Opis odrody zemiakov Kamensky, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Dnes existuje viac ako 4000 odrôd zemiakov a každá z nich je svojím spôsobom jedinečná, má individuálne charakteristické črty a vlastnosti. Bohužiaľ, nie všetci sa dokázali preukázať ako Kamenského zemiaky. Ľahko upútal pozornosť veľkého počtu začínajúcich záhradníkov a skúsených agronómov. Zdalo by sa, čo je s ním? Na túto otázku odpovie opis odrody a všetky jej výhody.

Opis odrody

Ranú odrodu chovali chovatelia Uralu, ktorí ju prispôsobili prednostne regiónom západného Sibíri, Volgo-Vyatka a Uralu. Dobre odoláva suchu, ľahko sa udržuje a dozrieva za 50 - 60 dní. Priemerná hmotnosť jednej hľuzy je od 110 do 130 g; maximálna zaznamenaná hmotnosť je 180 g. Jeden krík môže obsahovať 15–25 hľúz, takže výťažok jedného hektára dosahuje 50–55 ton.

Veľkosť kríkov sa pohybuje od 50 do 70 cm; ich listy sú stredne veľké, silné, so zvlnenými okrajmi, na vonkajšej strane tmavozelené a vo vnútri antokyánmi. Hľuzy sú oválne zaoblené, červeno-ružovej farby, s pletivom a malými povrchovými očami. Buničina je svetlo žltej farby, chrumkavá, s vysokým obsahom škrobu - 16 - 18%.

Charakteristická vlastnosť odrody:

 • Zemiaky majú dvojitú šupku.
 • Dobrý vkus.
 • Dokáže udržať integritu počas ukladania až do 97%.
 • Má stabilný výnos.
 • Kvôli jeho skorej zrelosti začína klíčiť pri teplote +3 ° C.

charakteristika odrody

rastúce

Prvým krokom je výber zemiakov na výsadbu alebo nákup hľúz alebo semien. Ak hovoríme o prvej možnosti, hľuzy sa položia ešte počas zberu. V tomto prípade je okamžite jasné, či je Bush zasiahnutý chorobou, aká je úroveň a kvalita jeho výnosu. Po výbere dobrých vzoriek strednej veľkosti, bez poškodenia a hniloby, sa položia na tienisté miesto.

Po vysušení sa osivo umiestni do pivnice alebo na podobné miesto oddelene od zvyšku plodiny.

2 až 3 týždne pred výsadbou sa zemiaky premiestnia do miestnosti s teplotou +10 až 20 ° C a umiestnia sa do jednej alebo dvoch vrstiev, aby sa zabránilo ďalšiemu zlomeniu klíčkov. Kým hľuzy klíčia, musia sa postrekovať dostatočným množstvom vody. V prvej polovici mája si už musíte zvoliť miesto dobre osvetlené slnkom, oplodniť pôdu a naklíčené zemiaky nakrájané na zemiaky hlboké 10-15 cm hlboko medzi kríkmi vo vzdialenosti 30 cm medzi kríkmi a 60 medzi radmi.

odrody na stole

Ošetrovacie funkcie

Ako už bolo spomenuté, odroda zemiakov Kamensky je nenáročná na starostlivosť a počas sucha je stabilná. Na dosiahnutie dobrých výnosov stačí včas uvoľniť pôdu, odstrániť burinu, keď sa objavia, a počas kvetu zemiakov hojne zalievať. Postup pri hádzaní však nebude zbytočný:

 • prvýkrát sa vykoná po objavení stoniek a dĺžka výhonkov dosiahla 5–10 cm;
 • druhýkrát sa to robí, keď kríky dosiahnu výšku 30 cm.

Tieto akcie pomáhajú saturovať korene rastlín kyslíkom a podporujú rast nových stoniek, čo priamo ovplyvňuje úroveň výnosu.

Kamensky odroda

Kríky môžu byť tiež hnojené hnojovinou, vopred zriedenou vo vode vtáčími trusmi a minerálnymi obväzmi. Pokiaľ ide o zalievanie, jednoducho nemusíte povoliť vzhľad prasknutej zeminy okolo rastliny.

Výhody a nevýhody

Pozitívne vlastnosti a vlastnosti, ktoré má odroda zemiakov Kamensky:

 • Okamžité zrenie plodiny do dvoch mesiacov.
 • Zemiaky sú elitné odrody a ich chuť sa hodnotila na 4,8 bodu v päťbodovej stupnici.
 • Typ pôdy a poveternostné podmienky nemajú výrazný vplyv na ukazovatele výnosov.
 • Skladuje sa dobre v zime.
 • Vďaka hrubej šupke môžu hľuzy bezpečne tolerovať dlhodobú prepravu bez zjavného poškodenia.
 • Nebojte sa spáleného slnka alebo zatienených oblastí.

výsadba zemiakov

Jednou z nevýhod tejto odrody je schopnosť hľúz klíčiť aj pri teplote +3 ° C.

Chorobám a škodcom

To, čo nebolo uvedené v zozname výhod odrody, bolo jej hlavnou charakteristickou črtou - absolútna odolnosť proti útokom zemiakového chrobáka Colorado. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že hmyz jednoducho nedokáže uhryznúť cez silné výhonky a tvrdé listy rastliny.

Okrem toho existuje dobrá odolnosť proti chorobám, ako sú zemiakové raky, svrabu obyčajná, fusarium a rôzne mozaiky. Rastlina však už má priemernú odolnosť proti plesniám.

Za hlavnú slabinu odrody sa považuje jej zraniteľnosť háďatko zemiakové... Ale aj tu existuje spôsob, ako zabrániť strate úrody. Bude stačiť hnojiť pôdu močovinou, ktorá spôsobuje, že pôda je kyslá a nevhodná pre vývoj hlíst, a nezabúda ani na striedanie plodín v lokalite.

zemiaky na stole

Zber a skladovanie

Zber odrody "Kamensky" sa zvyčajne uskutočňuje 60 dní po vysadení hľúz. Odporúča sa to robiť za slnečného alebo jasného počasia, keď je teplota vzduchu okolo +20 ° C, vykopané zemiaky sa môžu nechať nejaký čas na čerstvom vzduchu, aby dobre uschli a počas skladovania sa nezhoršovali. Okrem triedenia semien bude dôležité vybrať rozmazlený produkt od ostatných, aby sa na skladovanie posielali iba celé a zdravé hľuzy. Skladujú sa v dobre vetranej suchej miestnosti, ktorej teplota nepresahuje +3 ° C.

recenzia
 1. olga
  7.07.2018 12:14

  Pekné popoludnie všetkým. Objednal som si Kamensky zemiaky v obchode Sady Rossii. Ukázalo sa, že zemiakový chrobák z Colorada nie je „gramotný“, nečítal, že táto odroda zemiakov nie je pre neho chutná. A tak na neho udrel s veľkou chuťou. Ospravedlňujeme sa za peniaze vynaložené na toto semeno!

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica