Druhy a vlastnosti minerálnych, organických, fosforových, potašových a dusíkatých hnojív

Použitie minerálnych hnojív záhradníkmi malo v procese rozvoja poľnohospodárskej technológie vrchol, popularitu i pokles, až po úplné odmietnutie anorganických zlúčenín. Nadmerné nadšenie pre zloženie dusíka, fosforu a draslíka a ignorovanie týchto prvkov však neviedli k ničomu dobrému. Príliš veľa faktorov závisí od správnosti ich zavedenia do pôdy: zloženie pôdy, druh plodín ovocia a zeleniny, podnebie a podmienky pestovania.

Potreba prísneho dodržiavania pravidiel zavádzania minerálnych doplnkových látok vyvolala mýtus o zložitosti ich použitia, nie je to však tak. Dnešný článok pomôže porozumieť vlastnostiam použitia anorganických zlúčenín, ich typom a charakteristickým vlastnostiam.

Čo sú minerálne hnojivá a prečo sú potrebné?

Organické hnojivá majú na rozdiel od minerálnych hnojív širšie spektrum účinku a obsahujú všetky zlúčeniny potrebné pre rastliny v úplnom zložení. Anorganické kompozície sa vyznačujú smerovým účinkom, musia kompenzovať špecifické nedostatky v zložení pôdy alebo korigovať vývoj (rast, vegetáciu, rodenie) plodiny.

Minerálne hnojivá sa delia na dve hlavné skupiny. Sú to jednoduché hnojivá (jednozložkové) a komplexné (obsahujúce dva alebo viac prvkov). Najčastejšie majú skúsení agronómovia tendenciu používať druhý typ minerálnych zlúčenín, pretože to umožňuje riešiť niekoľko úloh súčasne, aby sa doplnil nedostatok výživných látok v pôde a regulovala jej kyslosť.

Druhy minerálnych hnojív

Minerálne hnojivá bez ohľadu na zložité zloženie sú vždy založené na jednej alebo viacerých hlavných zložkách:

 • draslíka;
 • dusík;
 • fosfor.

Tieto látky podporované mikro a makro prvkami, ktoré ich dopĺňajú pri každom type doplnku, sú zodpovedné za zdravý vývoj, kvitnutie a produktivitu záhradných plodín.

Minerálne hnojivá v ruke

dusík

Hnojivá obsahujúce dusík organizujú štruktúru bunkovej štruktúry rastliny, to znamená, že sú zdrojom rastlinných bielkovín, bez ktorých nie je možný rast zelenej hmoty.

Zloženie minerálneho dusíka je rozdelené do piatich skupín:

 • Dusičnan. Medzi ne patrí draslík, vápnik a dusičnan sodný. Dusičnanové dusíkaté hnojivá potláčajú kyslé pôdne podmienky a sú vhodné pre všetky druhy rastlín.Dusičnanové hnojivá sa môžu aplikovať vo všetkých obdobiach vývoja plodín, osobitná pozornosť sa však venuje dostatočnému množstvu dusíka v pôde, keď sa tvoria zelené vaječníky.

 • Amónneho. Úplne dopĺňajú nedostatok dusíka v pôde, môžu však prispieť k okysleniu pôdy, preto sa zavádzajú spolu s kriedou alebo vápnom.
 • Dusičnan amónny. Univerzálny vrchný dres, dokonale akceptovaný všetkými záhradnými a záhradníckymi plodinami. Zavádza sa pri príprave lokality počas jesenného výkopu alebo priamo pod koreňom každého sadenice pri výsadbe.

hnojenie minerálnymi hnojivami

 • Amid. Patria sem močovina a karbamid. Môžu byť použité na oplodnenie listov, zatiaľ čo sú dobre vnímané tak nadzemnou, ako aj podzemnou časťou rastliny.
 • Kvapalná forma. To je amoniaková voda, rôzne amoniak, bezvodý amoniak. Majú dlhodobý účinok, preto si vyžadujú menej aplikácie. Alternatívne sú vhodné na použitie v letných chatkách, ktorých časté návštevy nie sú možné.

Najviac dusíka je potrebné pre pôdy piesočnatej a piesočnatej hliny. Rastliny vysadené v takýchto pôdach bez riadneho predhnojenia možno ľahko rozoznať podľa ich malých, matných listov, neprítomnosti alebo nízkej intenzity bočných výhonkov a pomalého rastu.

fosforečná

Fosforové minerálne doplnky sú zodpovedné za výmenu kyslíka, to znamená za proces fotosyntézy sadeníc. Bez účasti tohto prvku zelená hmota a predovšetkým opadavá časť plodiny zmení farbu na tmavšiu a potom začne odumierať, čím zastaví rast a vývoj celej rastliny.

Hnojivá obsahujúce veľké množstvo fosforu sa aplikujú počas jesenného kopania. Nižšie je uvedený zoznam najpopulárnejších minerálnych fosforečných hnojív používaných pre väčšinu druhov zeleniny, kvetov a bobúľ:

 • "Superfosfáty".
 • Amofos.
 • Diammophos.

hnojivo Superfosfát

 • Metafosforečnan draselný.
 • "Fosfátová múka".
 • "Nitroammofoska".

Najbežnejšie medzi fosforovými minerálnymi hnojivami sú zmiešané typy obväzu, ktoré obsahujú najmenej tri zložky. Príkladom takéhoto zloženého zloženého zloženia je „Nitroammofoska“, ktorý je dokonale absorbovaný koreňovým systémom rastliny počas všetkých období svojho vývoja.

potaš

Minerálne hnojivá potašové sa používajú počas suchého leta alebo keď nie je možné pravidelne sadiť semenáčky. Najlepším príkladom draslíkových hnojív je síran draselný, ktorý sa v agrotechnických pokynoch používa na pestovanie zemiakov a iných koreňových plodín, ktoré potrebujú zadržiavanie vlhkosti v pôde, ale zle tolerujú chlór. Príklady formulácií potaše bez chlóru: dusičnan draselný, potaš, síran horečnatý.

Chlorid draselný, druhý typ týchto minerálnych hnojív, je nadšene prijímaný záhradníckymi plodinami, ale pod jednou podmienkou - ak je pôda pestovanej plochy dostatočne ľahká a kŕmenie sa nevykonáva v predvečer výsadby, ale v zime.

komplexné

Komplexné hnojivá obvykle obsahujú všetky tri základné živiny a niekoľko ďalších stopových prvkov, ktoré zvyšujú univerzálnosť a funkčnosť prípravkov. Pred zavedením minerálnych hnojív komplexného zloženia do pôdy je potrebné posúdiť povahu pôdy - komplexné hnojenie sa zavádza na piesočnaté a piesčité hlinité pôdy na jar a do ťažkých ílov na jeseň.

umelé hnojivo

Najjednoduchšie komplexné minerálne hnojivá sú dvoj a trojzložkové súpravy. Sú to dusík-fosfor, draslík a dusík-fosfor, draslík.

Komplexné-zmiešané

Pre tých záhradkárov, ktorí sa neodvažujú úplne odsťahovať od organických hnojív, ale už ocenili výhodu minerálnych doplnkov, existujú na predaj špeciálne organominerálne hnojivá obsahujúce humáty. Tento druh komplexne zmiešaného obväzu, ktorý sa vyrába v granulách, udržuje optimálnu chemickú rovnováhu pôdy a zachováva aktívnu mikroflóru v pôde.

Čisté minerálne kompozície komplexne zmiešaných prísad kombinujú všetky rovnaké tri hlavné zložky - dusík, draslík a fosfor, vo vzorcoch rôznych pomerov každého z prvkov vo vzťahu k ostatným. Moderní výrobcovia, ktorí sa usilujú zachovať čistotu a všestrannosť kompozície, sa snažia vylúčiť z kombinovaných obväzov chlórové zložky a ďalšie vedľajšie produkty chemických reakcií.

Príklady minerálnych hnojív zloženého zloženého zloženia:

 • Ammofoska.
 • "Nitrofoska".
 • Diammofoska.

Napriek zjavnej podobnosti zmesi sú zmesi reprezentované rôznymi vzorcami a majú odporúčania na použitie za podmienok špecifických vonkajších a vnútorných faktorov.

Mikrohnojiva

Mikrofilizátory sú nevyhnutné na udržanie zdravého stavu všetkých záhradných a záhradníckych plodín, a to bez výnimky, najmä počas vegetačného obdobia, ktoré určuje výnos a kvalitu ovocia.

prášok kyseliny boritej

Hnojivá minerálnych mikroživín sa používajú menej ako hnojivá obsahujúce organické deriváty. Z väčšej časti nie sú vhodné na postrek rastlín a do pôdy sa zavádzajú výlučne v tekutej forme.

Populárne minerálne mikroživiny:

 • kyselina boritá;
 • boritan horečnatý;
 • síran železnatý;
 • molybdénan amónny sodný;
 • manganistan draselný;
 • síran zinočnatý.

Pre každý typ kultúry je vhodné zvoliť určité zloženie viaczložkovej prísady nasýtenej mikroelementmi, ale použitie relatívne univerzálnych zmesí je povolené. V tomto prípade bude jedinou mierou kŕmenia pre rôzne skupiny rastlín súlad s jednotlivými dávkami.

Použitie minerálnych hnojív: všeobecné rady

Odporúča sa, aby sa do pôdy zaviedli všetky typy a zloženia minerálnych hnojív, keď sa sadenice po vysadení zotavia a aktívne vstúpia do zelene, čo bude znamenať dobré zakorenenie rastliny. Z hľadiska času to bude najmenej 20 dní čakacej doby a bude sa uplatňovať iba vtedy, ak sú všetky kríky v záhrade zdravé a aktívne sa vyvíjajú.

Predtým, ako sa použijú minerálne hnojivá, je pôda dôkladne navlhčená. Ak sa po oplodnení na povrchu pôdy vytvorí film, pôda sa po niekoľkých hodinách uvoľní. Je veľmi dôležité pozorovať dávkovanie anorganických prísad, pretože prebytok roztoku alebo nadhodnotená koncentrácia zriedenej látky môže viesť k opačnému účinku.

hnojivo vo vrecku

Nemalo by sa pripustiť, že pri koreňovom spôsobe nanášania obväzu padá minerálna zmes na zelené vrcholy rastlín - listy sa pri kontakte s takýmito roztokmi zakryjú nekrotickými vredmi a kvety padajú.

„Na“ a „proti“ použitie hnojív v záhrade a zeleninovej záhrade

Organické hnojivá sú z hľadiska poľnohospodárskeho využívania menej kontroverzné, aj keď po podrobnejšom preskúmaní ich nadmerný počet a nesprávne používanie, berúc do úvahy povahu pôdy a podnebie, majú rovnako nepriaznivý vplyv na úrodu. Nevýhodou minerálnych prísad v porovnaní s organickou hmotou je iba to, že keď sa odchyľujú od aplikačných dávok v smere zvyšujúcej sa koncentrácie, majú tendenciu sa hromadiť v pôde a meniť svoje chemické zloženie.

Okrem toho mikroelementy v zložení komplexných minerálnych hnojív s negramotnou kombináciou úplne blokujú možnosť rozvoja plodín a sú dokonca schopné dlhodobo degradovať pôdu.

Na druhej strane, pri racionálnom prístupe k minerálnemu hnojeniu sa úroda hnojených plodín niekoľkokrát zvyšuje, úroda plodov nastáva skôr ako v štandardných podmienkach a vzhľad a chuť plodov sa vyznačuje maximálnou zhodou s ukazovateľmi odrody plodiny.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica