Dôvody, prečo môže brokolica zmeniť farbu a čo môžete urobiť

Brokolica z brokolice obsahuje viac karoténu, kyseliny askorbovej a nikotínovej, vitamíny a mikroelementy ako karfiol. Biela kapusta tiež obsahuje menej živín. Brokolica obsahuje zložky, ktoré zabraňujú vzniku rakoviny. Je užitočné jesť čerstvé alebo mierne prevarené.

Brokolica sa na jar nebojí spiatočných mrazov, paraziti takmer nikdy nenapadnú, kapusta dáva vysoké výnosy. Po odrezaní hlavnej hlávkovej kapusty sa každý týždeň objavia malé hlávkové kapusty veľkosti kuracieho vajca.

Existujú 2 druhy brokolice: calabrese (tvorí silnú hlávku kapusty na silnom stonke), špargľa brokolica - jedia stonky, ktoré chutia ako špargľa.

Rané odrody

Cisár F1 - 75 - 80 dní prechádza od prvých výhonkov do žatvy.

Comanches - hlavy sa rezajú 3 mesiace po výsadbe semien. Kríky dobre tolerujú nízke a vysoké teploty.

Laser F1 - hlávková kapusta brokolice, hustá a smaragdovo zelená sa odstránia po 75 dňoch.

Summe King - odroda ľahko toleruje teplo. Získajte vysoký výnos bez ohľadu na načasovanie výsadby.

Tonus - od objavenia sa klíčkov k rastu hláv trvá 75 - 90 dní. Úroda dozrieva spolu. Hlava kapusty je tmavozelená, priemerná hustota, hmotnosť 0,15 - 0,25 kg, má vynikajúcu chuť. Ak je počasie príliš chladné alebo horúce, môže mať hnedasto-hnedú farbu.

Odrody v polovici sezóny

Arcadia F1 - hybrid stredného zrenia, poskytuje vysoký výnos, vegetačné obdobie 110 dní. Kultúra je silná a vysoká. Hlava kapusty má veľkú farbu ftalocyanínu zelenú s hmotnosťou do 400 g. Kapusta sa môže jesť čerstvá a spracovaná.

Janov - skvelé pre prísnejšie pestovanie.

Greenbelt - vegetatívne obdobie 105 dní. Hlavy kapusty sú stredné, kvalita je vynikajúca, so stredne veľkými kvetmi.

kapusta v zemi

Calabrese - 90 dní prechádza z prvých výhonkov do technickej zrelosti. Hlavy sú stredne husté. Hmotnosť centrálnej hlávkovej kapusty je až 400 g, po ktorej na boku plodiny rastie 6 - 7 hláv s hmotnosťou do 100 g.

Konpakta - 100 dní prechádza od osív semien k zberu hláv kapusty. Kultúra rastie veľmi kompaktne, môžete ju zasadiť do hromád. Hlava je klenutá, veľká, s malými púčikmi kvetov.

Monton F1 - má strednú dobu zrenia a má zvýšenú ružicu listov. Hlavy sú veľké, s hmotnosťou do 800 g, zelenkavo sivou farbou, strednou hustotou, dobrou chuťou.

Senshi - vegetatívne obdobie 110 dní. Hlava kapusty je veľká, vo forme kupoly, so stredne veľkými puky, kapusta leží po zbere dlhú dobu.

brokolica vlastnosti

Majetok - odroda má priemernú dobu zrenia a má zvýšenú ružicu listov. Hlava kapusty je zelenkavo-šedá, stredná hustota, hmotnosť do 150 g, dobrá chuť.

Caesar - má veľké, tvrdé, zelenkavo-fialové hlavy.

Neskoré odrody

Lucky F1 - má neskoré zrenie. Hlavy sú veľké, silné, ich hmotnosť je 300 - 500 g.

Marathon F1 - má vyvýšenú ružicu lístia. Hlava kapusty je veľká, má hmotnosť do 700 g, zelená, silná, ale s jemnou textúrou, dobrá chuť.

Ako si vybrať správne miesto a pripraviť semená

Ako správne zasadiť brokolicu tak, aby boli hlavy zviazané?

Rastlinná brokolica sa pestuje v oblasti, kde predtým rástla horčica, mrkva, fazuľa, zemiaky, facélia, ovos, cibuľa, vlčí bôb, fazuľa, hrach, pšenica a uhorky. Nezasadajte na záhradnom lôžku, na ktorom rástla kapusta, paradajky, repa, reďkovky, repa, reďkovky.

Suché semená sa nalejú do vody s teplotou +50 ° C na štvrť hodiny, potom sa premyjú vodou. Nalejte na vlhkú bavlnenú utierku a chladte 24 hodín. Potom sa semená sušia a vysievajú.

Výsev semien

Ako správne zasiať semená, aby sa po transplantácii do zeme hlávky kapusty okamžite uviazali?

Podklad je vyrobený zmiešaním rovnakých častí trávnika, rašelinovej pôdy a piesku. Po zasiatí sa rastliny vysajú z rozprašovacej fľaše. Sú umiestnené na teplom mieste s teplotou vzduchu +20 ° C. Keď sa objavia prvé výhonky, teplota vzduchu je + 10 ° C počas 7 dní. Potom sa teplota zvýši na +14 - 16 ° С, v noci - +9 ° С. Ak je miestnosť príliš teplá nad +20 ° C, prispeje to k zrýchlenej tvorbe hlavy.

Nadmerné zalievanie vyvolá ochorenie nazývané „čierna noha“ a nedostatok vlhkosti a svetla povedie k rastu trpasličích hláv.

kapusta brokolica

2 týždne po vysiatí sa sadenice potápajú. Teplota vzduchu by potom mala byť +21 ° C a potom sa počas dňa zníži na +17 ° C a v noci o 9 ° C.

2 týždne pred presadením do letnej chaty sa sadenice stvrdnú tým, že sa prenesú na balkón: najprv na štvrť hodiny, potom na dlhšiu dobu.

Výsadba sadeníc na mieste

Sadenice sa presádzajú na miesto, keď dorastie 5 - 6 pravých listov, vo veku 35 - 45 dní. Robí sa to od 1. mája niekoľkokrát do konca júna, potom bude možné vybrať kapustu od 15. júla a takmer do mrazu.

Začiatkom mája môžete zasiať semená do letnej chaty. Pri výsadbe semien vykopte diery, pridajte popol, vylejte vodu a pridajte semená. Prach popolom chráni pred napadnutím hmyzom.

Starostlivosť

Brokolica uprednostňuje dobre zvlhčenú pôdu, ktorá má neutrálne vlastnosti - to sa dá dosiahnuť mulčovaním pôdy. Odporúča sa pestovať brokolicu s repou, kôprom, hráškom, uhorkami, mrkvou, zelerom, špenátom, paradajkami, nechtíkmi. Neodporúča sa pestovať brokolicu spolu s žerucha a cibuľou.

starostlivosť o kapusty

Prečo sa brokolica zmení na farbu? Aby sa zabránilo vyblednutiu kapusty, sledujte hmotnosť hlavy, pozrite sa na nápis na obale so semenami: ak je odporúčaná hmotnosť hlavy 0,4 kg, potom neočakávajte veľkú hlavu, odrežte ju s hmotnosťou 0,35 kg, potom kapusta nebude kvitnúť. Hlava kapusty odrežte nožom, nedotýkajte sa bočného lístia. Hnojte plodinu a po chvíli porastú vedľajšie výhonky.

Prečo sa netvoria hlavy? Ak nie sú hlavy nijako zviazané, musíte pamätať na to, že rastú pri teplote vzduchu do +18 ° C. To znamená neskoré dozrievanie odrody brokolice výsev tak, aby sa hlavy tvorili, keď teplota vzduchu nie je príliš vysoká. V septembri, keď sú noci dosť chladné, sa hlava kapusty vyvíja pomalšie, ale v dôsledku toho sa zväčšuje.

Nezabudnite, že kapusta miluje vodu a sucho bude zlé pre vývoj hlavy. Kultúra je zvlášť náročná na zalievanie, keď sa tvorí listová ružica a hlava kapusty.

Čo robiť, ak brokolica nemá hlavu? Hlavy kapusty sa nemusia začať kvôli oneskorenému alebo príliš veľkému kŕmeniu. Ak kŕmite rastlinu príliš intenzívne, hlavy sa nezväzujú.

Prečo brokolica nie je vaječník? Dôvodom, prečo brokolica netvorí hlávkovú kapustu, je nedostatok vlhkosti. Ďalším dôvodom je nedostatok hnojiva. Ak kapusta niečo chýba, potom kultúra „rozhodne“, že nemá zmysel formovať hlávky kapusty a kapusta sa rozkvitne.

Posledný dôvod je príliš horúci. Kapusta nemá rád teplo, pretože toto, keď si kupujete semená, prečítajte si na obale, ak sa odporúča pestovať túto odrodu v určitej oblasti. Na juhu sa brokolica pestuje na jeseň a zberá sa na jar.

Brokolica sa kŕmi trikrát: 14 dní po výsadbe sadeníc, potom po ďalších 2 týždňoch a po vytvorení hláv. Na oplodnenie je lepšie použiť roztok vermicompostu a bylinkový čaj.

Čo možno urobiť pre to, aby hlavy dobre rástli? Mulčujte výsadbu rašelinou a popraskajte rašelinu. Aby boli hlavy husté, je potrebné, aby na ne nekleslo priame slnečné svetlo. To znamená, že pri viazaní hlávkovej kapusty sa rozlomí ružica listov alebo sa viažu listy nad hlavu.

Pamätajte, že je najlepšie zasadiť sadenice brokolice neskôr na záhrade av skleníku v apríli alebo máji.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica