Aké zelené hnoje sa najlepšie vysejú na zemiaky na jeseň?

Siderata pre zemiaky sa používajú na ochranu úrodnej oblasti pred vyčerpaním. Nie všetci záhradníci majú každé 3 až 4 roky možnosť vyčleniť pre kultúru nové „oddychové“ pole. Túto techniku ​​využívajú aj veľké farmy, v dôsledku čoho sa osiata plocha využíva s maximálnou účinnosťou.

Vlastnosti rastlín - zelený hnoj

Najdôležitejšou zložkou je zmiernenie poľnohospodárskej technológie. Rastliny obohacujú pôdu o dusík a ďalšie stopové prvky, nasýtené kyslíkom. Najčastejšie sú to letničky so silnými koreňmi a hustou vzdušnou časťou. Môžu byť kultúrne a polokultúrne. Všetky druhy sa rýchlo rozvíjajú a rastú zelenou hmotou, mnohé z nich sú prírodné fytocídy.

Ktorýkoľvek zo siderátov je vhodný na zemiaky, s výnimkou nočného muškátu, pretože s nimi trpí rovnakými chorobami a škodcami.... Spôsoby použitia zeleného hnoja:

 1. Plný (orba zelenej hmoty do hĺbky 10 cm).
 2. Sekanie (tráva pestovaná na inom poli sa ukladá do zemiakových brázd).
 3. Otavnoe (používa sa iba spodná časť koreňa, greeny sa odstránia z poľa).

Výsadba repky olejnej, repky, horčice, repky zachráni pôdu pred hubami a nebezpečnými bakteriálnymi chorobami zemiakov. Strukoviny slúžia ako zdroj dusíka a draslíka a obilniny zlepšujú štruktúru pôdy. Krížovitý zelený hnoj je nenahraditeľným pomocníkom pri ochrane proti škodcom.

sideráty sú lepšie

Prírodné hnojivo má cenné vlastnosti:

 1. Vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj prospešných mikroorganizmov v pôde.
 2. Priťahuje opeľujúci hmyz.
 3. Zabraňuje erózii pôdy.

orba zelená

Pokiaľ ide o účinnosť, možno ju porovnať so zavedením hnoja, nie tak dostupného organického hnojiva. Rastliny nasýtia pôdu dusíkom a fosforom potrebným pre zemiaky. Rovnaký efekt je pri humuse, ktorý sa rozkladá dlhšie.

Mnoho fariem kombinuje alebo strieda tieto doplnky. Výsledkom je, že výrobky sú šetrné k životnému prostrediu. Zemiakové sidata sa vysádzajú na jeseň po zbere alebo skoro na jar.

priaznivé podmienky

Výsev jarnej sideráty

Facélia, horčica biela, repka olejná, ovos sa vysievajú začiatkom jari. Pôda by sa mala zahriať do hĺbky 3 až 5 cm, pričom dobrý výsledok má zmes zeleného hnoja. Počas celej sezóny sa kríky zemiakov kŕmia úpadkami rastlín.

Jarná sejba sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi:

erózia pôdy

 1. pred výsadba zemiakov... Pokiaľ ide o horčicu a facieliu, je možné najskôr vysadiť ihneď po roztopení snehu, pretože sa tieto rastliny nebojí mrazu. Pred zemiakmi sa vykopáva pole, zelený hnoj sa orať.
 2. Súčasne so zemiakmi v uličkách. „Koberec“ bylín chráni pôdu a mladé výhonky pred vyschnutím.Keď majú sideráty a zemiaky rovnakú výšku, postele sa rozprestierajú a odrezávajú stonky zeleného hnojiva.

Orezanie sa môže vykonať v niekoľkých krokoch:

opeľovače hmyzu

 1. Nechajte 5 cm nadzemnej časti a odrezaná horná časť je usporiadaná v uličkách.
 2. Hneď ako výhonky dorastú, postup sa opakuje.
 3. Pokračujte až do samého začiatku zber zemiakov.

Niektorí záhradníci praktizujú spoločnú jarnú výsadbu. Na stranách zemiakových dier môžete zasadiť zakrpatené fazule. V tomto prípade budú fazuľa alebo struky nielen zelený hnoj, ale aj zhutňovacia plodina, z ktorej sa na konci sezóny zbierajú plemenné mláďatá. V brázde by mali byť 3 krát menej strukovín ako zemiaky.

výhonky porastú

Baktérie strukovín strukoviny obohatia pôdu o prvky potrebné pre zemiaky, čo následne ochráni kríky fazule pred nízkymi teplotami. V prípade zemiaka zemiakového v Colorado je tento druh výsadby „mätúci“ a na listoch prakticky neexistujú žiadne larvy. Na internete skoré zemiaky strukoviny sa vysejú po vyliahnutí koreňových klíčkov.

Naraz môže na zemiakovom poli vyrastať nechtík, medzi kríkmi je vysadená kvetina. Vôňa tejto rastliny odradí zemiakového chrobáka Colorado.

postup sa opakuje

Jesenné sideráty

Je racionálnejšie vysádzať na jeseň zelené hnojivo pre zemiaky. Zozbierané skoré zemiaky poskytujú priestor na zelené hnojenie. Preto zelený hnoj po augustových zemiakoch chráni túto oblasť pred vyplnením burinou. Podľa mnohých recenzií najlepšie vedľajšie ceny zemiakov sú:

 • lucerna;
 • fazuľa, hrach;
 • sladký ďatelina.

jesenné zelené hnojivo

Semená sú rozptýlené po povrchu pôdy so zameraním na mieru spotreby uvedenú v obaloch. Ľahko posypte alebo rolujte valčekom. Ak je počasie suché, sadenice musia byť napojené.

Výsev sa začína okamžite, bez čakania na príchod chladných nocí. Pred mrazom by mal na jeseň rásť zelený hnoj zemiakov, inak to nebude mať žiadny účinok. Počas zimy sa stonky roztopia pod vrstvou snehu a na jar sa do pôdy oria zvyšky rastlín.

zemiaky na jeseň

Ak výhonky prerastú, stanú sa príliš objemnými a hrubými, potom sa poseká tráva. Časť sa položí na pole, prebytok sa prenesie na iné miesto. Tu sú najlepšie sideráty na siatie na jeseň zemiakov: vlčí bôb, jarná vika, horčica, akékoľvek strukoviny.

Už v auguste môžete pestovať zimný zelený hnoj - raž. Rastlina sa považuje za druh „riadnej pôdy“. Jednou z jeho výhod je schopnosť premeniť fosfor na formu, ktorú zemiaky ľahšie absorbujú. Ražné stonky sa oria na jar, keď dosiahnu výšku najviac 25 cm... Po 14 dňoch je pole už dobre pripravené na zemiaky.

mráz zelený hnoj

Nevýhody a chyby pri odbočovaní

Príliš silná vrstva vysadenej zelenej hmoty sa v pôde nerozloží, ale okyslí. Preto je kontrolovaná výška rastlín, orba sa vykonáva včas, nedovoľuje zarastať plodinám a semená dozrievajú a prebúdzajú sa.

Slnečnica nie je vysiata ako zelený hnoj zemiakov. Táto rastlina vyčerpáva najvyššiu úrodnú vrstvu pôdy, masívne slnečnice stonky pomaly hnijú. Raž ako zelený hnoj a pšenica priťahujú kliknite chrobákov (drôty červov), takže sa tieto plodiny používajú výlučne na jeseň po zbere zemiakov.

nedostatky a chyby

Nevýhody použitia zeleného hnoja zahŕňajú:

 1. Jasný pozitívny účinok sa neobjaví okamžite, ale môže trvať niekoľko sezón.
 2. Finančné náklady na nákup osiva a poľnohospodárskych činností.
 3. Pre každý typ pôdy a plodiny je potrebné vybrať určité druhy.
 4. Niektoré z nich by nemali byť vysadené v chudobných, nevyužitých pôdach.

pozitívny efekt

Siderata sa nevyhnutne striedajú a dodržujú pravidlá striedania plodín. Inak skončíte s druhou monokultúrou, ktorá vyčerpá pôdne zdroje živín.

Očakávaný účinok závisí od hustoty plodín. Zriedkavé výsadby budú zbytočné a príliš silné „upchávajú“ hlavné plodiny. Prísne dodržiavajú podmienky výsadby a zberu, nedovoľujú hrubohmotnosť zelenej hmoty.

finančné výdavky

Správny výber

Ktorý zelený hnoj je najlepší pre zemiaky, závisí od typu pôdy v lokalite:

 1. Zhutnené pôdne parcely bez živín sa vysádzajú: lucerna, vika, repka, horčica, ovsený ovs a horčica.
 2. Na všetkých pôdach, ktoré potrebujú dezinfekciu: nechtík, nechtík lekársky, ovos, facélia, skorý dozrievajúci rašelina.
 3. Na pôdach s larvami nematód, drôtik: zmesi vetch-ovos, repka olejná, nasturtium, olejová reďkovka.
 4. Na suchých pôdach je zemiakový zelený hnoj odolný proti suchu: repka, repka, facélia.
 5. Krížovité rastliny zlepšia štruktúru eróznych pôd.
 6. V oblastiach s úzkou podstielkou primeru: lupina a seradella.
 7. V prípade zlých organických látok: kríže, strukoviny a obilniny.

pôdne oblasti

Najbežnejším zemiakovým zeleným hnojom je lupina. Po 1,5 mesiaci môžu byť vrchy rastliny zaliate do pôdy. Korene prenikajúce hlboko nasýtia vrchnú vrstvu dôležitými prvkami pre vývoj zemiakov.

Ražné zrná sa vysievajú po zbere zemiakov na jeseň. Cereálie sú vhodné pre akýkoľvek typ pôdy, dobre zabraňujú erózii pôdy taveninou.

základná podstielka

Skúsení záhradníci zasievajú niekoľkokrát za sezónu horčicu odolnú voči chladu. Predtým, ako sa objavia kvety, majú zelení dostatok času na kosenie. Horčica je zdrojom draslíka a liečiva drôtovcov.

Ovos chráni zemiakové pole pred burinou. Plodiny sa vysievajú na jar aj na jeseň. Obzvlášť účinné sú zmesi s vetchami alebo hrachom s prídavkom malého množstva dusičnanu amónneho. Fazuľa pomáha zbaviť sa buriny. Držiteľom záznamu na ochranu zemiakového poľa pred plazivou pšeničnou trávou je reďkovka.

skúsení záhradníci

Hrach z počiatku dozrievania je medzi hnojivami zeleného hnoja veľmi obľúbený. Stonky hrachu sa v pôde veľmi rýchlo rozpúšťajú a korene aktívne nasýtia pôdu dusíkom.

Použitie zeleného hnoja môže konkurovať moderným zloženým hnojivám. Výsledkom správneho riadenia procesu je kompenzácia všetkých finančných a pracovných nákladov.

zelený hnoj

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica