Opis odrody zemiakov Timo, jej vlastnosti a výnos

Zemiaky sú nevyhnutnou súčasťou každej stravy. Akákoľvek žena v domácnosti ocení zemiak, ktorý po varení nestmavne a má krátku vegetačnú sezónu, napríklad odroda zemiakov Timo.

Opis odrody

Zemiaky Timo sú druhom dozrievania. Výnosový index z 1 hektára je až 50 centov. Zber mladých zemiakov sa začína do 50 dní po priamej výsadbe. Uvedená odroda je odroda tabuľky. Zemiaky Timo podliehajú všetkým typom tepelného spracovania, rýchlo varte. Jeho vlast je Fínsko.

Timovo zemiaky

Vďaka vysokému obsahu škrobu je Timo vhodný na výrobu kvalitného škrobu. Odroda má neobmedzenú trvanlivosť. Má odolnosť voči takým nebezpečným chorobám rastlín, ako je čierna noha, chrasta, hľuza.

Zemiaky Timo Khankkiyan počas svojho rastu tvoria malú rozprestierajúcu sa krík, ktorý si vyžaduje pestovanie. Zelená hmota výhonkov je pomerne nízka. Listy na výhonkoch sú svetlozelené. Kvetenstvo tejto odrody je malé, sú bledomodré alebo svetlo fialové.

choroby rastlín

Po 50 dňoch aktívneho vývoja dozrievajú chutné plody: hľuzy svetlo žltého odtieňa s bielym odtieňom s hmotnosťou od 70 do 120 g. Má zvýšenú chuť, má nasladlú chuť. Všeobecný opis odrody obsahuje všetky najdôležitejšie vlastnosti.

Pravidlá vykládky

Nízke výnosy odrody sú veľmi často spojené s nesprávnou prípravou pred výsadbou. Vzorky semien Timo sa pripravujú približne jeden mesiac pred výsadbou do pôdy. Materiál pre výsadbu pripravte nasledovne:

aktívny rozvoj

 • Vyberú sa zdravé zemiaky.
 • Semeno sa kalibruje podľa veľkosti a hmotnosti.
 • Veľké hľuzy sa rezajú na výsadbu.
 • Uskutočňuje sa klíčenie a zahrievanie hľúz.
 • Vybrané vzorky sa ošetria roztokom užitočných hnojív na báze mikroživín a špeciálnymi prostriedkami.

Pripravené vzorky sa spracúvajú tiež s popolom, aby sa zvýšila produktivita a hospodárnosť.

zdravé zemiaky

rastúce

Tento druh zemiakov sa pestuje rovnakým spôsobom ako všetci ostatní. Aby získali dobrú úrodu chutných zemiakov, vyberajú si kvalitné semeno od dôveryhodných výrobcov. Ako sadivový materiál sa používajú klíčené zemiaky, odroda sa pestuje výlučne na otvorenom poli, v závislosti od poveternostných podmienok sa pestuje v pôde v apríli až máji.

Hĺbka výsadby je zároveň malá - iba 5 cm, z tohto dôvodu je potrebné zatrávnenie pôdy. Výsadba tejto odrody sa vykonáva takto:

dobrá úroda

 • Na jeseň pripravujú miesto vykopávaním pôdy a zavádzaním výživného hnoja.Pri priamej výsadbe vybraných zemiakov sa zavádzajú užitočné minerálne zlúčeniny.
 • Vytvárajú diery s lopatou, udržiavajúc medzi sebou vzdialenosť 30 - 40 cm, veľké vyklíčené hľuzy sa vkladajú jeden po druhom do diery, malé 2 až 3 kusy.

Pri výsadbe hľúz sa tvoria hrebene, ktoré sú potrebné na spoľahlivú ochranu pred škodlivými slnečnými lúčmi. Z priameho slnka môžu nechránené zemiaky jednoducho zafarbiť a piecť.

vyhrabávanie pôdy

Ošetrovacie funkcie

Ak uprednostňujete tieto odrody zemiakov, nezabudnite na dôležité pravidlá starostlivosti, po ktorých získate dobrú úrodu. Hlavnou metódou zavlažovania pre Timo je rovnomerné kvapkové zavlažovanie. Rastlina sa zavlažuje priamo pod koreňom, znižuje sa spotreba zavlažovacej vody a významne sa zvyšuje denná účinnosť.

Nezabudnite pravidelne uvoľňovať pôdu, aby korene vdychovali a vyvíjali sa správne. Včasné postrekovanie proti nebezpečným škodcom a chorobám: Zemiakový chrobák Colorado, neskorá pleseň zachová budúcu úrodu.

Aby sa zvýšili výnosy a urýchlil rast, je rastlina zásobovaná výživným roztokom tekutého hnoja. Na kŕmenie zemiakov sa používajú žihľavy, ktoré sa hnijú vo vode. Na tento účel zoberte 10 kg čerstvých žihľavy, nakrájajte na jemne a vložte ich na týždeň do 100-litrovej vody. Po manipulácii sa do zmesi pridá vedro tekutého hnoja, pod každý krík sa naleje 1 liter kvapaliny. Timo potrebuje tiež kŕmenie vo fáze tvorby púčikov, v tomto prípade sa pridá 1 liter vody zmiešanej s popolom. Popol sa pridá do 1 pohára na 1 vedro vody. Tretí raz sa živinová kompozícia aplikuje počas aktívneho kvitnutia púčikov vo forme tekutého hnoja.

pravidlá starostlivosti

Dajte Timovi zemiaky s miernym zalievaním, pretože spodné listy kríka vädnú. Zalievaná vodou zohriatej na 20 stupňov. Počas obdobia aktívneho kvitnutia potrebuje hojnosť zalievania.

Dôležité! Večer musíte zalievať, aby vlhkosť z listov mala čas vyschnúť.

Vyžaduje tiež pravidelné uvoľňovanie pôdy do hĺbky 2 až 3 cm, robte to opatrne, aby sa nepoškodili hľuzy. Aby ste sa zbavili buriny, pôda okolo kríka je mulčovaná. Hilling sa vykonáva preto, aby sa koreňom poskytol kyslík a zabránilo sa neskorému plesniám.

dolné listy

Výhody a viditeľné nevýhody

Táto odroda má tieto pozitívne vlastnosti:

 • Vysoké výnosy.
 • Vynikajúca chuť.
 • Odolné voči suchu a nadmernej vlhkosti.
 • Odolné voči rakovine.
 • Krátka doba úplného dozrievania je 50–70 dní.
 • Veľké hľuzy sú odolné voči rôznym mechanickým poškodeniam.
 • Najlepšia voľba pre prirodzené pestovanie v neštandardných podmienkach.

pozitívne vlastnosti

Napriek mnohým výhodám majú hľuzy Tima niekoľko nevýhod:

 • zrelé zemiaky klíčia rýchlo, keď sa skladujú doma.
 • Znížená odolnosť proti bežným plesniam a nematódam.
 • Reaguje na náhle vychladnutie počas výsadby, vďaka čomu sú znížené ukazovatele výnosu.

pár nedostatkov

Chorobám a škodcom

Táto odroda hľúz zemiakov je rezistentná na rôzne druhy chorôb za predpokladu, že sa o ne náležite stará. Je rezistentný na rakovinu, chrastu, čiernu nohu a nebezpečnú rhizoktóniu. Ale na takúto chorobu, ako je pleseň, sú hľuzy náchylné.

Hľuzy majú zvýšenú odolnosť proti škodlivým vírusovým chorobám vo forme skrúcania listov a nebezpečný kmeň skupiny „M“, preto nie je potrebné periodické obnovovanie semenného materiálu. Timov fínske zemiaky prakticky nedegenerujú.

rôzne druhy

Aby zemiakový chrobák Colorado neútočil, zemiaky sa postriekajú prírodným roztokom popola. Zalievanie kríkov týmto riešením pomôže predísť nebezpečnej hnilobe vo vlhkom počasí.Výsadba sladkej horčice, nádherného nechtíka a rôznych strukovín okolo robustných zemiakov pomôže chrániť zrelé ovocie pred útokom nebezpečného drôtu.

Infúzia cesnaku zmierňuje neskorú pleseň, na to sa naseká 200 g cesnaku, vyleje sa do vody, trvá sa 2 dni na sile, rozmnožuje sa v vedre a výhonky sa polievajú. Procedúra sa vykonáva každých 10 dní.

roztok popola

Zber a skladovanie

Aby sa hľuzy udržali tak dlho, ako je to možné, je dôležité vybrať si ten správny priestor. Miestnosť musí byť suchá, s vynikajúcou ventiláciou, bez prenikania slnečného svetla. optimálna teplotný režim pre skladovanie zemiakov - + 4 až 6 stupňov.

Agronómovia hľuzy skladujú v osobitne pripravených skladoch zeleniny a záhradníci v pivniciach alebo hromadách. Pri skladovaní v pivnici je dôležité, aby hľuzy neklamali na zemi, vyrábajú sa pre nich drevené bedne alebo siete. Na skladovanie zemiakov sa v zemi vyrábajú špeciálne depresie, hromady plnené hľúzami a pokryté slamou, zakopané do zeme. Táto metóda zachováva úrodu po dlhú dobu.

vynikajúce vetranie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica