Opis odrôd zemiakov Ivan da Marya a Ivan da Shura, pestovanie a výnos

Chovatelia z rôznych krajín už dlho pracujú na vývoji nových druhov zeleninových plodín a zostavujú podrobný opis odrody získanej krížením. Zemiaky Ivan da Marya sa začali vysádzať v Rusku už v 80. rokoch minulého storočia. V mnohých regiónoch dostala táto odroda svoje vlastné názvy - Ryabukha, Matryoshka, Červená čiapočka, Lisa. Koreňová plodina bola prinesená do Sovietskeho zväzu počas gorbachevskej perestrojky a bola zaradená do ruského registra výberových úspechov ako Picasso.

Opis odrody

Ivan da Marya rastie na akejkoľvek pôde, ale uprednostňuje ľahké pôdy s nízkou kyslosťou. Zemiaky dlhujú svoje krásne ruské mená vonkajším vlastnostiam. Odroda neskorého dozrievania má vysoké vzpriamené kríky, pod ktorými je zviazaných až 20 hľúz:

zemiaky Ivan da Marya

 • pretiahnutý tvar;
 • so žltou pokožkou;
 • so škvrnami ružovej farby;
 • s malými očami.

Jeden zemiak váži asi 100 gramov, v buničine je prítomných takmer 16 percent škrobu. Obsahuje veľa vitamínov, stopové prvky vo forme železa, vápnika, horčíka, selénu, draslíka. Hľuza obsahuje o niečo menej ako 80 kcal. Koreňová zelenina má príjemnú chuť, je tepelne spracovaná.

Rastlina nie je ovplyvnená:

 • zemiakové raky;
 • háďatká;
 • vertikálne vinutie.

podlhovastý

Viac ako 300 centov zemiakov sa vykopáva z jedného hektára v rôznych regiónoch Ruska. Koreňové rastliny dozrievajú 110 až 135 dní po objavení sa klíčkov. Doba zrenia je ovplyvnená:

 • vlastnosti pôdy;
 • počasím;
 • poľnohospodárska technológia.

Ako vyplýva z opisu, zemiaky Ivan da Marya normálne tolerujú sucho, hľuzy sa dokonale skladujú až do nasledujúceho zberu, používajú sa vyprážané, varené, pečené, používajú sa na výrobu polievok, boršč a hrianiek.

rôzne oblasti

Kvety odrody Ivan da Marya sa nezhromažďujú v kefke, majú biely odtieň a trblietku s fialovou farbou. Hladké, atraktívne hľuzy sa na trhu rýchlo vypredávajú, ležia v pivnici až do jari.

Záhradníci a poľnohospodári radi pestujú odrodu Ivan da Shura, ktorú chovali chovatelia Kaluga. Koreňové plodiny tejto odrody dozrievajú skôr ako 4 mesiace po objavení sa klíčkov. Z kríky sa vykopáva 15 až 20 oválnych hľúz. Biele mäso obsahuje až 17% škrobu, aminokyselín a vitamínov.

vyplýva z opisu

Medzi výhody odrody patrí:

 • výnos nad 750 kg ha;
 • rýchle dozrievanie;
 • jemná chuť.

Varené zemiaky sa používajú na prípravu rôznych pokrmov. Kultúra je rezistentná na hlavné choroby nočného brucha, nebojí sa sucha, ale vyžaduje úrodnosť pôdy.

rýchle dozrievanie

rastúce

Poľnohospodári zasadili zemiaky Ivan da Marya, aby mohli profitovať z predaja, obyvatelia leta z nej pripravujú rôzne pokrmy. Dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie, starostlivá starostlivosť o plodinu pomáha pri zbere vynikajúcej úrody.

zisk z predaja

Príprava miesta na záhradu

Zemiaky sa pestujú na ílovitých i piesočnatých pôdach, na úrodných chernozémoch a na podzolických pôdach. Najlepšími predchodcami kultúry sú:

 • strukoviny;
 • pšenica a raž;
 • repa.

Od jesene sa po zbere úrody odstránia vrchné časti a buriny na mieste zemiakov. Hnoj a humus sú rovnomerne rozložené po zemi. Na jar vykopávajú pôdu, zhluky zhlukujú hrable. Hľuzy sa vysádzajú od konca apríla, keď sa pôda zahreje. Miesto pre odrodu Ivan da Marya sa musí pravidelne meniť.

zemiaky a hlina

Semená klíčenia

Z koreňových plodín vykopaných na jeseň vyberte zemiaky rovnakej veľkosti bez škvŕn a poškodte ich priemer do 5 cm. Príprava na pristátie:

 1. Hľuzy sa rozložia na 2 týždne na teplej verande alebo v miestnosti.
 2. Koreňovú zeleninu je možné zložiť do koša s očami nahor, posypať vlhkou rašelinou alebo pilinami a nechať v nádobe 15 dní.
 3. Zemiaky sa odosielajú do miestnosti, kde sú suché a teplota je najmenej 15 ° C.

 kopal na jeseň

Hotové osivo sa upraví manganistanom draselným alebo zmiešaním štvrťštiklovej sklenenej kyseliny boritej a 10 g síranu meďnatého v vedre s vodou. Popol pomáha chrániť hľuzy pred chorobami. Kilogram tejto látky sa rozpustí v 10 litroch tekutiny a do nej sa vložia zemiaky na pol hodiny.

V súčasnosti veľa spoločností vyrába špeciálne lieky, ktoré bránia rozvoju škodcov - Prestige, Force, Cruiser.

ošetrené manganistanom draselným

Výsadbové metódy

Väčšina letných obyvateľov a záhradníkov vykopáva diery, ponecháva medzi sebou 30 cm. Do každej diery sa vloží trocha popola a humusu, potom sa vloží klíčená koreňová plodina a vyleje sa pôda.

Majitelia prímestských oblastí, kde sa vyskytujú nezrovnalosti v úľave, prechádzajú na metódu výsadby doteraz. Posteľ je rozdelená na široké pásy, priečne línie sú vyznačené vo vzdialenosti jedného metra. Hľuzy sa umiestnia každých 20 cm, otvory sú pokryté pôdou z radov.

kopať jamy

Niektorí záhradníci tvrdia, že keď sa zemiaky pestujú na slame, majú vyšší výnos, pretože keď sa začne hniť, vkrádajú sa dážďovky, čo prispieva k tvorbe vermicompostu. Výsadbový proces zahŕňa:

 1. Uvoľnenie pôdy, odstránenie hrudiek, hojné zalievanie.
 2. Umiestnenie hľúz do zákopov každých 30 cm.
 3. Zakrytie dier polovičnou vrstvou slamy.

Pri tomto spôsobe poľnohospodárskej technológie kríky nepotrebujú zvlhčenie a zvlhčenie. Nie je potrebné hnojiť pôdu.

pestované na slame

Ošetrovacie funkcie

Napriek tomu, že obe odrody zemiakov sú nenáročné na pôdu, na vývoj hľúz bude potrebný vzduch. Týždeň po vysadení semien sa pôda začne uvoľňovať a burina z burín. Keď stonky stúpnu o 20 cm, začnú obracať postele. Vykonajte túto prácu po daždi alebo zalievaní.

Ak existuje riziko návratu mrazu, klíčky sú okamžite pokryté zemou z radov a vytvárajú malý kopec blízko nich. Aj pri teplote mínus 1 ° listy stmavnú a odumrú. Výťažok zo zemiakov prudko klesá. Hilling sa začne znova po 3 týždňoch.

pokryté zemou

Top dressing a zalievanie

Aby sa koreňové plodiny lepšie formovali, mesiac po objavení klíčkov sa aplikuje komplexné hnojivo, ktoré sa získava zmiešaním pol litra mulleínových alebo vtáčích trusov a 2 polievkových lyžíc močoviny v vedre s vodou. Keď sa objavia púčiky, začnú korene kŕmiť popolom a síranom draselným.

Počas a po odkvitnutí sa pod každú zemiakovú krovinu aplikuje roztok vyrobený z nitrofocy a superfosfátu.

S nedostatkom vlhkosti vrchná časť zvädne, listy vyschnú a hľuzy sa zmenšia. Postele sú napojené hojne v neprítomnosti na dlhú dobu, čo sa nedávno stalo častým javom.Do drážok medzi radmi môže byť naliata voda alebo môže byť nainštalovaný odkvapkávací zavlažovací systém. V strednom pruhu zvyčajne stačia 3 zavlažovania, čo sa nevyhnutne robí počas obdobia kvitnutia.

je zavedené riešenie

Výhody a nevýhody

Zemiaky odrody Ivan-da-Marya sa neboja sucha, vírusy sú zriedkavo postihnuté a sú odolné voči háďatkom. Poľnohospodári to oceňujú pre svoju vynikajúcu prepraviteľnosť, vysokú obchodovateľnosť a výnos. Krásne podlhovasté hľuzy vrú mäkké, majú jemnú chuť, sú vhodné na varenie a vyprážanie, na prípravu polievok a šalátov. Vážnou nevýhodou odrody je to, že sa rýchlo regeneruje.

Zemiaky Ivan da Shura dozrievajú skôr, takže listy netrpia fusáriom. Medzi jeho výhody patrí:

ovplyvnené vírusmi

 • odolnosť proti suchu a vysokým teplotám;
 • dlhodobé skladovanie;
 • stabilný výťažok;
 • výkonný koreňový systém.

Z kríky sa vykopalo asi 20 výživných hľúz príjemnej chuti s vysokým obsahom škrobu. Na rozdiel od Ivana da Marya tento zemiak nedegeneruje. Na jednom mieste je vysadená niekoľko rokov, pričom sa zbierajú veľké koreňové plodiny.

vysoké teploty

Škodcovia a choroby

Ivan da Shura netrpí Alternaria, ktorú prepravujú rôzne druhy hmyzu, nie je ovplyvnená vírusmi a rakovinou zemiakov. Odroda si vyvinie odolnosť voči plesni, ak sú hľuzy pred výsadbou postriekané prípravkami obsahujúcimi meď.

Aby sa zabránilo rozvoju koreňovej hniloby, pomáha:

 • mierne zavlažovanie;
 • kríky;
 • úvod popola.

úvod popola

Mladé listy zemiakov sa páčia roztočom, voškám. Zemiakový chrobák Colorado ich miluje, od ktorého ich zachránia biologické agens a insekticídy.

Odroda Ivan da Marya je zriedkavo ovplyvnená vírusmi, rakovinou zemiakov, vlhké a chladné počasie však prispieva k rozvoju plesňových chorôb. Pri neskorej plesni sú vrcholy pokryté hnedými škvrnami, ktoré sa prenášajú na koreňové plodiny.

Zemiaky Ivan da Marya trpia striebrom a voškami obyčajnými, listami. Pre elimináciu nebezpečenstva poškodenia rastlín umožňuje prevencia, ktorá zahŕňa:

zemiakové raky

 • pestovanie zdravých hľúz;
 • spracovanie semien;
 • odstránenie buriny.

Túto odrodu nemôžete pestovať na jednom mieste niekoľko rokov za sebou. Keď sa na zemiakoch objavia znaky neskorej plesne, 25 g Agat-25 sa rozpustí v vedre s vodou a postele sa postrekujú najmenej dvakrát. Zabraňuje valcovaniu listov hnojením hnojivami obsahujúcimi draslík.

Na boj proti chrastavitosti sa kríky ošetrujú insekticídmi, ako sú Antrakol, šampión. Hľuzy sa pred zasadením umiestnia do roztoku síranu meďnatého alebo kyseliny boritej, aby sa zabránilo tomuto ochoreniu.

príznaky

Aby nematódi neprichádzali do záhrady, Bazamid je rozptýlený po zemi. Neškodný pruhovaný hmyz spôsobuje zemiakom veľké škody. Na zničenie chrobáka zemiaka v Colorado sa vyrába veľa liekov, ktoré sa musia neustále meniť, pretože článkonožce si naň rýchlo zvyknú. Medzi najúčinnejšie insekticídy patrí Intavir, Karate, Arrivo, Mospilan, Regent.

Niektorí letní obyvatelia bojujú s hrozivými škodcami zemiakov biologickými metódami. Za týmto účelom zasadte cesnak medzi riadkami, nechtami nechtíka a nechtíka, nastriekajte listy infúziou paliny.

zvolili hlísty

Zber a skladovanie

Zemiaky Ivan da Marya sa začínajú vykopávať, 4 mesiace po tom, čo sa objavia klíčky, keď sa vrcholky vyschnú. Hľuzy so zárezmi, rezy sa používajú okamžite a nie sú umiestnené v suteréne.

Koreňové plodiny môžu byť pred dlhodobým skladovaním postriekané síranom meďnatým. Zemiaky nehnijú, nestrácajú chuť pri 2-4 stupňoch tepla. Hľuzy budú ležať až do nasledujúcej úrody, ak sa umiestnia do škatúľ, posunujú sa so suchými listami paliny alebo bazy.

Ivan da Shura vykopáva korene zemiakov o pár týždňov skôr. Majú vynikajúcu udržiavaciu kvalitu a sú uložené do začiatku leta.

hľuzy so zubami

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica