Opis neskorých odrôd kapusty Sugarloaf, Kolobok, Atria, Valentina a ďalších

Jednou z najpopulárnejších zeleniny je kapusta, ktorej listy sa konzumujú surová, varená, dusená a kyslá kapusta a solená. Letní obyvatelia oceňujú odrody, ako napríklad kapusta Sugarloaf, kvôli svojej šťavnatosti, vynikajúcej chuti a všestrannosti pri používaní. Až do jari si rastlinná rastlina zachováva svoje prospešné vlastnosti, pomáha ľudskému telu zaplniť deficit fosforu, draslíka, síry a vitamínov.

Odrody kapusty s neskorým dozrievaním, ich výhody

Neskorá kapusta sa pestuje pre svoje vlastnosti:

 • vysoko výnosných;
 • bohaté na vitamíny a cukry;
 • nebojí sa námrazy;
 • dlhodobo si zachováva svoju chuť;
 • zvyšuje svoju chuť vďaka premene cukrov počas znášania.

Odrody kapusty boli vyvinuté na dlhodobé čerstvé skladovanie a na kvasenie v zime. Obdobie pestovania neskorej kapusty trvá od 115 do 140 dní. Môže sa pestovať na otvorenom poli aj v skleníku v závislosti od pestovateľskej oblasti.

cukrový bochník

Neskorá kapusta pre čerstvé skladovanie

Ak si chcete dať kapustu na skladovanie, aby ste ju mohli jesť v zime, musíte vedieť, že by sa mala konzumovať dva až tri mesiace po zbere. Vidlice najprv vydávajú horkosť. Ale potom sa stanú šťavnatými, sladkými.

Medzi tieto odrody zeleniny patrí kapusta Valentine F1. Po 140 až 180 dňoch hybrid poskytne hustú hlávkovú kapustu a váži tri až päť kilogramov. Vrchná časť vidlíc je pokrytá tmavozelenými listami s modrastým voskovým povlakom a vnútro je biele. Valentínska kapusta sa nebojí mrazu ani pod päť stupňov. Zvláštnosťou odrody je:

vitamíny a cukry

 • odolnosť proti praskaniu;
 • prenosnosť v doprave;
 • bezpečnosť stávok na sedem mesiacov;
 • vysoká produktivita.

Odroda miluje vlhkosť, slnko, vyberavý po pôde. Aby Valentínska kapusta dala dobrý výnos, je potrebné vytvoriť podmienky na pestovanie neskorého hybridu.

úložná kapusta

Ak chcete získať veľké hlávky kapusty a udržať ich až do apríla, mali by ste venovať pozornosť opisu odrody kapusty Stone Head. Kapusta Kamennaya Head, chovaná chovateľmi z Poľska, dáva hlávke kapusty s hmotnosťou do šiestich kilogramov. Už viac ako dvadsať rokov uprednostňujú letní obyvatelia túto odrodu zeleniny s bielymi hlavičkami. Tenké žily na svetlozelených listoch sú také jemné, že v zime môžete použiť kapustu na výrobu plnených kapustových kapustiek. Hlávková kapusta má niekoľko výhod:

 • dáva vysoké výnosy;
 • má cukrovú chuť;
 • odolné voči chorobám;
 • nepraská;
 • má vo vnútri šťavnatú dužinu.

prenosnosť

Z vidličiek sa v zime pripravujú rôzne jedlá, ktoré sa napriek trochu tvrdosti listov ukážu ako veľmi chutné.

Od holandských odrôd sa dá rozlíšiť napríklad kapusta Atria F1. Veľké hybridné hlavy s podšívkou sa nachádzajú v obchodoch a na trhoch.

Hlavy kapusty dorastajú do desiatich kilogramov. Kapusta Atria sa kazí, a to ani v nepriaznivých podmienkach. Až do nasledujúceho zberu si hybrid zachová svoju chuť a šťavnatosť. Niet divu, že si poľnohospodári vyberajú odrodu na pestovanie na poliach. Valentínska kapusta tiež dobre rastie. A kapusta Stone Head je poľnohospodármi vybraná ako najproduktívnejšia. Niet divu, že názory na kapustu Stone Head, Atria sú iba pozitívne. Pestovatelia zeleniny zaznamenávajú zlepšenie chuti zeleniny so zvyšujúcim sa časom zrenia. Na jar obsahujú hlávky kapusty viac cukru a vitamínov ako po zbere.

odolné voči chorobám

Hlavy kapusty odrody Extra sú známe svojou vynikajúcou udržiavacou kvalitou. Aj keď sú malé, chuť nie je horšia ako u iných hybridov. Vidlice dozrievajú rýchlejšie s náležitou starostlivosťou. A žltkastý stred hláv je vynikajúci v šalátoch a borščoch.

Holandský hybridný Langedeiker má podobné vlastnosti. Niet divu, že sa táto kapusta nazýva zima. Rovnako ako kapusta Stone head má vynikajúcu prezentáciu, hlávky kapusty, ktoré nepraskajú a nedosahujú hmotnosť päť kilogramov. Odroda Languedaker má oválne, husté vidlice, ktoré dosahujú zrelosť po 145 - 160 dňoch. Languadeaker sa pestuje na otvorenom poli, zber sa uskutočňuje v septembri až októbri. Odroda sa odporúča pestovať v sadenice.

vynikajúca udržiavacia kvalita

Hybrid novej generácie sa nazýva droga. Zaoblené hlávky kapusty sa oceňujú pri dlhodobom skladovaní. Počas zimy je vždy úspešná implementácia malých hláv kapusty s hmotnosťou od dvoch do troch kilogramov so zasneženou vnútornou textúrou. Nie je bez dôvodu, aby si mnohí poľnohospodári vybrali kapustu LS 251 F1 na pestovanie na poliach. Jemná dužina zeleniny je šťavnatá, vhodná do šalátov, polievok, hlavných jedál.

Nová generácia

Populárne odrody na morenie

Je potrebné zvoliť najlepšie odrody na konzervovanie, pričom treba vziať do úvahy, že hlávkové kapusty sú šťavnaté a sladké. Holanďan Langedeiker sa postará o túto prácu, ale po zbere úrody z polí je v ňom stále veľa trpkosti.

Ale z neskorých odrôd zeleniny na kvasenie sú vhodné tie, ktoré sú nasýtené cukrom:

odrody na kvasenie

 1. Medzi vlastnosti hybridu Kolobok patrí vynikajúca chuť, vysoký obsah užitočných prvkov, vitamíny a dlhá skladovateľnosť hybridu. Na vrchole je kapusta Kolobok pokrytá tmavozelenými listami, rovnako ako v odrode Languedaker, ktoré k sebe tesne priliehajú. A hmotnosť zubov vidlice je priemerná, niečo viac ako štyri kilogramy - je vhodné rezať ju na kvasenie. Kapusta Kolobok poskytuje výnosy až desať až dvanásť kilogramov na meter štvorcový.
 2. Neskorá kapusta v Moskve je populárna od tridsiatych rokov 20. storočia. Hustá okrúhla hlava kapusty môže dosiahnuť desať kilogramov, ak to poveternostné podmienky a správna starostlivosť umožňujú. Odroda rastie dobre v akomkoľvek podnebí a pretrváva neustále ostré zmeny teploty. Z dôvodu sladkosti a šťavnatosti listov je táto odroda vybraná na kvasenie.
 3. Odroda Moskovskaya neskoro 9 má podobné vlastnosti. Vidlice sú však o niečo menšie - vážia až štyri kilogramy. Je oveľa pohodlnejšie fermentovať ich ako veľké. Preto je táto odroda Moskvy neskoro vybraná na konzervovanie.
 4. Kvasu kapusty Sugarloaf by ste sa nemali ponáhľať. Po vyčistení chutí trochu trpko. Ale po mesiaci vidlice získavajú sladkosť a je čas na konzervovanie. Recenzie kapusty kapusty Sugarloaf naznačujú, že ide o jednu zo sladkých odrôd kapusty. Neexistuje žiadna horkosť, veľa kyseliny askorbovej. Pri raste je produkcia predajných výrobkov známa viac ako deväťdesiat percent. Vďaka recenziám kapusty Sugarloaf je táto odroda najbežnejšia u letných obyvateľov.
 5. Z neskorých odrôd nemožno opomenúť kapustu Creumont, ktorá dosahuje technickú zrelosť 120 - 130 dní po klíčení.Je dôležité si uvedomiť výhodu malých hláv kapusty s vysokým obsahom vápnika, solí železa, vitamínov A a C. Práve tieto látky v ľudskom tele v zime tak chýbajú.

Odrody neskorej kapusty vyberajú záhradníci, aby si po celú zimu poskytli vitamíny.

hybridná charakteristika

Kedy zasadiť a ako sa starať o neskoré odrody

Pestovanie neskorej kapusty sa líši od pestovania inej skorej zrecej zeleniny. Aby ste dostali hotovú hustú hlávku kapusty, musíte kapustu vysadiť včas. Od dňa vzniku trvá veľa času do technickej zrelosti - viac ako tri mesiace. Preto je potrebné pestovať odrody neskorých období dozrievania čo najskôr. A tu vám pomôžu zeleninové sadenice, ktoré sa začnú variť v apríli.

Načasovanie sadby kapusty pre sadenice je určené dĺžkou vegetačného obdobia konkrétnej odrody. Toto je zvyčajne koniec februára - začiatok marca. Rastliny vysadené neskôr budú ťažšie. Nemusia dozrievať, byť slabí.

Moskva neskoro

Pred zasiatím zeleniny semená prechádzajú štádiom kalibrácie a dezinfekcie v horúcej vode. Klíčenie semien môže byť urýchlené rastovými stimulátormi. Vak na semeno sa vloží do roztoku na desať až dvanásť hodín.

Semená sa umiestnia do pôdy pripravenej vopred. Pre kontajnery sa vyberajú jednotlivé šálky a škatule. Pôda je voľná, výživná. Substrát môže pozostávať z trávnika a rašeliny. Je lepšie pridať do pôdy trochu popola. Na dezinfekciu pôdy sa používa roztok manganistanu draselného alebo trichofytov.

výsev zeleniny

Semená zeleniny sú pochované dva centimetre do zeme. Vzdialenosť medzi otvormi by nemala byť menšia ako päť centimetrov. Pre rýchly vznik sadeníc sa nádoby po hojnom zalievaní prikryjú fóliou. Môžete zasadiť priamo do skleníkovej pôdy. Ako správne prebieha príprava a výsadba rastlín, môžete vidieť na videu.

Po výskyte sadeníc sa film odstráni a sadenice si vyžadujú odbornú starostlivosť vo forme:

 • pravidelné zavlažovanie;
 • vrchné odevy;
 • organizácia doplnkového osvetlenia;
 • dodržiavanie teplotného režimu.

prehĺbenie semien

Pred prenesením kapusty do otvoreného terénu by sadenice mali byť silnejšie, mať šesťdesiat dní. Je lepšie vykonať prevod sadeníc na otvorené priestranstvo sadbami na konci júna - júla podľa schémy 60x60.

Výsadba a starostlivosť na otvorenom poli sa vykonáva v súlade s pravidlami rastlinnej poľnohospodárskej technológie:

kapusta

 1. Pred umiestnením sadeníc do diery sa do pôdy vnesie päťsto gramov humusu, dva alebo tri dusičnany amónne, päťmocný superfosfát a štyri gramy draselnej soli.
 2. Hĺbka vsadenia sadeníc je až do kotyledónov.
 3. Všetky sadenice nie sú vysadené, takže niekoľko kríkov nahradí mŕtvych.
 4. Rastliny sa hojne zalievajú a pôdu namáčajú štyridsať až päťdesiat centimetrov. Každý ker má dva až tri litre vody.
 5. Zeleninu musíte kŕmiť každých desať dní.
 6. Hlavy kapusty sa zbierajú pri dozrievaní najneskôr do polovice októbra.

Dobré rastlinné výťažky sa získavajú iba so správnou starostlivosťou. Pestovaná kapusta sa bude skladovať po dlhú dobu, pričom jej prospešné vlastnosti sa zvyšujú iba počas zimy až do jari.

výsadba sadeníc

Ako nakŕmiť zeleninu

Keď príde čas na zber, hlavy kapusty sú často pomalé, nízka hustota. Stáva sa to z nedostatku výživy rastlín.

Neskoré rastlinné odrody vyžadujú neustále zavádzanie živín do pôdy:

nakŕmte zeleninu

 1. Desať dní po výsadbe sa uskutoční prvé kŕmenie, zvyšok po dvoch až troch týždňoch.
 2. Z organických hnojív je vhodný mulleín, ktorý sa riedi prvýkrát v pomere 1: 7, potom 1: 5. Rastlinné kríky sa kŕmia aj vtáčími trusmi, ale koncentrácia roztoku je slabšia - od 1:17 do 1:15.
 3. Medzi minerálne hnojivá pre zeleninu patrí dusičnan amónny (štyridsať gramov), superfosfát (dvadsať gramov), draselná soľ (pätnásť gramov). Množstvo hnojiva sa odoberie na desať litrov vody.
 4. V lete sa do kapusty, ktorej výsadba a starostlivosť o ňu boli kompetentne vykonané, dostane šesťdesiat gramov dusičnanu amónneho a štyridsať gramov draselnej soli. To bude stačiť na získanie hláv kapusty extra triedy.

Počas vegetačného obdobia dostane kapusta neskoro tri až štyrikrát. Ako správne nakŕmite zeleninu, vám video povie.

prvé kŕmenie

Kedy žať

V závislosti od toho, kam pôjdu hlávky kapusty, si tiež vyberú čas, kedy ich majú zbierať. Pri zimnom skladovaní sa vidlice vyberú v polovici až koncom októbra.

Po zbere prvého mrazu sa na zber úrody vyberie suchý deň. Hlavy kapusty nie je potrebné dlho chladiť, inak začnú hniť.

hlávky kapusty pôjdu

Pri skladovaní sú husté vidlice položené v suterénoch alebo pivniciach, kde teplota vzduchu bude v rozmedzí nula stupňov a vlhkosť bude 85 percent. Položte hlávky kapusty do škatúľ od lamiel. Vidlice môžete zavesiť na stožiare. Ako správne uložiť hlavy neskorých odrôd, môžete sledovať video.

Ak všetky fázy pestovania zeleniny úspešne prešli, plodina sa zozbiera včas. Zrelé hlávky kapusty si zachovajú svoju šťavnatosť a chuť po dlhú dobu a jedlá z nich budú pre človeka prínosom.

klesol

recenzia
 1. Olya
  3.03.2018 10:33

  Páči sa mi odroda Kolobok, kapusta rastie strednej veľkosti, je vhodné ju uskladniť. Sadenice rastú pomerne rýchlo, navyše používam bioaktivátor BioGrow, účinný prostriedok nápravy.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica