Kedy môžete kopať mladé zemiaky po odkvitnutí?

Pre začínajúcich záhradníkov je prítomnosť zemiakových lôpt takmer na každom susednom pozemku príčinou ilúzie, že pestovanie plodín je úlohou každého začiatočníka. Tento klam však trvá presne dovtedy, kým nenastane čas, keď potrebujete vykopať zemiaky a v skutočnosti zhodnotiť všetky vynaložené úsilie.

Skúsenosti skúsených majiteľov osobných pozemkov ukazujú - dokonca aj dodržiavanie všetkých pravidiel poľnohospodárske techniky v procese pestovania zemiakov, nevylučuje stratu úrody iba v dôsledku nedodržania načasovania zberu a nesprávnej prípravy na túto konečnú fázu všetkých manipulácií.

Faktory ovplyvňujúce dozrievanie zemiakov

V príručkách o agrotechnikách sa uvádzajú priemerné údaje o načasovaní vyhrabávania zemiakov, ktoré zodpovedajú klimatickým charakteristikám stredného Ruska - približne od 17. do 20. augusta do 10. až 15. septembra. Je však potrebné dodržiavať tieto podmienky s ohľadom na dostatočne veľký počet ďalších faktorov, ktoré môžu významne posunúť obdobie pripravenosti zemiakov na vykopanie v jednom alebo druhom smere.

Doba zrenia zemiakov závisí od nasledujúcich podmienok:

mladé zemiaky

 • vývojové vlastnosti konkrétnej odrody zemiakov - na zistenie podrobností o dátumoch výsadby a období, keď potrebujete vykopávať zemiaky, sa musíte obrátiť na predajcu sadivového materiálu;
 • čas, keď sa semeno vysadilo do zeme - ako predtým sadivo zemiakov bol spustený do otvorov, čím skôr a kopal;
 • stupeň starostlivosti, prítomnosť alebo neprítomnosť hnojenia - použitie hnojív nad normu má za následok prudký nárast zelenej hmoty vrcholov na úkor úrody, ale úplná neprítomnosť dodatočného hnojenia bude mať negatívny vplyv na úrodu, pretože potom nebude takmer nič vyťažené;
 • kvalitatívne zloženie pôdy pod zemiaky - čím chudobnejšia pôda, tým rýchlejšie budú hľuzy pripravené na kopanie, ale čím chudšia bude úroda;
 • množstvo vlhkosti udržiavané v pôde - v presušenej pôde hľuzy dozrievajú týždeň alebo pol skôr, ako je dátum splatnosti, ale budú malé a zriedkavé.

Je dôležité pamätať na to, že ani súčasné pestovanie niekoľkých odrôd zemiakov podobných z hľadiska dozrievania neznamená, že zber sa uskutoční súčasne.

zrenie zemiakov

Známky zrenia zemiakov

Nie je nič zlé na vyhrabávaní pár kilogramov zemiakov na večeru pár dní pred dosiahnutím plnej zrelosti - sú milovníci len veľmi mladej a mierne nezrelej koreňovej plodiny. Ďalšia vec je vykopať zemiaky na budúce skladovanie.Tu je dôležité konkrétne definovať „ten deň“, ktorý podľa všetkých indikácií naznačuje optimálnu zrelosť kultúry.

Známky dozrievania zemiakov sa vzťahujú na všetky odrody plodín:

očkovací materiál

 • Vzhľad zelenej hmoty (vrcholy) zemiakov. Môžete pozorne sledovať stav opadavej časti krovia od 65 dní od vzniku výhonkov - počas tohto obdobia vrcholy vykazujú prvé známky vädnutia. V deň 85 - 95, keď vrcholy zožltnú, môžete už zbierku naplánovať.
 • Druh zemiakov. Na posúdenie tohto faktora je potrebné vykopať 2-3 kríky zemiakov na rôznych koncoch záhrady a z každej rastliny odstrániť pár koreňových plodín. Stav hľuzy sa dá ľahko určiť - je potrebné si vtierať zemiak prstom s námahou, a ak kôra nedosiahne váš prst, je čas vyťať úrodu.
 • Charakteristiky povrchu pôdy okolo kríkov. Keď zrelé zemiaky rozširujú pôdu okolo koreňového systému, pôda pod kríkom bude prasknutá a vyvýšená na kopec.

Aby ste pochopili, či už môžete zemiaky kopať, mali by ste sa uchýliť k iným trikom. Do rezu hľúz musíte kvapnúť trochu roztoku jódu v alkohole - mal by mať svetloružovú farbu. Ďalším istým znakom pripravenosti plodiny na zber je vykopať jeden ker a jednou rukou ho držať za vrcholy a druhou odtrhnúť spodok hľúz z koreňového systému. Zrelé zemiaky sa odstránia bez námahy.

príznaky starnutia

Predpoveď počasia a úroda

Zemiaky dozrievajú najrýchlejšie v období silného letného tepla a ak k faktoru dlhodobého tepla pridáme občasné zavlažovanie, doba zberu sa vo všeobecnosti posunie na prvú augustovú dekádu. Ak predpovede počasia naznačujú priblíženie sa dlhotrvajúcim dažďom, je lepšie urýchliť dozrievanie zemiakov pomocou niektorej z dostupných metód a mať čas vykoreniť korene skôr, ako voda steká na zem.

Najpriaznivejšie podmienky na kopanie zemiakov sú, keď teplota vzduchu nie je nižšia ako 13 a nie vyššia ako 18 C a počasie je slnečné. Úroda zemiakov sa tak hladko premení na včasné sušenie hľúz.

úrodu

Ako ovplyvňuje odroda obdobie zrenia?

Je veľmi dôležité zvoliť tú správnu odrodu zemiakov na výsadbu, ktorá sa nezameriava ani tak na prisľúbený výnos, ale na stupeň prispôsobenia odrody osobitným klimatickým a poveternostným podmienkam v regióne. Je známe, že všetky druhy kultúry sa delia do 5 kategórií:

 • Raný druh, ktorý umožňuje zber úrody už 60 dní odo dňa výsadby.
 • Stredne skoré druhy, dozrievanie asi 70 dní.
 • Druhy v sezóne, ktoré vám umožňujú kopať zemiaky 90 dní od výsadby.
 • Stredne neskoré druhy, dozrievajúce v deň 100.
 • Druhy dozrievania, ktoré sa pripravujú na úrodu po 100 dňoch od výsadby.

skorý pohľad

Je zrejmé, že v strednom Rusku je neprimerané vyberať odrody patriace do posledných dvoch kategórií zrenia - sú vhodnejšie pre južnú oblasť. Pre našich krajanov mierneho klimatického pásma je tiež neracionálne prestať vyberať super skoré odrody zemiakov - hľuzy jednoducho nebudú mať čas na to, aby získali dostatok slnečného tepla a budú mať zlé zloženie vitamínov.

Metódy zberu hľúz

Najjednoduchší spôsob zberu zemiakov je použitie špeciálnej techniky - chodiaceho traktora, ktorý si však každý nemôže dovoliť, a je použiteľný najmä vo vzťahu k veľkým plochám a nie k niekoľkým lôžkam v rámci osobného pozemku. V bežných dáchach sa hľuzy zbierajú ručne pomocou vidličky alebo lopaty bajonetu.

neskorý zrelý pohľad

Pri použití akejkoľvek mechanickej metódy by sa človek mal vyrovnať s určitým percentom „vyradených“ - poškodených zemiakov, z ktorých by sa najneporušenejšie zeminy mali okamžite recyklovať a silne rezaných - hodených do kompostovej jamy na hnilobu.Najmenšie množstvo odpadu sa získa, keď sa zemiaky zberajú na ľahkých pôdach. V tomto prípade sa koreňový systém úplne odstráni zo zeme jedným zatlačením na vidlice alebo lopatu a nevyžaduje opakované ponorenie ostrého nástroja do zeme.

Pravidlá obsluhy traktora s prívesom za traktorom

Ak celá zeleninová záhrada odovzdaná na pestovanie zaberie 1-3 hektáre, kúpte jednotku s kapacitou viac ako 3 litre. s., iracionálne. Hrabanie zemiakov takýmto zariadením nie je ťažké - musíte ponorený prvok mechanizmu ponoriť do zeme a nasledovať zariadenie a držať ho na línii záhrady.

mechanická metóda

Malo by byť vopred, ešte predtým výsadba zemiakov, rozhodnúť o spôsobe zberu dobrej úrody, pretože pri manuálnom vykopávaní hľúz nie je dôležitá vzdialenosť medzi radmi kríkov, ale pri pohybe chodiaceho traktora by mala byť aspoň jedna a polovica tela prístroja. V žiadnom prípade by vzdialenosť medzi radmi nemala byť menšia ako 45 cm a hĺbka dolných hľúz je povolená 20 až 25 cm.

Hrabanie zemiakov pomocou stredne výkonného traktora so záťahom vyžaduje niekoľkokrát menej času stráveného výlučne na manuálnej práci. Pri spoločnej práci na pozemku (druhá osoba sleduje mechanizmus a vyberá zemiaky zo zeme) to trvá v priemere 10 minút na sto metrov štvorcových záhrady.

kopať zemiaky

Kopanie rukou

Najlepšie je kopať zemiaky vidličkou ručne, ale ak pôdy nie sú príliš viskózne a ťažké, lopatka bajonetová bude robiť dobrú prácu, ale prísne sa neodporúča rozdeľovať hrudy zeme, v ktorých sa skrývajú koreňové plodiny. Technika kopania je veľmi jednoduchá:

 • vo vzdialenosti 15 - 20 cm od puzdra, náradie pod uhlom 30 vrhne sa do pôdy, následne sa stlačia ústupky lopaty alebo vidlice a mierne sa zvýši zrazenina nad úroveň pôdy;
 • potom by sa malo puzdro pevne uchopiť za hornú časť a vytiahnuť nahor, až kým nebude úplne odstránené zo zeme;
 • Ak sú vrcholy suché a ľahko sa rozbijú alebo ak je pôda príliš tesná a neopustí podzemok s hľuzami, musíte na druhej strane opatrne vykopať krík a spolu s koreňovými plodinami vypuknúť hrudu.

kopanie rukou

Za dobrého suchého počasia je potrebné okamžite roztriediť zemiaky do jedlých hľúz a hľúz semien, ktoré sú príliš malé na jedlo. Aby ste to dosiahli, musíte rozmiestniť dva štvorce polyetylénu v blízkosti záhradnej postele a na jednu z nich položiť veľké koreňové plodiny a na druhé malé. Zemiaky rezané alebo poškodené hmyzom sa vyberajú v samostatnej vedre.

Prečo potrebujete vyhrabať zemiaky včas?

Existuje veľa dôvodov, aby ste boli opatrní pri zakladaní a zbere úrody a nejde iba o vynikajúcu chuť dobre dozretých zemiakov. Ak záhradník pokračuje v pestovaní rastlín po začiatku obdobia dažďov, aby „hľuzy“ priviedol do väčšej veľkosti, riskuje stratu celej plodiny, pretože pri teplotách nad 10 S neustálymi dažďami, zvädnutím to bolo, vrcholy zemiakovej kroviny sa znova ozelenili a korene sa začali pučať.

veľká veľkosť

Ďalšie nebezpečenstvo preexponovania zemiakov v pôde spočíva v skorých jesenných mrazoch. Jedna alebo dve mrazivé noci, ktoré zakrývali pôdu jinovatkou, znižujú možnosť úrody v zime o 70%. Takéto hľuzy sa po odstránení z pôdy rýchlo začnú hniť a po uvarení dodávajú nepríjemnú sladklú chuť.

Odloženie času zberu na obdobie skôr, ako by malo byť podľa odrody zemiakov, neprináša nič dobré.

Nezrelé hľuzy majú horšiu chuť a vodnú štruktúru buničiny. Obsah vitamínov a mikroelementov v nich je omnoho nižší ako v zrelej kultúre, čo výrazne znižuje nutričnú hodnotu produktu. Okrem toho, v nezrelých koreňových kultúrach je šupka príliš tenká a ľahko poškoditeľná, preto sa zemiaky vykopané bez ohľadu na znaky zrelosti nedajú skladovať a sú vhodné na spotrebu iba v prvom týždni alebo dvoch po vykopaní.

odrody zemiakov

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica