Opis chorôb kapusty na otvorenom poli, ich ošetrenie a kontrola

Pomerne často nájdete kapustu v záhradách mnohých pestovateľov zeleniny. Táto zelenina priťahuje pozornosť svojimi chuťovými a liečivými vlastnosťami. Nie všetky jeho odrody majú dobrú odolnosť proti chorobám, preto sa často musia liečiť choroby sadeníc kapusty. To však nie je ľahké urobiť, preto sa odporúča najskôr študovať choroby kapusty a ich liečbu.

Biela hniloba

Je to jedna z najbežnejších chorôb, ktorú kapusta trpí. Hlavnými dôvodmi jeho výskytu sú prudké poklesy teploty a vysoká vlhkosť. Ochorenie sa začína prejavovať počas skladovania zeleniny a v záverečnej fáze vegetačného obdobia. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v mrazených hlávkach kapusty.

Definovanie bielej hniloby je celkom jednoduché. Stačí to na dôkladné preskúmanie zariadenia. Na zasiahnutých listoch sa objavujú biele škvrny, sivý kvet. Potom sa listy začnú deformovať. Okamžite sa musíte zbaviť postihnutých listov, aby sa choroba nemohla ďalej šíriť.

Nie každý vie, čo robiť, aby sa zabránilo bielej hnilobe. Ak to chcete urobiť, mali by ste dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • plodinu kapusty je potrebné skladovať pri teplote asi 1 ° C;
 • pred uskladnením musia byť dezinfikované priestory, v ktorých bude zelenina ležať;
 • je potrebné pestovať kapusta na predchádzajúcom mieste až po 3 až 5 rokoch.

Na podrobnejšiu štúdiu hniloby bielej sa odporúča oboznámiť sa s fotografiou ochorenia kapusty a bojom proti nej na otvorenom poli.

biela hniloba na kapuste

keel

Mnohí považujú kilu za hlavného nepriateľa všetkých odrody kapusty... Najčastejšie sa vyskytuje v zemi s vysokou úrovňou vlhkosti. Toto ochorenie sa môže objaviť po presadení sadeníc rastlín na otvorenom priestranstve. V tomto prípade sa prvé príznaky začínajú objavovať veľmi pomaly. Po prvé, listy, ktoré sú umiestnené pod vädnutím. Neskôr sa zdeformujú, odumierajú a kapusta sa ďalej vyvíja.

Korene kríkov tiež trpia. Postupom času sa na nich objavujú malé prírastky, ktoré sa postupne zvyšujú. Z tohto dôvodu dochádza k podvýžive a rastlina úplne odumiera. Ak sa včas nezbavíte mŕtvych kríkov, patogény vstúpia do pôdy.

Toto ochorenie kapusty postihuje kríky v každom veku, ale najčastejšie sa vyskytuje u mladých sadeníc.

Každý záhradník by mal vedieť, ako sa vysporiadať s kýlom. Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste sa okamžite zbaviť všetkých postihnutých kríkov. Za týmto účelom by mali byť sušené na slnku a spálené mimo záhrady. Zdravá kapusta je napojená nie príliš studenou vodou a bahnom.Odporúča sa tiež vykopať pôdu a do nej umiestniť vrchy repy. Práce by sa mali vykonávať so samostatným, vopred dezinfikovaným zariadením.

Aby sa táto choroba zbavila, prijímajú sa ďalšie opatrenia na boj proti nej. Niektorí záhradníci za týmto účelom vykonávajú dezinfekciu pôdy. Podstatou tejto metódy je pestovanie plodín na mieste, ktoré ničí patogény. Za týmto účelom môžete vysadiť cesnak, cibuľu, baklažán, papriku, paradajky a špenát.

Po zlepšení miesta sa odporúča skontrolovať prítomnosť pôdy v pôde. Pozemok je vysadený skorá kapusta... Ak sa počas kultivácie neobjavia žiadne výrastky na koreňoch, môžeme predpokladať, že na mieste nie je kýl.

stávkokaz

Nie každý vie, prečo majú rastliny čiernu nohu. Existuje niekoľko dôvodov pre túto chorobu kapusty. Tie obsahujú:

 1. Huby. Tieto patogény najčastejšie vstupujú do pôdy z rastlín kapusty, ktorá bola pred rokom čiernou nohou.
 2. Vysoká vlhkosť a kyslosť. Vo vlhkom vzduchu táto choroba postupuje oveľa rýchlejšie ako za normálnych podmienok.
 3. Nesprávne nasadenie. Ak boli sadenice kapusty vysadené príliš husto a preplnené hnojivami dusíkom, pravdepodobnosť výskytu čierneho stehna sa niekoľkokrát zvyšuje.

kapusta čierna

Pokiaľ ide o jej prejavy, táto choroba pripomína alternatívu kapusty. Medzi hlavné príznaky patrí skutočnosť, že proces rozkladu začína na listoch kapusty a na jej stonkách. Blackleg je veľmi nebezpečný, pretože sa rýchlo šíri medzi rastlinami.

Odporúča sa vopred zistiť, ako s ňou zaobchádzať, aby sa chránili zdravé sadenice. Najprv sa musíte zbaviť patogénov v pôde. Z tohto dôvodu sa pôda s rastlinami ošetrí síranom meďnatým a vyleje sa do horúcej vody. Čiernu nohu sa môžete zbaviť aj pomocou Fundazolu alebo Planrizu. Ak sa ošetrené rastliny v priebehu času nezotavia, bude potrebné ich odstrániť zo záhrady a spáliť.

Fusarium

Fusarium vädnutie kapusty sa vyskytuje v dôsledku húb, ktoré sú v pôde. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u mladých sadeníc karfiolu alebo kapusty, ktoré rastú pri veľmi nízkych teplotách.

Je veľmi ľahké všimnúť si túto chorobu, pretože sa prejavuje takmer okamžite. Listy kapusty najprv pokrývajú žlté škvrny, ktoré nakoniec vedú k úplnému zvädnutiu listov. V dôsledku infekcie sa nové hlávkové kapusty nenasadzujú a rastlina sa zastaví.

Kapusta Fusarium nie je vhodná na ošetrenie, preto neexistujú žiadne účinné metódy na ich riešenie. Jediné, čo človek môže urobiť, je odstrániť všetky infikované kríky, aby sa infekcia ďalej nerozširovala. Prevenciu môžete tiež ošetriť pomocou síranu meďnatého.

Šedá hniloba

Sivá hniloba najčastejšie ovplyvňuje kapustu v čase skladovania ovocia a počas prepravy. Jej hlavným pôvodcom je huba Botrytis, ktorá sa nachádza v odumretých tkanivách alebo jednoducho v zemi.

Na vývoj huby sú potrebné priaznivé podmienky - vysoká vlhkosť a mierne mrazy. Z dolných listov sa začína šíriť sivá hniloba. Ich povrch je pokrytý inklúziami šedej, ktoré sa postupne šíria na susedné listy.

sivá hniloba na kapuste

Nemožno liečiť túto chorobu, preto je potrebné urobiť všetko, aby sa neobjavilo. Existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré chránia kríky pred šedou hnilobou:

 • zalejte kapustu vodou iba ohriata a dobre usadená voda;
 • nepoužívajte hnojivá, ktoré obsahujú veľa dusíka;
 • zber úrody včas;
 • po pozbieraní hláv nenechajte zvyšky rastliny na záhrade;
 • pred odoslaním na uskladnenie utrite kapustu suchú;
 • kapusta skladujte v interiéri pri teplote asi 2-5 stupňov Celzia;
 • Pred uložením kapusty musíte dbať na dezinfekciu miestnosti.

mozaika

Kapustová mozaika je jedným z najzávažnejších vírusových ochorení, ktoré sa môžu vyskytnúť v tejto rastline. Infekcia je uľahčená nesprávnym spracovaním kríkov alebo infikovaných plodín, ktoré sú v blízkosti. Pomerne často sa po výbere mladých sadeníc objaví mozaika. Ochorenie sa prenáša aj rôznymi hmyzmi, medzi ktoré patria strapky, kliešte, chrobáky a vošky.

mozaika

Prejavom tejto choroby je niekoľko hlavných príznakov:

 1. Listy sú zdeformované a pokryté škvrnami rôznych farieb. Môžu byť fialové alebo dokonca mať fialovú belavú farbu.
 2. Vývoj kríkov sa v dôsledku metabolických problémov niekoľkokrát spomaľuje. Výsledkom je, že mladé výhonky začínajú vyschnúť a úplne odumrieť.
 3. Kríky sú pokryté hnedými znakmi, ktoré postupne začínajú hniť.

Mnoho ľudí premýšľa o tom, ako liečiť kapustu pred chorobami. Liečba infikovaných kríkov neurobí nič, pretože túto chorobu nemožno vyliečiť. Odporúča sa zapojiť sa do prevencie, ktorá spočíva v včasnom ničení burín v lôžkach a rôznych škodlivých hmyzov.

Pleseň plesňová

Peronosporóza kapusty sa aktívne vyvíja pri teplotách nad 20 stupňov Celzia. Po výsadbe sadeníc v záhrade sa choroba spomaľuje. To však nebráni huby v pokračovaní v udržiavaní jej životaschopnosti.

Prvé príznaky sa začínajú objavovať s nástupom teplého počasia. Svetlé listy a listové žily sú pokryté chrastou. Na ich povrchu sa tiež objavujú škvrny červenkastého odtieňa. Postupom času sa na nich objavil sivý povlak a žlté alebo biele škvrny. Postihnuté kríky začnú postupne miznúť. Ak sa chcete dozvedieť viac o príznakoch plesní na kapuste, nižšie je fotografia infikovaných kríkov.

múčnatka na kapuste

Neexistujú žiadne účinné liečby peronosporózy. Boj proti nemu spočíva v včasnom zbere kríkov a vytvorení najlepších pestovateľských podmienok.

Aby sa predišlo tomuto ochoreniu, odporúča sa semená pred výsadbou spracovať. Umiestnia sa do horúcej vody na pol hodiny, po čom sa ošetria Planrizom.

Mukózna bakterióza

Táto choroba dostala svoje meno, pretože infikované kríky začínajú byť pokryté hlienom. Táto bakteriálna choroba sa môže objaviť na kapuste počas skladovania alebo pestovania. Pomerne často sa vyskytuje v podmienkach zvýšenej teploty okolia. Medzi hlavné dôvody výskytu bakteriózy patrí:

 • zvýšená vlhkosť vzduchu;
 • zneužívanie hnojív dusíkom;
 • porušenie striedania plodín.

slizká bakterióza kapusty

Priebeh tejto choroby má niekoľko možností. Slizká bakterióza kapusty môže ovplyvniť vonkajšie listy. Podstupujú deformácie a získavajú nepríjemný zápach. Po chvíli sa choroba rozšíri na hlavu kapusty a krík postupne umrie. Počas infekcie kapusty sa choroba okamžite šíri do hlavy rastliny.

V druhej možnosti začína hnitie pahýlom. Baktéria vstupuje z pôdy alebo je prenášaná škodlivým hmyzom. Potom sa choroba rozšíri na vnútorné listy, ktoré zmenia farbu a zmäknú.

Existujú rôzne spôsoby, ako zabrániť tejto chorobe:

 • správne skladujte hlávky kapusty;
 • bojovať proti škodcom po celý rok;
 • pestovať iba tie odrody, ktoré sú rezistentné na sliznicu;
 • pred výsevom dezinfikujte sadivový materiál;
 • skladuje sa kapusta.

Vaskulárna bakterióza

Pomerne často patogény choroby padajú na kríky počas dažďa alebo pomocou rôznych druhov hmyzu. Okrem toho sa vaskulárna bakterióza kapusty objavuje v ktorejkoľvek fáze vývoja.

Prvé znaky sa začínajú objavovať na okrajoch listov. Začnú postupne zožltnúť a vysušiť. Niekedy sčernú a na povrchu sa vytvoria sieťky. Pri rezaní listov môžete vidieť, že ich cievy sú tiež čierne. V priebehu niekoľkých dní je hlava kapusty zdeformovaná a vädnuté listy začínajú padať.

vaskulárna bakterióza kapusty

Na liečbu tejto choroby môžete použiť ľudové liečivá:

 • Zelenka s vodou. Kríky sa ošetria slabým roztokom pripraveným z 15 kvapiek brilantnej zelene zmiešanej s vedrom vody.
 • Zelenka s jódom. Táto zmes je veľmi účinná v boji proti chorobám. Na jej prípravu sa zelená hmota zmieša s jódom v pomere 1: 2 a zriedi sa 10 litrami vody.

záver

Prevencia a kontrola chorôb kapusty pomôže dosiahnuť dobrú úrodu. Na liečenie chorôb je potrebné si vopred preštudovať ich popis a liečbu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica