Opis odrody zemiakov Colette, jej vlastnosti a výnos

Ak potrebujete získať skoré zemiaky alebo dve plodiny za sezónu, zemiaky Colette sú na tento účel vhodnejšie ako iné odrody. Chovali ho spoločne ruskí a nemeckí chovatelia na výrobu hranolčekov a je to stolová odroda. Vhodný na pestovanie v strednom a severnom Kaukaze. O odrode v Štátnom registri rastlín v Ruskej federácii bol zapísaný v roku 2002.

Opis kultúry

Colette je skorá odroda zemiakov, 45 dní prechádza od výsadby hľúz do zeme k získaniu zrelých zemiakov. Počas tohto obdobia nové zemiaky... Pri zbere trvá 85 dní počas obdobia sušenia. Výnos je vysoký - pri zbere po 45 dňoch získate 110 - 150 centov na hektár. Pri zbere 55. deň po výsadbe - 150–270 centov na hektár. Najväčšia úroda tejto odrody bola zaznamenaná v Rostovskom regióne - 290 centov.

Zemiaky

Rastliny odrody sú rozprestreté, listy sú zelené, po okrajoch mierne zvlnené. Rastliny sú voči nim odolné zemiakové raky a nematód. Neskorá pleseň infikuje listy a hľuzy, ale predčasné zrenie pomáha predchádzať stratám plodín. Rastlina kvitne lila kvetmi.

Opis odrody - plody dozrievajú spolu, preto všetky hľuzy po zbere majú rovnakú veľkosť. Farba šupky je žltá, dužina je tiež žltej smotany. Na povrchu je málo očí. Šťavnatá dužina zemiakov obsahuje malé množstvo škrobu - iba 12 - 15%.

skoré zemiaky

Tvar zemiakov je oválny, mierne predĺžený, na žltom povrchu sú sotva viditeľné hnedé škvrny. Hmotnosť hľúz dosahuje 130 gramov. Odroda má vynikajúcu chuť. Úspešne sa pestuje na veľkoobchodný a veľkovýrobný veľkoobchod v tuzemsku i zahraničí.

Pozitívne vlastnosti zemiakov Colette

Od roku 2002 sa táto odroda pestuje v Rusku a počas tejto doby záhradníci identifikovali tieto pozitívne vlastnosti:

straty plodín

 • vysoký výnos;
 • skoré plodenie;
 • vynikajúca chuť;
 • odolnosť proti chorobám;
 • priateľské rodenie a dozrievanie hľúz;
 • schopnosť zbierať dve plodiny za sezónu;
 • hladké a krásne hľuzy;
 • inklinuje k dlhodobému skladovaniu bez straty kvality.

Je tu tiež jedna nevýhoda, hľuzy dozrievajú rýchlo a zemiaky dávajú vysoký výnos na úrodných pôdach s konštantným zalievaním.

skoré plodenie

Pestovanie zemiakov

na získajte dobrú úrodu zemiakov, musíte si na mieste zvoliť úrodnú pôdu. Charakteristiky pôdy - na výsadbu sú vhodné ľahké ílovité alebo piesočnaté hlinité pôdy.

úrodná pôda

Príprava pôdy na výsadbu

Pripravte pôdu na výsadbu na jeseň. Pred oraním pozemku sa do neho zavedie kravský trus alebo kompost. Po odstránení buriny a hnojení sa pole zorie a nechá sa odpočívať až do jari. Na jar, pred výsadbou, je pôda opäť orať a brázdy sú porezané výsadba zemiakov.

Táto odroda poskytuje dobrý výnos, keď je vysadená v oblasti, kde predtým rástli strukoviny, ročné trávy a ľan. Zemiaky môžete pestovať fazuľou, pretože takéto okolie nebude mať negatívny vplyv na úrodu, ale naopak ju zlepší.

pôda na výsadbu

Príprava Achene

Niektorí záhradníci klíčia achénové hľuzy, aby získali skorú úrodu pred výsadbou. Urýchli sa tým vznik vrcholov a nastavenie mladých hľúz.

Aby ste nestrácali čas, musíte z plodov vybrať úrodné hľuzy. Mali by vážiť asi 80 gramov, rovnomerne a bez hniloby. Väčšie hľuzy sa nakrájajú na polovicu.

Pestovanie zemiakov pred výsadbou vo vlhkej miestnosti. To sa dá dosiahnuť jednoduchým umiestnením zemiakov do teplej, ale tmavej miestnosti.

príprava semien

Existuje aj iný spôsob klíčenia: hľuzy sa umiestnia do drevených škatúľ vo vlhkej miestnosti, vrstvy sa posypú zmesou zeminy a môžu sa použiť piliny, seno alebo tráva. Krabice posypte vodou a prikryte fóliou, kým nevyklíčia. Potom sa film odstráni a pokračuje v raste až do výsadby do zeme.

pristávacia

Výsadba odrody zemiakov Colette podľa opisu sa vykonáva v závislosti od poveternostných podmienok v regióne od polovice mája do konca júna - začiatku júna. Vzduch by sa mal zohriať na 24 stupňov, zem na 15 stupňov. Zemiaky sa vysádzajú vo voľnej a mierne vlhkej pôde. Existujú tri spôsoby pestovania zemiakov:

metóda klíčenia

 1. hladký;
 2. výkopu;
 3. komb.

Metóda výsadby závisí od charakteristík lokality - od hladiny podzemnej vody a vlhkosti v regióne. Ak je na mieste vždy voda, musíte hľuzy vysadiť pomocou metódy hrebeňa a ak je miesto prekonané neustálymi suchami, vyberie sa výkopová alebo hladká metóda. Vzdialenosť medzi semenami je zvolená v závislosti od veľkosti. Preto sa malá rastlina pestuje vo vzdialenosti 30 x 70 centimetrov, hĺbka výsadby je 10 centimetrov. Po výsadbe je potrebné rastliny postarať o bohatú úrodu.

funkcie webu

Starostlivosť o zemiaky

Starostlivosť o postele je jednoduchá a spočíva v:

 • pleťou;
 • povoľovania;
 • zalievanie;
 • ochrana pred škodcami.

Polievanie by sa malo vykonávať najmenej raz týždenne za suchého počasia. Ak prší raz alebo dvakrát týždenne, pole sa nemusí zalievať.

starostlivosť o zemiaky

Plevelovanie sa vykonáva počas celého rastu ovocia, inak pole porastie trávou a hľuzy nebudú rásť. V tomto prípade sa rastliny rozprestierajú tak, aby sa hľuzy pri zrení neobjavili nad zemou. Mali by ste si byť vedomí toho, že v tvrdenej pôde sa zelenina nevyvíja dobre a živiny chodia na burinu, a nie na pestovanie rastlín.

Kontrola škodcov, najmä chrobáka zemiaka Colorado, sa vykonáva počas vegetačného obdobia vrcholov. Až po kvitnutí a vysušení chrobák nie je nebezpečný pre budúcu úrodu.

Na trhu je veľa chemikálií na ochranu zemiakov pred zemiakovým chrobákom Colorado. Niektorí záhradníci tiež používajú starú metódu bezpečnú pre rastliny: ručne vyberajú chrobáka. V takom prípade musíte listy vyzdvihnúť a vytrhnúť tie, na ktoré sa kladú žlté hmyzie vajcia. Ak je pole ošetrené chemikáliami, posledné ošetrenie by sa malo vykonať najneskôr dva týždne pred zberom, inak sa hľuzy infikujú.

po odkvitnutí

Zber a skladovanie

Zber sa uskutočňuje podľa týchto ukazovateľov:

 1. s vyblednutými stonkami;
 2. podložky a polosuché vrcholy;
 3. v závislosti od veľkosti hľúz.

Zber sa uskutočňuje za slnečného počasia, po vykopaní sa plodina vysuší na slnku a vytriedi.Hnité a narezané hľuzy sa odložia bokom a celé hľuzy sa uložia v zime. Na skladovanie sa kladú iba suché plodiny. Inšpekcia by sa mala vykonávať aj v zime. Jeden zhnitý zemiak môže zničiť celú plodinu.

vyblednuté stonky

Prehľad kontroly

Táto odroda sa v Rusku pestuje od roku 2002, takže už získala početné recenzie od amatérskych záhradníkov a odborníkov v poľnohospodárskom priemysle. Pozrime sa na niektoré z nich:

Grigory Vladimirovič píše: „Sused opísal zemiaky odrody Colette a navrhol na pestovanie polovicu vrecka achénov odrody. Zasadil som, hľuzy rástli krásne, aj keď sú zemiaky chutné a vyprážané, majú sladkú chuť. Neprepadne sa. Vyrastala v záhradnej posteli, nikdy nezalievaná v lete. Musíte len preraziť trávu, aby ste nevyhrnuli rastliny a ničili chrobáka. Táto odroda nevyžaduje od starostlivosti nič iné. Úroda bola dobrá, z polovice vrecka achénov vyšlo 5 vreciek zeleniny. Túto odrodu zasadím znova budúci rok “.

pestované na mieste

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica