Ako sa vysporiadať s háďatkami zemiakovými, jej príznakmi, popisom a liečbou

Skôr ako začneme opisovať škodcu, ako je napríklad háďatko zemiakové, predstavme sa trochu. Zemiaky sa v našej oblasti nazývajú „druhým chlebom“. Je ťažké si predstaviť domáci sviatok bez varených, vyprážaných alebo pečených zemiakov. Podobne nie je ľahké nájsť zeleninovú záhradu, kdekoľvek rastú zemiakové kríky. Niekedy sú vysadené v malom množstve, dokonca aj v uzavretom priestore. A hlavným problémom každého záhradníka je to, že prakticky nezíska prakticky hlavná plodina. Dôvody nízkej hodnoty výťažok zo zemiakov môže ich byť niekoľko:

 • nepriaznivé poveternostné podmienky;
 • nesprávna alebo predčasná starostlivosť o rastliny;
 • škody spôsobené škodcami.

Okrem zákerných chrobákov z Colorada napadajú výsadby čeľade nočnej tiež zlatá háďatka. Je to červ, ktorý žije v zemi a ovplyvňuje korene zemiakov, ktoré sú schopné spomaliť vývoj koreňovej plodiny.

Upozornenie! Škůdca vykonáva svoje zákerné plány na koreňovom systéme a nie na hľúzach!

Predtým, ako prídeme na to, ako efektívne zaobchádzať s háďatkami zemiakovými, sa na to pozrieme bližšie.  

zemiaky nematódové

Pest a jeho bioportrét

Nematoda nie je len jeden druh červa, ale celá skupina stoviek tisíc druhov. Podľa tohto ukazovateľa sú druhým hmyzom. Veľké percento sú bylinožraví paraziti. Najnebezpečnejším pre zemiaky je vyššie uvedený háďatko zlaté. Nasleduje stonka a galova. Prejdime na každý z uvedených typov.

stonka a kovová

Háďatko zlaté

Škůdca je fanúšikom iba tejto kultúry rodiny nočných lúčov. Nematoda žije v pôde, ovplyvňuje korene zemiakov, čo je zlé pre ich rast. Distribuované v 40 krajinách sveta, vrátane krajín Európy a Ruska. Bol dovezený z Južnej Ameriky.

Dĺžka nematód sa pohybuje od 0,3 do 1,3 milimetra. Vzhľadom na tak malú veľkosť je nereálne vidieť červa bez lupy na zemiakoch. Jeho larvy sú biele, a potom sa v procese vývoja dospelí stáva zlatým, a preto má také ušľachtilé meno. Ústa stvorenia je piercing a sanie. S týmto prístrojom v tvare oštepu sa škodca prichytí ku koreňom, prepichne ich a živí sa živinami.

háďatko zlaté

V zime kladú samice vajíčka, z ktorých každé môže obsahovať až dvesto embryí. Počas obdobia kvitnutia zemiakov sa larvy vyliahnu, pripevnia ku svojim koreňom a aktívne vstrebávajú šťavy, čím vyvolávajú chorobu rastlín.

Pomer pohlaví v nematódach závisí od počasia a dostupnosti jedla. Samice potrebujú viac potravy ako muži.Všeobecne majú červoví muži ťažký osud - žijú iba 10 dní, spárujú sa s partnermi a zomierajú. Bližšie k jesennej sezóne sa zväčšuje a „rodí“. V južných oblastiach sa háďatko zemiakové vyskytuje častejšie - dokáže rozdávať dve generácie.

znášať vajcia

Dôležité! Životaschopnosť háďatka zemiakového sa dá vysvetliť vysokou adaptabilitou na klimatické vlastnosti regiónu - nezaujímajú ho mrazy, teplo, sucho, povodne a dokonca ani veľa pesticídov. Škodca sa môže jednoducho schovávať v pôde desať rokov a dokonale prežiť.

Zlatá háďatka zemiaková sa zisťuje takto:

veľa pesticídov

 • rastliny rastú pomaly;
 • dolné listy odumierajú;
 • greeny v predstihu;
 • stonky sú ohnuté;
 • kvitnutie zemiakov je slabé alebo úplne chýba;
 • kríky umierajú a hľuzy sú malé;
 • na koreňoch sú viditeľné žltkasté gule.

Na zemiakoch sú príznaky nematodózy chaos oblastí s málo rozvinutými rastlinami, jednoducho povedané, plodín s plešatými škvrnami. Objavujú sa po mesiaci a pol po výsadbe.

dolné listy

Zemiakové nematódy nepredstavujú priame nebezpečenstvo pre ľudí, ale zlá úroda zemiakov môže spôsobiť vážne ekonomické škody.

Vajíčka Nematode sa šíria vetrom, pevnými nástrojmi, dažďami a sadivovým materiálom. Plocha škodcu je ovplyvnená skutočnosťou, že majiteľ pozemku pestuje zemiaky na rovnakom mieste. Bojujeme proti škodcom obmedzením šírenia populácie:

háďatko zemiakové

 • Po zbere sa pôda vykopáva spolu s vápnom.
 • Pri výsadbe zemiakov sa do každej diery ponorí hrsť popola, štipka vtáčieho trusu a tri hrsti kravského alebo konského hnoja.
 • Pokúšajú sa zničiť larvy háďatiek po výsadbe zemiakov, ošetrujúc pôdu kuracími trusmi v pomere 1:20 k vode. Na meter štvorcový sa spotrebuje 5 až 10 litrov hotového roztoku.
 • Na jar sa boj proti larvám vykonáva pomocou návnady - tinktúry klíčkov zo zemiakov. Kg organického materiálu sa rozdrví, naleje do 10 litrov vody a táto kaša trvá presne jeden deň. Hotový roztok sa zavedie do pôdy po zavedení močoviny.
 • Pri kopaní hnojte minerálnymi prípravkami.

Z dôvodu prevencie sa horliví vlastníci riadia pravidlami striedania plodín, keď sa lupina, fazuľa alebo raž osia po zemiakoch. Nesmieme zabudnúť na primárne metódy boja: očistiť záhradné náradie od hrudiek zeme a dezinfikovať. Je tiež vhodné obrátiť sa na používanie tých odrôd zemiakov, ktoré sú odolné voči napadnutiu háďatkami, napríklad:

kopali spolu

 • "ASPI".
 • Lukyanovsky.
 • "Picasso".
 • "Crystal".
 • "Belorussky" a niektoré ďalšie.

čisté náradie

Stem nematode

Tento druh pôsobí na hľuzy počas obdobia ich rastu, ako aj pri skladovaní plodiny. Zemiaky nie sú jediné plodiny napadnuté škodcami. Háďatko zemiakové, rovnako ako zlatá háďatka, sa vyznačuje malými rozmermi od 0,7 do 1,4 mm, tenké a mierne zakrivené telo bledého mliečneho odtieňa.

Škůdca napadne hľuzy pod zemou a začína svoju špinavú prácu. Je možné, že červ zostane na zemi z predchádzajúcich výsadieb. Vajcia stoniek hlístov stoicky tolerujú mrazy a prakticky neumierajú ani v prudkom chlade.

kmeňové háďatko

Keď larvy vyrastú, samica je schopná položiť do hľúz až dve a pol stovky vajec. Pri normálnych normálnych teplotách v lete (plus 20–25 stupňov) trvá vývoj generácie takmer mesiac, častejšie 25 dní. Rozsah teplôt, ktoré nezasahujú do reprodukcie škodcov, sa môže meniť od +3 do +37. Vlhkosť je priaznivá pre vývoj kmeňových hlíst.

Príznaky prítomnosti škodcu sú sviežejšie rastliny a zhrubnutie stonky. Infekcia červami sa zistí po zbere:

larvy rastú

 • pod šupkami zemiakov sú viditeľné biele škvrny - oblasti hromadenia škodcov;
 • kôra vyschne a je voľne oddelená od koreňovej plodiny;
 • na hľúzach sa objavujú čierne škvrny, ktoré sa postupom času zväčšujú.

Ako predchádzať chorobám vašich obľúbených zemiakov? Ak to chcete urobiť, musíte prijať opatrenia na zničenie lariev a infikovaných koreňových plodín. Práce sa vykonávajú nasledovne:

 • kladenie zdravých hľúz na zimu;
 • vytvorenie optimálnych podmienok na uchovávanie zemiakov v zeleninových skladoch;
 • vylúčenie vzoriek infikovaných nematódami zo zásoby.

olúpané zemiaky

Dôkladné odburinenie, aplikácia minerálnych hnojív, vyťaženie pôdy na konci zberu - to je zlatý súbor pravidiel, ktorý pomáha odraziť útoky útočníkov zemiakov. Majiteľom sa odporúča striedať výsadbu zemiakov na rovnakom mieste, pretože nematódy ostávajú dlhodobo životaschopné.

Dôležité! Neskoré odrody zemiakov menej postihnutí škodcami ako prví.

zabrániť chorobe

Gall nematode

Tento druh sa môže rovnako pohodlne usadiť na koreňoch zemiakov a preniknúť do hľúz. Ale nematód kladie vajíčka iba na korene. Oveľa plodnejšia ako všetky prirodzene sa vyskytujúce háďatká - až 2 000 vajec. V tomto prípade korene napučiavajú a opuchy na nich sa nazývajú galls. Na koreňových plodinách sa niekedy objavujú hrbole. Hrbolaté útvary blokujú tok vody a živín do rastliny, čo sa premieta do problémov s úrodou zemiakov.

Opatrenia na kontrolu parazitov:

háďatko koreňového

 • zručný striedanie plodín;
 • úprava pôdy parou alebo chemikáliami;
 • dezinfekcia zemiakových semien a nástrojov.

Nedostatok vlhkosti vedie k rozmnožovaniu hlístovcov koreňového uzla, a preto sa ich suchá distribúcia zaznamenáva v suchu.

dezinfekcia semien

Agresívny boj

Ak na vás predchádzajúci opis nie je ohromený a úprava zemiakov ľudovými prostriedkami vás nezachráni, stačí zásobiť sa takými radikálnymi chemikáliami, ako sú:

agresívny boj

 • "Nematocíd".
 • "Nemabakt".
 • BI-58.

A konajte rozhodne!

Pozor! Nematoda je nebezpečným a rezistentným škodcom proti rôznym látkam, preto je potrebné zastaviť amatérske činnosti so závažnými oblasťami poškodenia zemiakového poľa a na svoje stránky pozvať fytosanitárnu službu.

nebezpečné a perzistentné

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica