Ako správne sadiť zemiaky, aby ste získali dobrú úrodu?

Zemiaky sa pestujú rôznymi spôsobmi. Musíte si zvoliť vhodný spôsob pre daný región a vhodný pre samotného pestovateľa. Stanovte správny čas na pestovanie zeleniny, vedzte, ako správne obrábať pôdu, aby sa neobjavili buriny. V tomto prípade vás zemiaky potešia svojím množstvom a kvalitou.

Musíte sadiť zemiaky správne, potom bude výsledok

Vo vašom vidieckom dome musíte pestovať zemiaky podľa všetkých pravidiel. Zemiaky sú nenáročné na pôdu. Dobre sa vyvíja v čiernej pôde aj v hlinitých piesčitých pôdach. Najlepšie je zvoliť rovinné oblasti zeme, kde svetlo voľne prúdi. Hnojivá pomôžu vyplniť nedostatok stopových prvkov v pôde.

V prípade, že podzemná voda prechádza blízko k povrchu zeme, odporúča sa urobiť hrebene. Vo vyvýšenej vyvýšenine sa vytvoria otvory, do ktorých sa vysadia pripravené klíčiace hľuzy.

Hľuzy sa zvyčajne vysádzajú v polovici jari, ale je možné ich vysádzať aj v lete. Agronómovia tvrdia, že letná výsadba zemiakov má iba pozitívne aspekty.

Zemiaky môžete pestovať z hľúz alebo klíčkov. Akonáhle klíčky vyjdú z očí, začnú sa vysádzať na otvorenom priestranstve. 4-5 zdravých klíčkov sa umiestni do jednej dutiny vo vzdialenosti 15 cm a interval medzi týmito skupinami klíčkov by mal byť najmenej 20 cm.

Kvalitné zemiakové semená sú kľúčom k dobrej úrode

Existujú rôzne druhy zemiakov, ktoré sa líšia v rôznych obdobiach dozrievania plodiny, farby a veľkosti hľúz. Ktoré odrody sú vhodné pre konkrétny región, do veľkej miery závisia od klimatických podmienok.

rodinné rastliny zemiaky

Rané odrody začínajú dozrievať po 65 dňoch. Stredne skoré odrody vám umožnia úrodu do 75 dní. Zrenie stredne neskorých a neskorých odrôd zemiakov nastáva až po 100–120 dňoch. Napríklad v Rusku je najlepšie pestovať zemiaky skorých a stredne skorých odrôd.

Pri výbere sadiva zemiakov musíte študovať vlastnosti hľúz, v ktorých sa odporúča pestovať zeleninu. Veľkosť semien by mala byť približne 5 - 6 cm Hľuzy by mali byť pevné, hladké a suché. Na hľúzach by nemali byť škvrny, praskliny, rezy.

Príprava na výsadbu zemiakov

Bohatá úroda sa získa iba vtedy, ak viete presný čas, kedy môžete pestovať zemiaky v zemi.

príprava pôdy

Ak pestujete zemiaky príliš skoro, v nevyhrievanej pôde, potom nebude klíčiť dobre, pomaly sa vyvíjajú. Zároveň sa znižuje imunita a zvyšuje sa riziko nákazy.

Nemali by sa vynechať ani priaznivé dátumy vykládky. Inak sa všetka vlhkosť absorbovaná pôdou počas topenia snehu odparí. A to je veľmi užitočné pre rast rastlín.

Za najlepšie obdobie sa považuje, keď sa ornica (asi 10 cm) zahreje na +8. Do tejto hĺbky sa pestujú hľuzy. Najčastejšie sa začnú vysádzať 10. mája. Do tejto doby zvyčajne ráno odchádzajú silné mrazy.

zemiakové hľuzy

Riadky zemiakov sú najlepšie umiestnené zo severu na juh. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť asi 70 cm av každej rade by vzdialenosť medzi dierami a sadivovým materiálom mala byť najmenej 30–40 cm pre skoré odrody a 45–50 cm pre stredne skoré a neskoršie dozrievajúce druhy.

Pôda a jej príprava

Pozemok je vopred pripravený na pestovanie zeleniny. Na obohatenie pôdy kyslíkom sa pôda vykopáva na jeseň a na jar. Počas výkopu na jeseň nie je potrebné plochu vyrovnávať sklonením. Na jeseň, po vykopaní zeme, sa odporúča používať hnojivá. Na jar je pôda vykopaná a opäť uvoľnená.

výsadba zemiakov

Zemiaky sa tradične pestujú na jar približne začiatkom mája. Ale nedávno sa pestovatelia zeleniny začali pestovať ešte neskôr, koncom júla, aby získali dvojitú úrodu.

Miera zemiakov určených na pestovanie na hektár na hektár závisí hlavne od veľkosti hľúz. Ak je ich priemerná hmotnosť 50–80 g, bude potrebných asi 2,5 tisíc hľúz na hektár.

V polovici leta sú už pozemky oslobodené od pestovania skorej zeleniny (napríklad cibule, šalátu), takže hnojená plocha je už pripravená. Do tejto doby je maximálna aktivita chrobáka zemiaka a ostatných škodcov v štáte Colorado minimalizovaná. Pôda sa dobre zahrieva a vývoj hľúz je aktívnejší, sadenice sa objavujú rýchlejšie.

Neskoré pestovanie zeleniny je rozšírené v južných regiónoch. Pestovanie neskorej úrody v miernom až strednom pruhu si vyžaduje veľa úsilia. Nezabudnite zvoliť vhodnú odrodu, zaistite včasné a dostatočné zalievanie. Dôležitú úlohu zohrávajú vlastnosti poveternostných podmienok.

Teplé, nie príliš horúce počasie s občasnými dažďami umožní veľkú úrodu zo zemiakov vysadených v júli. Najčastejšie je však v polovici leta horúce počasie, takže zeleninu bude potrebné chrániť pred prehriatím hľúz. Ideálnou možnosťou na boj proti teplu je mulčovanie pôdy.

Rané odrody sú najvhodnejšie na letnú výsadbu zemiakov, dozrievajú po 50–70 dňoch. V takom prípade bude možné plodinu pozbierať pred mrazom. Hlavné je, že teplota vzduchu neklesne pod +8 stupňov.

Ako pripraviť sadivo zemiakov na výsadbu?

Semenné zemiaky sa musia pripraviť na výsadbu, spracovať a klíčiť. Zemiaky sa nesmú klíčiť bez klíčkov. Počas zimného skladovania sa hľuzy môžu opotrebovať, preto je potrebné ich triediť. Na siatie nechajte hladké a husté hľuzy bez poškodenia a deformácie. Je tiež užitočné triediť podľa veľkosti.

výsadba zemiakov

Vybrané hľuzy sa umiestnia do škatúľ s otvormi na vetranie a premiestnia sa do teplej a svetlej miestnosti (teplota vzduchu je asi +11 stupňov).

Môžete zhruba vypočítať mieru sadivového materiálu. Na to musia záhradníci vynásobiť dĺžku riadku počtom. Potom vydeľte výsledné číslo počtom očí prevažujúcich na hľúzach vybraných na výsadbu. Získaná odpoveď sa považuje za ukazovateľ miery výsadby zemiakov na sto metrov štvorcových.

Výsadba závisí od kvality sadivového materiálu a zloženia pôdy, odrody a úrovne poľnohospodárskych postupov. Napríklad v severných oblastiach, kde je pôdou zriedka čierna zem, je hustota výsadby asi 50 tisíc kríkov na 1 ha. Pre stredné regióny - 45 - 50 tisíc.

Čo keď sa zem nezohreje?

V strednom pruhu sa zemiaky začnú vysádzať koncom apríla, začiatkom mája. Pôdu si môžete zahriať sami:

 • Na jar sú postele vyznačené a pokryté svetlým filmom.
 • Na urýchlenie topenia snehu môžete rozptýliť uhoľný prach, ktorý priťahuje slnečné lúče.
 • Všetky postele je možné zdvihnúť o 5 - 7 cm, v tomto prípade sa hrebeň vysychá rýchlejšie.
 • Kompost sa považuje za ekologický a ekonomický spôsob zahrievania pôdy. Kompost zahreje a vyživuje pôdu prospešnými stopovými prvkami.

Ak sa zem nezohreje, semenný materiál môže zamrznúť, zhniť a potom určite nebude úroda.

Je čas nastúpiť na palubu

Každá zo zvolených schém pestovania zemiakov zahŕňa označovanie na zemi.

zemiaky sa o neho starajú

Zemiaky môžete pestovať zvyčajným spôsobom pod lopatou. Pôda je vykopaná na jeseň a je vhodné aplikovať hnojivá. Na jar zostáva iba zarovnanie miesta a uvoľnenie veľkých hrudiek zeme.

Zemiaky sa vysádzajú začiatkom mája. Do tejto doby sa zem zahreje dosť dobre. Na pripravenom pozemku sa riadky vyrábajú vo vzdialenosti 70 cm av každej rade sa pomocou lopaty pripravia plytké jamy (asi 10 cm) a jeden zemiak sa vysadí nahor. Bude užitočné naliať kompost a drevný popol na vrch sadivového materiálu. Predchádzajúce zemiaky sú pochované v zemi od ďalšieho vykopaného otvoru. Vzdialenosť medzi vysadenými hľúzami je asi 30 cm.

metóda pristátia

Môže byť zasadený do vopred pripravených bráz. Vykopajte brázdu šírku asi 19 cm a hĺbku až 14 cm, potom sú hľuzy rozmiestnené vo vzdialenosti 30 cm a mierne pokryté zemou. Ako zemiakové vrcholy rastú, pridáva sa pôda a v dôsledku toho sa v blízkosti každého kríka vytvára kopec.

Holandský spôsob pestovania zemiakov spočíva v tom, že sa vyvýšia hrebene až do výšky 36 cm. Vzdialenosť medzi hrebeňmi je asi 70 cm. Vykopte otvory a rozmiestnite hľuzy.

V priemere je miera výsevu zemiakov na sto metrov štvorcových asi 3-4 vedrá semien, čo je asi 30 - 35 kg.

Ako a kedy je lepšie pestovať?

Zemiaky sa pestujú nielen na jar. Letná výsadba zemiakov sa môže robiť dvoma hlavnými spôsobmi. Prvou z nich je pestovanie zeleniny hľúzami z minulého roku (aby hľuzy nedochádzali k vyklíčeniu vopred, sú umiestnené na chladnom mieste). Môžete však použiť aj čerstvo vykopané hľuzy.

Pre lenivých bol vynájdený osobitný spôsob. Pomocou tejto metódy výsadby zemiakov môžete získať dobrú úrodu. Prakticky nevykopávajú pôdu na pestovanie zeleniny. Začnú sa zasadiť začiatkom mája, je lepšie brať skoré odrody. Kompost sa naleje do pripravených radov (hrúbka vrstvy je asi 5 cm), hľuzy sa umiestnia a pokryjú zeminou.

ako pestovať zemiaky

Akonáhle sa objavia výhonky, uskutoční sa hojenie, počas ktorého sú výhonky opäť pokryté zemou. Zabráni sa tým poškodeniu mrazom. Druhé zalesnenie sa vykonáva, keď krík dosiahne 20 cm, a preto sa odporúča pokryť pôdu vrstvou slamy.

Ako správne rezať hľuzy na výsadbu?

Celá plodina bohatá na živiny sa môže pestovať z frakcie hľuzy zemiakov. Výťažok zemiakov sa nebude líšiť od celej vysadenej hľuzy. Nezáleží na tom, akú veľkosť to bude, hlavná vec je, že na ňom je miesto pre obličky. V ideálnom prípade by mali byť dve.

zemiakové hľuzy

Jedinou nevýhodou výsadby rezaných zemiakov je vysoká citlivosť na hnilobu počas daždivého počasia. Aby sa tomu zabránilo, môžu sa kusy ošetriť drevným popolom.

Najlepšie je znížiť kultúru výsadby vopred. Približne 5 dní pred začiatkom výsadby do zeme. Skladujte rozrezané v teplej miestnosti. Počas tejto doby bude miesto zvetrané a hrubé a púčiky sa začnú pučať.

Práca bude vyžadovať veľa manuálnej práce, ale ak máte niekoľko vedier, aby ste mohli zasadiť, môžete to skúsiť.

Schéma pristátia

Pre všetkých spôsob pestovania zemiakov musia sa dodržiavať všetky odporúčania. Ako ďaleko sadiť zemiaky závisí od metódy pestovania. Najčastejšie by vzdialenosť nemala byť menšia ako 70 cm.V rade sa výsadbový materiál rozloží každých 30 cm.

Novou metódou je plynulé pestovanie zemiakov pod filmom. Miesto, ktoré je vyhradené na pestovanie zeleniny, je vykopané, na jeseň oplodnené a pokryté čiernym filmom. Vo vzdialenosti 30 cm sa vo fólii vytvoria otvory, do ktorých sa položí sadivový materiál. Z burín nie je potrebné ničiť burinu, zbytočne sa schovávať a voda príliš často.

Hladký strih má podobné pravidlá ako metóda lopaty. Jediný rozdiel je v tom, že riadky sa vyrábajú aj pomocou značiek (kolíky a motúzy pomôžu). Zemiaky sa rozložia do otvorov a pokryjú sa zeminou.

Spôsob pestovania zemiakov v lichobežných lôžkach sa stáva bežným. Na hrebeni sú hľuzy vysadené v dvoch radoch, striedavo. Ako rastú kríky, vykonáva sa 2 až 3 hájenie.

recenzia
 1. Tamara Kuzminichna Devyanina
  4.04.2018 12:17

  No, len skvelý článok. Nedávno na svojom webe, ale máte veľmi kompetentné a podrobné informácie o takmer každej otázke. Mám dojem, že iba otázky, ktoré ma zaujímajú, ma zaujímajú. Súhlasia s mojimi znalosťami a čo je najdôležitejšie podrobne, čo, prečo, prečo, takmer v každom článku. Publikujem vaše články v mojich kompiláciách G +, aj keď ma s týmto účtom veľa nevedia, napriek tomu si zaslúžite vedieť o čo najväčšom počte ľudí! ????? ?

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica