Opis odrody zemiakov Gala, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Na jar, pred výsadbou zeleninové záhrady, mali by ste venovať pozornosť Gala zemiaky, ktoré majú veľa výhod. Prezentácia hľúz, ich vynikajúca chuť v akýchkoľvek jedlách, vám umožňuje zvoliť si túto odrodu zeleniny. Okrem toho je pre regióny s chladným podnebím lepšie zvoliť veľmi skoré plodiny, aby sa zbierali úplne zrelé hľuzy. Gala zemiaky, ich opis umožní milovníkom zemiakov neodpočítať a pestovať túto nenáročnú zeleninovú odrodu.

Opis odrody Gala

V popise odrody zemiakov Gala hrá dôležitú úlohu to, čo sa týka:

 • ukazovatele výnosu;
 • náročnosť zeleniny na pestovateľské podmienky a starostlivosť;
 • odrodové charakteristiky;
 • odolnosť proti poveternostným anomáliám, chorobám a škodcom;
 • možnosť dlhodobého skladovania.

Gala zemiaky majú nasledujúci vonkajší opis:

 1. Kríky sú vzpriamené so stonkami strednej výšky.
 2. Vegetácia je stredná.
 3. Tmavo zelené lístkové platne sú na okrajoch zvlnené, čo im pomáha adaptovať sa na teplo.
 4. Koruna kvetenstvo je veľká, biela.

zemiakový gala

Hľuzy sa vytvárajú na stredne veľkých kríkoch s hmotnosťou 100 až 120 gramov. Zaoblený tvar podlhovastého ovocia s jemne rozmiestnenými očami sa vyznačuje vynikajúcim obchodným druhom zemiakových výrobkov. Hľuzy sú zhora pokryté žltkastou pokožkou, pod ktorou je skrytá buničina rovnakej farby. Jedáleň odroda zemiakov líši sa nízkym obsahom škrobu, nie viac ako 14 percent. Z tohto dôvodu sa odporúča používať tento výrobok v potrave pre deti a dojčatá. A žltkastá farba hľúz naznačuje vysoký obsah karoténu. Ovocie zemiaky sa pri varení neprevaria a nestmavnú.

Gala sa okrem iných odrôd zemiakov vyznačuje svojou nenáročnosťou, dlhodobou skladovateľnosťou.

Rastúce regióny

Odroda Gala bola chovaná nemeckými chovateľmi a od roku 2008 je zapísaná v štátnom registri odrôd zemiakov stredného typu. Vďaka vysokej úrode zemiakov, keď sa vyťaží až 400 - 600 kilogramov hľúz zo sto metrov štvorcových, sa táto odroda stala vedúcou odrodou medzi poľnohospodármi a obyvateľmi leta.

veľa zemiakov

Zelenina sa pestuje v oblastiach s nestabilným počasím a chladným podnebím. Zelenina sa oceňuje na obdobie skorého dozrievania 75 dní po výsadbe. Gala Zemiaky predstavujú najkvalitnejšiu stolovú zeleninu na poliach poľnohospodárov.

Neochota rastlín k pôde prispieva k výberu odrody na pestovanie na ťažkých piesčitohlinitých pôdach s nízkym obsahom humusu.Zelenina je vhodná pre podnebie v regiónoch Volga-Vyatka, Stredný a Severozápad.

Udržuje kvalitu zemiakov v našich posteliach na Sibíri a na Ďalekom východe. 2 mesiace po výsadbe sa môžete hodiť na čerstvé zemiaky ao 3 až 4 týždne neskôr - hľuzy úplne pripravené na skladovanie.

Výhody a nevýhody

Charakteristická odroda zemiakov Gala je plná iba s pozitívnymi vlastnosťami kultúry:

dôstojnosť odrody

 1. Úroda z odrodovej zeleniny sa dá získať na ktorejkoľvek pôde. Regióny stredného Ruska majú optimálne podmienky na pestovanie zemiakov nemeckého výberu.
 2. Z jedného puzdra sa vštepuje až 20 až 30 hľúz strednej veľkosti.
 3. Vzhľadom na skoré zrenie zeleniny je možné zmeniť čas výsadby, posunúť obdobie zberu o 1–2 týždne.
 4. Je zaznamenaná rezistencia zemiakov na choroby: bakteriálna rakovina, chrastavitosť.
 5. Pri správne organizovanom skladovaní zostanú plody zemiakov bez hniloby až 6 - 7 mesiacov.
 6. Odroda sa vyznačuje dobrým vkusom. Hľuzy sú vhodné na prípravu hlavných jedál, šalátov, hranoliek. Je užitočné zahrnúť do ponuky zemiaky pre tých, ktorí nasledujú obrázok a chcú prísť o prebytočné kilogramy. Hľuzy majú okrem karoténu veľa vitamínu C a bielkovín, čo vám umožňuje zostať plnými bez toho, aby ste naberali hmotnosť.

Nevýhodou rastlinnej rastliny je to, že odroda uprednostňuje vysokú pôdnu vlhkosť. A ak sa zemiaky pestujú na miestach so suchým podnebím, bude sa musieť častejšie vysádzať výsadba.

zemiaky v zemi

Hľuzy a vzdušná časť rastliny môžu byť poškodené huby, najmä Rhizoctonia. Potom kríky začínajú zaostávať vo vývoji a môžu zomrieť, čo bude mať zlý vplyv na úrodu.

Rastúce vlastnosti

Hodnotenie tých, ktorí vysadili zemiaky Gala a pestovali ich v ich záhradách, hovorí, že ak chcete získať úrodu, musíte dodržiavať poľnohospodársku technológiu rastlinných plodín. Pre tých, ktorí zasadili odrodový druh zemiakov, je dôležité určiť miesto pre plodinu v súlade s pravidlami striedania plodín. Správna výsadba a starostlivosť o plodiny povedú k zabezpečeniu rodiny zemiakov po celú zimu a poľnohospodár bude môcť hľuzy predať s veľkým ziskom.

Miesto pristátia

Aby odroda zemiakov Gala mohla úplne preukázať svoje najlepšie vlastnosti, venujú pozornosť výberu miesta pre rastlinnú zeleninu.

Neodporúča sa nechávať zemiaky na svahoch alebo na nízko položených miestach. Plocha pre zeleninu by mala byť rovná a so spodnou vodou v hĺbke 1,5 metra. Neodporúča sa pestovať zemiaky v tieni, inak kríky nedosiahnu priemernú výšku a hľuzy budú malé. Iba pri priamom slnečnom svetle sa rastlina vyvíja úplne s včasným dozrievaním plodov.

Vysoké výnosy sa dosahujú na ľahkých, výživných pôdach, ak sú letá vlhké a chladné. Ochudobnené krajiny sú vopred obohatené o živiny. Najhorší zo všetkých pestovanie zemiakov na slaných pôdach a pri vysokej teplote vzduchu celé leto bez dažďa.

Čo sa dá vysadiť pred a po Gala?

Pravidlá striedania plodín, ich dodržiavanie sú potrebné, aby zelenina nepotrebovala ďalšiu starostlivosť a ich odolnosť voči chorobám zostala spoľahlivá.

zemiaky na výsadbu

Pre gala zemiaky sú najlepšími predchodcami uhorky, repa a mrkva. Po tejto zelenine si môžete byť istí nutričnou hodnotou pôdy.

Dobre vyživuje pôdu z pestovania strukovín - hrach, fazuľa. Niet divu, že fazuľa je vysadená vedľa zemiakových dier. Ich okolie je priaznivé.

Po skorom dozretí Gala sa vysadí kapusta a uhorky. Aby sa výsadba zemiakov uskutočňovala s výhodou, sideráty sa zasielajú na mieste vopred pred zimou: raž, lucerna, repka, horčica. Rastliny nasýtia pôdu dusíkom, uvoľnia pôdu, prepúšťajú vzduch a vodu.

Kopanie a hnojenie

Hoci sa odroda Gala prispôsobuje každej pôde, pre hľuzy bude ťažké rozvíjať sa v hustej a ťažkej pôde.

kopanie zemiakov

Na jeseň sa pripravuje pozemok kopaním alebo oraním pôdy. Pred ťažbou sa do ťažkej pôdy zavádza riečny piesok a humus. Pole je ošetrené chodiacim traktorom, ručným kultivátorom. Najspoľahlivejším kopacím nástrojom je lopata. Hĺbka orby by nemala presiahnuť 30 centimetrov.

Pridajte 20 gramov dusičnanu amónneho na jeden štvorcový meter poľa. Môže byť pridaná hlinka, aby sa ťažšia piesočná pôda.

Ak boli kopacie práce vykonané správne, potom v lete pestovanie zemiakov prejde bez veľkého úsilia.

Kyslosť pôdy

Rovnako ako iné odrody zemiakov, Gala uprednostňuje neutrálne alebo mierne kyslé pôdy. Stanovte kyslosť pôdy poľnohospodárov a obyvateľov leta rôznymi spôsobmi:

pestovanie zemiakov

 • pomocou lakmusového testu;
 • infúzia vtáčích višní;
 • prevaha rastlinných druhov v lokalite;
 • kvitnú na povrchu pôdy.

Zelenkastá farba lakmusového papiera bude označovať neutrálnu kyslosť a žltá - približne pH 5,6 - 6,0.

Po znížení kúska zeme infúziou listov čerešní sa podľa červenej farby kvapaliny určuje, že pôda je kyslá. Neutrálna zlúčenina bude mať modrú farbu a mierne kyslá zlúčenina zelenú.

gala odroda

Na kyslých pôdach dobre rastie medveď ucho, mariánnik, mäta pieporná, preslička. Slabo kyslé - rozpoznávajú to bodliak bodliak, plazivú pšenicu trávu, podkolienky. Hrdzavé usadeniny na zemi sú výsledkom zvýšenej kyslosti pôdy.

Neustále zavádzanie dolomitovej múky každých 5 rokov zachováva normálnu kyslosť pôdy.

Wells

Na mesiac pripravujú materiál na sadenie zemiakov. Zahŕňa to zabíjanie hľúz, pričom zanechávajú iba zdravé hľuzy s hmotnosťou 50 - 70 gramov. Semená väčšie ako 100 gramov sa najlepšie rozrábajú na dve časti pri výsadbe 2 - 3 týždne pred výsadbou. Polovice sú umiestnené v suteréne a sú rozmiestnené vo vrstve 10 centimetrov.

Klíčenie sadiva zemiakov sa uskutočňuje vopred počas 40 dní. Na tento účel sa hľuzy v 2 alebo 3 vrstvách rozmiestnia vo svetlej miestnosti s teplotou 12 až 15 stupňov Celzia. Pri mokrej vernalizácii sa plody zložené do škatúľ posypú vlhkou zemou. A udržujú sa 10 až 15 dní pri teplote 14 až 18 stupňov... Hotový sadivový materiál by mal byť mierne zelený a silné výhonky dlhé 1 centimeter.

Akonáhle sa pôda v záhrade zahreje na 6 až 8 stupňov, môžete pripraviť jamky a do nich umiestniť 1 až 2 hľuzy.

Metóda výsadby zemiakov Gala štvorcového hniezdenia podľa schémy 70x70 centimetrov Hĺbka zakalenia hľúz semien je 8 až 10 centimetrov, v závislosti od štruktúry pôdy.

Ošetrovacie funkcie

Výsadba osiva nekončí prácou na poli zemiakov. Zber odrody odrody závisí od kompetentnej starostlivosti. Napájaním pomáhajú hľúzam dosiahnuť včasnú zrelosť.

Dôležitú úlohu hrá burina, kŕmenie výsadieb rastlinných rastlín a hilling vedie k tvorbe ďalších podzemných stoniek a k zvýšeniu počtu hľúz z jedného kríka.

zemiaky vo vrecku

zalievanie

Hygrofilnosť Gala zemiakov je známa, preto bude potrebné výsadbu zeleniny zavlažovať najmä počas suchého leta. Zemiakové postele by sa nemali nechať vyschnúť, pričom by dôkladne zvlhčovali pôdu. Zalievanie sa začne, keď kríky dosiahnu výšku 4–5 centimetrov. 3 litre vody stačí na rastlinu, ktorá sa naleje do stredu kríka.

Je dôležité nezabudnúť na zvlhčovanie zemiakov počas a po odkvitnutí. Množstvo vody sa v tomto čase zvyšuje na 8 až 10 litrov na krík. Najlepšie je zalievať rastliny večer. Používajú rôzne metódy zalievania: kropením, drážkami a pod koreňom.

pleťou

Pre úplný vývoj kríkov si zemiaky vyžadujú burinu a uvoľnenie. Keďže sadenice zeleniny sa objavia neskôr ako buriny, vyhrabávanie v horúcom dni vyhladí malú trávu spolu s koreňmi.

výsadba zemiakov

Keď sa objavia zemiakové výhonky, prechádzajú cez pole so zhrabnutím a zavŕšením. Keď sú uličky uzavreté uzavretými vrcholmi rastlín, buriny sa odstránia ručne.V lete je potrebné uličky uvoľniť trikrát v dvoch vzájomne kolmých smeroch. Hĺbka uvoľnenia je 6–8 centimetrov.

hilling

Zvýšením výnosu zemiakov Gala pestovaním. Prvýkrát sa postup vykonáva, keď je výška kríkov zeleniny 15–20 centimetrov. Zhŕňajú sa po zemi o 8-10 centimetrov. Druhé pestovanie sa najlepšie uskutoční skôr, ako začnú kvitnúť zemiaky Gala. Je príliš neskoro sa zhluknúť s kvetmi, pretože vrcholy kvetín sa zavrú. Druhýkrát hrabajú v zemi o 15 - 18 centimetrov. Zhlukujú sa iba na mokrej zemi, potom sa ďalšie stonky pod zemou úspešne rozvíjajú. Ošetrenie suchým počasím zníži výnosy.

Vrchné dresingy zo zemiakov

Zemiakové pole sa zásobuje tekutými hnojivami s použitím až 15 gramov dusičnanu amónneho a draselnej soli, 30 gramov superfosfátu na vedro vody. Mullein sa môže kŕmiť, pričom sa sleduje koncentrácia roztoku 1: 5, vtáčí trus - 1:12.

Hnojivá sa aplikujú súčasne s haldou. Situácia nastáva, keď sú vaječníky zle formované so silným rozvojom zelenej hmoty. Je známe, že zemiaky Gala kvitnú. Výsadky sa presýtili dusíkom a vlhkosťou. Stojí za to pridať hnojivá fosforu a draslíka do drážok medzi radmi drevného popola a problém s kvitnutím sa vyrieši.

Škodcovia a choroby

Galaktické odrodové zemiaky sú zriedkavo napadnuté chorobami a škodcami, ale ak k tomu dôjde, je potrebné prijať kontrolné opatrenia:

 1. FROM lopatka na zemiaky, ktoré poškodzujú húsenicu, sa bojuje postrekom insekticídmi. Prevencia spočíva v vykopaní lokality na jeseň, spaľovaní rastlinného odpadu po zbere.
 2. Pri útoku medveďa pomôže ošetrenie rastlín roztokom Karbofos.
 3. Z drôtovcov sa zachránia larvy gombíka, návnady z koláča, otrúb, rezaných zemiakov otrávených insekticídmi.

zemiaky v škatuli

Aby sa zelenina zbavila škodcov, pri zbere zemiakov sa hľuzy ošetria drogami zameranými na ničenie hmyzu a ich lariev.

Z plesňových chorôb je odroda Gala náchylná k plesni a rhizoktónii. Aby sa zabránilo kontaminácii, musia sa použiť fungicídne prostriedky. Hľuzy musia byť ošetrené v roztokoch Maxim, Prestige na jeseň pred položením plodiny do pivnice a pred výsadbou. Na 10 kilogramov sadivového materiálu je potrebných 10 mililitrov Maximu. Na zvýšenie odolnosti rastlín pridajte do roztoku 2 gramy dusičnanu amónneho a superfosfátu.

Rhizoctonia ako huba

Rhizoctonia alebo čierna chrasta je klasifikovaná ako nebezpečná plesňová choroba. Viac ako 30 percent vašej zemiakovej plodiny sa môže stratiť kvôli chorobe.

rodina pestuje zemiaky

Pleseň postihuje väčšinu rastlín: listy a stonky sú pokryté čistou nekrózou, hľuzy s čiernymi škvrnami alebo výrastky vyzerajú zle. Medzi príznaky infekcie patrí skrútenie listov v hornej časti stonky, zastavenie rastu kríka. Táto huba sa vyvíja na skorých odrodách zemiakov. Pravdepodobnosť infekcie sa zvyšuje, keď sa hľuzy vysádzajú v studenej a vlhkej pôde.

Uvažuje sa o profylaxii Rhizoctonia:

 • získavanie zdravého osivového materiálu;
 • zavádzanie minerálnych a organických komplexov;
 • ošetrenie pivnice pred položením zemiakov do roztoku bielidla a hľuzy pomocou Maxim.

Semenný materiál často trpí touto chorobou. Uplatňovaním opatrení na boj proti tejto chorobe sa môžete úplne zbaviť.

zemiaky rastú

Neskorá pleseň

Zemiaková hniloba alebo hniloba zemiakov je určená hnedými škvrnami na listoch. Na spodnej strane doštičiek je viditeľný biely kvet. Akonáhle listy vyschnú, choroba sa rozšíri na stonky a hľuzy. Plody zeleniny zhnednú, zhnijú a zmäknú. Pestovanie zemiakov sa ošetrí Arceridom trikrát s prestávkou 7 až 14 dní. Aby sa zabránilo oplodneniu, je vhodné ho pravidelne používať a sadivo pred vysadením dôkladne vysušte.

Vírusové choroby

Z vírusových infekcií v horúcom suchom počasí je možné nájsť curling listov na spodku stoniek zemiakov. Na zachovanie kríkov sa ošetrenie uskutočňuje v intervaloch 10 dní. Na postrek použite produkt Baktofit, ktorý sa používa podľa pokynov. Hľuzy na výsadbu z kríkov infikovaných vírusom nie je možné zobrať.

Zber a skladovanie

Skoré zemiaky Gala sa zbierajú pred inými rastlinnými odrodami. Už v auguste je sklad zeleniny pripravený na položenie vykopaných hľúz.

úrodu

Týždeň pred zberom musíte odrezať vrcholy zemiakov. Potom sa na hľúzach vytvorí hustá pokožka, ktorá chráni ovocie pred poškodením.

Zber sa uskutočňuje, keď hľuzy dosiahnu priemer 4 centimetre a sú pokryté kožou. Napriek vysokému výnosu zemiakov nie je vždy možné konzervovať zeleninu počas zimy. Deje sa tak preto, lebo poškodené, choré ovocie sa ukladá do pivnice.

Po zaschnutí zemiakov sa plodina skladuje v miestnostiach s teplotou vzduchu 2–5 stupňov Celzia a vlhkosťou 80 percent.

Pre hľuzy je potrebná ventilácia vzduchu, inak môže dôjsť k hnilobe plodín. Najlepším miestom na skladovanie zemiakov sú drevené škatule, tašky.

Recenzie záhradníkov

V recenziách o Gala zemiakoch môžete počuť veľa pozitívnych reakcií.

Tatiana, Novosibirsk:

„Napriek našej nepredvídateľnej klíme pestujeme Gala zemiaky celkom úspešne. Naša rodina miluje hľuzy strednej veľkosti. Zemiaky chutia úžasne v akomkoľvek jedle. ““

Ivan, Irkutsk:

"Moja žena a ja milujeme odrodu zemiakov Gala, pretože je ľahké sa o ňu starať." Nemáme čas sa starať o záhradu. Zemiaky však vždy rástli dobre. V auguste sme už hľuzy vykopali, vysušili a uložili. Úroda sa zberá, môžete si venovať čas. ““

recenzia
 1. Nikolay
  9.09.2018 14:17

  vyskúšať BioGrowKeď nabudúce zasadíte tento bioaktivátor rastu rastlín, dôkladne vás poteší úrodou, bol osobne testovaný viackrát, je to mimoriadne dobrý prostriedok a nemá vedľajšie účinky.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica