Pestovanie a starostlivosť o brokolicu vonku doma

Pre tých, ktorí už vysadili karfiol vo svojej záhrade, nebude pestovanie brokolice na otvorenom poli veľmi náročnou úlohou. Presne podľa toho istého princípu by ste si mali zvoliť dobre osvetlenú plochu s nízkou kyslosťou pôdy počas dňa, s nízkou kyslosťou pôdy a výsadba a starostlivosť vás poteší, ak nebude chýbať veľké množstvo odtieňov a tajomstiev. Aby bolo možné pestovať brokolicu v strednom Rusku, nie je potrebné na jeseň ukladať skleníky - zber sa môže uskutočňovať pri teplotách nižších ako -5, bez straty kvality. FROM.

Charakteristiky pestovania kapusty brokolice a dĺžky vegetatívneho procesu - výnos plodiny nekončí odstránením hlavnej kvetenstvo ovocia. Až príde čas konečnej zrelosti kapusty, malé, ale plne formované kvetenstvo má čas sa tvoriť na nevlastných synoch.

Pestovanie brokolice v skleníku sa príliš nelíši od pestovania brokolice vonku, preto sa tento článok nebude dotýkať tejto témy osobitne. Diskutujeme o poľnohospodárskych technikách pestovania brokolice od okamihu, keď si vyberiete správne semená, až po podmienky na správne skladovanie brokolice doma.

Ako si vybrať semená na výsadbu

Pravidlá pestovania tejto krížovej rastliny vám umožňujú používať ako zakúpený materiál osiva, tak zozbierané zo záhrady počas zberu poslednej plodiny brokolice. Pestovanie zo semien nakúpených v obchode nevylučuje možnosť chorôb sadeníc neskôr, preto je potrebné ich spracovať rovnakým spôsobom ako semená z vašej vlastnej záhrady.

Celkovo chovatelia nazývajú asi dvesto druhov kapusty brokolice, ktorej pestovanie a starostlivosť je možná v strednej zóne našej krajiny. Inými slovami, s cieľom optimalizovať výber a zastaviť sa pri jednej alebo dvoch vhodných odrodách musíte jasne pochopiť, aké dátumy výsadby vám vyhovujú, brokolica bude vysadená na otvorenom priestranstve alebo uzavretá, osiata semenami alebo po dosiahnutí určitej zrelosti v sadeníc.

brokolica na stole

Prvou fázou systematizácie je rozdelenie krížových odrôd na obdobia dozrievania:

  • Ranná zelenina rastie až do úplného zrenia hlavy od 65 do 90 dní. Výsev semien do sadeníc sa uskutočňuje 7. až 15. marca a presadia sa do pôdy o 40 až 45 dní neskôr. Brokolica zo skorého dozrievania zo záhrady sa neodporúča konzervovať a spracovať - ​​je ideálna na jesť surové. Medzi najlepšie odrody sa hovorí Tonus, Lord, Monako;
  • Charakteristiky kapusty stredného dozrievania sú v porovnaní so skorým dozrievaním optimistickejšie - táto odroda sa už darí fermentácii, ale od okamihu výsevu po zber je potrebné počkať 110 - 130 dní.Kapusta brokolice v polovici sezóny sa často zberá po prvom mraze na pôde. Existujú odrody Gnome a Fortuna;
  • Kapusta s neskorým dozrievaním sa pestuje v druhej polovici mája na dôkladne zahriatej pôde. Pestovaná kapusta sa zvyčajne odstraňuje na 145 až 150 dní a kvalita chovu tohto druhu je jednoducho neuveriteľná - približne šesť mesiacov. Odrody, ktoré spadajú pod tento opis, sú Marathon, Agassi.

Okrem najjednoduchšieho rozdelenia podľa obdobia dozrievania brokolice závisí aj od toho, či boli semená spracované v továrni pred predajom, aj podmienky pestovania. Medzi štítkami na obale, ktoré označujú túto skutočnosť, si môžete prečítať tri druhy objasnenia:

  • Normálne - to znamená, že vyžaduje spracovanie;
  • Poučenie - chránené špeciálnou vrstvou polyméru;
  • Pelety - veľké, umelo zaoblené a akoby zapuzdrené semená.

Posledne menovaný druh semena značne zjednodušuje starostlivosť o brokolicu počas klíčenia.

Bežné semená sa zriedkavo vstrekujú do diery jeden po druhom kvôli ich malej veľkosti a následne sa musí brokolica na záhrade alebo v sadbe na riedenie zriediť. Dražé granule eliminujú tieto nepríjemnosti vďaka svojmu pohodlnému tvaru a nevyžadujú štádium transplantácie, pretože sa zavádzajú priamo do otvoreného terénu. Pestovanie a starostlivosť o brokolicu je nezávislé od druhu osiva, pokiaľ sa dodržiavajú všetky pokyny týkajúce sa výsadby brokolice.

brokolica na otvorenom poli

Ako pripraviť semená

Ako pestovať brokolicu z bežnej výsadby? Okamžite pestovať neošetrené semená je nebezpečné - je pravdepodobné, že zrná odumrú na huby alebo škodcov, navyše je potrebné ich stvrdnúť a stimulovať. Akcie kompetentného záhradníka možno zostaviť podľa nasledujúceho algoritmu:

  • Počiatočné triedenie, namáčanie v svetloružovom manganistane draselnom a dvojité umytie - po kúpeli v roztoku mangánu môžu semená zčervenať - nie je to desivé;
  • Kontrastné kúpanie: najprv sa semená ponoria do horúcej vody na 20 minút (50%) C) voda, potom po dobu 5 minút - vo veľmi studenom stave. Potom sa semená v miske s vodou vyberú do chladničky, kde sa uchovávajú 8 až 12 hodín;
  • Po vytvrdení sa uskutoční profylaxia budúceho kapusty brokolice zo škodcov. Semená sa namočia do jedného z roztokov, ktorých riedenie musí zodpovedať pokynom priloženým k prípravku. Sú to „Epin“, „Albit“, „Agat-25“.

Záhradníci, ktorí popierajú chémiu pestovania zeleniny, bránia možným chorobám kapusty bez použitia komerčných prostriedkov - napríklad udržiavanie semien počas 24 hodín v šťave trojročného liečivého aloe.

Ako pestovať sadenice

Ako pestovať brokolicu zo sadeníc? Sú tu dve možnosti - doma av skleníku. Druhá možnosť (pestovanie v skleníku) je optimálnejšia, pretože môžete získať oveľa viac rastlín a budú pripravené oveľa lepšie na environmentálne faktory ako „domáce“ deti. Semená sa vysádzajú do pôdy od 20. apríla do prvej polovice mája a po mesiaci má väčšina sadeníc 6 listov, čo znamená, že sú pripravené na transplantáciu na trvalé miesto. Táto metóda sa najčastejšie používa pre odrody v polovici sezóny.

Pred výsadbou kapusty brokolice doma je potrebné pripraviť krabicu, ktorej hĺbka bude najmenej 25 cm naplnená pôdou. Pôda by mala byť voľná, priedušná a naliata na hrubú drenážnu vrstvu. Ako pestovať semená? - v drážkach rozliatych vodou alebo v samostatných otvoroch, tiež vlhké. Hlavná vec je, že vzdialenosť medzi zrnami je najmenej 3 cm.

Teplota do okamihu klíčenia sa udržuje v rozmedzí 18 - 21 C, po objavení sa zelene 10-13 C. Vlhkosť vzduchu musí byť konštantná, minimálne 60%.

Musím sa potápať? - povinné av jednorazových šákoch alebo kvetináčoch vyrobených z rašeliny.Po tomto postupe sa rastliny nechajú zvyknúť na nový stav niekoľko dní a potom sa kŕmia šetrnými tekutými hnojivami, medzi ktoré patrí bór.

Zelenina sa presadí do zeme, keď listy silnejú a je ich najmenej päť. Stáva sa to približne 37 až 43 dní od výsadby semien.

sadenice brokolice

Výsadba brokolice vonku

Starostlivosť o prípravu záhonov pre sadenice sa starajú vopred a predovšetkým meraním kyslosti pôdy a jej maximálnym znižovaním s pozitívnym výsledkom testu. Optimálna hodnota pH pre kapustu rastúcu bez patológií je od 6,7 do 7,4 jednotiek. Nadmerne okyslené pôdy sú jedným z hlavných dôvodov, prečo kapusta prestane rásť a listy sčervenajú alebo zožltnú.

Je vhodné, aby sa sadenice vysádzali vo večerných hodinách na otvorenom teréne, pričom medzi výhonkami a vzdialenosťami medzi radmi musí byť vzdialenosť 30 cm. Hnojenie minerálmi sa aplikuje na každú dieru skôr, ako sa tam sadenice nachádzajú; potom sa rastlina posype zemou bez toho, aby sa dotkla dolných listov. Je potrebné pripraviť film tak, aby v prípade mrazu postele okamžite zakryl.

Kapusta brokolica v prvých dvoch týždňoch po výsadbe zvyšuje citlivosť na chlad a dokonca aj pri teplote -1 Rastlina trpí a zomiera.

Ak sa výsadba uskutočňuje semenami, mali by sa vytvoriť špeciálne mikroklimatické podmienky, v ktorých bude sadba pohodlná. Optimálna mikroklíma sa dosiahne pomocou plastovej fľaše s odrezaným dnom, ktoré sa ponorí do pôdy rezom, čím sa uzatvorí každé semeno. Ďalším zalievaním a, ak je to potrebné, ošetrovaním rastlín, ako aj kŕmením kapusty brokolice, sa uskutočňuje úzky profil. Odstráňte ochranu po vytvorení tretieho listu na sadenici.

Ak sa v jednej jamke vyskytne viac ako jeden výhonok, ďalšie stonky sa musia odstrániť. Nie je možné vytiahnuť rastlinu zo zeme, pretože koreňový systém „extra“ sadenice vytiahne spolu s ňou požadovaný výhonok - zoštípneme slabé klíčky a ponecháme najsilnejší.

Vonkajšia starostlivosť o sadenice

Ako pestovať kapustu brokolice? Neplánujú sa žiadne nové postupy týkajúce sa spôsobu pestovania tejto plodiny - kapusta sa bude musieť niekoľkokrát skrútiť, pravidelne uvoľňovať do hĺbky 6 - 8 cm, napojiť a čo nie je potrebné pre farebné plodiny s bielou hlavou a je dôležité pre brokolicu - často sa zavlažuje v teple listy a kvetenstvo zeleniny z rozprašovacej fľaše.

V skutočnosti, hojné postrekovanie môže nahradiť 70% všetkých zavlažovaní - pri tomto spôsobe zvlhčovania pôdy bude potrebné oveľa menej uvoľňovanie a spotreba vody sa zníži. To je možné robiť každý deň, v zamračených dažďových dňoch - raz za 36 hodín.

Kŕmenie zeleniny hnojom je možné iba po jej zriedení do kašovitého stavu. Ak nedodržíte riediacu koncentráciu najmenej 1: 4, takmer okamžite na liste kapusty si všimnete príznaky popálenia. Prvé dve obväzy sa najlepšie pripravia mulleínovým roztokom (13 - 14 dní po výsadbe) a nitrofosfátom (4 čajové lyžičky), zriedené 2 gramami bóru v vedre s vodou - to sa robí už pri tvorbe hlavy. Špecifikované množstvo kvapaliny je rozdelené do 5 puzdier.

Posledné hnojivo sa aplikuje v auguste a najväčšie hnojné kríky sa dávajú presne to isté ako oslabené. Zriedené v vedre s vodou: 0,04 kg superfosfátu, 0,02 kg dusičnanu, 0,01 kg síranu draselného.

brokolica v záhrade

Ako často sa potrebujete schovávať kapusta závisí od rovnomernosti postelí, uvoľnenosti pôdy a spôsobu zavlažovania. Spodné listy pred prvým postupom môžu byť celkom odstránené, aby sa zabránilo ich hnilobe, inak vlastník nezávisle určí potrebu a frekvenciu spevnenia kmeňa. Napríklad pri zavlažovaní pôdy pôda zozbieraná okolo stonky eroduje veľmi dlho, ale pri zalievaní z hadice sa korene rýchlo stávajú holé a kapusta sa musí často ošetrovať od škodcov, ktorí sa rýchlo usadia do spodnej časti rastliny.

A nakoniec, je veľmi dôležité - je potrebné odstrániť nevlastných synov, vykonať tzv. „Štiepanie“ pri zelenine? Vysvetlite - tretie kŕmenie sa vykonáva podľa času, keď sa plánuje zber kapusty brokolice len za pár dní.Deje sa to preto, aby sa aktivoval rast kvetín malých kapusty na laterálnych procesoch, a preto je jednoducho nelogické odrezávať nevlastné deti z brokolice.

Samozrejme, že nebudete môcť zbierať tú istú plodinu druhýkrát, ale prečo nechať zeleninu ďalej rásť, ak chuť malých kvetov nie je horšia ako tých hlavných?

Kedy sa zberajú brokolica, závisí od odrody, ktorú si vyberiete a podľa toho aj od obdobia výsadby. Najnovšie odrody sa odstránia po mrazu. Sú tiež najodolnejšie voči skladovaniu. Prvé druhy sú na tieto účely úplne nevhodné - po 10 až 15 dňoch sa kvetenstvo začne hniť, takže je lepšie ich ihneď po zbere posypať vodou a zmraziť.

Hlavy kapusty zozbierané v strednom jesennom období - koncom septembra, začiatkom októbra, môžu dobre ležať v chladničke až do nového roka. Pre záhradníkov, ktorí radi pestujú túto ľahko udržiavateľnú zeleninu, je lepšie zvládnuť rôzne druhy jej konzervovania - a potom vás chutná a zdravá brokolica poteší po celý rok.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica