Ako urýchliť sadenie zemiakov pred výsadbou

Pestovanie plodín na osobnom pozemku má veľké množstvo odtieňov, ktoré sa neodporúčajú zabudnúť. Klíčenie zemiakov je nevyhnutné opatrenie, pomocou ktorého bude možné niekoľkokrát zvýšiť výnos. Existuje veľa metód na klíčenie hľúz zemiakov. Každý z nich má svoje vlastné klady a zápory.

Prečo potrebujete klíčiť zemiaky?

Keď sa sadia zemiaky, v tomto bode už rastú, bez ohľadu na to, či je koreňová plodina v pôde. Sadenice zemiakov rastú po klíčení rýchlejšie.

Počas klíčenia sa dá zabrániť aj týmto rizikám:

klíčiť zemiaky

 • Dostupnosť v sadivo zemiakov prehnité, plesnivé alebo nahlodané koreňové plodiny. Pred spracovaním sa hľuzy vopred prehliadnu a zlikvidujú sa nevhodné na výsadbu.
 • Výsadba malých hľúz do pôdy, ktorých hmotnosť nepresahuje 30 g.
 • Používajte korene nepravidelného tvaru. Takéto hľuzy zriedka produkujú normálnu plodinu, preto sa neodporúča používať na klíčenie.

Hľuzy nepripravené na sezónu letných chalúp klíčenie do 10-15 dní a klíčky sa objavia po ďalších 12-20 dňoch. Celý proces trvá viac ako mesiac. Na jej zníženie je potrebné klíčiť zemiaky.

pokryté plesňou

Základné pravidlá klíčenia

Výsadba nespracovaných zemiakov je možná, aj keď sa pôda nezohriala na +10 stupňov. V tomto prípade sa skúseným letným obyvateľom odporúča, aby v noci pokryli výsadbu netkaným materiálom. Zemiakové korene začínajú klíčiť pri teplote pôdy +7 stupňov. Ako mnohí záhradníci poznamenávajú, klíčky sa začínajú objavovať, keď teplota dosiahne +12 asi 23 dní po výsadbe.

Ak nie je veľa zemiakov, musíte pred výsadbou odstrániť všetky slabé a krehké klíčky a nechať 2-3 silné. Ak sú hľuzy veľké, rozrežú sa na niekoľko častí tak, aby každá z nich mala klíčok.

Základné pravidlá

Výhonky by nemali byť príliš dlhé. Aj keď klíčky sú zdravé, ale príliš dlhé, sú veľmi krehké a môžu sa počas výsadby zlomiť. Výhonky by mali byť krátke a silné.Potom pokojne prevezú prepravu a počas vylodenia ju zlomia.

Keď začnú stmavnúť špičky klíčkov, signalizuje to, že miestnosť, v ktorej sa klíčia semená, sa považuje za príliš chladnú.

Rezané kúsky sa vysádzajú do pôdy, z ktorých každý by mal mať oči. Je zvláštne, že na malých kúskoch sa vytvára silnejší koreňový systém a vytvára sa viac koreňových plodín. Nemusíte nechať viac ako dve oči. Pochádza z týchto koreňových plodín bude rásť aktívnejšie a bude ich viac, chýba im však živín a slnko, takže výťažok takýchto kríkov je nízky.

zdravé klíčky

Deň pred výsadbou sa každá časť pokryje drevným popolom a nechá sa uschnúť.

Zber hľúz semien

Zber hľúz semien určených na pestovanie na pozemku so zemiakmi je rozhodujúcim okamihom, od ktorého závisí celá plodina. V tejto fáze sa položí základ pre výnos. Koreňové rastliny sa začínajú pripravovať na sezónu na jeseň po zbere z miesta. Najväčšie a najzdravšie sa vyberajú a umiestňujú oddelene od ostatných koreňových plodín. Na jar príprava pokračuje a zahŕňa výber plesnivých, nahlodaných alebo sčernených hľúz. Potom prichádza klíčenie klíčkov a samotná výsadba.

nechajte uschnúť

Ktoré hľuzy si vybrať?

Hľuzy zemiakov určené na pestovanie by mali byť iba zdravé. Zemiaky s plesňou, čiernymi škvrnami a inými poškodeniami sa na výsadbu neodporúčajú. Tiež si nevyberajte príliš veľké koreňové plodiny. Je žiaduce uprednostniť stredne veľké zemiaky s hustou pokožkou a malými očami.

Vybrané zemiaky sa vložia do roztoku kyseliny boritej na dezinfekciu a skladujú sa oddelene od celej plodiny. Je užitočné umiestniť ovocie do hnoja na niekoľko dní.

Nemali by ste si vyberať príliš malé ovocie. Stonky z nich trochu rastú a prakticky nedávajú úrodu. Nevýhodou veľkých koreňových plodín je skutočnosť, že nadzemná časť (listy a stonky) sa vyvíja aktívnejšie ako podzemná časť (hľuzy a koreňový systém). Výsledkom je, že podzemok nemôže stonkám poskytnúť dostatočné množstvo výživných látok a od tohto času začnú žltnúť a uschnúť.

iba zdravé

Odporúča sa pestovať malé, stredné a veľké zemiaky oddelene jeden od druhého a označiť, kde sa pestuje. Dôvodom je skutočnosť, že starostlivosť o nich sa bude líšiť. Účinným spôsobom pestovania bohatej úrody je nákup semien na jeseň. V takom prípade ich však pred nákupom hľúz starostlivo preskúmajte. Elite odrody zemiakov poskytujú dobrú úrodu asi tri roky. Takéto odrody nie sú prakticky náchylné na vývoj chorôb. Nákup odrody by mal byť založený na vašich vlastných pozorovaniach zemiakov počas vegetačného obdobia. Odporúča sa kúpiť iba tie odrody, ktoré na webe rastú najlepšie.

šetrnejšie k životnému prostrediu

Jednoduchý a populárny spôsob, ako klíčiť zemiaky, je predzelenenie. Výhodou tejto metódy je tiež skutočnosť, že zelené hľuzy nepriťahujú hlodavce kvôli vysokému obsahu hovädzieho mäsa v konzervách (jedovatá látka, ktorá môže spôsobiť otravu). Tieto hľuzy by sa nemali jesť, ale sú vynikajúce na pestovanie v zemi. Táto metóda pridá ďalších 20% k celej plodine.

odporúčajú sa zemiaky

Zemiakové hľuzy predstavujú podzemnú časť stonky, ktorá vzhľadom na to, že nie je vystavená slnečnému žiareniu, nemôže produkovať hovädzie mäso z konzerv. Keď sú zemiaky na slnku, chlorofyl sa začína aktívne vyrábať a šupka s dužinou získava zelený odtieň.

Okrem hovädzieho mäsa v konzervách sa v zelených zemiakoch hromadí nikotín a iné alkaloidy, ktoré sú nebezpečné pre ľudský život. Ale pre pestovanie je to ideálne.Aby hľuzy získali na slnku zelené odtiene, musia sa uchovávať 8 až 12 dní. Ale na získanie najbohatšej úrody sa ekologizácia kombinuje s klíčením. Existuje veľa metód na pučanie koreňových plodín. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody.

podzemná časť

Kedy získať zemiaky na klíčenie a ako dlho klíčiť?

Jedným z dôležitých bodov pri pestovaní poľnohospodárskej plodiny je stanovenie načasovania klíčenia. Musíte presne vedieť, kedy sa majú zemiaky dostať, aby boli pripravené na výsadbovú sezónu. Závisí to hlavne od načasovania výskytu klíčkov a dozrievania plodiny.

30 - 35 dní pred výsadbou v zemi sa hľuzy zemiakov vyberú zo suterénu a začnú klíčiť. Skoré zemiaky sa získavajú začiatkom marca. Začiatok apríla sa považuje za optimálny pre hlavné výsadby.

začať klíčenie

Niektorí záhradníci sú toho názoru, že musíte semená dostať 1,5 - 2 mesiace pred výsadbou. Keď klíčky dosiahnu dĺžku 4 - 6 cm, dôkladne sa odrežú na samom základni a umiestnia sa do krabice alebo skleníka s dobrou pôdou.

Ako pripraviť zemiaky na klíčenie?

Nie je ťažké pripraviť semeno zemiakov na výsadbu, ak dodržujete niektoré pravidlá. Napríklad si môžete pripraviť infúziu opálenú hľuzu, ktorá urýchľuje vznik klíčkov. Do 500 ml vriacej vody sa naleje 60 g suchej reznej byliny. Infúzia sa nechá úplne vychladnúť a potom sa naleje do roztoku na namáčanie zemiakov. Prostredníctvom jedného vedra takéhoto riešenia prejdite až do stredu inokula.

získať semená

Vlhkosť a vysoká teplota stimulujú vzhľad očí.

Aby sa klíčky príliš nerozťahovali, po 14 dňoch sa umiestnia na chladné miesto pri teplote 8 až 10 stupňov. Hlavnou vecou je zabezpečiť, aby boli škatule súčasne vystavené slnečnému žiareniu.

chladné miesto

Metódy klíčenia

Zemiaky sa môžu rýchlo množiť rôznymi spôsobmi. Existuje veľa spôsobov, ako klíčiť oči zemiakov.

rôzne metódy

Klíčenie vo svetle

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa vyžaduje, aby sa sadenice objavili len málo. Ale musí to tak byť. S výhradou všetkých faktorov, ale pri absencii svetla nebude nič fungovať. Ak nie je možné použiť prírodné slnečné žiarenie, je vhodné umelé osvetlenie vo forme lámp.

Zemiaky rozprestrite v tenkej vrstve v drevených alebo plastových boxoch. Môžu byť naskladané jeden na druhého. Steny škatúľ by nemali byť pevné, ale s veľkými otvormi. Horná zásuvka je pokrytá gázou alebo iným tenkým materiálom.

Optimálna teplota v miestnosti je 12-17 stupňov. Svetlo by nemalo byť priame, ale rozptýlené. Aby sme pochopili, že koreňové plodiny budú mať dostatok svetla. Za normálnych svetelných podmienok sú výhonky silné a malé. Ak je nedostatok svetla, napínajú sa a stenčujú sa.

trvá to trochu

V tme

Ak nie je možné klíčiť výsadbový materiál vo vnútri, klíčte v tme. Táto metóda je menej účinná, pretože slnečné žiarenie je potrebné pre normálny vývoj výhonkov. Ale presným dodržaním potrebných podmienok bude možné dostať sadenice do tmy.

Obzvlášť nevyhnutné je starostlivo sledovať teplotný režim, inak sa klíčky začnú natahovať. Ak sa to už stalo, teplota sa cez noc zníži na 4 až 6 stupňov. Ak je to potrebné, robí sa to počas dňa. Pri tejto teplote sa stopky nezastavia. Rastie v tme 15 až 29 dní pri vlhkosti 95%.

sadivový materiál

S kŕmením v škatuliach

Etapy klíčenia zemiakov s vrchným dresingom v krabici:

 • Na spodnej časti škatule je podšívka z celofánu. Zemiaky rozprestrite v 2 vrstvách a zakryte humusom, rašelinou alebo pilinami. Potrebných je niekoľko vrstiev.
 • Nalejte vodu na zemiaky. Výhonky by sa mali objaviť o niekoľko týždňov. Pre rast sú napojené minerálnou zmesou.Alebo drevný popol zriedený v pohári vody.
 • Po niekoľkých dňoch sa zmes naleje znova.
 • Po týždni sa korene vysádzajú na otvorenom priestranstve.

Klíčenie zemiakov a tvorba hľúz po výsadbe po tejto metóde občas rastie.

top dressing v krabici

V plastovom obale

Hľuzy môžete vyklíčiť doma pomocou plastových tašiek. Vo vrecku je vytvorených niekoľko dier na cirkuláciu vzduchu. Potom do nich vložili zemiaky a zavesili ich na slnko. Vrecká sa pravidelne prevracajú a do nich sa primiešava sadivový materiál. Hlavná vec je, že slnečné lúče nie sú intenzívne.

plastový obal

Vo vlhkom podklade

Klíčenie zemiakov v pilinách s pridaním rašeliny je takéto:

 • Piliny sa nalievajú do spodnej časti škatule.
 • Semenné zemiaky rozdeľte na jednu vrstvu.
 • Zakryte pilinami, pridajte rašelinu a nalejte na ňu vodu.
 • Vrstva pilín a rašeliny by mala byť najmenej 3 cm.
 • Škatule sa pravidelne polievajú a teplota vzduchu sa monitoruje, mala by byť v rozmedzí 15 - 17 stupňov.

Klíčenie sa používa vo vlhkom substráte v prípade, že je potrebné pestovať korene.

vlhký substrát

Kombinácia klíčenia s koreňovým klíčením

Kombinovaná metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších. 40–45 dní pred očakávanou výsadbou zemiakov ju vytriedia a vyhodia rozmaznané hľuzy. Potom sa umiestnia do škatúľ, v interiéri.

Po 25 - 30 sa korene vyberú z krabíc, rašelinová strúhanka sa naleje na dno vrstvou 5 cm a potom sa zemiaky opäť rozložia na 1-2 vrstvy. Ďalšia vrstva rašelinovej strúhanky sa naleje na vrch asi 5 cm. Keď sa vlhkosť odparuje, rašelina sa postrieka vodou.

klíčenie koreňov

Na čerstvom vzduchu

Klíčenie na čerstvom vzduchu začína vtedy, keď sa sneh topí a teplota vzduchu sa zahreje na +12 stupňov. Pôda sa pokryje slamou alebo pilinami, potom sa položia zemiaky. Zakryte ho plastovou fóliou. Celý proces trvá 7 dní až mesiac. Uvedenie hnoja pod slamu skráti dobu klíčenia.

sneh a teplota

V kvetináčoch

Predbežné hľuzy sa umiestnia na 7 dní do škatúľ s mokrými pilinami. Potom sa presadia do hlinených kvetináčov špeciálnou zmesou pôdy. V noci sa hrnce vyberú na balkón, aby si semená zvykli na zmeny teploty.

mokré piliny

Metóda zahrievania a sušenia

Ak ste nemali čas klíčiť zemiaky včas a čas výsadby sa kráti, je účinná metóda zahrievania a vädnutia. Zemiaky sa rozložia do jednej vrstvy a nechajú sa pri teplote + 25 - 30 stupňov. Rýchlosť klíčenia očí je od 7 do 14 dní.

zahrievanie a sušenie

Sadenice zemiakov

Sadenice zemiakov začnú rásť niekoľko týždňov pred výsadbou do zeme. Vopred pripravená koreňová zelenina sa pestuje v kvetináčoch alebo škatuliach s pôdou. Potom sa umiestnia do skleníka alebo skleníka. Sadenice je potrebné pestovať po úplnom zahriatí pôdy a vzduchu. Sadenice metóda vám umožní vykopať skoré mladé zemiaky.

vysadené v kvetináčoch

Ako spracovať pred výsadbou?

Ošetrovanie zemiakov pred výsadbou znižuje riziko ochorenia a hmyzu v štádiu rastu a tvorby hľúz zemiakov.

chemikálie

Na povrchu šupy sa nachádza veľké množstvo húb a baktérií. načasovanie spracovanie zemiakov závisí od drog:

výskyt chorôb

 • Planriz sa používa na postrek 1 týždeň pred výsadbou semien do zeme.
 • Obežte iba jeden deň pred výsadbou.
 • Fytosporín sa lieči tesne pred výsadbou.

Medzi lieky, ktoré dobre fungovali, patria:

 • Veliteľ (používa sa na ochranu výsadby pred hmyzom, napríklad zemiakový chrobák Colorado. Chemická látka je toxická, preto ju musíte používať s mimoriadnou opatrnosťou).
 • Cruiser je ďalšou chemikáliou, ktorá môže pomôcť zabrániť hmyzu a hnilobe zemiakov. Používa sa ako sprej.
 • Látka Maxim je zameraná na prevenciu rozvoja mnohých chorôb poľnohospodárskych plodín (chrasta, fimóza, rhizoktónia). Pred výsadbou do pôdy sa postriekajú zasiatymi koreňmi.

používa sa na striekanie

Roztok na spracovanie sa môže pripraviť nezávisle na manganistane draselnom. 1 g manganistanu draselného sa zriedi v 1 litri vody a naklíčené hľuzy sa nalejú do neho počas 20 až 30 minút. Potom sa vlhké semená pokryjú drevným popolom.

Dezinfekcia pomocou síranu meďnatého pomáha predchádzať výskytu plesňových chorôb na výsadbách. Na prípravu roztoku budete potrebovať 10 litrov vody, 1 krabicu vitriolu a 2 g manganistanu draselného. Všetky zložky sa zmiešajú v nekovovej miske a výsadbový materiál sa nechá pôsobiť 1-3 minúty. Pred výsadbou ho osušte.

varte sa

Ľudové lieky

Ľudové lieky sú menej účinné ako chemikálie, ale pre ľudí sú bezpečnejšie. Pod ich vplyvom nedochádza k hromadeniu látok nebezpečných pre ľudské zdravie. A pri používaní ľudových receptov nie je potrebná ďalšia ochrana.

Zemiaky sa ošetria drevným popolom zriedeným vo vode. K tomu je potrebné vziať 1 kg popola a zriediť ho 10 teplou vodou. Pred výsadbou sa semeno ponorí do roztoku. A popol sa naleje do spodnej časti otvorov. Až potom začnú výsadbu.

najmenej efektívne

Musia sa pred výsadbou umyť zemiaky?

Zemiaky pred výsadbou nie je potrebné vypláchnuť vodou. Je lepšie ošetriť sadivový materiál pomocou špeciálnych dezinfekčných roztokov a stimulátorov rastu. Látky na postrekovanie si môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch pre záhradníctvo alebo sa pripraviť.

špeciálne riešenia

Ako pestovať naklíčené zemiaky?

Klíčiace zemiaky sa vysádzajú rovnakým spôsobom ako nespracované. Hlavná vec je zabezpečiť, aby klíčky neboli poškodené počas prepravy a pestovania hľúz v zemi. Otvory sa vykopávajú do hĺbky 20 cm. Vzdialenosť medzi otvormi musí byť najmenej 25 cm.

kopal do hĺbky

Tipy od letných obyvateľov

Ak chcete zlepšiť úrodu, musíte dodržiavať niekoľko tipov od skúsených letných obyvateľov:

skúsených letných obyvateľov

 • Koreňové plodiny sa niekoľko hodín namočia do minerálneho roztoku. Tento postup sa vykonáva niekoľko hodín pred pristátím.
 • Deň pred výsadbou sa sadivový materiál ošetruje stimulátormi rastu. Umožňujú zvýšiť výnosy a urýchliť klíčenie výhonkov.
 • Hľuzy sa musia narezať na niekoľko častí tak, aby každá z nich mala oči. V tomto prípade sa produkuje rastový hormón a tvorba koreňov je aktívnejšia.
 • Aby sa udržala vlhkosť v pôde, sú výsadby pokryté mulčom.
 • Neodporúča sa pestovať malé zemiaky na zber. V malých zemiakoch je málo očí, a preto bude menej sadeníc.
 • Na kultiváciu sa používa iba zdravý výsadbový materiál. Okorenenú a plesnivú koreňovú zeleninu je potrebné okamžite vyhodiť.
 • Po ošetrení tekutými látkami sa zemiaky musia vysušiť, inak začnú hniť.

Nepredpokladajte, že budete môcť pestovať dobrú úrodu bez predchádzajúcej prípravy. Predklíčenie a úprava hľúz pomôže zvýšiť výnosy.

minerálny roztok

recenzia
 1. Anya
  8.08.2018 19:25

  To je veľmi dôležité, naklíčené zemiaky rastú oveľa rýchlejšie, sú odolné proti zmenám teploty a rôznym chorobám. Na urýchlenie rastu používam bioaktivátor "BioGrow».

  Odpovedať
 2. Leonid
  5.05.2020 12:20

  Na jeseň sa vyberajú najväčšie a najzdravšie hľuzy, ale výsadba veľkých sa neodporúča ... Objasnite situáciu začiatočníkom ...

  Odpovedať
  • admin
   5.05.2020 12:15

   Dobrý deň!
   Semeno by malo byť zdravé, bez známok poškodenia a chorôb. Preto sa snažia vybrať väčšie hľuzy. Používanie príliš veľkých zemiakov spôsobí problémy so starostlivosťou. Je optimálne, ak sú priemerné. To uľahčuje udržiavanie vzdialenosti pri pestovaní, spracovaní a pestovaní. Príkop veľkých hľúz v prospech stredných (nie malých) hľúz zvýši šance na získanie stabilnej úrody.

   Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica