Ako pestovať a starať sa o cukinu v otvorenom poli

Na získanie dobrej úrody cukiny, ktorej pestovanie a starostlivosť o ne na otvorenom poli nie je obzvlášť ťažké, je potrebné dodržiavať dôležité poľnohospodárske pravidlá. Zelenina je nenáročná, prináša ovocie takmer za akýchkoľvek podmienok as minimálnou údržbou. Aby bol výnos cukety vyšší, musíte použiť určité vedomosti a vynaložiť trochu fyzického úsilia.

Postup prípravy a siatia semien rastlinnej drene

Zatiaľ čo pestovanie cukiet nie je ťažké, pre dobré plodenie bude potrebné vytvoriť niekoľko podmienok. Táto kultúra sa bude aktívne rozvíjať v teplých slnečných oblastiach chránených pred vetrom. Je potrebné zabezpečiť možnosť pravidelného a hojného zavlažovania.

správne rásť

Príprava pôdy

Ak chcete zvýšiť výnos cukiny, musíte si vybrať správne miesto na ich pestovanie. Najlepšie je pripraviť posteľ vopred na jeseň, ale to sa dá urobiť na jar, asi týždeň pred výsadbou. Kultúra miluje úrodnú, bohatú pôdu s neutrálnou kyslosťou.

Nebude rásť v chudobných krajinách, preto je pri vykopávaní nevyhnutné používať vhodné hnojivá. Ich typ a množstvo závisia od veľkosti lokality a kvalitatívneho zloženia dostupnej pôdy.

Do zloženia piesočnatých pôd na 1 m² by sa mali pridať tieto zložky:

starať sa o cukinu

 • 2-3 kg pilín alebo kompostu;
 • 2 lyžice. l. popol;
 • 1 polievková lyžica. l. prísady fosforu (superfosfát);
 • 1 vedro rašeliny a trávnatej záhrady.

Na pestovanie cukiet na otvorenom priestranstve s prevahou rašelinovej zložky sa na 1 m² budú vyžadovať tieto hnojivá:

 • 2 kg kompostu alebo humusu;
 • 1 vedro drsnej pôdy;
 • 2 lyžice. l. drevný popol;
 • 1 lyžička. potaš (síran draselný) a hnojivá fosforu.

doplnky fosforu

Ak je pôda hlinitá, musíte pridať 1 m²:

 • 3 kg rašeliny;
 • 2 kg pilín a zhnitého kompostu;
 • 2 lyžice. l. popol;
 • 1 polievková lyžica. l. fosforečné hnojivá.

Chernozemy sa riedia nasledujúcimi zložkami (na 1 m²):

 • 2 kg pilín;
 • 2 lyžice. l. drevný popol;
 • 1 polievková lyžica. l. superfosfát alebo iné dusíkaté hnojivo.

zhnitý kompost

Spočiatku sú všetky komponenty rovnomerne rozptýlené po povrchu postele, s výnimkou minerálnych granúl. Potom sa vykope do hĺbky najmenej 25 - 30 cm, vyrovná sa a dôkladne sa rozleje minerálnym hnojivom zriedeným teplou vodou (asi +40 ° C). Na udržanie vlhkosti a tepla sa posteľ zakryje plastovým obalom až do výsadby.

Striedanie plodín a kompatibilita s ostatnými plodinami

Príslušná agrotechnológia pestovania drene vylučuje ich umiestnenie na rovnakom mieste skôr ako o 3-4 roky neskôr. Po mnohých záhradných rastlinách sa budú cítiť dobre a budú sa im dariť. Túto plodinu nemôžete pestovať tam, kde rástli melóny, uhorky, tekvica, melóny a iné melóny. Špecifické baktérie, ktoré zostali z predchádzajúcich príbuzných, môžu infikovať výsadbu tekvica. Za najlepších predchodcov kríkovej tykve sa považujú: zemiaky, cibuľa, mrkva, kapusta, obilniny, zelené bylinky.

rovnomerne rozložené

Príprava semien tekvice

Výsev cukiny sa vykonáva, keď teplota vzduchu už neklesne pod + 10 ... + 12 ° C, tentoraz vo väčšine regiónov klesne na konci mája a začiatkom júna. V severných oblastiach sa dátumy výsadby často presúvajú do začiatku júla. Aby sa zlepšilo klíčenie a urýchlila doba zberu, je potrebné semenný materiál pripraviť vopred zvláštnym spôsobom.

Technológia prípravy osiva spočíva v nasledujúcich manipuláciách:

 zlepšiť klíčenie

 • semená sa starostlivo vytriedia, zlikvidujú sa prázdne a poškodené;
 • sú namočené niekoľko minút v slabom roztoku manganistanu draselného, ​​vznikajúce vzorky sa zahodia;
 • semená usadené na dne nádoby sa vyberú a znova sa namočia do roztoku akéhokoľvek stimulátora rastu (Epin, Zircon a ďalšie) počas 20 až 30 minút;
 • potom sa semená filtrujú, prepláchnu vlažnou vodou a zabalia sa do vlhkej handričky, aby napučali niekoľko hodín;
 • opuchnuté, ale ešte nevyklíčené semeno sa umiestni do chladničky na stratifikáciu na 2 dni (pri teplote asi 0 ° C);
 • potom sa zväzok umiestni na dobre osvetlené teplé miesto (na parapet) na niekoľko dní, tkanina sa periodicky zvlhčuje;
 • keď korene dosiahnu dĺžku asi 0,5 - 1 cm, môžu sa semená vysádzať.

Naklíčené semená by mali byť vysadené čo najskôr, tento proces by nemal byť oneskorený. Pretože korene rýchlo rastú, môžu sa pri výsadbe preplietať a odlomiť. Poškodené semeno už nebude pučať.

 zahodenie prázdneho

Postup výsevu cukety na otvorenom priestranstve

Keď je vonkajšia teplota stabilná a teplá, je potrebné cukinu vysadiť. Aby sa dosiahol skorší zber, odporúča sa pestovať túto plodinu pomocou metódy sadenice. Naklíčené semená sa vysievajú do jednotlivých nádob (rašelinové nádoby, plastové kelímky atď.) Vopred, asi 2 až 3 týždne pred očakávaným dátumom výsadby na otvorenom priestranstve. Potom sa umiestnia doma na parapet alebo do skleníka.

Pestované sadenice sa vysádzajú do pôdy na mieste, keď je teplo, a zakryjú sa agrofibrom alebo filmom.

Agrotechnika pestovania drene bezsemenným spôsobom umožňuje výsev priamo do zeme. Vo vzdialenosti najmenej 0,7 - 1 m od seba sa vytvoria široké a plytké diery, do ktorých je potrebné pridať trochu drevného popola a humusu (každý 2 - 3 polievkové lyžice), potom sa vyleje svetloružovým slabým roztokom manganistanu draselného na dezinfekcia. Do jamky vložte 2-3 semená, hneď ako sa objavia klíčky, nechajte jedno z najsilnejších a odstráňte prebytočné množstvo.

metóda sadenice

Ak hrozba mrazu pretrváva, sú plodiny pokryté fóliou. Každé sadenice môžete zakryť sklenenou nádobou alebo rezanou plastovou fľašou.

Poľnohospodárska technológia na pestovanie cukiet na otvorenom poli

Pri správnej poľnohospodárskej technológii je možné znížiť počet dní od výsadby až po zber prvého ovocia a čerstvá užitočná plodina sa dá získať oveľa skôr. Správna technológia pestovania poskytne nielen skorú zeleninu, ale aj vysoké výnosy.

rastúce cukety

Následnú starostlivosť o výsadbu cukety tvoria tieto postupy:

 • včasné a pravidelné zavlažovanie;
 • odstraňovanie buriny a riedenie zelenej hmoty;
 • obliekanie (pred pučaním, počas kvitnutia a opelenia, počas dozrievania a zberu).

zelená hmota

Cuketa starostlivosť pred kvetom

Ak chcete získať viac vaječníkov kvetov, musíte sa správne venovať cukete. Po vzídení a pred pučaním sa mladé rastliny kŕmia niekoľkokrát. Používajú sa minerálne dusíkaté a organické hnojivá. Nitrophoska sa používa ako látka obsahujúca dusík, zriedi sa vodou (30 g na 10 l). Najlepšou organickou látkou na kŕmenie bude mulleín, ktorý sa zriedi horúcou vodou v pomere 1:10 a potom sa nechá 3-4 hodiny variť. Po zriedení v pomere 1: 5 sa rastliny zalievajú infúziou.

Na 1 krík stačí 1 liter kvapaliny. Výživná voda sa naleje priamo pod koreň, aby sa roztok nedostal na listy. Najlepší účinok sa dá dosiahnuť striedaním rôznych druhov hnojív.

začiatok kvitnutia

Ako nakŕmiť cukinu počas kvitnutia?

Na prilákanie hmyzu počas kvitnutia, ktorý opeľuje rastliny, sa odporúča postrekovať listy a kvety sladkým zložením (použite roztok medu alebo cukru - 1 lyžičku na 1 pohár vody). Na zlepšenie prístupu k púčikom sa odporúča odstrániť niekoľko listov zo stredu puzdra.

Kvitnúce cukety sa kŕmia kompozíciou pripravenou z 10 litrov vody, 1 lyžica. lyžice superfosfátu a 40 g dusičnanu draselného. Každá rastlina spotrebuje až 1,5 litra roztoku. Môžete trvať na 60 g drevného popola na 10 litrov vody, potom pridajte Effecton do kvapaliny (podľa pokynov) a zalejte kríky touto zmesou rýchlosťou 1 liter na 1 rastlinu.

opeľovať rastliny

Ako sa starať o cukinu počas plodenia?

Dôležitým bodom pri pestovaní cukinovej agrotechniky je kŕmenie počas plodenia. Na tento účel sa používajú nasledujúce zloženia minerálnych komplexov:

 • v 1 vedre s vodou, zrieďte 2 polievkové lyžice. l. univerzálne hnojivo (Agricola vegeta a iné) a 2 lyžice. l. nitrophoska, potom sa naleje pod koreň (2 litre na krík);
 • v 1 vedre s vodou rozpustite 1 polievkovú lyžicu. l. síran draselný, dvojitý superfosfát a močovina (1 liter na 1 krík).

Hnojenie cukiny organická hmota (mulleín) sa uskutočňuje podľa rovnakej schémy. Počas obdobia zberu plodiny je potrebné oplodniť listami pomocou stimulátorov rastu (2 litre na 10 m²), kríky sa postriekajú v intervaloch 10 až 12 dní.

plodný čas

zalievanie

Kým ovocie nezačnú dozrievať, rastliny sa polievajú raz týždenne. Na 1 krík musíte minúť asi 2 litre vody. Hydratáciu môžete kombinovať s obväzom. Zalievajte ho iba teplým roztokom, pretože vaječníky rotujú zo studenej vody. Na začiatku plodenia sa zálievka zvyšuje až 2-3 krát týždenne. 1 krík už spotrebuje 3 až 5 litrov.

Cuketu sa však nepáči ani nadmerná vlhkosť, pri pestovaní by mali byť listy dobre vetrané. Preto kým sa listy nezatvoria medzi radmi, buriny v uličkách sa odstránia najmenej trikrát. Ak sa tento postup neuskutoční včas, nebude možné to urobiť bez traumatizácie plechových dosiek. Zahustené a zarastené výsadby sú citlivé na rôzne plesňové choroby a napadnutie škodcami.

byť dobre vetraný

Vonkajšia cuketa starostlivosť: video

Množstvo a kvalita úrody cukiny do značnej miery závisí od dodržiavania technológie pestovania a znalostí niektorých dôležitých odtieňov. Napríklad sa neodporúča uvoľňovať pôdu pod kríkmi a ešte viac ich schovávať. Koreňový systém tejto kultúry je rozvetvený a povrchný, takže je ľahké ho poškodiť. Závod bude trpieť nesprávnymi agrotechnickými manipuláciami.

Choroby a škodcovia, metódy ochrany a prevencie

Tekvinové plodiny sú často postihnuté rôznymi hubovými chorobami a napadnuté hmyzím škodcom. Starostlivosť o cukinu zahŕňa množstvo preventívnych opatrení, ktoré spočívajú v udržiavaní striedania plodín, včasnom a dôkladnom odstránení všetkých zvyškov rastlín.

Cuketa trpí najčastejšie nasledujúcimi chorobami:

spôsoby ochrany

 1. Múčnatka.Ochorenie sa prejavuje ako voľne sivobiely kvet, ktorý postupom času zhnedne. Listy sa skrútia a vyschnú, plody prestanú rásť a deformujú sa. Dôvodom sú prudké teplotné skoky a prebytok dusíka. Pomáha postrekovanie koloidnou sírou alebo fungicídnym roztokom (Bayleton, Topsin-M a ďalšie). Ak je to potrebné, postup sa vykonáva dvakrát v intervale 2 týždňov.
 2. Čierna pleseň. Príznaky sú okrúhle alebo uhlové žltavo hrdzavé škvrny, ktoré sa postupom času menia na čierno-hnedé, potom sa listy rozpadajú a rozpadajú. Plody prestávajú rásť a scvrkávajú sa. Nemoc nemôže byť liečená, poškodené kríky musia byť zničené.
 3. Bakteriózy. Na listoch sa tvoria mastné škvrny, ktoré časom stmavnú. Ovocie sa stáva sklovitým, ulcerátnym a hnilobou. Teplé a vlhké počasie sa stáva provokujúcim faktorom. Ošetrenie pomocou Bordeauxovej tekutiny (1%) pomáha.
 4. Sclerotinia (biela hniloba). Biely kvet huby pokrýva všetky zelené časti rastliny vrátane vaječníkov, ktoré najprv zmäknú a potom vyschnú. Huba často útočí na zahusťované výsadby, ako aj počas predĺženého mokrého a chladného počasia. Zasiahnuté puzdrá sa okamžite odstránia a spália.
 5. Anthracnose. Na listových doštičkách sa objavia hnedasto-žlté zaoblené škvrny, ktoré sa po uschnutí premenia na otvory. Potom je ovplyvnená všetka zelená hmota, plody vyschnú pri koreni. Vývoj choroby je vyvolaný vlhkým, ale horúcim počasím. Na kontrolu sa používa postrek kvapalinou Bordeaux (1%) a poprášenie jemne mletou sírou (10 m² - 20 - 30 g).

Kultúra môže byť utláčaná hmyzími škodcami:

nadbytok dusíka

 1. Voška melónová. Poškodzuje celú zelenú nadzemnú časť, ktorá postupne vysychá. Pomáha postrekovanie pomocou infúzie zemiakových šupiek, cibule, cesnaku, feferónky, poprašovania tabakového prachu a spracovanie roztokom domáceho mydla (300 g na vedro vody). Keď sa objaví veľké množstvo škodcov, používajú sa insekticídy (Decis, Karbofos).
 2. Molica. Hmyz zanecháva na zadnej strane listov lepkavý cukrový povlak. Stopy ich životne dôležitých aktivít sa stali živnou pôdou pre vývoj plesňových infekcií, ktoré vedú k vädnutiu listov. Škvrny sa umyjú čistou vodou, pôda pod kríkmi sa uvoľní 2 cm hlboko. V prípade vážneho poškodenia po zbere plodov sa rastliny a pôda pod nimi postriekajú insekticídnymi prípravkami (veliteľ).
 3. Slimáci. Hmyz jesť kvety, listy a stonky tekvice, pokaziť prezentáciu ovocia a prenášať infekcie. Ako preventívne opatrenie sa v blízkosti vysádzajú strašidelné plodiny (horčica, cesnak, levanduľa). Zostavte rôzne pasce a zbierajte škodcov ručne. Oko kríkov je roztrúsené horčica, korenie, drvené vaječné škrupiny, ihly. Ako posledná možnosť sa používa síran medi alebo superfosfát.

sladký kvet

Zber a skladovanie cukety

Cuketa sa zberá s rastom ovocia počas celej sezóny. Najužitočnejšou a najchutnejšou sú nezrelá zelenina dlhá 15 až 25 cm, pričom majú stále tenkú pokožku a jemné malé semená. Zber takýchto vzoriek stimuluje Bush, aby rýchlo pestoval iné ovocie a tvoril viac vaječníkov.

Mladé cukety sú určené na rýchlu konzumáciu a môžu sa uchovávať v chladničke až 2 týždne.

Málokto vie, ako správne žať. Nemôžete len vytrhnúť ovocie, kmeň je tak vážne poškodený a infekcia sa môže dostať do rany. Odborníci odporúčajú rezanie zeleniny ostrým nožom. Nie úplne zrelé cukety sú odrezané na samom spodku stonky, chvost je ponechaný zrelejší najmenej 5-7 cm.

sú považované za vynikajúce

Zelenina určená na dlhodobé zimné skladovanie sa musí nechať úplne dozrieť. Stupeň zrelosti a kedy je potrebné dať cuketu na uskladnenie, sú určené hustou, tvrdou kôrou a zodpovedajúcim búrlivým zvukom pri poklepaní.Po narezaní sa zrelé plody nechajú ležať v záhrade po dobu 5-7 dní, aby sa dobre zohriali na slnku a pokožka stvrdla ešte viac.

Hustá kôra zabráni patogénnym baktériám vo vstupe do zeleniny a prispeje k dlhšiemu skladovaniu. Ovocie je potrebné pravidelne obracať. Na zvýšenie kvality udržiavania sú konce zvyšných stopiek ponorené do roztaveného parafínu.

zimné skladovanie

Cuketa sa skladuje v suchej pivnici alebo suteréne s dobrým odsávaním. Ovocie sa kladie na police lemované papierom alebo slamou, zavesené v sieťach (možno na zostávajúce dlhé stonky) zo stropu alebo umiestnené do škatúľ, posypané zeleninou pilinami (nemali by sa dotýkať). Ak nie je možné udržať úrodu v špeciálnej miestnosti, môžete cuketu uložiť v byte. Sú umiestnené na suchom a tmavom mieste (pod posteľou, skrinkou, v skrinke, pri dverách balkóna).

Niektoré druhy ovocia je možné uchovávať v chladničke. Zabalené do polyetylénu s vopred vyrobenými perforáciami sa umiestnia do oddelenia pre zeleninu. Dobre vypestované a dobre dozrievané tekvice môžu trvať až do čerstvo zozbieraného. Ale na jar semená vo vnútri ovocia začínajú klíčiť a dužina získava horkú chuť.

umiestnené v krabiciach

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica