Prehľad najlepších odrôd zemiakov s popisom

Najlepšie odrody zemiakov sa dajú rozlíšiť od rôznych skupín, ktoré sa líšia v určitých charakteristikách. Môžete si vybrať, pokiaľ ide o dozrievanie ovocia, odolnosť voči chorobám, nenáročnosť na kultiváciu, ako aj chuť a vonkajšie vlastnosti. Každý si vyberie potrebné charakteristiky pre seba.

Opis zeleninovej plodiny

Všetka obľúbená zelenina sa vedecky nazýva hľuza. Rastlina sa v každej fáze vyznačuje určitými zmenami vo vývoji.

Rozlišujú sa tieto fázy vývoja zemiakov:

odrody zemiakov

  1. Prvá fáza sa začína po vysadení hľúz do zeme. Po chvíli zmäkne a oči začnú vyrážať.
  2. V tejto fáze sa tvoria stonky, listy a koreňový systém zemiakov. Koreň pozostáva z tenkých konárov, na ktorých sa začínajú tvoriť hľuzy.
  3. Púčiky sa začínajú tvoriť a aktívne rastú na kríku.
  4. V tejto fáze začína kvitnutie a rast hľúz.
  5. V poslednej fáze vrcholy vädnú a hľuzy dosiahnu konečnú zrelosť.

Trvanie každej fázy rastu závisí od vybranej odrody, poveternostných podmienok, vlastností poľnohospodárskej technológie.

zeleninové plodiny

Druhy zemiakov sa vyznačujú nielen dobou zrelosti, ale aj inými vlastnosťami. Existujú rôzne druhy krmovín, jedální, technických a univerzálnych druhov.

Chuť a výnos budú závisieť nielen od druhu, ale aj od zloženia pôdy. Preto musíte vedieť, aký druh pôdnych zemiakov má rád. Najlepšie pre rast zemiakov je piesčitá hlinitá, uvoľnená pôda, ktorá umožňuje dobre priechod vzduchu. Zelenina má rád mierne kyslú pôdu, v tomto zložení bude výťažok vyšší. Piesočnaté pôdy sa odporúčajú na jar hnojiť organickými látkami (hnoj, kompost, vtáčí trus). Do hustej a hustej pôdy by sa mal pridať ďalší piesok.

začnú sa formovať

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o otázku, ktorá odroda zemiakov je lepšia a dlhšia, je možné uviesť tieto najlepšie druhy: Atlant, Gatchinsky, Zhuravinka, Impala, Nevsky Red, Scarlet.

Na Sibíri nie sú podmienky na pestovanie zeleniny najvýhodnejšie. Zimy sú chladné a dlhé a letá sú krátke a daždivé. Vhodné zemiaky pre Sibír, odolné voči nepriaznivým podmienkam. Odrody zemiakov pre Sibír: Alena, Tuleevskij, Lyubava, Latona, hosteska, barón.

kŕmne odrody

Pre Ural sa odporúča zvoliť odrody zemiakov, ktoré odolávajú zmenám teploty: Aspia, Bashkir, Snegir, Effect, Lugovskoy.

Odrody zemiakov pre stredné Rusko by sa nemali báť prívalových dažďov, sucha, krátkodobých mrazov a dobre odolávať chorobám. Druhy zeleniny uvedené nižšie s opisom sa v pôde dobre vynárajú z čiernej pôdy, vyznačujú sa mnohými úrodami a dlhodobým skladovaním.

jedálne a technické

Chovatelia neustále pokračujú vo svojej práci, takže sa objavujú nové odrody zemiakov. Objavujú sa nové druhy, ktoré sú vhodné pre stredné Rusko: Adretta, Nakra, Nevsky, Gala. Nedávno sa objavil nový viacfarebný druh zeleniny, ktorý tvorí hľuzy modrej, fialovej, čiernej alebo dokonca červenej.

Hranice predčasného zrenia

Skoré zemiaky zahŕňajú do svojej skupiny odrôd, ktorých doba zrenia nepresahuje 90 dní. Ukazovatele sa môžu líšiť od poveternostných podmienok, podnebia, poľnohospodárskej technológie. Úroda sa môže použiť na potraviny už skôr, na konci júla. Najčastejšie však takáto zelenina nie je vhodná na dlhodobé skladovanie, pretože rýchlo začína klíčiť.

dozrievajúce hranice

Ranou odrodou zemiakov pre oblasť Moskvy je Red Scarlet. Úspešne sa pestuje v iných regiónoch krajiny. Krík je malý, kvitne skoro, kvety sú fialovobiele. Podlhovasté červené zemiakové ovocie. Priemerná hmotnosť je asi 110 g. Stále sa vyvíja v suchu, vydrží veľa škodcov.

Skoré zemiaky Šťastie vás poteší vysokým výnosom, ktorý je možné skladovať po dlhú dobu. Kríky strednej výšky s bielymi kvetmi. Hľuzy sú veľké so svetlo žltou pokožkou, s bielym mäsom. Nie je vhodný na vírusové ochorenia, dobre znáša zlé počasie.

Red Scarlet

Veľmi skoré odrody zemiakov sa môžu jesť po 50 - 60 dňoch, zriedka vhodné na dlhodobé skladovanie.

Najpopulárnejšia odroda zemiakov Impala je veľmi obľúbená. Kopanie plodiny trvá od okamihu výsadby iba 50 dní. Vysoký výnos možno dosiahnuť v suchých aj daždivých oblastiach krajiny. Odoláva mnohým chorobám. Kríky nie sú príliš vysoké, kvety sú biele. Hľuzy zemiakov sú podlhovasté, žlto-hnedé.

veľmi skoré odrody

Veľmi skoré zemiaky odrody Zhukovsky. Zelenina sa dobre zakorenuje v rôznych klimatických podmienkach, nie je zložitá na zloženie pôdy, poskytuje trvalo vysoký a kvalitný výnos. Kvety sú fialovo-červené. Ružové zemiaky majú oválny tvar.

Odroda Bellarosa má veľmi skoré dozrievanie ovocia. Môže byť vysadený v akejkoľvek pôde, toleruje suché počasie. Vysoký ker s červeno-fialovými kvetmi počas kvitnutia. Ružové hľuzy majú podlhovasto zaoblený tvar, vnútro je žlté. Tento druh je vysoko odolný voči mnohým chorobám.

klimatické podmienky

Zemiaky Colombo s predčasným dozrievaním produkujú stále početné chutné ovocie. Kopanie sa môže začať po dvoch mesiacoch. Zriedkavo ochorie a dobre znáša nepriaznivé poveternostné podmienky. Rastlina je stredne veľká s bielymi kvetmi. Pokožka a dužina sú žltkasté.

Existujú odrody zemiakov, ktoré vôbec kvitnú. Hľuzy sa začnú tvoriť skôr, ako rastlina vstúpi do obdobia kvitnutia. Zrenie nastáva už po 37 dňoch. Medzi tieto odrody zemiakov patria: cisárovná, Timo, Rocco, Mariella.

formy colombo

Limity stredného a oneskoreného zrenia

Odrody zemiakov v polovici sezóny sa vyznačujú vegetačným obdobím až 100 dní. Odrody zemiakov so žltou dužinou a stredným limitom zrenia.

Romano produkuje vysoký výnos, ktorý je možné skladovať po dlhú dobu. Kvitnúca vysoká krovia posypaná červeno-fialovými kvetmi. Plody sú s ružovou pokožkou, oválneho tvaru a svetlo žltej dužiny. Ukazuje priemernú odolnosť voči chorobám.

cisárovná a Timo

Populárna škála stredne neskorých nočných košieľ je Nevsky. Rastlina strednej výšky s bielymi kvetmi. Zemiaky majú oválne hľuzy so svetlo žltým povrchom a mäsom. Musíte skladovať na chladnom mieste, pretože sa vyznačuje skorým klíčením výhonkov.

Tuleyevský druh sa vyznačuje priemerným časom zrenia ovocia a veľmi vysokým výnosom. Rastlina strednej veľkosti s veľkými snehobielymi kvetmi. Hľuzy sú veľké, oválne so žltým povrchom.

nočná košeľa je

Ďalšou obľúbenou stredne zrejúcou zeleninou je Carat, Santa, Adretta.

Neskoré odrody zemiakov začínajú dozrievať po 110 dňoch. Neskorá zelenina sa lepšie uchováva v zime, niekedy aj do leta.

Picasso sa považuje za dobrú odrodu. Kríky sú veľké, veľmi náročné na zloženie pôdy, pozor, pri výsadbe je dôležité dodržať vzdialenosť. Hľuzy sú predĺžený, žltohnedý povrch s ružovými škvrnami. Hmotnosť ovocia asi 120 g. Zle odoláva neskorej plesni.

hľuzy sú

Hľuzy odrody Zhuravinka začínajú dozrievať o 110 dní. Veľmi vysoký výnos vo všetkých regiónoch. Jasne červený zemiak váži asi 100 g. Táto zelenina má vysoký obsah škrobu. Hľuzy sú počas zimy dobre skladované.

Najlepšie odrody zemiakov pre stredný pruh: Zarnitsa, Pobeda, Accent, Slavyanka. Zemiaky neskoro dozrievajúce sa môžu skladovať do leta.

udržujte odstup

Nemecká kvalita

Nemecké odrody zemiakov vyberajú mnohí pestovatelia pre svoju dobrú odolnosť proti chorobám, vysoký výnos a nezvyčajnú chuť.

Rané odrody zemiakov v abecednom poradí, s vysokou mierou nemeckej kvality.

Nemecká kvalita

Extrémne skorá zelenina Veneta má vysokú imunitu, zriedka ochorie a je napadnutá škodcami. Zber plodiny môžete vykonať po 1,5 mesiaci. Malý krík so snehovo bielymi kvetmi. Zozbieraná úroda sa dlhodobo skladuje, začína klíčiť neskoro. Hľuzy sú stredne veľké a majú žltú kožu.

Od výsadby skorej zrelosti odrody Gala uplynulo niečo viac ako dva mesiace. Kríky strednej veľkosti, biele kvety. Hmotnosť guľatých hľúz 115 g. Vyznačuje sa dobrou znášanlivosťou voči chorobám a nenáročnosťou na klimatické podmienky.

zeleninová veneta

Zelenina z Nemecka, Colette, je populárna. Tvorba hľúz sa začína po 75 dňoch. Rastlina je stredne veľká s veľkými červeno-fialovými kvetmi. Plody sú podlhovasté, žlté, vonkajšie aj vnútorné. Skladovateľnosť hľúz je dlhšia.

Obdobie dozrievania zemiakov Laury je stredne skoré. Úrodu môžete zozbierať do 80 dní. Kríky sú vysoké, kvety môžu byť od bielej po svetloružovú. Červené zemiakové hľuzy, tmavožltá dužina. Vyznačuje sa dobrou odolnosťou proti vírusom a počas suchého počasia sa necíti dobre.

veľké kvety

Odroda Rosara sa môže pestovať vo všetkých regiónoch Ruska. Oválne tvarované zemiaky majú červenú pokožku a žltý vnútro. Hľuzy obsahujú malú hladinu škrobu, pri varení sa nevaria.

Ďalšie populárne germánske odrody, ktoré sa začali vysádzať v iných regiónoch, sú: Agave, Adretta, Bellarosa, Vitara, Karatop, Sprint.

Rosarove zemiaky

Rôzne druhy zeleninových plodín

Môžete si predstaviť tabuľku s najproduktívnejšími odrodami zemiakov.

produktívne odrody

Názov druhuHranice dozrievaniacharakteristický
BryanskSuper skoroHľuzy sú béžové, s hmotnosťou asi 95 g, biele mäso. Úroda je dobre udržiavaná.
bulletinpoloskoráOvocie zaoblené smotanovej farby, hmotnosť asi 80 g. Biela dužina pri varení nestmavne, dobre varí.
prostriedkyzavčasFarba hľúz je svetlo žltá, buničina je biela, hmotnosť je 120 g. Rastlina dobre znáša chlad a sucho.
zorničkazavčasHľuzy oválneho tvaru žlto-ružovej farby a žltej buničiny, hmotnosť 110 g. Pôda by mala byť voľná.
FeloxVeľmi skoroŽlté hľuzy, oválne, vážia okolo 105 g, žlté mäso.

Okrem výnosu si musíte vybrať zeleninu, ktorá nie je vystavená škodcom. Pšeničné zemiaky sú často napadané solárnymi plodinami.

zaoblené ovocie

Medzi odrody zemiakov rezistentné voči chrobákovi Colorado patria: Zarevo, Kamensky, Nikulinsky, Temp, Brzy ráno. Z niekoľkých tisíc druhov rastlinných plodín existuje len niekoľko odrôd, ktoré chrobáky nejedia.Zemiaky, ktoré nejedia chrobáka zemiaka Colorado, majú husté, tvrdé a zvislé listy.

Odrody rezistentné na chrobáka zemiaka Colorado: Bryansk, Lasunok, Kamensky, Morning. Všetky odrody sú škrobovité, vyznačujú sa veľkým výnosom a dostatočnou odolnosťou proti infekciám.

chrobáky jesť

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica