Čo a ako správne kŕmiť zemiaky počas a pred kvitnutím?

Aby hľuzy mohli byť rovnomerné, veľké a chutné, musíte zemiaky nakŕmiť včas. Hnojivá musia byť aplikované včas, správne vypočítavajú dávku. Rastlina sa vďaka kŕmeniu dobre vyvíja, zriedka ochorie a odoláva nepriaznivým faktorom.

Správny prístup k kŕmeniu

Zemiaky absorbujú takmer všetky užitočné zložky z pôdy počas celej sezóny. Preto sa odporúča dostatočné hnojenie. Je lepšie, samozrejme, každoročne meniť miesto výsadby zeleniny.

Začnú aplikovať hnojivá na jeseň, zatiaľ čo vykopávajú pôdu. Môžete si vytvoriť zloženie humusu, jednoduchého superfosfátu a síranu draselného. Čerstvý hnoj je povolený. Počas zimy zabalí a dá všetky živiny do pôdy. Môžete aplikovať hnojivo z dvojitý superfosfát a síran draselný.

Ak sa pôda vyznačuje vysokou kyslosťou, odporúča sa na jeseň pridať dolomitovú múku (miera spotreby je 200 g dolomitovej múky na 1 m2 štvorcový). Môže sa nahradiť drevným popolom.

Na jar je výhodné aplikovať hnojivo priamo na pripravenú studňu pred umiestnením sadiva zemiakov. Ideálne je zloženie humusu, popola, superfosfátu a dusičnanu amónneho.

kŕmiť zemiaky

Ak sa zemiaky kŕmia pravidelne a správne po výsadbe, môžete získať dobrú úrodu. Počet stredne veľkých a veľkých hľúz s vynikajúcou chuťou a užitočnými vlastnosťami stúpa.

Ak je slabý rast vrcholov, môžete použiť zloženie močoviny, liečivo "Solution" a mullein. Všetky komponenty sú naplnené vodou. Ak je doba kvitnutia oneskorená, pomôže zloženie popola a síranu draselného.

hnojenie

Osobitné preferencie pre zeleninové plodiny

Zemiaky v ktorejkoľvek fáze vývoja potrebujú dusík, mangán, fosfor, draslík a ďalšie stopové prvky. Môže byť použité komplexné minerálne hnojivá alebo jednozložkové formulácie, ktoré sa môžu striedať s organickými obväzmi. Populárne sú konské alebo kravské hnojivo, vtáčie trus, nálev z lúčnych tráv.

Dodatočné oplodnenie zvyšuje odolnosť proti hubovým a vírusovým infekciám. Dostatočné množstvo stopových prvkov v pôde určuje množstvo škrobu v hľúzach a dobu skladovania zozbieranej plodiny.

zeleninové plodiny

Zemiaky zle a pomaly vstrebávajú živiny, ktoré sa dostávajú do pôdy.Hnojivá sa preto musia konzumovať vo veľkých množstvách, aby sa aspoň časť z nich dostala do rastliny. Je efektívnejšie používať listové kŕmenie.

Hnojenie v koreni

V určitých fázach vývoja potrebuje rastlinná plodina ďalšie stopové prvky. Vzhľad kríkov môže tiež pomôcť určiť, s čím sa majú zemiaky kŕmiť. Hnojivo sa aplikuje na korene v štádiu vzniku prvých výhonkov, potom v období tvorby púčikov a počas aktívneho kvitnutia.

pomaly sa učí

Povrchové hnojenie pôdy, na ktorej rastú zemiaky, sa neodporúča. Aby sa všetky potrebné prvky dostali ku koreňom, musíte do hlbších vrstiev pôdy vložiť hnojivo. Skúsení pestovatelia vykonávajú kŕmenie koreňov nasledujúcim spôsobom. Do uličky je vtlačený kolík do hĺbky 25 cm a do výslednej depresie je zavedená tekutá kompozícia užitočných látok. Sú rovnomerne rozložené v nasledujúcich troch koreňoch bez toho, aby spôsobili popáleniny.

Prvé kŕmenie

Hneď ako sa objavia prvé výhonky, odporúča sa oplodnenie. Odporúča sa zaviesť minerálne hnojenie včas, aby sa predišlo problémom s rastom a vývojom rastliny. Môžete si vyrobiť kompozíciu z kravského trusu a močoviny. Tieto komponenty sa vylejú do vedra s vodou.

živiny

Druhé kŕmenie

Počas druhého oplodnenia musíte znížiť množstvo dusíka tak, aby podzemná časť rastliny získala silu a nie lístie. Počas tohto obdobia rastlina potrebuje najviac draslík a fosfor. Môžete vyrobiť kompozíciu zo síranu draselného, ​​popola a superfosfátu.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa zemiaky nevyvíjajú dobre. Podmienku možno zistiť vonkajšími znakmi:

pestovanie zemiakov

  • Ak sú listy bledej farby, nepravidelného tvaru a vrchná časť žltne, môže to znamenať nedostatok dusíka.
  • Nedostatok bóru vedie k tomu, že kríky rastú v malej veľkosti, zatiaľ čo listy sú husté. Na listoch sa nachádzajú škvrny, hľuzy sú malé a majú nepríjemnú dochuť.
  • Nedostatok horčíka vedie k zníženiu množstva škrobu v hľúzach. Listy začnú žltnúť a dole sa skrútiť.
  • Ak sú listy mozaikou so svetlozelenými škvrnami, existuje podozrenie na nedostatok mangánu. Produktivita klesá a imunita sa zhoršuje.
  • Hladovanie vápnika dokazuje ružová farba listov, ich curling, sušenie a pomalý rast.
  • Nedostatok draslíka sa prejavuje tmavo zelenou farbou listov so škvrnami. Kríky nerastú a doba kvitnutia je neskoro.

vrchná časť zožltla

Tretie kŕmenie

Posledné kŕmenie zemiakov sa vykonáva najneskôr tri týždne pred začiatkom zberu. Je vhodné zloženie kaše a superfosfátu.

tretie kŕmenie

Kŕmenie kvasinkami

Ak vyvstane otázka, aký druh hnojiva dokážete kŕmiť zemiaky, môžete si s istotou všimnúť prospešné vlastnosti kvasníc. Obsahujú veľa horčíka, zinku, bóru, železa.

Použitie formulácií kvasníc pomáha urýchliť proces mineralizácie už zavedenej organickej hmoty, zvyšuje imunitu a stimuluje rast koreňového systému, zabraňuje množeniu patogénov a vytvára podmienky pre aktívnu aktivitu prospešných baktérií v pôde.

kŕmenie droždím

Zavádzanie infúzií kvasiniek sa musí vykonávať na základe niekoľkých odporúčaní:

  • pôda sa musí zahriať, aby sa mohli prejaviť všetky prospešné vlastnosti;
  • neodporúča sa používať takéto hnojivo príliš často;
  • pripravenú kompozíciu nie je možné skladovať dlho.

nevyhnutne zahriať

Kompozícia pripravená podľa nasledujúceho receptu sa považuje za účinnú. 10 g suchého droždia a 50 g granulovaného cukru sa rozpustí v vedre s vodou. Nechajte kompozíciu vylúhovať tri hodiny. Pred použitím sa hotový roztok zriedi vodou v pomere 1: 3.

Môžu sa použiť čerstvé droždie. Rozpustia sa v teplej vode 1: 5. Pred použitím sa hnojivo zriedi vodou 1:10.

pripravená kompozícia

Hnojenie listov

ako list spracovanie zemiakov užitočné, ale musia sa vykonávať správne. Listy zemiakov majú hustú škrupinu, takže v prípade nesprávneho postrekovania budú živiny zle distribuované a absorbované. Aby táto škrupina neinterferovala s prienikom hnojív, používajú sa špeciálne prostriedky s povrchovo aktívnymi látkami (povrchovo aktívne látky).

Môžete sprejovať pomocou infúzie žihľavy, síranu meďnatého, mangánu, zlúčenín na báze dusíka. Všetky tieto zložky zvyšujú odolnosť proti chorobám, odpudzujú škodcov a zvyšujú trvanlivosť zozbieraných hľúz.

hustá škrupina

Na prvé postrekovanie, keď sa objavia prvé zelené listy, je vhodný roztok karbamidu. Obsahuje veľa dusíka, čo prispieva k rýchlemu a zdravému rastu rastliny. Močovina a kyselina boritá sa riedia v vedre s vodou.

Počas vegetačného obdobia je užitočné ošetrovať kríky roztokmi humínových kyselín. Stačí rozpustiť 2 g prípravku v vedre s vodou.

Na zlepšenie chuti hľúz sa v poslednom stupni uskutoční spracovanie listov fosforom. V kbelíku s vodou môžete rozpustiť 100 g superfosfátu.

roztok močoviny

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica