Najúčinnejšie spôsoby, ako sa vysporiadať so slimákmi na kapuste

Jedným z najnepríjemnejších problémov, ktorým záhradníci čelia, sú slimáky na kapuste a nie každý vie, ako sa s nimi vysporiadať. Tieto škodcovia môžu plodinu pokaziť alebo ju úplne zničiť. Je však možný účinný boj.

Opis škodcu

Z výlučného biologického hľadiska sú slimáky ulitníky, ktoré nemajú škrupinu, ktorá by ich chránila pred vonkajšími vplyvmi. Slimák má mäkké predĺžené telo, ktoré je neustále pod vrstvou hlienu. Vyrába sa pomocou špeciálnych žliaz.

Keď sa slimák pohne a k tomu dôjde stiahnutím kmeňa, zostane pozadu vrstva hlienu. Keď je mokrý, je priehľadný, ale po vyschnutí sa stáva strieborným.

Farba tela slimáka je béžová alebo hnedá a pomerne jednotná. Hlava je výrazná a „ozdobená“ rohmi, ktoré vyzerajú ako chápadlá. Pre slimáka je to zmyslový orgán.

Mäkkýš žije v horných vrstvách zeme, zvyškoch rastlín, drevinách a ďalších miestach, kde je vysoká vlhkosť. Slimák netoleruje vysokú teplotu vzduchu, a preto je nútený skryť sa v tieni pred priamym slnečným lúčom. Vyskytujú sa hlavne v noci, keď sa osviežuje chlad, a jesť lístie kapusty.

Slimáky sú veľmi škodlivé, pretože ak sa objavia, môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie celej plodiny. Milujú všetky druhy kapusty:

 • biela kapusta;
 • brokolica;
 • farebný;
 • Brusel;
 • Peking.

Škodca je vyberavý, objavuje sa iba v noci a môže sa živiť inými záhradnými plodinami: paradajkami, jahodami, uhorkami a jahodami. V niektorých prípadoch dokážu riešiť aj zemiakové vrcholy a hroznové listy. Ale slimáci nemajú radi horčicu. Mäkkýš nájde šetrné miesto na zimovanie v hlávkach kapusty, ktoré sa na jeseň nezískali.

slimák na liste

Nebezpečenstvo slimáka nie je len to, že zožiera rastliny v záhrade. Je tiež nosičom škodlivých baktérií, vírusov a nebezpečných chorôb, ktoré negatívne ovplyvňujú produktivitu, a preto je potrebné ničiť škodcov.

Mechanický spôsob boja

Existuje veľa spôsobov, ako sa zbaviť slimákov na kapuste. Mechanický spôsob riadenia predpokladá, že kapusta sa spracováva ručne. Samozrejme nebude možné zhromaždiť všetkých, ale túto metódu by ste nemali zanedbávať. Ak vezmete do úvahy návyky a závislosti na klzkých mäkkýšoch, môže sa výrazne zvýšiť efektivita práce.

Najprv môžete rozšíriť pasce, ktoré sú vyrobené z vedier, bridlicových listov, zvyškov dosiek a starých vriec.Arzenál by sa mal nachádzať v blízkosti spracovávaných postelí. Večer si môžete zariadiť raziu: na povrchoch šírených materiálov bude veľa „zločincov“. Umiestnenie kôrovcov do slanej vody ich môže rýchlo zničiť: soľ je pre nich deštruktívna. Túto metódu je možné použiť opakovane.

Výberom spôsobu, ako sa vysporiadať so slimákmi na kapuste, môžete ísť na trik. Pretože je pre nich pomerne ťažké plaziť sa na povrchoch s rebrami a hrčkami, môžu sa pri prístupoch do záhrady a postelí stavať prekážky zo štrku, vaječných škrupín a iných dostupných materiálov. Tým sa zabráni tomu, aby sa slimáky dostali do kapusty.

kapusta a slimák

Na zabránenie vzniku slimákov môžete použiť superfosfát. Rýchlo absorbuje hlien, čím sa znemožňuje pohyb mäkkýšov. Vykopávanie drážok vody okolo výsadby pomôže odradiť škodcu. Táto ochrana proti slimákom je účinná a jednoduchá.

chemikálie

Chemické prípravky sa môžu použiť aj na odstránenie škodcov, ale vo väčšine prípadov je to neúčinné: mäkkýš je spoľahlivo chránený pred svojimi účinkami.

Existujú niektoré lieky, ktoré sa všeobecne považujú za pomocníkov v boji proti slimákom: lieky pre slimáky a slimáky, ktorých hlavnou účinnou látkou je metaldehyd.

Ako teda môžete liečiť kapustu zo slimákov?

Mená sú nasledujúce:

 1. "Búrka". Forma prípravku je granulárna, farba je modrá. Škodca s veľkou túžbou absorbuje granule rozptýlené v mieste bydliska, po ktorom zomrie celá populácia. Je zaujímavé, že liek je účinný proti slimákom, nemá však vplyv na červy. Prostredníctvom „búrky“ bude rastlina chránená.
 2. "Meta". Je to ochrana kapusty s črevným stykom. Zloženie by malo byť posypané priamo na zem medzi radmi. Vyžaduje predbežnú prípravu. Je vhodné vedieť, kde je koncentrácia slimáka najvyššia. Po rozptýlení lieku je potrebné postupovať opatrne: metaldehyd je pre človeka nebezpečný. V niektorých prípadoch sa tento prípravok v práškovej forme môže použiť na opeľovanie hlávkovej kapusty a nie iba na otrávenie škodcu. Takéto manipulácie sa môžu vykonať najneskôr tri týždne pred zberom. Tento nástroj nájdete v podrobnej podobe. Ak viete, čo robiť, táto voľba môže byť výhodná: po rozmiestnení 3 až 4 granúl pod každým puzdrom môžete očakávať, že pri lezení cez granule slimák zhorí a zomrie.

Necitlivosť týchto mäkkýšov na účinky chemických metód sťažuje, ale je to možné, boj proti nim. Na odstránenie slimáka môžete použiť kombinované metódy a ľudové liečivá. Bojujeme proti škodcom komplexne.

Tradičné metódy

Mechanické metódy sú zložité, pretože škodca je aktívny v noci, keď je ťažké ho vidieť. Výroba pascí pomáha chrániť kapustu pred slimákmi a slimákmi a používanie chemikálií nezaručuje odstránenie škodlivého škodcu. Zostáva iba bojovať s ľudovými metódami:

 1. Pôdu pod pestovanou kapustou možno pokryť celofánom. Keďže mäkkýše milujú teplé a vlhké prostredie, počas dňa sa určite vyliečia a uhynú, pretože výsledná kondenzácia sa zahrieva a zahrieva.
 2. Môžete zámerne nechať kompot, kvas, pivo na kvasenie. Nie vždy bojujem s takým slimákom. Po ukončení procesu sa kvapaliny nalejú do malých nádob a umiestnia sa pozdĺž rastlín. Pritiahnutí svetlou vôňou mäkkýše vstúpia do tohto kontajnera a uhynú. Po vybratí nádoby môžete zabudnúť na mäkkýše.
 3. Rastliny je potrebné zalievať vodou, ktorej teplota nie je nižšia ako 40% OTáto teplota zabíja slimáka. Nalejte teplú vodu cez hlavu kapusty a je možné ju uložiť.
 4. Hlavy kapusty sa môžu posypať zmesou mletého čierneho korenia a rôznych korenín: soľ, zázvor, horčičný prášok. Hlavu kapusty môžete posypať popolom a tabakovým prachom. Po ich rozriedení vo vode je možné krík rozstrekovať.

slimák škodca

Mnoho záhradkárov má otázku, ako nastriekať kapustu. Aby ste na ňu mohli odpovedať, musíte starostlivo analyzovať všetky prijaté opatrenia a po vyhodnotení výsledku vyvodiť závery o najúčinnejšej metóde, bez ohľadu na to, či ide o postrek alebo nie.

Prevencia slimákov

Aby ste neprijali opatrenia na zbavenie sa slimáka, môžete sa vopred postarať o prevenciu jeho vzhľadu.

Opatrenia, ktoré môžete podniknúť, sú:

 • pravidelne koste trávu na okraji cesty a na mieste;
 • po ukončení stavebných prác odstráňte všetok odpad;
 • vykonávať aktívnu kontrolu buriny;
 • zabezpečiť vetranie rastlín výsadbou kríkov v dostatočnej vzdialenosti od seba.

Včasné opatrenia prijaté na boj proti slimákom na kapuste a účinne organizovanú kontrolu škodcov pomôžu zachrániť plodinu. Vedieť, ako chrániť kapustu pred slimákmi, môže zachrániť vaše rastliny. Jedzte kapustu pre zdravie!

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica