Opis odrody zemiakov Scarb, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Zemiaky Skarb sa považujú za jednu z obľúbených odrôd, ktoré sa dnes pestujú na záhrade mnohých ruských záhradníkov. Výhodou záhradníckej plodiny je schopnosť získať stabilné ukazovatele úrody, keď sa pestuje aj v náročných klimatických podmienkach. Aby ste mohli z odrody získať plný úžitok, musíte dodržať základné pravidlá pestovania, o ktorých by ste sa mali dozvedieť pred začatím záhradnej sezóny.

Opis odrody

Názov záhradnej kultúry je preložený z ukrajinčiny a doslova znamená „veci“ alebo „bohatstvo“. Tento druh bol prvýkrát vyšľachtený v roku 2002 a bol výsledkom práce bieloruských chovateľov.

Scarb zemiaky

Odroda patrí medzi rôzne plodiny v polovici sezóny. Priemerná doba zrenia je 80 až 90 dní od okamihu, keď sa objavia prvé výhonky. Kríky nie sú príliš veľké, majú lístkové listy tmavozelenej farby a vytvárajú biele kvetenstvo v čase kvitnutia.

Plody sú oválneho tvaru a majú hladkú zlatú pokožku. V kontexte má žlté mäso. Opis hovorí o obsahu škrobu v hľúzach v rozmedzí od 12 do 17%. Zemiaky získajú drobivosť až po dlhšom varení a vďaka svojej žltej farbe sú ideálne na výrobu zemiakovej kaše a hranoliek.

plodiny v polovici sezóny

Pri správnej kultivačnej technike sa z jedného kríka odstráni v priemere 10 až 14 hľúz. Priemerná hmotnosť jednej zeleniny je 150 až 250 gramov. Hodnotenie záhradníkov potvrdzuje, že zo sto metrov štvorcových osobného pozemku môžete získať až 50 kilogramov zemiakov s dostatočnou úrodnosťou pôdy.

rastúce

Odroda Skarb preferuje piesočnaté a piesčito-hlinité pôdy. Netoleruje stojatú vodu, preto nie je vhodný na pestovanie v nízko položených oblastiach a ílových pôdach. Pre výsadbu je vhodnejšie zvoliť slnečné miesta, ktoré sú zo severu a východu chránené výsadbami vo forme kríkov a stromov.

škrob v hľúzach

Miesto výsadby musí byť pripravené na jeseň. Odroda vykazuje lepšie výnosy v pôde bohatej na kyslík s dobrou nosnosťou kyslíka. Aby sa zaistila táto kvalita, pôda sa kopala na bajonet lopaty. Pôda je obohatená o hnoj, humus, drevný popol.

Znakom odrody je, že začiatok prípravy semien na sadenie sa v porovnaní s inými odrodami zemiakov začína skôr. Minimálna doba sa považuje za 3 týždne, tj počas takej doby pred vylodením sa musí sadivový materiál odstrániť zo skladu. Rezanie hľúz na výsadbu sa neodporúča, pretože tento spôsob pestovania výrazne spomaľuje rast klíčkov. Vlastnosti prípravy sadivového materiálu:

treba variť

 • odmietnuť semená s chybami;
 • ošetrite špeciálnymi prípravkami na prevenciu chorôb a stimuláciu rastu pomocou síranu meďnatého v pomere 1 lyžička. výrobky na 10 litrov vody alebo iného výrobku s podobným účinkom;
 • posypeme zemiaky vrstvou najviac 2 hľúz.

Miestnosť na prípravu semien na výsadbu by mala byť svetlá s teplotou od +18 do +25 C. Každých 7 dní sa vykonáva postrek teplou vodou, aby sa vylúčilo ochabnutie semien. Výsadba sa začína, keď pôda dosiahne teplotu +15 C. Hľuzy sa pestujú podľa tejto schémy:

 • hĺbka výsadby - od 6 do 8 cm;
 • vzdialenosť medzi každým otvorom je od 22 do 25 cm;
 • šírka medzi radmi je od 60 do 80 cm.

prevencia chorôb

Ak hrozí mráz a klíčky sa objavia, sú riadky bahnité a výhonky sú úplne pokryté zemou. Takéto opatrenia bránia zamŕzaniu zemiakov a podporujú tvorbu ďalších koreňov.

Ošetrovacie funkcie

Scarb je považovaná za odrodu odolnú voči suchu, preto pôda nemusí byť zvlhčená, ak existuje dostatok prírodných zrážok. V prvých fázach starostlivosť spočíva v odstránení buriny a vo vykonaní ošetrenia. Prvé uvoľnenie pôdy sa uskutoční, keď zemiaky dosiahnu výšku 10 až 15 cm, zatiaľ čo vrcholy úplne zaplnia. Druhé zabíjanie sa uskutočňuje, keď kríky klíčia ďalších 10 cm.

klíčenie

V horúcich poveternostných podmienkach sa vykonáva horolezectvo ráno po správnom ochladení pôdy. Keď sú výhonky pokryté horúcou pôdou, sú vrcholy vážne poškodené a ukazovatele úrody odrody sa znižujú.

Ďalšie zavlažovanie sa vykonáva počas obdobia kvitnutia zemiakov. Každý krík by mal mať 3 až 4 litre vody. Zvlhčenie sa musí vykonať 14 dní pred zberom, zatiaľ čo pre každú rastlinu je množstvo od 3 do 4 litrov.

pracovné podmienky

Výhody a nevýhody

Odroda má celý rad výhod a vysoká miera výťažnosti nie je hlavná. Charakteristiky výhod odrody:

 • stabilita plodín;
 • dobrý vkus;
 • schopnosť dlhodobého skladovania;
 • nenáročnosť na rastové podmienky;
 • odolnosť proti hnilobe.

Správne ukazovatele úrody je možné získať iba v prípade predbežnej prípravy semien pred výsadbou. Za týmto účelom sa 3 alebo 4 týždne pred plánovanou výsadbou hľuzy vyberú zo pivnice a umiestnia sa do teplejšej miestnosti. Medzi nedostatky, niektorí záhradníci zaznamenávajú nestabilný výskyt výhonkov po výsadbe a nerovnomernom kvitnutí vrcholov.

chuťové vlastnosti

Škodcovia a choroby

Odroda zemiakov má dobrú odolnosť proti chorobám čiernych nôh, mokrej hnilobe, nematódam. Odroda je najcitlivejšia na tieto choroby:

 • neskorá pleseň;
 • chrastavitosť;
 • krútenie plechov.

Aby sa znížilo riziko takýchto chorôb, je potrebné sledovať striedanie plodín, to znamená, že odrodu nemôžete pestovať na rovnakom mieste niekoľko rokov. Po zbere sa vyžaduje starostlivý výber semien na odstránenie chybných hľúz.

nemožno pestovať

Ak sa predtým v mieste výsadby zistil problém neskorej plesne, potom, keď vrcholy rastu dosiahli 10 až 15 cm, postrekovali sa síranom meďnatým rýchlosťou 1 lyžica. l. na 10 litrov vody. Dobrou prevenciou tohto ochorenia je ošetrenie výsadieb fungicídmi - Agiba-Pik, Ridomil.

Aby sa zabránilo výskytu škodcov vo forme vošiek, neodporúča sa umiestňovať výsadbu vedľa sliviek, kaliny. Medzi radmi zemiakov možno zasadiť koriandr, ktorý priťahuje prirodzených nepriateľov mnohých škodlivého hmyzu. Berušky sú považované za najnebezpečnejších pre nepriateľov zemiakov.

nepriatelia zemiakov

Zber a skladovanie

Úroda sa môže začať 80 až 90 dní po objavení prvých výhonkov.Ukazovateľom možnosti zberu zemiakov je žltnutie listov a nedostatočná schopnosť šupky hľúz odlupovať sa. Túto kvalitu je možné ľahko skontrolovať stlačením platiny na nechty na povrchu hľúz.

Po zbere je potrebné vydržať sanitárne obdobie na identifikáciu chorých a chybných koreňových plodín. Po vykopaní sa hľuzy udržiavajú na otvorenom vetranom mieste počas 2 hodín, potom sa odstránia na 7 dní pod vrchlíkom. Iba zdravé sú vybrané na skladovanie zemiakové hľuzy žiadne poškodenie, chyby a úlomky z lopaty. Plodina sa umiestni do chladnej miestnosti.

chybné koreňové plodiny

Odporúča sa ihneď vykonať triedenie hľúz. Veľké sadivo by sa nemalo vyberať pre sadivo. Hľuzy sa pravidelne kontrolujú a plody sa odstraňujú so známkami začínajúcej hniloby.

Recenzie záhradníkov

Anatoly, 47 rokov:

„Dobrá odroda s vysokým výnosom, ale mierne nižšia ako holandské odrody. Zemiaky nevyžadujú osobitnú starostlivosť, výsadba je štandardná, starostlivosť spočíva v včasnom zabití a kŕmení. Neexistujú žiadne sťažnosti týkajúce sa kvality a vzhľadu hľúz. ““

triediace hľuzy

Alexandra, 32 rokov:

„Vynikajúca rozmanitosť, pokiaľ ide o vynikajúcu chuť zemiakov. Pyré z nej je mäkké a získava príjemný žltý odtieň. Pri vyprážaní zemiaky nevaria a majú krásnu zlatú kôru. Jedna z mála odrôd, ktoré si dokážu udržať svoje vlastnosti až do ďalšej úrody. Zároveň pokožka zostáva hladká a nestane sa ochabnutou ako mnoho iných odrôd zemiakov. ““

Marina, 43 rokov:

„Jedna z mojich najobľúbenejších odrôd je veľmi jednoduchá vďaka plochému a hladkému povrchu. Oči sú dostatočne malé a nezasahujú do odlupovania. Odroda sa prejavuje dobre, pokiaľ ide o výnos. Dokonca aj v horúcom lete bolo z jedného kríka v priemere odstránených až 10 kusov dobrých hľúz. “

nová úroda

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica