Dôvody, prečo zemiaky rastú na záhrade zle a čo majú robiť

Odborníci identifikujú niekoľko dôvodov, prečo môžu zemiaky zle rásť a čo s tým majú robiť, ponúkajú spôsoby riešenia problémov. Nepriaznivými faktormi môžu byť poveternostné podmienky, nesprávne vybraná odroda, nevhodné zloženie pôdy. Pestovatelia zeleniny často robia chyby v starostlivosti o zeleninu. Ak chcete napraviť situáciu, musíte určiť príčinu včas a začať boj o jej odstránenie.

Dôvody

Existuje niekoľko dôvodov, prečo zemiaky po výsadbe nerastú, a preto s vedomím vopred o nepriaznivých faktoroch môžete zabrániť vzniku problémov:

rastie zle

 • Odrody zemiakov sa delia do troch veľkých skupín podľa obdobia dozrievania koreňových plodín: skoré, stredné a neskoré dozrievanie. Agronómovia odporúčajú pestovanie odrôd rôznych časových skupín.
 • Nezasadzujte skoré aj neskoré zemiaky súčasne.
 • Nízka kvalita sadivového materiálu.
 • Nedodržanie striedania plodín, nedostatok včasného hnojenia, nesprávne pripravená pôda.
 • Výsadba príliš hlboká povedie k tomu, že sa vôbec neobjavia sadenice. Hĺbka sejby cca 8 cm.

Dôležitú úlohu zohrávajú poveternostné podmienky. Silné dažde, návrat mrazu, nízka teplota vzduchu alebo naopak horúce dni tiež spôsobujú zlý vývoj rastlín. Choroby a škodcovia významne zhoršujú kvalitu a množstvo plodiny.

prečo zemiaky

odrody

Na to, aby sa koreňové plodiny zväčšili a mali vysokú chuť, je potrebné zvoliť správnu odrodu. Musíte vziať do úvahy podnebie, zloženie pôdy, účel plodiny.

Načasovaním dozrievania plodiny sú:

veľké veľkosti

 • super skoré odrody, ktoré vám umožňujú zber po 40–45 dňoch, takže môžete získať dve úrody za sezónu;
 • v skorých zemiakoch sú hranice dozrievania ovocia rovné 50-60 dňom;
 • stredne skorá skupina zeleninových plodín začína dozrievať po 80 dňoch;
 • koreňové plodiny stredne neskorých odrôd po dozrievaní dozrievajú 95 až 100 dní;
 • neskoré zemiaky sa môžu zbierať za 110 - 120 dní.

V závislosti od druhu zemiaka môže byť mäso biele, žlté, fialové, červené. Tvar zemiakov je okrúhly, podlhovastý, valcovitý.Okrem týchto ukazovateľov sa venuje pozornosť hlavným charakteristikám odrody: výnos, odolnosť proti chladu a suchu, odolnosť voči chorobám a škodcom.

žatvy

Žiadna vhodná odroda

Medzi veľkým počtom odrôd je vhodná odroda, ktorá sa prispôsobuje klimatickým charakteristikám, zloženiu pôdy, individuálnym preferenciám.

Pre niektorých je výnos mimoriadne dôležitý, pre iných je nevyhnutné, aby sa zemiaky počas varenia uvarili. Nájdete odrody, ktoré sa budú cítiť skvele na piesčitých a ílových pôdach, dobre znášajú sucho a chlad.

Odborníci na pestovanie zeleniny odporúčajú výsadbu rôznych odrôd zemiakov, čo vám určite umožní zozbierať dobrú úrodu koreňových plodín.

vhodná odroda

Semená zlej kvality na výsadbu

Výsadbový materiál je vybraný a starostlivo preskúmaný. Na výsadbu sú vhodné stredne veľké zemiaky (hmotnosť 80 g), bez poškodenia, škvrny a hniloba. Poškodené semená by sa nemali nechať rozmnožovať, inak dôjde k zlému klíčeniu, nízkej úrode a vysokému riziku vývoja chorôb.

Vybraný sadivový materiál je uložený v samostatnej nádobe. Izba by mala byť v chlade, asi +2 stupne.

Hľuzy akéhokoľvek druhu zemiakov dezinfikované pred výsadbou. Na tento účel sa semená umiestnia na 30 minút do slabého roztoku manganistanu draselného, ​​do kompozície sa môže pridať síran medi.

semená na výsadbu

Bez klíčenia sa sadenice objavia pomaly, výťažok bude nízky. Najbežnejšou metódou klíčenia je klíčenie svetlom. Výsadbový materiál je distribuovaný na povrchu v jednej vrstve, teplota miestnosti by mala byť +8 stupňov. V tomto stave sa nechajú, kým sa neobjavia klíčky dlhé 1 cm. Zemiaky sa pravidelne obracajú.

Výsadba viacerých odrôd súčasne

Stáva sa, že odroda sa vyberá v súlade s klimatickými podmienkami, dodržiavajú sa pravidlá výsadby a zelenina nerastie. Dôvodom môže byť to, že všetky odrody boli vysadené v ten istý deň. Nie je to správne.

objavujú sa pomaly

Zemiaky s predčasným dozrievaním sa vysádzajú na jar pred všetkými ostatnými, pretože sa neboja chladného okamihu. Odrody s priemerným limitom zrenia ovocia sa začínajú vysádzať, keď sa teplota vzduchu zahreje na +13 stupňov. Neskoré odrody sa vysádzajú ako posledné, keď sa teplota ustáli okolo +21 stupňov.

Spôsob pestovania rôznych zemiakových semien môže vyzerať takto. Na pripravenom pozemku sa vyrábajú ryhy, do ktorých sa najskôr vysádzajú skoré odrody, potom stredne skoré a neskoré.

robiť brázdy

pristávacia

Jedným z hlavných dôvodov, prečo zemiaky nerastú na záhrade, je zlá pôda. Zelenina sa vyvíja najlepšie na ľahkej, úrodnej a dobre prevzdušnenej pôde.

Pôda s vysokou kyslosťou nie je kategoricky vhodná. Neodporúča sa zvoliť oblasť, v ktorej podzemná voda prechádza príliš blízko k povrchu. Hľuzy sa vytvoria malé s nízkou chuťou.

Pôda sa pripravuje pred výsadbou zemiakov. Od jesene sa miesto vykopáva do hĺbky 30 cm a aplikujú sa hnojivá. Hnitý hnoj a humus, superfosfát a dusičnan draselný sú najvhodnejšie. Ak je pôda kyslá, pridajte dolomitovú múku alebo drevný popol.

vyberte lokalitu

Nedostatok striedania plodín

Pôda poskytuje rastlinám každý rok veľa živín, a preto je vyčerpaná, preto sa neodporúča pestovať zemiaky na rovnakom mieste niekoľko rokov v rade. Okrem toho sa v pôde hromadí baktérie a škodcovia.

Najlepšími susedmi pre zemiaky sú kukurica, šťava a cibuľa. Dobrými predchodcami sú kapusta, uhorka, repa, raž. Zemiaky sa vyvíjajú zle po plodinách, ako sú slnečnice, baklažány a paradajky.

výsledok je vyčerpaný

Ochudobnená pôda

Po 3-4 roky nepretržitého pestovania zemiakov v tej istej oblasti je pôda ochudobnená, takže je potrebné hnojenie.

Na jeseň sa zavádza humus, superfosfát, síran draselný. Ak je pôda kyslá, uskutoční sa vápnenie. Je užitočné hnojiť každú pôdu drevným popolom. Obsahuje veľa stopových prvkov (fosfor, draslík, vápnik). 10 štvorcových m vyžaduje 8 kg drevného popola.

Ochudobnená pôda

Pri jarnom oraní pôdy sa odporúča pridať superfosfát, kompost, infúziu hnoja, komponenty sa vkladajú do hĺbky 12 cm. Nesmie sa zavádzať čerstvý hnoj. Znižuje chutnosť zemiakov, ovocie sa stáva vodnatým. Okrem toho sa zvyšuje riziko výskytu plesňových chorôb.

Odporúča sa aplikovať dusíkaté hnojivá počas jarnej prípravy pôdy na výsadbu, ako aj pred prvou pestovanie zemiakov.

Počas celého vegetačného obdobia je užitočné vykonávať koreňové a listové kŕmenie. Hlavnými zložkami roztokov môžu byť trus hydiny, kravský trus, močovina, trávy.

príprava pôdy

Hlboké pristátie

Ak sú zemiaky vysadené príliš hlboko, sadenice sa objavia pomaly a neskôr ako obvykle. Je to kvôli zlej dodávke tepla a kyslíka z povrchu zeme. Klíčky budú zároveň slabé, výnos klesá.

Zemiaky sa môžu zasadiť do otvoru s hĺbkou 5 až 11 cm, čím je pôda ľahšia, tým hlbšia je hĺbka osiva. Optimálna hĺbka diery sa považuje za 8 cm a súčasne je vhodné hnojivo hnojiť. Počas výsadby sa do každej diery položí zmes humusu, drevného popola a superfosfátu.

každú dieru

Nevhodná metóda pristátia

Existuje veľa spôsobov, ako pestovať zemiaky. Pri výbere musíte zohľadniť zloženie pôdy. Najpopulárnejšou metódou výsadby je hladká metóda. Vo vopred pripravených brázdach sa vytvárajú vybrania, do ktorých sa sadivový materiál umiestni a pokryje zeminou.

Ďalšie známe spôsoby pestovania zeleninových plodín sú nasledujúce.

 • Ak je pôda ľahká, zákop je voľba. Vykopávajte priekopy 13 cm hlboké vo vzdialenosti 73 cm a od jesene sa do pripravených priekopov umiestňuje hnitý hnoj, piliny alebo slamy. Počas zimy rozložia a zahrejú pôdu. Na jar sa zemiaky ukladajú do zákopov v intervaloch 40 cm. Pri tejto metóde sa výsadba môže uskutočniť o dva týždne skôr.
 • Ak je pôda ťažká a vlhká, je ideálna metóda výsadby hrebeňov. Výška násypu môže byť viac ako 15 cm.

sú nasledujúce

Počas celého vegetačného obdobia sa odporúča zalievať trikrát: dva týždne po výsadbe, počas kvitnutia a tri týždne pred zberom. Pestovanie a odstraňovanie buriny sú dôležitými bodmi v starostlivosti o plodiny. Pestovanie sa vykonáva okamžite po objavení sa prvých výhonkov a druhýkrát pred kvitnutím.

rast

U zemiakov je obvyklé rozlišovať päť období rastu:

prvé výhonky

 1. Hľuzy hľuzy a vznik prvých výhonkov.
 2. Vzhľad zelenej stonky s prvými listami.
 3. Tvorba pukov a začiatok obdobia kvitnutia.
 4. Aktívne kvitnutie a zastavenie rastu vrcholov.
 5. Sušenie vrcholov a konečná tvorba koreňových plodín.

Rast zemiakov sa môže zastaviť v ktorejkoľvek z týchto fáz. Dôvodom je nesprávna starostlivosť, návrat mrazu, daždivé alebo suché počasie, invázia škodcov, infekcia infekciami.

tvorba koreňovej plodiny

Koľko zemiakov rastie

Prvé mladé sadenice sa za teplého počasia objavia o 23 dní. Ak počasie zostane na +20 stupňov po dlhú dobu, prvé výhonky sa objavia už v 16. deň. Doba klíčenia je oneskorená kvôli chladnému počasiu.

Potrebovať rastlinné zemiaky vo vyhrievanej pôde (+10 stupňov) a plytkých, v ornici, je najlepšie klíčiť sadivový materiál ako prvý.

Pri výbere odrôd zemiakov s rôznymi obdobiami dozrievania sa môžu sadenice javiť nerovnomerne v dôsledku rôznych hĺbok výsevu, rôznych veľkostí hľúz.

prídu zemiaky

Podnebie a dátumy vykládky

Čas výsadby zemiakov sa určuje podľa niektorých kritérií: teplota vzduchu, vlhkosť pôdy (príliš vlhká pôda vedie k rozkladu sadivového materiálu, a nie klíčivosť), vybraná odroda.

Kríky na zemiaky sa niekedy nevyvíjajú v dôsledku nedodržania termínov výsadby. Výsadba sa najčastejšie začína začiatkom mája, je však lepšie zamerať sa na poveternostné podmienky.

Pôda by sa mala zahriať na 8 až 10 stupňov do hĺbky 10 cm, do tejto doby je riziko návratu mrazu minimálne. V oblastiach s rôznymi klimatickými podmienkami sa pôda v rôznych časoch zahreje.

dátumy vykládky

Prečo zemiaky prestali rásť?

Rast hľúz a suchozemských častí zeleniny sa môže zastaviť v dôsledku nepriaznivého počasia, zlej starostlivosti, nedostatku výživných látok a následkom napadnutia škodcami. Zemiaky prestanú rásť v horúcom počasí bez pravidelného zalievania.

pravidelné zavlažovanie

Čo robiť, ak zemiaky nevyklíčia?

Ak sa zemiakové výhonky do odhadovaného vypočítaného dátumu neobjavili, musia sa prijať opatrenia:

 • V prvom rade sa uistite, že zemiaky nie sú zasadené príliš hlboko. Stačí vykopať pár hľúz a vidieť. Ak áno, potom klíčenie bude trvať 7-10 dní.
 • Ak je počasie teplé a suché, zalievanie pomôže urýchliť klíčenie semien.
 • Horšie je, ak sa klíčky neobjavili v dôsledku hnijúcich hľúz alebo poškodenia škodcami. V takom prípade sa všetok sadivový materiál vykopie a spáli, pozemok sa musí ošetriť fungicídmi.

V infikovanej oblasti je lepšie pestovať ďalšiu plodinu, ktorá je imúnna choroby zemiakov... V inej oblasti môžete vysadiť skoré odrody zemiakov a mať čas zbierať bohatú úrodu.

zemiaky neprichádzajú

žatvy

Pestovanie zemiakov nie je ťažké, ale niektoré nepriaznivé podmienky môžu znížiť výnosy:

 • príliš chladné alebo horúce počasie;
 • hustá výsadba;
 • nedostatok vlhkosti, najmä počas kvitnutia;
 • nedostatok vzduchu v pôde;
 • prebytok alebo nedostatok výživných zložiek;
 • nedostatok svetla.

Výťažok sa môže znížiť a hľuzy strácajú svoju chuť a vzhľad alebo nie sú úplne formované.

predstavuje prácu

Malé ovocie

Malá plodina zemiakov sa môže vytvoriť v dôsledku mnohých nepriaznivých faktorov:

 • Častou príčinou je plesňové ochorenie - pleseň. Keď sú puzdrá poškodené, hľuzy sa nehnijú, ale len zastavia ich rast.
 • Prebytok dusíka vedie k aktívnemu vývoju zelenej hmoty. Všetky živiny stúpajú, koreňové plodiny sa vyvíjajú zle.
 • Vysoká teplota vzduchu. Ak teplo prišlo v období aktívneho rastu koreňových plodín, ich rast sa zastaví. Aj keď teplota čoskoro poklesne, hľuzy budú malé.
 • Nedostatok vlhkosti tiež spôsobuje malú úrodu.

Pravidelné zalievanie v horúcom počasí, dodržiavanie dávkovania pri aplikácii hnojív, preventívne ošetrenie proti chorobám a škodcom pomôže zozbierať veľkú a chutnú úrodu.

Malé ovocie

Hnilé ovocie

Zemiaková plodina môže hniť. Dôvodom je vlhké, daždivé počasie, príliš husto vysadené kríky, plesňové alebo bakteriálne infekcie.

Ak sa medzi zelenými kríkmi zemiakov objavia suché a žlté vrcholy, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vyvinie nejaká choroba. Zemiaková hniloba môže byť spôsobená: plesňou, fusáriom, čiernou nohou, hnilobou prsteňov. Choré kríky sa vykopali a spálili.

Ďalším dôvodom hniloby hľúz počas rastu je prebytok dusíka v pôde. Vo vnútri hľúz sa tvoria dutiny a buničina sa začne hniť. Budúci rok budete musieť znížiť aplikáciu dusíka a zvýšiť draslík.

upršané počasie

Malý vaječník a ovocie

Málo vaječníkov a ovocia sa vytvára v dôsledku horúceho počasia a suchého vzduchu. V tomto prípade vaječníky odpadnú. Kríky vyzerajú pomaly, vyhasnuté, hľuzy sú malé a sú malé.V takom prípade musíte oblasť zalievať vodou a ošetriť ju pomocou Zircon.

Ak je stonka rovnomerná, listy sú zelené, vo všeobecnosti Bush vyzerá zdravo, ale neexistujú žiadne vaječníky, nebude to mať vplyv na kvalitu a množstvo plodiny. Musíte tiež vedieť, že nie všetky odrody sú schopné kvitnúť.

vyzerá zdravo

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia môžu výrazne zhoršiť stav kríkov a znížiť výnosy. Zelenina sa spomaľuje a prestáva sa vyvíjať. Ochorenie môže byť vyvolané vírusmi, baktériami a hubami, ktoré prenikajú do rastliny prostredníctvom listov, koreňov, poškodenia.

stav kríkov

Plesňové choroby zemiakov

Spóry hubových infekcií sa šíria vetrom, hmyzom, vodou. Za priaznivých podmienok (chladné počasie a vysoká vlhkosť) sa huby začnú množiť aktívne a šíria sa po veľkých plochách.

choroby zemiakov

Vírusové choroby zemiakov

Najbežnejšou vírusovou chorobou je mozaika, ktorá má tri odrody. Dôvodom je zníženie odolnosti rastlín v dôsledku nesprávneho zalievania, nedostatku živín v pôde, poškodenia kríkov škodcami.

Listy kučeravé rastliny, zmena farby, objavia sa svetlo hnedé škvrny. V priebehu času je stonka poškodená a listy sú úplne žlté, suché a začínajú padať.

výživné zložky

Bakteriálne choroby zemiakov

Počas vegetačného obdobia sa môžu objaviť bakteriálne infekcie. Najbežnejším zdrojom infekcie je semeno. Hniloba, ktorá infikuje hľuzy, je obzvlášť nebezpečná a stávajú sa nevhodnými pre potraviny.

bakteriálna infekcia

Zemiaková neskorá pleseň

Prvým príznakom neskorej plesne je výskyt hnedých škvŕn v hornej časti listov. Vnútorná polovica listu je pokrytá bielym kvetom. Ak nezačnete s liečbou, potom sa touto chorobou nakazia všetky sadenice zemiakov za mesiac. Listy zhnednú a hľuzy sú tiež ovplyvnené. V priebehu času sa vrcholy stenčili, zhniteli, uschli a vyschli. Mesiac, každý týždeň, sa odporúča spracovať puzdrá kvapalinou Bordeaux.

horná časť

Suchá hniloba zemiakov

Suchá hniloba alebo fusárium je plesňové ochorenie, ktoré počas rastu ovplyvňuje pôdnu časť rastliny. Vyvíja sa na hľúzach najčastejšie počas skladovania. Šírenie začína v suchom a horúcom počasí.

Pri fusáriu menia listy farbu. Ich okraje sú hnedasto-fialové a horná časť sa začína zosvetľovať. Postupne, listy vädnú, stonka stmavne, na plodoch sa objavia hnedé škvrny pokryté bielo-šedým kvetom.

plesňové choroby

Čierna noha zo zemiakov

Čierna noha môže zničiť celú zemiakovú plodinu. Stonka a korene sa začnú hniť, listy sa zvlnia, stvrdnú. Hľuzy zmäknú a majú nepríjemný zápach. Hniloba sa môže vyvíjať tak z vnútra ovocia, ako aj zvonku. Preventívnym opatrením je ošetrenie osiva špeciálnymi prípravkami.

Dôvody, prečo zemiaky rastú na záhrade zle a čo majú robiť

Zemiaková hniloba

Prstencová hniloba je bežná bakteriálna infekcia. Je problematické všimnúť si chorobu v počiatočnom štádiu. Keď listy a vrcholy začínajú uschnúť, rastlina je už infikovaná zvnútra.

V žilách listov sa miazga stáva žltohnedou, čo naznačuje proces rozkladu. Tmavé krúžky a škvrny sú viditeľné nielen na povrchu hľúz, ale aj pri rezaní vo vnútri. Poškodená časť zemiakov sa vyplní mastnou tekutinou, ktorá postupom času zhnedne.

krúžok rot

Medvedka

Dospelý hmyz (do 6 cm dĺžky) a larvy medveďov spôsobujú významné škody na rastlinných posteliach. Poškodzujú korene a stonku zemiakových kríkov, hlodajú korene. V boji proti medveďovi používajú ľudové metódy a chemikálie (Prestige, Aktara, Masterpiece).

značné škody

Chrobák Colorado

Zemiakový chrobák Colorado sa živí listami plodov nočnej múčky, ale najviac uprednostňuje zemiaky.Žerie listové stopky, ale nedotýka sa kvetov, stoniek a koreňov. Ak neurobíte nič, rastlina sa prestane vyvíjať a hľuzy budú malé.

Z bravčového zemiaka v Colorade používajú také prostriedky ako Confidor, Regent, Commander. Nemali by ste dovoliť výskyt burín, je nevyhnutné pozorovať striedanie plodín, je dôležité, aby sa výsadbový materiál rastlín vysadil včas a po zbere sa z rastliny odstránili všetky zvyšky rastlín.

vzhľad buriny

recenzia
 1. Anya
  7.07.2018 16:58

  Dôvody môžu byť úplne odlišné. V každom prípade musí byť pôda a sadenice neustále kŕmené. Na tieto účely mám vždy prostriedky “BioGrow". Takýto bioaktivátor stojí dosť.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica