Vlastnosti, príprava a použitie dechtu z bravčového zemiaka v záhrade

Naši vzdialení predkovia pestovali zeleninu a ovocie po stáročia a dostávali od nich vynikajúcu úrodu. Pretože vtedy neexistovali žiadne chemikálie, poznali mnoho ľudových metód šetrných k životnému prostrediu, ako sa zbaviť škodcov. Používali najmä breza z dechtu zemiakového chrobáka z Colorado a iný škodlivý hmyz.

Zloženie brezového dechtu

Je to viskózna olejovitá kvapalina čiernej farby s modro-zeleným odtieňom. Líši sa špecifickým, nie príliš príjemným zápachom. V malom množstve obsahuje asi 10 000 organických chemikálií. V nej boli nájdené najviac fenoly, toluén, xylén, guajakol, organické kyseliny, živice, fytoncidy.

Vlastnosti dechtu z brezovej kôry

Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu je breza decht známa už od staroveku pre svoje rôzne užitočné vlastnosti. Používa sa v medicíne ako insekticídne, antimikrobiálne a antiseptické liečivo.

V kozmetike sa používa na spevnenie vlasov, šampónov a rôznych masiek. V chemickom priemysle - ako surovina na ďalšie spracovanie, v záhradníctve a záhradníctve - na ochranu pred škodcami.

Princíp účinku na zemiaka chrobáka

Záhradníci a záhradníci neustále hľadajú také prostriedky, aby mohli svoje plodiny zachrániť a sami seba neotráviť. Väčšina z nich sa prekrýva a pôsobí rovnako na rôzne druhy hmyzích škodcov. Najmä dechtový extrakt bol účinný proti chrobákovi zemiakovi Colorado.

chrobák, colorado, prostredníctvom, jeden, lístie

Účinok dechtu je založený na skutočnosti, že hmyz nezabije, ale vystraší ho štipľavým zápachom. Škodca letí do vône zemiakového listu alebo inej rastliny, ale ak sa vôňa vrcholov preruší brezovým dechtom, chrobák tam nebude chcieť sedieť.

Ako sa získa decht?

Získava sa z kôry brezy - brezy. Začiatkom leta, v období toku šťavy, sa březová kôra dobre pohybuje z hlavnej vrstvy kôry. Počas tohto obdobia je možné získať decht s lepšími vlastnosťami. Na tento účel sa používa metóda suchej destilácie. Pri tejto metóde sa breza kôra zahrieva až na 600 stupňov bez kyslíka. V priemyselnej výrobe sa na extrakciu dechtu používa špeciálne zariadenie.

dostať decht

Doma môžete tiež vykonať postup na jeho extrakciu. Tento proces je však dlhý a výstupom bude malé množstvo požadovanej kvapaliny.Procedúra sa vykonáva iba vonku, aby sa zabránilo požiaru a otrave parami živice. Vyrobí sa oheň, pripravia sa kovové nádoby s otvormi a podnos, do ktorého bude prúdiť hotový produkt.

Môžete si však ušetriť čas a úsilie zakúpením hotového prípravku z extraktu brečtového dechtu v lekárni.

Ako pripraviť výrobok?

Je ťažké pripraviť obyčajný roztok kvôli skutočnosti, že decht je ťažko rozpustný vo vode. Po zmiešaní zložiek je potrebné ich okamžite spracovať bez čakania na oddelenie látok.

chrobáky jedia zemiaky

Druhý spôsob:

  • zmiešajte decht s pracím mydlom;
  • potom všetko premiešajte vo vode;
  • rýchlo s nimi obaľte rastliny.

spracovanie

Výsledná tekutina je mastná, takže otvory v rozprašovači budú upchané a nebude možné ďalšie spracovanie. Preto musíte použiť metlu. Ponorte ho do roztoku a zariadenie namažte. V tomto procese sa kvapalina neustále mieša, aby sa zabránilo delaminácii. Ak sa spustí, budete musieť produkt znova pripraviť.

breza dechtu

Pred nástupom na pobyt

Na získanie dobrej úrody sa zemiakové hľuzy ošetria roztokom brezového dechtu. Namáčajú sa do produktu, ktorý obsahuje 1 polievková lyžica. lyžica tohto produktu a 1 vedro vody.

Pri výsadbe sa tiež spracúvajú drážky. Toto poskytuje dodatočnú ochranu hľúz zemiakov pred zemiakovým chrobákom a drôtom červom.

Po pristátí

Emulzia z bravčového zemiaka Colorado sa používa v štádiu klíčenia výhonkov, znovu sa aplikuje každé 3 dni. Záhradníci si sami nájdu optimálny podiel prísad, vo väčšine prípadov je to 30 ml brezy z dechtu na 1 vedro vody.

Spracovanie sa vykonáva za slnečného počasia. Pred dažďom a priamo počas neho by ste rastliny nemali spracovať. Voda emulziu vymyje a z predchádzajúcich manipulácií nebude žiadny účinok.

chrobáky na liste

Použitie v záhrade

Brezový decht zvláda veľké množstvo záhradných a záhradných škodcov bez použitia chemikálií.

zemiaky

Dobre poháňa chrobáka zemiaka na plantážach zemiakov, baklažánov a korenia. Používa sa roztok dechtového alebo brezového mydla, ktorý účinne pôsobí aj na škodcov. Výhodou mydlového roztoku je to, že nezanáša rozprašovaciu fľašu, čo znamená, že spracovanie rastlín je rýchlejšie.

paradajky

Zemiakový chrobák z Colorado miluje jesť jemné listy a stonky rajčiaka. Sprejová emulzia sa pripravuje rovnakým spôsobom ako zemiakový roztok. Účinné je nasledujúce opatrenie: pridajte 10 mg dechtu a 50 g pracieho mydla do 1 vedra s vodou, potom sa všetko dôkladne premieša.

šťaveľa

Zdá sa, že šťaveľ je kyslá a nemala by zaujímať škodcov. Ale nie, má veľmi rada chrobáka šťavnatého. Je to malá zelená chyba, ktorá nahlodáva diery, len čo sa šťuka objaví na povrchu pôdy.

Spracovanie rastliny sa musí vykonať okamžite, inak môže byť záhradník ponechaný bez tejto zelenej kultúry. Je potrebné striekať s rovnakým roztokom ako paradajky.

Použitie v záhrade

Brezový decht sa používa nielen na pestovanie záhrady, ale aj na ovocné a bobuľové plodiny v záhrade a rovnako účinne odstraňuje záhradníkov od problémov s hmyzím škodcom.

proti chrobákovi zemiakovi Colorado

jabloň

Motýľ motýľ a hloh milujú tento strom. Housenky zimujú v kôre jablone a na jar sa menia na motýle a kladú vajcia v dolnej časti listov. Mory môžu liahnúť a jesť jablká, čo znižuje výnosy až o 30%.

Spôsob boja je nasledujúci: na konci zimy alebo skoro na jar sa strom postrieka roztokom pripraveným z 1 lyžice. dechtové lyžice, 40 g pracieho mydla a 10 litrov vody. Pôdu pod jabloňmi ošetrite pripravenou tekutinou.

Hloh pôsobí takmer rovnako ako mory. Nachádza sa v listoch, ktoré sú zabalené do pavučiniek. Tieto hniezda sa odstránia a potom sa rovnakým spôsobom ošetria jabloň a zem pod nimi.

hruška

Tento strom miluje iba hloh. Opatrenia na ničenie škodcov sú podobné opatreniam opísaným vyššie. Ak je strom zasiahnutý chrastou, strieka sa pri prvom výskyte listov. Po týždni sa musí postup zopakovať.

breza dechtu

slivka

Rovnaké mory a hloh ju milujú. Metódy kontroly sú rovnaké ako vyššie.

čerešňa

Okrem motýľa a hloh, vták čerešňa miluje hostinu na slivkách. Tento chrobák má sivú farbu, dĺžku 5 mm. Jie nielen listy, ale aj vaječníky, kvetenstvo, púčiky, ovocie. Hneď ako vyrastie prvý list, strom sa ošetrí podobne ako iné stromy.

Po rozkvetnutí, keď sú stanovené prvé plody, opäť striekajú.

malina

Kríky môžu byť poškodené jahodovo-malinovými hľuzovkami a roztočmi. Hibernácie sa nachádzajú pod spadnutými listami. Spracovanie malín sa vykonáva skôr, ako sa objavia vaječníky.

dechtová medicína

Kontrola ostatných škodcov

Okrem vyššie uvedených škodcov záhradníckych plodín môžu byť rastliny poškodené aj niektorými inými druhmi hmyzu, ako aj hlodavcami.

Kapustová muška

Na ochranu proti tomuto škodcovi sa spracúvajú piliny, pomocou ktorých sa pôda následne mulčuje. Zloženie produktu: 1 polievková lyžica. pozrite sa do masti na 1 vedro vody. Trvajte na tom, 2 hodiny.

Cibuľa

Aby sa zabránilo útokom múch na cibuľové sady, spracúva sa pred výsadbou. Vložte 1 kg žiaroviek do plastového vrecka a pridajte 1 polievkovú lyžicu. pozrite sa do masti.

Breza brezová

Ak už bola cibuľa vysadená, spracuje sa zhora, keď sa objavia klíčky. Na tento účel sa pripraví roztok z 1 lyžice. dechtové lyžice, 30 g pracieho mydla, 10 litrov vody. Po 2 týždňoch sa postup opakuje.

Kapustový motýľ

Poškodenie lôžok kapusty. Ak umiestnite kolíky s handrami ošetrenými dechtovým roztokom pozdĺž radov kapusty, bude to zastrašiť motýle kapusty.

drátovec

Škodlivé pre koreňové plodiny. Nie je ťažké ho odstrániť. Hľuzy pred výsadbou sa spracúvajú v emulznom roztoku: 1 lyžica dechtu na 1 vedro vody. Roztok bol udržiavaný približne 1 hodinu. Ak sa sadia zemiaky, potom sa pripravený prostriedok aplikuje na pôdu.

Rôzne hlodavce

Stromy trpia nielen škodcami hmyzom, ale aj rôznymi hlodavcami. Na ochranu pred nimi sa piliny spracúvajú roztokom dechtu, ktorý sa používa ako mulč. Procedúra sa vykonáva do jesene.

Prostriedky na ochranu proti zajacom - bieliace stromy. Do roztoku zoberte: 1 kg haseného vápna, 10 kg mulleínu, 50 mg dechtu. Voda sa upraví na konzistenciu požadovanú na bielenie.

Používanie brezového dechtu z bravčového zemiaka a iných škodcov je bezpečné pre ľudí a zvieratá. Riešenie so svojím nepríjemným zápachom odstraňuje škodcov zo zelených plôch a nedovoľuje im sa tam znova usadiť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica