachovanie normálnej úrovne pôdnej vlhkosti sa odporúča mulčovať. Môžete to urobiť pomocou sena alebo pilín, alebo môžete pokryť zem špeciálnym filmom, v ktorom sa vopred vytvoria diery pre cuketové kríky. Prostredníctvom nich v budúcnosti zalievanie cukety... Prístrešok tiež pomôže vysadeným rastlinám dodať teplo, ktoré potrebujú na pestovanie a vývoj.

Skleník potrebuje pravidelnú ventiláciu. V teplých jarných a letných dňoch zostávajú cukety otvorené čo najdlhšie. Vďaka tomu sa nielen rast urýchli, ale do skleníka preniká aj opeľujúci hmyz. Na ich nalákanie sa cuketa ľahko postrieka cukrovým sirupom.

úroveň vlhkosti

Aby sa zabezpečila dobrá cirkulácia vzduchu a prenikanie svetla, musí byť cuketa tvarovaná, t.j. odstráňte spodné listy. Zároveň by však na každej dospelej rastline malo zostať najmenej 15 úplne vytvorených listov. Tento postup je nevyhnutný najmä v prípade, ak je cuketa vysadená.

Teplotný režim

Napriek odolnosti rastliny voči extrémnym teplotám je potrebné dodržať určitý teplotný režim, aby sa dosiahol najlepší výsledok. Teplo nebude prospešné pre cukinu, pretože v noci je pre nich najoptimálnejšia teplota +18 ° С a počas dňa - +24 ° С. Vlhkosť sa udržuje v rozmedzí 60 - 70%. Keď odporúčaná teplota stúpa, cuketa vrhá vaječníky a keď sa odporúčaná teplota zníži, inhibujú rast.

ľahká penetrácia

zalievanie

Zalievanie cukety v skleníku stačí na to, aby sa vykonávalo raz týždenne, ale stojí za to zamerať sa na sušenie vrchnej vrstvy pôdy. Nemalo by sa dovoliť prasknúť. Na zavlažovanie sa odporúča používať mäkkú vodu mierne zohriatu na izbovú teplotu. Na ker sa spotrebuje až 1 vedro vody.

oplatí sa to navigovať

Vrchný dresing

Špičkový dresing cukrových skleníkov je lepšie používať organické hnojivá. Kompost, humus, fermentovaná tráva a dvojdomá infúzia žihľavy fungujú dobre. Ak nemáte čas a príležitosť na prípravu biofertilizérov samostatne, môžete použiť komplexné minerálne hnojivo zakúpené v záhradníctve. Nie je potrebné sa unášať dusíkatým hnojením, pretože vedie k nadmernému hromadeniu zelenej hmoty a bráni tvorbe kvetov a cukrárskych vaječníkov.

organické hnojivá

Choroby a škodcovia

Najnebezpečnejšie choroby z tekvice uznaný:

 • múčnatka;
 • koreňová hniloba;
 • bakteriózy.

Pri bakterióze sa zárodky cukety prestanú vyvíjať, sklovité a začnú hniť. Príčinou choroby je vysoká vlhkosť, porušenie poľnohospodárskych postupov a zavlažovanie studenou vodou.

začni hniť

Pri koreňovej hnilobe korene cuketových kríkov žltnú, na nich sa tvoria trhliny, stonka hnije. Taký ker je odsúdený na smrť, je veľmi málo šancí ho zachrániť. Nielen korene hnijú, ale aj koreňový golier. Vývoj choroby je vyvolaný zamokrením pôdy a prudkými výkyvmi teploty.

Zo škodcov sú cukety najviac postihnuté kopčekmi a slimákmi. Na boj proti nim sa používajú moderné lieky na špeciálne účely a ľudové liečivá. Pôdu okolo kríkov sa odporúča posypať drevným popolom, zubným práškom alebo superfosfátom. Niektorí záhradníci umiestnili pasce do skleníka.

moderné drogy

sklizen

Cuketa sa zberá bez čakania, kým dorastie do veľkých veľkostí. Ovocie dlhé 20 cm sa považuje za ideálne, má jemnú chuť a tenkú pokožku. Týždeň pred očakávanou zbierkou cukiet prestanú zalievať. Vďaka tomu ich chuť nie je vodnatá, ale nasýtená.

Zber ovocia sa vykonáva každý druhý deň a snaží sa nepoškodiť krík. Inak na ňom prestanú tvoriť vaječníky.Odtrhnite nielen obchodnú dreň, ale aj zdeformovanú. Prerastanie zvyškov na kríkoch spomaľuje dozrievanie nových plodov a znižuje výnosy. Odber sa vykonáva opatrne bez poškodenia kože. V opačnom prípade sa výrazne zníži skladovateľnosť a kazí sa dužina.

veľká veľkosť

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica