Ako sa vysporiadať s blackleg v kapuste, čo robiť, správne zaobchádzanie

Choroby a škodlivý hmyz, ktoré poškodzujú rôzne rastlinné plodiny, sú vážne problémy, ktorým pestovatelia zeleniny často čelia. Čierna noha kapusty je najzávažnejšou chorobou, ktorá poškodzuje korene a základne stoniek zeleniny.

Infekcia, ktorá ju vzrušuje, je huba. Spóry sú zimou v pôde, na jar padajú na korene sadeníc vysadených na otvorenom priestranstve a začínajú sa rozvíjať. Z koreňov sa táto huba postupne rozširuje po celej rastline.

Príznaky choroby sú nasledujúce: výskyt čiernej farby sa pozoruje najskôr na spodnej časti výhonkov, potom sa rozšíri na celú stonku, ktorá začne hniť, deformuje sa a vyčerpá. Výsledkom je, že rastlina zomrie. Ako zabrániť vzniku tohto ochorenia na kapuste? Aké kontrolné opatrenia sa vyskytujú v prípade rastliny Blackleg, ak je už rastlina zasiahnutá?

Niektoré informácie o chorobe

Táto huba postihuje nielen dospelé rastliny, ale aj sadenice. Zvyčajne sa čierna noha vyskytuje v prípadoch, keď je pôda v záhrade alebo v nádobách, kde rastú sadenice zeleniny, príliš vlhká. Keď huby od koreňov stúpajú k stonkám, zmäknú do niekoľkých dní, výsledkom bude smrť zeleniny.

Príčinnými agensmi čiernych húb sú huby rodu Oipidium alebo Pythium. Spóry týchto húb sa zvyčajne nachádzajú v hornej časti pôdy a živia sa odumretými časťami rastlín. So zvýšenou vlhkosťou pôdy, keď huba vstúpi do koreňov pestovaných rastlín, dôjde k infekcii.

Ak sa choroba nezistí včas, čierna noha v sadeníc alebo v dospelých rastlinách sa rozšíri na ďalšie výsadby, v dôsledku toho môžu všetky rastliny uhynúť. Aby ste sa zbavili choroby, je potrebné začať boj čo najskôr.

Ako sa vysporiadať s blackleg v kapuste, čo robiť, správne zaobchádzanie

Ochorenie sa môže vyskytnúť v sadeníc alebo dospelých rastlinách z týchto dôvodov:

  • rastliny sa vysádzajú príliš často;
  • prebytočná vlhkosť v pôde - príliš veľa a často voda alebo rastliny alebo podzemná voda sú príliš blízko k povrchu pôdy;
  • miestnosť, kde sa sadenice pestujú, je zle vetraná;
  • príliš veľký rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou vzduchu.

Infekcia sa šíri obzvlášť rýchlo, keď je teplota vzduchu príliš vysoká alebo ak sú miestnosti zle vetrané. Toto plesňové ochorenie postihuje predovšetkým najslabšie výhonky. Je potrebné zabrániť nadmernej vlhkosti v pôde, častejšie vetrať miestnosť, v ktorej sa sadenice nachádzajú, a skleníky.

kapusta noha čierna

Pri výbere odrôd kapusty na sadenie je lepšie venovať pozornosť ich odolnosti voči nepriaznivým klimatickým podmienkam.

Preventívne opatrenia

Kontrolné opatrenia pre túto chorobu by sa mali začať preventívnymi opatreniami, aby sa zabránilo vniknutiu huby do pôdy alebo aby sa ničila v pôde pred výsadbou semien alebo sadeníc v tejto pôde. Čo robiť, aby sa zabránilo rozvoju tejto choroby u sadeníc? Ukazuje sa, že základné pravidlá prevencie sú jednoduché a dokonca aj začínajúci záhradníci ich môžu dodržiavať:

  • Pôda, do ktorej je osivo zasiate, musí byť dekontaminovaná. V zime by malo byť dobre zamrznuté a pred výsadbou semien napojené slabým roztokom manganistanu draselného (môžete ho vložiť do rúry s teplotou 180 ° C). Zvyčajne sa pôdna zmes na pestovanie zeleninových plodín nakupuje v špecializovaných predajniach, je však lepšie ju dezinfikovať pred výsadbou semien. Je žiaduce, aby pH takejto pôdy bolo neutrálne. Pretože mnoho rastlinných plodín netoleruje vysokú kyslosť pôdy, sadenice rastú v týchto pôdach krehké, a preto sú náchylnejšie na rôzne choroby.

zber kapusty

  • Semená kapusty neveďte príliš často. Je lepšie sa pokúsiť pristáť vo vzdialenosti 1 - 1,5 cm naraz, ako sa potápať alebo liečiť neskôr.
  • Zalievanie sadenice kapusty by malo byť umiernené - pôda by nemala byť príliš mokrá. Základným princípom zalievania je vyschnutie vrchnej vrstvy.
  • Pôda okolo rastlín by mala byť voľná, aby kyslík zo vzduchu mohol prenikať ku koreňom. Aby sa zabránilo stagnácii vody v oblasti koreňového goliera, mala by byť na povrchu pôdy vrstva piesku.
  • Huba, ktorá spôsobuje vývoj čierneho ramena, sa prejavuje nielen silnou pôdnou vlhkosťou, ale aj stagnujúcim vzduchom v miestnosti. Miestnosť, v ktorej sa sadenice pestujú, by sa mala pravidelne vetrať.
  • Raz za 7 až 8 dní by sa sadenice kapusty mali napojiť roztokom obsahujúcim fytosporín. Pre prevenciu môžete sadenice postriekať roztokom sódy alebo manganistanu draselného.

choroba čiernych nôh

Ako sa vysporiadať s blackleg v kapuste

Ak sa príznaky začali objavovať, mali by ste pôdu preliať slabým roztokom manganistanu draselného, ​​potom pôdu okolo rastlín opatrne uvoľnite a posypte navrch vrstvou popola, riečneho piesku alebo jemne rozomletých škrupín vajec.

Aké ošetrenie treba vykonať pri prvých príznakoch choroby a čo sa dá urobiť, ak sa čierna noha už objavila v kapuste?

Ako sa vysporiadať s čiernou nohou, ak sa choroba už rozšírila po celej rastline? Ukazuje sa, že v tomto prípade budú všetky chemikálie a ľudové lieky bezmocné.

Všetky choré rastliny by sa mali odstrániť a zničiť a zdravé sadenice by sa mali presádzať do iných nádob s dezinfikovanou pôdou.

záver

Kapustová kapusta patrí medzi tie choroby, ktorým sa dá iba predchádzať. Ak už bol infikovaný koreňový systém, nie je možné uložiť kapustu. Je dôležité vykonávať preventívne opatrenia na dekontamináciu pôdy a osiva, vytvoriť určité podmienky pre rast a vývoj sadeníc, aby sa vylúčila pravdepodobnosť rozvoja tejto závažnej choroby.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica